Şifalı Bitkiler

Sorgum Sudan Otunun Faydaları Nelerdir?

Reklamlar

Tahılgillerden birbitki olan Sorgum Sudan Otunun faydaları nelerdir sorusu merak edilenler arasındır. Sorgum Sudan Otu nedir ve ot ile ilgili tüm bilgileri yazımzıda bulabilirsiniz. Gelin öncelikle Sorgum Sudan Otunu tanıyalım ve faydalarını inceleyelim.

Sorgum Sudan Otu Nedir?

Sorgum Sudan Otu Nedir
Sorgum Sudan Otu Nedir

Sorgum, diğer bir adı ile Sudan otu, Afrika kökenli bir darı veya tahıl bitkisidir ve bugüne kadar Afrika’da beslenmenin büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Gıda, yem, saman ve süpürge olarak farklı şekillerde kullanım alanı vardır. Kuraklığa ve ısıya dayanıklıdır.

Her bitkinin ürettiği tohum sayısı 8 ila 1000 arasındadır, tohumları buğdaydan daha küçüktür. Bu tahıl birçok mineral ve vitaminle doludur, ek faydası ve en önemli özelliği ise glutensiz olmasıdır. Çölyak hastalığı olanlar için, tahılı yulaf lapalarında kullanmak için iyi bir seçenektir.

Reklamlar

Sorgum tahılı, çeşitli kullanımları vardır; yemeklik yağ yapılabilir ve alkolün işlenmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda dünyanın en iyi beş mahsulü listesinde yer almaktadır. Sudan otu, ayrıca etanol üretiminde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Tohum, hayvancılık, gıda pazarı ve tahıl pazarları gibi birçok pazara hitap etmektedir. Sorgumun en büyük pazarı hayvancılık sektörüdür.

Tatlandırıcı olarak da kullanılır ve bal gibi yiyeceklere derinlik katar. Sudan otunun sağlık açısından oldukça faydaları var.

Sorgum Sudan otu sağlığa yararları arasında, kalbi destekler, sindirim sisteminizi sağlıklı ve temiz tutar, kemik sağlığını destekler, diyabeti dengeler, cildi destekler, enerji kaynağı görevi görür, çölyak hastalığına iyi gelir, bağışıklık sistemini güçlendirir, kilo vermeye ve formda kalmaya yardımcı olur, göz sağlığını destekler ve kan hücrelerini yenilemeye yardımcı olur.

Sorgum Sudan Otunun 11 Farklı Faydası

Sorgum Sudan Otunun Faydaları Nelerdir
Sorgum Sudan Otunun Faydaları Nelerdir

1-Sorgum Sudan Otu Kalp Dostudur

Kötü beslenme alışkanlıkları, kardiyovasküler komplikasyonların ve ilgili sağlık sorunlarının yaygın bir nedenidir. Sağlıksız yiyecekler genellikle herhangi bir yararlı vitamin veya lif içermez. Sağlıksız beslenme, kötü kolesterol birikimi nedeniyle tıkanmış arterlere yol açar. Bu durumda lifli besinler tercih edilmelidir. Sık sık sorgum tüketmek tüm bu kötü kolesterolü temizler ve atardamarları gençleştirir. Tahılda bulunan yüksek miktarda lif, LDL’yi atardamarlardan tam anlamıyla kazımaya ve çıkarmaya yardımcı olur.

Reklamlar

2-Sorgum Sudan Otu Sindirim Yolunu Sağlıklı ve Temiz Tutmaya Yardımcı Olur

Sağlıksız bir sindirim sistemi genellikle uykusuzluk nedenidir. Kabızlık, ishal, kramplar tüm bunlar gerçekten rahatsız edici bağırsak komplikasyonlarıdır ve vücut gerekli besin maddelerinin çoğunu kaybeder.

Bu tahılda bulunan büyük miktarda lif, sindirim sistemini iyileştirmeye yardımcı olur ve genellikle dışkınıza hacim kazandırır. Her gün bir miktar sorgum sudan otu tüketmek, bağırsak hareketlerini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Sorgum, gerekli günlük lif alımının neredeyse %44’ünü sağlar.

3-Sorgum Sudan Otu Kemik Sağlığını Korur

Zayıf kemikler hayatımızı büyük ölçüde sınırlayabilir. En kötü yanı, güçlü ilaçlara bağımlı hale gelmektir. En iyi yol, beslenmenize kalsiyum ve potasyum açısından zengin yiyecekler eklemektir. Sorgum tahılında bulunan magnezyum, vücudunuzun kalsiyum emilim oranını artırmada hayati bir bileşendir. Ayrıca kemik ve doku yenilenmesine yardımcı olduğunu belirleyen birkaç çalışma vardır.

4-Sorgum Sudan Otu Diyabeti Yönetir

Diyabet, uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde birçok hastalığa yol açar. Sorgum, kan şekeri seviyenizi düzenlemeye yardımcı olur. Sudan otunda bulunan tanen, nişasta emici enzimlerin üretimini önlemeye yardımcı olur. Bu ayrıca insülinin düzenlenmesine yardımcı olmak ve şeker seviyesini dengelemek demektir.

5-Sorgum Sudan Otu Cildi Sağlıklı Tutar

Sorgum Sudan otu ile cildinizin sağlıklı ve nemli kalmasını sağlayabilirsiniz. Ancak sorgumun cilt üzerindeki asıl etkisi, cilt kanserine neden olan melanom hücrelerinin üretimini engellemesidir. İçeriğinde bulunan tanen, bu hücrelerin ölmesine neden olur.

6-Sorgum Sudan Otu Enerji Kaynağıdır

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak kendinizi uyuşuk hissetme olasılığınız daha düşük olması anlamına gelir. Bununla birlikte, sorgumda bulunan lif, optimum bir enerji seviyesinin korunmasına yardımcı olur. Bu genellikle enerji içeceklerine eklenir ve B vitamini formu olan Niasin içerir.

7-Sorgum Sudan Otu Çölyak Hastalığı ile Savaşır

Alerjiler çok can sıkıcıdır, sevdiğiniz ve yapamadığınız birçok şeye sebep olur. Sorgum tahılı, buğdaya neredeyse eşdeğer bir tahıldır ve ekmek ve benzeri yiyeceklere eklenerek glütensiz bir beslenme seçeneği sunar. Son yirmi yılda, gluten alerjisi ve çölyak hastalığı artışı çok hızlı ilerledi buda sorgumun ne kadar dikkate alınması gerektiğinin bir göstergesidir.

İlginizi Çekebilir: Lahana Turşusunun Faydaları Nelerdir?

8-Sorgum Sudan Otu Bağışıklığı Güçlendirir

Güçlü bir bağışıklık sistemi, herhangi bir viral veya diğer hastalıkların vücuda girmesini önlemeye yardımcı olur. Bu tahıldaki C vitamini, bağışıklık seviyenizi artırır. İçeriğindeki C vitamininin bağışıklık geliştirme için gerekli olan beyaz kan hücresi üretimini arttırdığı bilinmektedir.

9-Sorgum Sudan Otu Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Lif bakımından zengin besinler genellikle bizi daha uzun süre tok tutar, bu da yeme isteğini durdurur. Sorgum hem lif içerir hemde tatlandırıcı, şeker veya geleneksel olarak işlenmiş tatlandırıcılar yerine de kullanılabilir. Bu, insülin seviyesini düzenlediği için birçok gıdaya sağlıklı bir alternatiftir. Sorgum tüm bunları eksiksiz yapar.

Kendinizi aç bırakmayın, sadece daha sağlıklı seçimler yapın.

10-Sorgum Sudan Otu Göz Sağlığını Destekler

A vitamini, gözlerin sağlıklı kalmasını ve katarakt riskini azaltır. Sudan otu, katarakt oluşumunu önleyen ve oküler sistemi korumaya yardımcı olan beta karoten içerir.

11-Sorgum Sudan Otu Kan Dolaşımının Sağlıklı Olmasını Sağlar

Bu tahılda lif ile birlikte vücudunuzda sağlıklı bir kan akışını sürdürmede son derece yardımcı olan birçok mineral ve vitamin vardır. Sağlıklı kan dolaşımı, besin maddelerinin tüm hayati organlara taşınmasına yardımcı olur ve onları sağlıklı tutar.

Sorgum Sudan tahılı, anemi ile ilişkili semptomları hafifletmeye yardımcı olan sağlıklı bir miktarda demir içerir. Antioksidan özelliklerinden dolayı iyi bir metabolizma için de faydalıdır. Sorgum tahılı Hindistan, ABD ve Çin’de popülerdir. Bu tahılın daha fazla faydasını ve herhangi bir yan etkisinin olup olmadığını anlamak için daha ileri çalışmalar yürütülmektedir.

Begonya kadın Instagram hesabımızı takip ederek içeriklerimizden sosyal medya üzerinden de anında ulaşabilirsiniz ve bize destek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx