Çiçekler

Siyah Gül Anlamı ve Özellikleri

Reklamlar

Siyah gül anlamı nedir? Birden çok çeşide sahip olan güller eşsiz kokusu ve güzel görüntüleriyle bilinmektedir. Hayatımıza renk katan çiçeklerin başında gelen güllerin en dikkat çekeni şüphesiz ki siyah güllerdir. Öyle bir rengi vardır ki asaleti ve zarifliği ile kendine hayran bırakmaktadır. Siyah gülün yapısı, görüntüsü ve anlamı ile dikkatleri üzerine çeken bir güldür. Çiçek severlerin büyük ilgi odağı olan siyah güller Ülkemizde sadece Şanlıurfa Halfeti bölgesinde yetişmektedir. Kökeni Fransa’ya uzanmaktadır. Binlerce yıllık tarihe ve gizeme ev sahipliği yapan siyah gül anlamı ve özellikleri bakımından sizler için ele aldık. Şimdi gelin beraber Siyah gül nedir? Siyah gül anlamı nedir, Siyah gül özellikleri ve siyah gül bakımını detaylarıyla inceleyelim.

Siyah Gülün Anlamı ve Özellikleri

Siyah Gül Nedir?

Siyah gül nedir? Kökeni Fransa’ya dayanan siyah gülün hikayesi Antik Yunan ve Roma İmparatorluğu’na kadar giden uzun bir yolcuğu bulunan bir çiçektir. Siyah gül tarihte bu köklü devletlerin güç ve dayanıklılığın simgesi olmuştur. Daha sonra da 19. yüzyılda Viktorya Dönemi’nde edebiyat ve sanal yoluyla beraber adını herkese duyurmuş ve popüler bir hale gelmiştir.

O dönemlerde siyah gülün anlamı gizli mesajlar içerdiğinden dolayı oldukça önemli bir hal almıştır. Zarifliği ve asaleti ile kendine hayran bırakan siyah gül tarihte kara büyü ile de ilişkilendirilerek anlamıyla maalesef kötü şöhrete kavuştuğu da olmuştur. Güllerin her rengine ayrı tutkumuz ve hayranlığımız bulunmaktadır fakat bu hayranlık siyah rengi ile daha da çoğalmıştır. Özellikle çiçek severler için siyah gülün yeri bambaşkadır.

Reklamlar
Siyah Gül Anlamı Nedir?
Siyah Gül Anlamı Nedir?

Siyah Gül Anlamı Nedir?

Asaleti ve zarifliği ile dikkatleri üzerine çeken siyah gülün anlamı oldukça merak edilen bir konudur. Siyah gülüm birden çok anlamı bulunmaktadır. Tabi pek çok kişi siyah gülü renginden dolayı karamsarlıkla birleştirip iyi bir anlamı olmadığını düşünmektedir. Aslında bakarsanız hiçbir çiçeğin kötü, olumsuz bir anlamı yoktur. Kimisinin acıklı hikayeleri, kimisinin de uzun ve zorlu yolculuklardan geçmiş hikayeleri bulunmaktadır hepsi bu. Her çiçek kokusuyla, büyüleyici güzellikleriyle bizlere sevgiyi, mutluluğu aşılarlar.

Siyah gül anlamı nedir sorusuna cevap vermeden önce bilinen bazı yanlışları düzeltmek gerekir. Tarihten bu yana geçmişimize ev sahipliği yapan siyah gül renginden kaynaklı kötü anlamları çağrıştırdığı bilinen yanlış bir gerçektir. Tam aksine siyah gülün anlamı umuttur. Yeni umutların başlangıcı olarak kabul edilir. Özellikle de yeni işe başlayan, hayatında yeni kararlar alan kişilere hediye edilmesi noktasında oldukça doğru bir çiçek tercihidir.

Siyah gülün bir diğer anlamı ise yolculuktur. Siyah gül keşfedilmemiş bölgelere yapılan yolculuk anlamına gelmektedir. Yeni yerler veya yeni herhangi bir şey keşfetmek siyah gülün anlamlarından biridir. Bazı kültürlerde de siyah gül ölümün ve yası sembolize eden bir çiçek olarak kullanılır.  Çoğu kültürde bu durum olduğu için ve genele hitap ettiğinden bu oldukça normal karşılanmaktadır. Başta da dediğimiz gibi çiçeğin anlamını kötü yapmamaktadır.

Siyah Gül Özellikleri

 • Siyah gülün en bilindik özelliklerinden birisi sadece Halfeti üzerinde yetişmesidir. İşte bu yüzden hem nadir görürüz hem de oldukça özeldir.
 • Ayrıca Halfeti’ de çekilen Karagül dizisinin adı da bu bölgede yetişen siyah güllerden almıştır.
 • Siyah gül diğer güllere kıyasla daha kısa olarak yetişir.
 • Katmerli ve kokulu bir güldür.
 • Siyah gül ilkbahar ve sonbahar aylarında çiçek açar.
 • Ortalama 1- 1,5 metre yüksekliğinde boyu uzamaktadır.
Siyah Gül Nasıl Yetiştirilir?
Siyah Gül Nasıl Yetiştirilir?

Siyah Gül Nasıl Yetiştirilir?

Siyah gülü yetiştirmek için özel seralar kurulmaktadır. Normal olarak ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde yetişmektedir. Fakat sera ortamında istediğiniz mevsimde yetiştirme imkanına sahip olursunuz. Eğer tohum ile siyah gül yetiştirecekseniz toprağa ektikten sonra bol su ile sulama yapılması ve mümkün olduğunda ekildiği bölgeden yeri taşınmamalıdır. Diğer gül çeşitlerine göre geç geliştikleri bilinen bir gerçektir.

Reklamlar

Siyah gülü fidan olarak yetiştirecekseniz eğer gençken aşılama yapmanız gerekmektedir. Bu aşılama işlemi budama sonrası yapılabilir. Düzenli budama ve aşılama siyah gülünüzün gelişimi için oldukça önemlidir. Siyah gülü yetiştirirken en önemli unsur topraktır. Rengini korumasında büyük rol oynayan toprağı doğru seçmelisiniz. Ayrıca diktiğiniz yerden alıp başka bir yere taşımamalısınız.

Siyah Gülün Bakımı Nasıl Yapılır?

 • Siyah gül bakımı düzenli ve özenli bir şekilde yapıldığında rengiyle, kokusuyla herkesi kendine büyüleyecektir.
 • Siyah gül aşırı nemi sevmeyen bir çiçektir. Bu yüzden yağmurdan korunan bir yerde olmalıdır.
 • Sulaması düzenli fakat az miktarda olmalıdır. Toprağının iyice kurumasını bekledikten sonra sulamasını gerçekleştirin.
 • Siyah gül sıcağı ve doğrudan güneşi çok sevmektedir.
 • Gübreli toprak gelişimi ve rengi için oldukça önemlidir.
 • Budama işlemini aksatmadan yaptığınız takdirde sizi zarif çiçeğiyle ödüllendirecektir. Budama işlemi çiçeklenme dönemi bitince gerçekleşmelidir.
 • Çiçeği zararlı olan canlılardan ve hastalıklardan korumak için her yıl ilaçlama yapılmalıdır.

Bu yazımızda zarifliği ve asaleti ile bizleri kendine büyüleyen siyah gülü ele aldık. Siyah gül nedir? Siyah gül anlamı nedir, Siyah gül özellikleri ve siyah gül bakımını detaylarıyla sizler için inceledik. Varsa sorularınızı ve yorumlarınızı bekler, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

İlginizi çekebilir: Çiçekler Nasıl Kurutulur

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Elif Akkaş
Elif Akkaş

Merhaba ben Elif. 23 yaşındayım. Halkla ilişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisiyim. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Yazılarımın yolunuza ışık saçması dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx