Sağlık

Peditus Şurup Ne İşe Yarar? Peditus Şurup Nasıl Kullanılır?

Reklamlar

Peditus Şurup etkili ve kısa zamanda etkisini gösteren bir öksürük şurubudur. Bu yazıda Peditus Şurup nedir, Peditus Şurup fiyatı ne kadar, Peditus Şurup prospektüs nasıldır, Peditus ne şurubu, Peditus Şurup kaç yaş için, Peditus Şurup ne işe yarar, Peditus Şurup ne için kullanılır, bebekler için soğuk algınlığı şurubu Peditus nasıl kullanılır, Peditus Şurup kullanmadan önce bilinmesi gerekenler nelerdir, Peditus Şurup nasıl kullanılır ve Peditus Şurup açıldıktan sonra ne kadar kullanılır gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Uyarı
İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır. Bu yazı sadece bilgilendirme amacıyla yazılmıştır.

Peditus Şurup Nedir?

Peditus şurubu çocuklara verilen bir öksürük şurubudur. Grip, öksürük, ateş, burun tıkanıklığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında daha çok kullanılır. Aktif bileşen parasetamol, guaifenezin, prilamine maleat, fenilefrin hidroklorürdür. Histaminin etkilerini yok eden, üst solunum yollarındaki tıkanıklığı gideren, balgam söktürücü, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır.

Peditus Şurup Nedir?
Peditus Şurup Nedir?

Peditus Şurup, vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin neden olduğu ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı gibi alerjik semptomların tedavisinde etkili bir antihistaminik olup, ayrıca kanın dilatasyonundan kaynaklanan burun tıkanıklığı durumlarında da kullanılır. Burundaki damarları, balgamın akışkanlığını artıran, merkeze etki eden ateş düşürücü, analjezik ve öksürük kesici bir ilaçtır. İlacın kullanımı burundaki kan damarlarını daraltmaya izin verdiğinden, burun tıkanıklığı tedavisinde, balgamın akışkanlığını ve yumuşamasını arttırmaktır. Soğuk algınlığı, grip, soğuk algınlığı, soluk borusu iltihabı, farenjit, sinüzit gibi üst solunum yollarının enfeksiyonuna bağlı baş ağrıları, kas ağrıları ve eklem ağrılarının tedavisinde ve üst solunum yollarının alerjik hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Saman nezlesi, alerjik grip ve nazal sinüs iltihabını iyileştirir.

Reklamlar

Peditus Ne Şurubu?

Bu şurup yüksek ateş, grip, soğuk algınlığı, üst solunum yolu enfeksiyonları, eklem ağrısı, burun tıkanıklığı, alerjik vakalar, bronşiyal sekresyon, kas ağrısı, öksürük ve boğazın tahriş olması durumunda bu ilaç oldukça etkilidir ve bu hastalıkları tedavi eder.

Peditus Şurup Prospektüs
Peditus Şurup Prospektüs

Peditus Şurup Prospektüs

Ağrı kesici-antipiretik grubun aktif maddesidir. parasetamol, balgam söktürücü (balgam söktürücü) guaifenesini, antihistaminik (alerjik hastalıklara karşı etkili) grubundan etkin bir maddedir. prilamin maleat, sempatomimetik etkili nazal dekonjestan grubundan etkin madde (burun tıkanıklığını giderir) fenilefrin hidroklorür içerir.

Peditus Şurup grip, ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarında yüksek ateş, öksürük ve bronş tahrişi tedavisinde kullanılır. Ayrıca soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlarda burun tıkanıklığı, bronş salgılarının seyreltilmesi ve yumuşatılması için kullanılır. Grip ve baş ağrısı, kas ve eklem ağrısı gibi diğer solunum yolu enfeksiyonları ile ilişkili herhangi bir ağrının tedavisinde kullanılır.

Peditus Şurup Kaç Yaş İçin?

Bu şurubu altı yaşın üzerindeki çocuklarda ve yetişkinlerde kullanabilirsiniz. Bu şurubu çocuklarda kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

Reklamlar

Peditus Şurup Ne İşe Yarar?

Peditus Şurup, soğuk algınlığı, grip gibi üst solunum yolu hastalıklarının neden olduğu öksürük, ateş, eklem ağrısı, baş ağrısı ve burun tıkanıklığı gibi semptomların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Peditus şurubu genellikle doktorlar tarafından bebeklere ve çocuklara reçete edilir.

Her bir metrik peditus 125 mg parasetamol, 50 mg guaifenesin, 6.25 mg prilamin aleat, 5 mg fenilefrin hidroklorür içerir. Peditusun bileşimindeki parasetamol maddesi ağrı kesici ve ateş düşürücü görevi görür. Antihistaminik özelliği sayesinde pitusta bulunan prilamin maleat ve fenilefrin hidroklorür maddesi alerjik semptomları giderir. Fenilefrin HCl’nin etken maddesi ise dekonjestan yani burun tıkanıklığını açmak gibi çok önemli işlev görür. Peditus şurubu ayrıca Guaifene içeriği ile balgamı da gideren bir ilaçtır.

Peditus Şurup Ne İçin Kullanılır?
Peditus Şurup Ne İçin Kullanılır?

Peditus Şurup Ne İçin Kullanılır?

Peditus, doktor tarafından gripten kaynaklanan yüksek ateş, boğazda tahriş ve öksürük, grip gibi üst solunum yolu hastalıkları, grip enfeksiyonlarında burun tıkanıklığı, bronşiyal sekresyonları yumuşatmak ve yeniden oluşturmak için kullanılır. Ayrıca soğuk algınlığının eşlik ettiği soğuk algınlığı, grip, baş ağrısı, kas ağrıları, eklem ağrıları gibi her türlü ağrının tedavisinde kullanılır.

Bebekler İçin Soğuk Algınlığı Şurubu Peditus Nasıl Kullanılır?

Bebeklerde bu şurup kullanılmaz.

Peditus Şurup Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Peditus Şurup içerdiği etkin maddeye (parasetamol, guaifenesin, prilamin maleat, fenilefrin HCl) veya yardımcı maddelere karşı aşırı duyarlılığınız varsa bu ilacı kullanmayınız.

Şiddetli karaciğer ve böbrek yetmezliği bu ilacı kullanmayınız.

Şiddetli hipertansiyon (yüksek tansiyon) ve taşikardi (kalp hızının hızlanması) ile ilişkili hastalıklar varsa bu ilacı kullanmayınız.

Koroner arter hastalığı (damar sertliğine bağlı olarak kalp damarlarının daralması) varsa bu ilacı kullanmayınız.

Karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğunuz (alkolik karaciğer hastalığı dahil), aşırı aktif tiroidiniz, diyabetiniz, yüksek tansiyonunuz veya kalp hastalığınız varsa bu ilacı kullanmayınız.

Feokromositoma (adrenal bezden tümör) ve dar açılı glokom (göz içi basıncı artışı) varsa bu ilacı kullanmayınız.

Son iki hafta içinde beta blokerler (örneğin atenolol), depresyon tedavisinde kullanılan trisiklik antideprasanlar veya depresyon için reçete edilen monoaminoksidaz inhibitörleri (MAOI’ler) gibi kan basıncını düşüren ilaçlar kullandıysanız bu ilacı kullanmayınız.

Altı yaş altı kullanılmamalıdır.

Diğer parasetamol içeren ilaçlarla birlikte kullanmayınız.

Diğer grip, soğuk algınlığı ve dekonjestanlarla veya antitussiflerle birlikte kullanmayınız.

Anemi, akciğer hastalığı, karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalarda bu şurup doktor kontrolünde dikkatli kullanılmalıdır.

Yüksek dozlarda (akut) verildiğinde ciddi karaciğer toksisitesine neden olur.

Uzun süreli (kronik) günlük dozlarda yetişkinlerde karaciğer hasarına neden olabilir.

Alkolik karaciğer hastalarında dikkatli kullanınız.

Peditus Şurup
Peditus Şurup

Parasetamol içeren başka bir ilaç alıyorsanız bu ilacı dikkatli kullanınız.

Karaciğer enzimlerinde yükselme ve geçici sarılık ile karakterize kalıtsal bir hastalık olan Gilbert sendromunuz varsa bu ilacı dikkatli kullanınız.

Parasetamol ilk kez kullanılıyorsa veya daha önce kullanım öyküsü varsa, ilk dozda veya tekrarlanan kullanım dozlarında kızarıklık, kızarıklık veya cilt reaksiyonu oluşabilir. Bu durumda doktorla iletişime geçilerek ilacın kullanımı kesilmeli ve alternatif bir tedaviye başlanmalıdır. Parasetamol ile cilt reaksiyonu olan kişi bu ilacı veya parasetamol içeren diğer ilaçları kullanmamalıdır. Buna şiddetli ve ölümcül Stevens-Johnson sendromu (ciltte ve göz çevresinde iltihaplanma, cildin şişmesi ve kızarıklığı), toksik epidermal nekroliz (ciltte sıvı dolu kabarcıkların olduğu ciddi bir hastalık) ve akut jeneralize ekzantem eşlik eder. püstüloz (yüksek ateş). Akut yaygın döküntü (kabarcıklarla dolu irin).

Kan şekeri metabolizmasında etkili olan glukoz 6 fosfat dehidrogenaz eksikliği olan hastalarda nadiren hemoliz (kırmızı kan hücrelerinin yıkımı) meydana gelebilir.

Gün içinde yeni semptomlar gelişirse veya ağrı ve/veya ateş geçmezse çocuğunuzda parasetamol kullanmayı bırakın ve bir doktora başvurun.

Vücudun kendini kan zehirlenmesi (sepsis) gibi zararlı etkilerden korumak için ürettiği bir antioksidan olan glutatyon eksikliği olan hastalarda parasetamol kullanımı metabolik asidoz (böbrekler yoluyla atılması gereken asit iyonlarının birikmesi) riskini artırabilir.

Ciddi bir enfeksiyonunuz varsa, bu metabolik asidoz riskini artırabilir.

Diğer alerji semptomlarını tedavi etmek için kullanılan ilaçlara (H1-reseptör antagonistleri) karşı aşırı duyarlılık öyküsü olan hastalarda dikkatli olunmalıdır.

Alevlenmelere neden olabileceğinden mesane bozukluğu olan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır.

Peditus Şurup kullanırken alkol almayınız. Alkol kullanan kişilerde karaciğer zehirlenmesi olabilir.

Hepatotoksisite riski nedeniyle günlük parasetamol dozu 2000 mg’ı geçmemelidir.

PEDITUS% 2 (w/v) etanol (alkol) içerir. Bu, yüksek risk gruplarında düşünülmelidir.

Bu uyarılar geçmişte herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Alkol veya alkol içeren yiyecekler, ilaçlar vb. karaciğere zararlı etki riskini artırabilir.

Yiyecekler, parasetamolün bağırsaktan emilimini azaltabilir.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Gebelikte kullanımı hakkında yeterli bilgi bulunmamaktadır. Peditus Şurup hamilelerde doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme döneminde kullanımı hakkında yeterli bilgi yoktur. İçeriğindeki parasetamol ve fenilefrinin az miktarda süte geçtiği bilinmektedir. Peditus Şurup, emziren kadınlarda doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.

Peditus Şurup Nasıl Kullanılır?
Peditus Şurup Nasıl Kullanılır?

Peditus Şurup Nasıl Kullanılır?

Bu şurubu altı yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerde kullanabilirsiniz. Bu şurubu altı ila on iki yaş arasındaki çocuklarda her dört saatte bir defa olmak üzere birer ölçek kullanabilirsiniz.

On iki yaş üzeri çocuklar ve yetişkinlerde her dört saat bir defa olmak üzere günde iki ölçek kullanabilirsiniz. Günde toplam maksimum dört bin miligram kullanılmalıdır.

Alkol alan kişiler günde iki gram parasetamol dozunu aşmamalıdır.

Peditus Şurup Açıldıktan Sonra Ne Kadar Kullanılır?

Bu şurubun üzerinde yazan son kullanma tarihine kadar kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Tretinoin Krem

Daha fazla içerik için bizi Instagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx