Şifalı Bitkiler

Salatalığın Faydalarını Okuduğunuzda Çok Şaşıracaksınız!

Reklamlar

Salatalığın faydaları arasında kardiyovasküler hastalık riskinin azaltılması, sağlıklı kilo yönetimi, vücudu detoks etme, cildi iyileştirme, göz sağlığını destekleme, kanı temizleme ve kanseri tedavi etme yer alır.

Diğer faydaları ise ağız kokusuyla mücadele, sindirimi destekleme, kan şekeri seviyesini kontrol etme, tansiyonu koruma, kemikleri destekleme, saçları onarma, tırnakları iyileştirme ve diş sağlığını destekleme yer almaktadır.

Antik çağlardan beri salatalık, bitkisel ilaç olarak kullanılmıştır. Sebze, vücudun aşırı ısınmasını önleyen ve daha doğal bir soğutma etkisi uygulayan çeşitli lipid düşürücü ve antidiyabetik özellikler içerir.

Salatalık nedir?
Salatalık nedir?

Salatalık nedir?

Salatalığın kabak ailesinden gelir ve yaygın olarak yetiştirilen bir sebzedir. Temel olarak Güney Asya’ya özgü olsa da, hemen hemen dünyanın her yerinde yetişir. Ülkemizde de üretimi oldukça fazla ve çok tüketilen bir sebzedir. Zinde ve sağlıklı kalmak söz konusu olduğunda mükemmel bir besin olarak kabul edilir. Bunu içeriğindeki A vitamini, Vitamin B, C Vitamini, Vitamin K, Manganez, Bakır ve Potasyum ile yapar.

Reklamlar

Aşırı iklim koşulları bizi susuz ve bitkin bıraktı, ancak salatalık, vücudun nemli kalmasını sağlar ve birçok tehlikeli maddeyi temizler. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu en temel besinlerden bazılarını sağlayan ve yüzde 90’ı su olduğu için dehidrasyonla mücadele eden çok değerli bir sebzedir.

Salatalığın kolayca suyunu sıkabilir ve havuç, pancar gibi diğer sebzelerin bir karışımını ekleyerek hem lezzetli bir içecek edersiniz hem de metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Ayrıca, salatalığın içindeki tohumlar, magnezyum içerir. Salatalığı misket limonu, avokado, kereviz ve rezene gibi diğer sıvı içeren besinlerle birlikte tüketmek, mide ağrısı ve karın ağrısı ile başa çıkmanıza yardımcı olur.

Salatalığın Besin Değeri

Bir bardak salatalık içinde;

  • Toplam Yağ 0g 0%
  • Toplam Karbonhidrat 2g 1%
  • Kolesterol 0mg 0%
  • Sodyum 1mg 2%
  • Şeker 0g 0%
  • A vitamini %1
  • Kalsiyum %1
  • C vitamini %2
  • Demir %1
Salatalığın Sağlığa Faydaları
Salatalığın Sağlığa Faydaları

Salatalığın Sağlığa Faydaları

Satatalığın faydaları saymakla bitmez. Salatalığın sağlığımıza olumlu etki eden 13 faydasını inceleyebilirsiniz.

Reklamlar

1. Kardiyovasküler Hastalık Riskini Azaltır

Salatalığın içindeki maddeler, potasyum ve magnezyum eser elementleri ile sağlıklı bir kalbin korunmasında önemli bir rol oynar. Kan basıncınızı kontrol altında tutmanın yanı sıra vücudunuzun nörolojik fonksiyonunu iyileştirebilirsiniz.

Salatalık ayrıca, bağışıklığınızı güçlendirmeye yardımcı olan ve kardiyovasküler hastalıkla ilişkili tüm risklerin oluşumunu azaltan bir anti-inflamatuar element olarak adlandırılan lignin içerir.

2. Sağlıklı Kilo Yönetimi

Salatalık, kilo vermek için faydalı bir sebzedir. İster salatanızda, isterseniz yoğurda karıştırılabilir veya bütün olarak yiyebilirsiniz. Daha hızlı kilo vermenize yardımcı olacaktır.

3. Detoksifikasyonu Teşvik Eder

Salatalık, karaciğerin atıkları temizlemesine yardımcı olur. Kan dolaşımında ve bağırsaklarda biriken toksinleri tamamen ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ayrıca vücudun toksinleri atmak için daha fazla idrar atmasına yardımcı olur. Salatalıktan yapılan suyu içmek detoksifikasyon sürecini hızlandırır.

4. Cilde Oldukça Faydalıdır

Salatalıktan yapılan doğal yüz maskesi size yatıştırıcı ve soğuk bir etki sağlayacaktır. Ayrıca cildi kuruluk, akne, cilt tahrişi ve diğer cilt sorunlarından korur. Ayrıca bakınız: Salatalık ile Cilt Bakımı

5. Göz Sağlığınız İçin İyi

%95 su içerdiğinden göz çevresindeki tüm cildi nemlendirir. E Vitamini, cildinizi iyileştirmede, kolajen üretimini artırmada, doğal, kırışık önleyici bir madde olarak hareket etmede çok önemli bir rol oynar.
Salatalığı düzenli tüketmek, katarakt oluşumunu önleyen, çeşitli anti-inflamatuar ve antioksidanlar içerdiğinden görmeyi geliştirmeye yardımcı olur.

Hiperpigmentasyon, esas olarak huzursuzluk nedeniyle gözlerinizin çevresinde koyu halkalar oluşturur, bunun için en iyi seçenek salatalıktır. Salatalıkta bulunan antioksidan cilt tahrişini ortadan kaldırır. Bildiğiniz gibi salatalıktaki C vitamini cilt tonunuzu açar, bu nedenle güzellik bakımlarınıza salatalığı da dahil etmelisiniz.

6. Kanınızı Alkalize Eder

Vücudunuzun pH seviyesini optimum seviyede tutmak, asidik olan ve kanserle ilişkili semptomlara neden olan serbest radikal hücrelerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir. Hergün aç karnına salatalık suyu içmek vücudunuzun alkalinitesini artırır.

7. Kanseri Tedavi Eder

Salatalık, kanser semptomlarını erken evrelerde azaltma yeteneğine sahip fisetin, kafeik asit, cucurbitacins, lutein içerir. Sebzedeki fitokimyasallar, serbest radikal hücrelerini ortadan kaldıran ve bağışıklığınızı artıran antioksidanlar da dahil olmak üzere güçlü kanser önleyici özelliklere sahiptir.

Salatalığın suyunu veya bütün olarak tüketmek, fisetin ve kafeik asit gibi flavonoidlerin içeriği nedeniyle meme, yumurtalık, prostat, rahim ve akciğer kanseri oluşumunu azaltabilir.

8. Kötü Nefesle Mücadele Eder

Ağzınıza salatalık dilimleri koymak, ağız sağlığı komplikasyonlarına ve diş eti hastalığına yol açabilecek mikrop oluşumunu ortadan kaldırmanın yanı sıra, kötü kokuya neden olan bakterileri ortadan kaldırarak ağız kokusundan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

9. Optimal Sindirim Sağlığı

Bağırsak sağlığınızı korumak için lifli gıdaları tüketmelisiniz ve salatalık da bu gıdalardan biridir. Salatalık, sindirim sürecine katkı sağlayan ve vücudun proteini yeterince emmesine yardım eden “erepsin” olarak adlandırılan bir enzim içerir.

Salatalıktaki pektin, bağırsağın normal florasını kolaylaştırır. Aynı zamanda yüksek su içeriği nedeniyle bağırsak hareketini yönetir ve dışkıyı yumuşatır, bu da kabızlık, gastrit, ülser ve mideyle ilgili diğer birçok rahatsızlığın tedavisine yardımcı olur.

10. Anti Diyabetik

Araştırmalar, salatalığın diyabete karşı etkili olduğunu bulmuştur ve tıp bilimciler, yeterli kan şekeri seviyesinin korunmasına yardımcı olan salatalık kabuklarını yemeyi önermektedir. Ayrıca kabuklarını yemek oksidatif stresi azaltabilir.

Salatalıktaki bir hormon, pankreasın karbonhidratları enerjiye dönüştüren insülini kullanmasına yardımcı olur.

11. Yeterli Kan Basıncını Korur

Zengin miktarda magnezyum, lif ve potasyum, salatalıkları doğru kan basıncının korunmasında faydalı kılar. Ayrıca arterlerdeki basıncı düşürmeye yardımcı olur ve onları nemli tutar. Bu, hipertansiyonla mücadele eden insanlara salatalık tavsiye edilmesinin ana nedenlerinden biridir.

12. Daha Güçlü Kemikler, Tırnaklar ve Dişler

Salatalık, vücudunuzun bağlarını, kıkırdağını, tendonları ve kemiklerini güçlendirmeye yardımcı olan askorbik asit ve kafeik asit içerir. Salatalık, zayıflamış kemikleri güçlendirir ve bağ dokusu oluşumuna katkıda bulunan silika içerir.

İçeriğindeki protein, magnezyum, A vitamini, C vitamini, K vitamini, B1 vitamini, A vitamini, B2, B6 vitamini, B5 vitamini, folik asit ve silikon oldukça kolay bir şekilde kemik sağlığını geliştirir ve güçlü, güzel görünen tırnaklar oluşmasını sağlar. Ayrıca bakınız: Salatalık ile Detoks Suyu Nasıl Hazırlanır?

13. Saçları Onarır

Saçınız kuru ve sertse, biraz salatalık ezmesi yapıp suyla karıştırmayı deneyin. Daha sonra karışımı saçınıza hafifçe masaj yapın. Her hafta yapıldığında zamanla saç ve saç derisi sağlığınızda ki farkı göreceksiniz.

Son Söz

Salatalık, genel fiziksel ve zihinsel sağlığı desteklemeye yarayan çok sayıda güçlü besinler ve vitaminler içerir. Mümkün olduğu kadar sebzeyi tüketmeye çalışın. Üstelik herhangi bir yan etkiside yoktur. Salatalığın faydaları adlı yazıımızı okuduğunuz için teşekkür eder, bir başka yazımızda görüşünceye kadar hoçca kalın.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx