Sağlık

Psovate Krem Ne İşe Yarar?

Psovate Krem Faydaları

Reklamlar

Psovate krem genel olarak cilt üzerinde kullanılan ve dermatolojik hastalıkları tedavi eden bir üründür. Peki Psovate krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

UYARI! İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır.

Psovate Krem Nedir?

Bu krem, topikal dermatolojik kullanım için sentetik bir kortikosteroid olan aktif bileşik psovate propionat içerir. Prednizolonun bir analogu olan bu krem, yüksek derecede glukokortikoid aktiviteye ve hafif derecede mineralokortikoid aktiviteye sahiptir.

Reklamlar

Bu krem, kortikosteroid duyarlı dermatozların enflamatuar ve kaşıntılı belirtilerinin hafifletilmesi için gösterilen süper yüksek potensli bir kortikosteroid formülasyonudur. Art arda iki haftadan fazla tedavi önerilmemektedir ve toplam dozaj, ilacın hipotalamik-hipofiz-adrenal (HPA) eksenini baskılama potansiyeli nedeniyle haftada 50 gramı geçmemelidir. On iki yaşın altındaki çocuklarda kullanılması önerilmez.

Diğer yüksek derecede aktif kortikosteroidlerde olduğu gibi, kontrol sağlandığında tedavi kesilmelidir. İki hafta içinde herhangi bir iyileşme görülmezse, tanının yeniden değerlendirilmesi gerekebilir.

Psovate Merhem
Psovate Merhem

Psovate Merhem Nedir?

Bu merhem kortikosteroidler adlı bir ilaç grubuna aittir. Antienflamatuar özellikleri olan ve dermatolojik preparatlar grubuna giren bu merhemin etkileri çok güçlüdür. Bu merhem plak sedef, lupus, dermatit, diskoid lupus eritematozus, empeines, perioral dermatit, sedef, siyah nokta, egzama gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.

Psovate Krem Muadili

Clobesol Krem, Clobesol Merhem, Clovate Saç Losyonu, Clovate Krem, Clovate Merhem, Dermovate Krem, Dermovate Merhem, Dermovate Saç Losyonu, Klobate Krem, Klobate Merhem, Neobase Saç Losyonu, Neobase Krem, Neobase Merhem, Psoderm Pomad, Psoderm Losyon, Psoderm Merhem, Psoderm Saç Losyonu, Psovate Merhem ve Psovate Losyon bu ilacın muadilleridir.

Reklamlar

Psovate Krem Fiyatı

Bu kremin 2023 yılı güncel eczane satış fiyatı 51.41 TL’dir.

Psovate Merhem Etken Maddesi

Bu merhemin aktif maddesi klobetazol 17-propiyonat isminde bir maddedir.

Psovate Merhem Eşdeğeri

Clobesol Krem, Clobesol Merhem, Clovate Saç Losyonu, Clovate Krem, Clovate Merhem, Dermovate Krem, Dermovate Merhem, Dermovate Saç Losyonu, Klobate Krem, Klobate Merhem, Neobase Saç Losyonu, Neobase Krem, Neobase Merhem, Psoderm Pomad, Psoderm Losyon, Psoderm Merhem, Psoderm Saç Losyonu, Psovate Krem ve Psovate Losyon bu merhemin eşdeğerleridir.

Psovate Merhem Fiyatı

Bu merhemin şimdiki fiyatı 51.41 TL’dir.

Psovate Merhem Faydaları

Bu ilaç egzama, sedef hastalığı, dermatit, alerji ve deri döküntüsü gibi çeşitli dermatolojik rahatsızlıkları iyileştirmek için uygulanır. Bu merhem, bu tip rahatsızlıklarda ortaya çıkabilecek şişlik, kaşıntı ve kızarıklığı iyileştiren bir merhemdir. Bu ilaç çok güçlü (süper yüksek potensli) bir kortikosteroiddir.

Psovate Krem Neye Yarar?

Bu krem reçeteli bir ilaçtır. Topikal krem, losyon, sprey, çözelti, köpük, merhem ve jel formlarında bulunur. Ayrıca bir şampuan formu da vardır.

Her iki Psovate topikal krem ​​formu, çeşitli cilt rahatsızlıklarından dolayı oluşan iltihap ve kaşıntı tedavisinde kullanılır. Ayrıca orta ila şiddetli plak sedef hastalığını tedavi etmek için de kullanılırlar. Bunun dışında egzama, sedef hastalığı, dermatit, alerji ve cilt döküntüsü gibi hastalıkların iyileştirilmesinde etkilidir.

Psovate topikal krem, kombinasyon terapisinin bir parçası olarak kullanılabilir. Bu, diğer ilaçlarla birlikte almanız gerekebileceği anlamına gelir.

Psovate Krem
Psovate Krem

Psovate Krem Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

  • Bu kremi kullanmadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. 
  • Bu kremi kullanmadan önce, başka kortikosteroidlere (örneğin hidrokortizon, prednizon) veya başka alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.  
  • Bu kremi kullanmadan önce, bu ilacın aktif maddesine ya da yardımcı maddelerine karşı alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.
  • Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin. Özellikle zayıf kan dolaşımı, bağışıklık sistemi sorunları, belirli cilt hastalıkları (rosacea, perioral dermatit) öykünüz varsa mutlaka doktorunuza bildirin.
  • Bu kremi, tedavi edilecek bölgede enfeksiyon veya açık yara varsa kullanmayın.
  • Nadiren, kortikosteroid ilaçlarını uzun süre veya geniş cilt bölgelerinde kullanmak, vücudunuzun fiziksel strese yanıt vermesini zorlaştırabilir. Bu nedenle, ameliyat veya acil durum tedavisinden önce veya ciddi bir hastalık ya da yaralanma yaşıyorsanız, doktorunuza veya diş hekiminize bu ilacı kullandığınızı veya bu ilacı son birkaç ay içinde kullandığınızı söyleyin.
  • Muhtemel olmasa da, bu ilaç uzun süre kullanılırsa çocuğun büyümesini geçici olarak yavaşlatabilir. Çocuğunuzun boyunun kontrol edilebilmesi için düzenli olarak doktora görünün.
  • Hamilelik sırasında, bu ilaç yalnızca çok ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.
  • Bu ilacın cilde uygulandığında anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Benzer ilaçlar ağızdan alındığında anne sütüne geçer. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Psovate Krem Kullanımı

Bu ilacı sadece cilt üzerinde kullanın. Doktorunuz tarafından talimat verilmedikçe yüz, kasık veya koltuk altlı bölgelerinde kullanmayın.

Bu kremi kullanmadan önce ellerinizi yıkayın ve kurulayın. Etkilenen bölgeyi temizleyin ve kurulayın. Etkilenen bölgeye ince bir ilaç filmi tabakası halinde kremden uygulayın ve hafifçe ovalayın. Genellikle günde iki kez veya doktorunuzun yönlendirdiği şekilde bu kremi kullanın. Doktorunuz tarafından talimat verilmedikçe alanı bandajlamayın, üzerini örtmeyin veya sarmayın. Bir bebek üzerinde bebek bezi alanında kullanılıyorsa, sıkı oturan çocuk bezi veya plastik pantolon kullanmayın.

İlacı uyguladıktan sonra, elleri tedavi etmek için bu ilacı kullanmadığınız sürece ellerinizi yıkayın. Bu ilacı gözlerin yakınında uygularken, gözlerle temastan kaçının çünkü bu gözlerin kötüleşmesine veya glokoma neden olabilir. Ayrıca, bu ilacı burun veya ağızdan almaktan kaçının. Bu alanlarla bu krem yanlışlıkla temas ederse hemen bol suyla durulayın.

Bu ilacı sadece öngörülen durum için kullanın. Arka arkaya iki haftadan fazla kullanmayın veya doktorunuz tarafından talimat verilmedikçe haftada 50 gramdan fazla kullanmayın. Durumunuz iki hafta sonra devam ederse veya kötüleşirse doktorunuzu bilgilendirin.

Psovate Krem Yan Etkileri
Psovate Krem Yan Etkileri

Psovate Krem Yan Etkileri

Cilde ilk uygulandığında uygulama bölgesinde yanma, batma, kaşıntı, kuruluk veya kızarıklık oluşabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için bu birkaç gün içinde kaybolmalıdır. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Çatlaklar, cildin incelmesi, ciltte renk değişikliği, akne, aşırı tüylenme, kıl kökü iltihabı (folikülit) dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilaç kullanıldığında cilt enfeksiyonları daha da kötüleşebilir. Kızarıklık, şişlik veya tahriş düzelmezse derhal doktorunuza bildirin.

Nadiren, bu ilacın deriden kan dolaşımına emilmesi mümkündür. Bu, çok fazla kortikosteroidin yan etkilerine yol açabilir. Bu yan etkiler çocuklarda ve bu ilacı uzun süre veya cildin geniş bölgelerinde kullanan insanlarda daha olasıdır. Olağandışı yorgunluk, aşırı yorgunluk, kilo kaybı, baş ağrısı, ayak bileklerinin şişmesi, ayakların şişmesi, artan susuzluk, aşırı idrara çıkma, görme problemleri gibi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse hemen doktorunuza söyleyin. 

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, cilt döküntüsü, kaşıntı, yüz, boğaz, dil ve dudak bölgesinde şişlik, şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı gibi ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın. 

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda belirtilmeyen diğer yan etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx