Cilt Bakımı

Kereviz ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Reklamlar

Kışlık sebzelerimizden olan Kereviz ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır konulu yazımız ile cildinize sağlıklı bir görüntü kazandırabilirsiniz. Kereviz çok sağlıklı bir kış sebzesidir. Vücudumuza çok faydası vardır. Yemek olarak tüketildiği gibi kereviz sapı da çok faydalıdır.

Kereviz ile cilt bakımı, kerevizin cildimize faydaları, kereviz suyu ile cilt bakımı gibi merak ettiğiniz soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Kereviz Nedir?

Kereviz vücuda çok faydalı olan maydonozgiller sınıfındaki bir sebzedir. Yaprakları yeşil olan kerevizin de çok faydası vardır. Vitamin, mineral açısından zengin faydalı bir sebzedir. Kereviz bir kış sebzesidir. Kerevizin içindeki vitaminler C vitamini, D vitamini, A vitamini, B6 ve B12 vitaminlerdir. Ve bir diğer özelliği de antioksidan özelliğidir.

Reklamlar
Kereviz Nedir?
Kereviz Nedir?

Kereviz kış sebzesidir. Şubat ayında başlar ve Nisan ayının sonuna kadar kerevizi bulabilirsiniz. Kerevizin zeytinyağlı yemeğini tüketmelisiniz. Ama diğer faydalarını da almak için kereviz sapının suyunu da düzenli olarak içmelisiniz.

Kerevizin Vücudumuza Faydaları

 • Kerevizin antioksidan özelliği olduğu için vücutta iltihap oluşumunu engeller. Eklem ağrıları ve akciğer enfeksiyonları gibi sorunları olanlar kereviz tüketebilirler.
 • Kereviz bağırsak ve sindirim sistemini düzenler, kişinin vücudu temizler.
 • Reflü hastaları için kereviz tavsiye edilir. Çünkü mide asidini düzenlemektedir.
 • Kerevizin lif oranı ve su oranı yüksektir. Bu yüzden kereviz, sindirim sistemimizi düzenlemektedir. Kereviz tohumunun özelliği de idrar söktürücü olmasıdır.
 • Kerevizin içinde fenolik maddeler olduğu için kasların gevşemesini sağlamaktadır. Böylelikle kan basıncımızı ve kalp atışımızı düzenlemektedir.
 • Kerevizin içindeki A vitamini ve beta-karoten sayesinde cildinizi korur. Cildinizin onarılmasında etkili bir rol oynar.
 • Kerevizin bir diğer faydası da kemikleri güçlenmesidir. Kemik hastalıklarıyla mücadelede büyük bir etkiye sahiptir.
 • Kereviz kanın düzgün bir şekilde pıhtılaşmasına yardımcıdır.
 • Kereviz kadınların adet dönemlerinin düzenlenmesinde faydalıdır.
Kerevizin Vücudumuza Faydaları

Kereviz ile Cilt Bakımı

Kerevizin sapının da cilt bakımında çok önemli bir yeri vardır. Kereviz çok sağlıklı bir besin olduğu için cildimize de çok faydalıdır. Kereviz K vitamini bakımında oldukça zengindir ayrıca içinde A, B-2, B-6 ve C vitamini bulunmaktadır. Folat, Potasyum, Magnezyum, Pantotenik asit ve lifler sayesinde de vücut ve cilt sağlığına da çok faydalı bir sebzedir.

Kerevizin içindeki A vitamini cildimizi gençleştirir ve yaşlanmasını yavaşlatır. Ve içinde cildimizin nemlenmesi ve beslenmesi için de E vitamini de bulunmaktadır. Omega-6 yağ asitleri de içerdiği için cilde esneklik kazandırır. Ve sivilce oluşumunun önüne geçmektedir. Cildimizin PH dengesini de korumaktadır. Yapısındaki antioksidan sayesinde cildi pürüzsüzleştirir. Parlaklık verir, akne oluşumunu önler ve cildi güzelleştirip beslemektedir.

Kereviz sapı kullanarak doğal yollar ile berrak ve pürüzsüz bir cildiniz olabilir. Kerevizin sapı en vitaminli olduğu kısımdır. Kereviz sapının suyu ile bir karışım hazırlayıp tüketirseniz kısa zaman içinde cildinizde faydasını göreceksiniz.

Reklamlar
Kereviz ile Cilt Bakımı
Kereviz ile Cilt Bakımı

Kereviz Sapı Suyu ile Cilt Bakımı Tarifi

Kereviz ile Cilt Bakımı yazımıza kerevizin bir diğer bölümü olan sapının faydaları ile devam ediyoruz. Kereviz sapı suyu ile cilt bakımı için gerekli malzemeler; 6 tane büyük kereviz sapı, 12 dal maydanoz, yarım limon suyudur. Yapmanız gereken tüm malzemeleri çırpıcıdan geçirmelisiniz. Posasını ayırın ve suyunu bir sürahiye aktarıp içebilirsiniz. Eğer su katılaşırsa içine su ilave edebilirsiniz. Ayda bir kere 3 günlük kür biçimde yapılmalı ve 3 gün arka arkaya sabahları aç karnına bir bardak içilmelidir.

Kereviz Sapı Suyunun Cildinize Yararları

 • Kereviz sapı suyunun içindeki vitamin ve mineraller sayesinde cildinizi serbest radikallerden koruduğu ve yaşlanma belirtilerini azalttığı bilinmektedir. Bu sayede cildinize parlaklık, esneklik ve ihtiyacı olan nemi vermektedir. Ve saç derinizin oksijen almasına yardımcı olarak sizi sağlıklı bir saça kavuşturur.
 • Kereviz sapı suyu cildinizi içten nemlendirmektedir. Ve cildinizi besleyen kereviz sapı suyu, sivilce ve akne oluşumunu da en aza indirmektedir.
 • Vücudunuzun pH dengesini kontrol altında tutmaktadır. Cildinizin fazla sebum üretmesine engel olmaktadır. Yani yağlı cilde sahip olanlar için çok etkili ve doğal bir seçenektir.
Kereviz Sapı Suyu Nasıl Tüketilir
Kereviz Sapı Suyu Nasıl Tüketilir?

Kereviz Sapı Suyu Nasıl Tüketilir?

Kereviz sebzesini pazardan, marketten, manavlardan alabilirsiniz. Kereviz suyu yapmak için kerevizin sapını katı meyve sıkacağı makinesinde sıkabilirsiniz. Her sabah yapmanız gereken 4-5 adet kereviz sapını sıkmak. Kahvaltıdan en az yarım saat öncesinde içmelisiniz.  Kahvaltıdan önceki yarım saat içinde de spor yapmanız sağlık açısından çok faydalı olacaktır. En az yarım saat yürüyüş ya da egzersiz yapmak çok önemlidir. Kahvaltı saatiniz gelene kadar güne zinde başlamış olursunuz. Bedeninizin esnemesini sağlayacak bir sabah yogası yapabilirsiniz.

Kereviz Yağlı Ciltlere Faydalıdır

Cildiniz yağlı ise doğal bir çözüm yolu olan kereviz suyunu deneyebilirsiniz. Kereviz suyunu her gün içebilirsiniz. Alternatif olarak kerevizi dilimler haline getirip suyun içinde kaynatabilirsiniz. Bu suyu buzdolabına koyup her gece tonik olarak cildinize sürebilirsiniz. Bu tonik ile cildinizi temizlerseniz cildinizin pH dengesi tekrar sağlanacaktır.

Kereviz Suyu Sivilce Ve Akne İzlerine İyi Gelmektedir

Sivilcelere iyi gelen maske için gerekli malzemeler kereviz, çay ağacı ve nane yağıdır. İlk olarak kerevizi bir suyu içinde kaynatınız. Bu malzemelerden birer ölçü kaynattığınız suyun içine ilave ediniz. Sonrasında cildinize uygulayabilirsiniz. Bir süre sonra cildinizi durulayabilirsiniz. Bunu haftada üç gün tekrarlayabilirsiniz. Bu uygulama ile sivilce ve akne izlerinden kurtulabilirsiniz.

Kerevizin Cildimize Faydaları

Kereviz Yaşlanma Karşıtıdır

Kerevizin içinde antioksidan ve A, E ve C vitaminleri olduğu için serbest radikallerin neden olduğu zararlara karşı koruma sağlamaktadır. A vitamini yaşlanmayı geciktirir. İçindeki E vitamini de cildimizin nem dengesini korumaktadır.

Kereviz Cildinizin Elastikiyetini Artırır

Kerevizin içinde Omega-6 yağ asidi olduğu için cildimize parlaklık ve esneklik vermektedir. Ve kalsiyum, selenyum, fosfor, potasyum ve magnezyum gibi mineraller ile cildimizi beslemektedir.

Kereviz Akne ve Sivilceleri Azaltır

Kerevizin bir özelliği de cildimizi nemlendirip beslemesidir. Akne ve sivilce sorunu olanlar insanlar çay ağacı ve nane yağının içine kereviz suyu karıştırıp cildine uygularlarsa olumlu sonuçlar alacaklardır.

Kereviz Yağlı Ciltlerde Etkili

Eğer yağlı bir cildiniz varsa her gün kereviz suyu içebilirsiniz. Kerevizi dilimleyip suyun içinde kaynatabilirsiniz. Soğuması için buzdolabında bekletip geceleri yatmadan önce cildinizi bu su ile silebilirsiniz. Bu tarifi uyguladığınızda cildinizin pH dengesi yeniden sağlanacaktır.

Kereviz ile Vitiligo Tedavisi

Ciltte beyaz lekeler ile kendini gösteren vitiligo hastalığı kereviz ile tedavi edilebilir. Kerevizin içindeki psoralenler ciltteki melanin üretimini arttırır. Vitiligodan kurtulmanıza yardımcı olur.

Kereviz Sapı Suyunun Vücuda Faydaları

 • Kerevizin içinde A, C, K vitaminleri potasyum, sodyum, kalsiyum gibi içeriğinde birçok vitamin ve mineral bulunmaktadır. Kereviz sapı suyu bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Ve sizi hastalıklardan korumaktadır.
 • Kereviz sapı suyunun içindeki antioksidan bileşenin adı Flovandır. Kereviz sapının suyu ile vücudunuzda oluşabilecek kronik hastalıkların önüne geçmektedir. İltihap atıcı yanı ile kanı temizliyor ve kan dolaşımını rahatlatıyor.
 • Kereviz sapında enzimler bulunur. Enzimler sayesinde midenizdeki hidroklorik asidi yok eder ve böylece yiyecekler kolayca sindirilir. Özellikle sindirim sisteminiz ile ilgili sıkıntılarınız varsa kereviz sapı suyunu mutlaka denemelisiniz.
 • Kerevizin sapında bulunan enzimler midenizdeki hidroklorik asidi azaltmaktadır. Bu sayede yiyecekler kolayca sindirilir. Ve sindirim sisteminiz ile ilgili sıkıntılar yaşıyorsanız, kereviz sapı suyunu beslenme rutininize eklemelisiniz.
 • Kereviz sapı suyunun en bilinen özelliklerinden biri de bağırsaklara ve karaciğerlere iyi gelmesidir. Düzenli olarak içildiğinde karaciğerinizi temizlemesi ve bağırsaklarınızın düzenli çalışmasını sağlaması oldukça önemlidir.
 • Kereviz suyu kalsiyum ve silisyum açısından zengin olduğu için A vitaminin desteği ile kemiklerinizi sağlamlaştırmaktadır. Sağlıklı hücrelerinizi korur ve mineral seviyenizi dengede tutar. Kalp hastalıklarının önüne geçmektedir.

Proteinler kadar sebzeler de beslenmenizin bir parçası olmalıdır. Her sebzenin kendine göre bir faydası olduğunu unutmamalısınız. Doğal yollardan cilt bakımı ve güzellik için de kereviz sapı suyundan faydalanmayı unutmayın. Kereviz ile Cilt Bakımı yazımız ile sizlerde kendinize doğal bir cilt bakımı yapabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx