Beslenme

Soursop Meyvesi Nedir? Soursop Meyvesi Faydaları Nelerdir?

Reklamlar

Tarçın elması ya da Graviola isimleri ile bilinen Soursop Meyvesi Nedir? Soursop Meyvesi Faydaları Nelerdir? gibi sorularınızın yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz. Sizler için bu meyve ile ilgili tüm biligleri derledik.

Soursop meyvesi nedir?

Soursop meyvesi nedir
Soursop meyvesi nedir

Soursop, Graviola veya Tarçın elması isimleri ile bilinmektedir. Hayatınızda karşılaşabileceğiniz en çözülmemiş meyvelerden biridir. Bu şu demek toplandıktan, sofranıza gelinceye kadar özelliklerini kaybetmeyen ender meyvelerden biridir. Karayipler ile birlikte öncelikle Orta ve Güney Amerika’da yetiştirilir, bu bölgelerin dışında yaşıyorsanız egzotik meyve olarak kabul edilir.

Soursop meyvesinin lezzetini çilek, ananas ve çeşitli narenciye meyvelerinin karışımı olarak düşünün, bu meyveye eşsiz bir lezzet katar.

Reklamlar

Tarçın elması, meyve suyu, dondurma ve tatlılarda sıklıkla yapıldığı için meyveyi yemek pek tercih edilmez. Ancak tadı bir yana bu meyvenin gerçek gücü sağlığa olan faydalarındadır.

Tarçın elması faydaları arasında, kanserle savaşır, göz sağlığını destekler, iltihabı hafifletir, diyabeti kontrol eder, mide ve sindirim sistemi sağlığını geliştirir, bağırsak parazitlerini öldürür, ağrıları hafifletir, stres yükünü azaltır, solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir, karaciğer sağlığını geliştirir ve bağışıklığı güçlendirir.

Tarçın Elması Besin Değeri

Soursop meyvesinin kalorisi çok düşüktür. 100 gr’lık bir porsiyonda aşağıdakiler vardır.

Kalori-66, Karbonhidratlar -16g, Şeker-13 g, Lif -3 g, Protein -1 g, Folik Asit -14 ug, Vitamin C -20.6 mg, Magnezyum -21 mg, Potasyum -270mg

İlginizi Çekebilir: Kedilerin En Sevdiği Yiyecekler Nelerdir?

Reklamlar

Soursop Meyvesi Faydaları Nelerdir? (Graviola Faydaları Nelerdir?)

Soursop Meyvesi Faydaları Nelerdir
Soursop Meyvesi Faydaları Nelerdir

Soursop Meyvesi Kanserle Savaşır

Soursop meyvesi üzerinde meme ve karaciğer kanseri hücreleri üzerindeki etkiyi doğrulayan laboratuvar çalışmaları yapılmıştır. Sonuç olarak aktif olan kanser hücrelerinin ölümüne yol açtığı belirlenmiştir.

Bu etki, meyvenin kendisinde olduğu gibi yapraklarının da kanser hücrelerini yaklaşık %80 verimlilikle baskıladığı da bulunmuştur. Güçlü kemoterapi ilaçlara alternatif olmasının sebebi, etkilerinin kanser hücrelerine özgü olması ve sağlıklı hücrelere zarar vermemesidir.

Soursop Meyvesi Gözleriniz İçin İyidir

Soursop meyvesi, vücuttaki oksidatif yükü azaltmaya yardımcı olan antioksidanlarla doludur. A vitamini, C vitamini, E vitamini, çinko ve gözlerin sağlığını korumak için yardımcı birçok doğal karotenoid bileşikler vardır. Makula dejenerasyonu veya katarakt gelişimini geciktirerek, optimal göz fonksiyonu çok daha uzun süre korunabilir.

Tarçın Elması İltihabı Hafifletmeye Yardımcı Olur

Graviola, yüksek antioksidan içeriği sayesinde hücrelerdeki iltihaplanma ile savaşır. Soursop bitkisinin diğer çeşitli kısımları da geleneksel olarak Orta ve Güney Amerika yerlileri tarafından yılan ısırıklarının neden olduğu iltihabı tedavi etmek için kullanılmıştır, ancak panzehir ile karıştırmayın.

Graviola Meyvesi Diyabetin Yönetilmesine Yardımcı Olur

Tarçın elması, üzerinde yapılan deneylerde, meyveyi tüketen kemirgenlerin, tüketmeyen kemirgenlerden önemli ölçüde daha düşük kan şekeri seviyelerine sahip olduğu ortaya çıktı. Bu etkinin arkasındaki mekanizma, kompleks karbonhidratları glikoza parçalamaya yardımcı olan veya emilimini engelleyen enzimlerin inhibisyonudur. Ayrıca meyvenin yaprakları diyabetin şiddetlendirdiği karaciğer üzerindeki oksidatif hasarın etkisini azalttığı bulundu.

Soursop, pankreasın yeni insülin üreten hücreler üretmesine yardımcı olabilir, bu da bu hücrelerin çalışmayı bıraktığı durumlarda telafi edebilir.

Tarçın Elması Mide ve Sindirim Sistemi Sağlığına Katkı Sağlar

Soursop meyvesi, mideden gelen hidroklorik asidin etkisine maruz kaldığında, midedeki mukus astarlarının yapısal bütünlüğünü güçlendirmeye yardımcı olur. Bu mide ülseri gelişiminin azalmasına yardım eder.

Graviola, ayrıca oksidasyonun bu organlar üzerindeki etkilerini azaltmaya yardımcı olur ve muhtemelen onları rahatsız eden irritabl bağırsak hastalığı ve Crohn’s gibi kronik hastalıkları dengelemeye yardımcı olur. Soursop meyvesi, mide kanseri vakaları ve mide ülseri ile ilişkili olan mide bakterisi Pylori’ye karşı bir koruma sağlar.

Tarçın Elması Bağırsak Parazitlerini Öldürür

Soursop meyvesi yapraklarından yapılan ekstraktın hem yetişkin solucanları hem de larvalarını öldürdüğü görülmüştür. Bunu, çoğu reçeteli anti-parazit ilaçları dahi yapmaz.

Tarçın Elması Ağrıyı Gidermeye Yardımcı Olur

Soursop meyvesi, sadece iltihabı yatıştırmakla kalmaz, aynı zamanda ağrı uyaranlarını da azaltır. Artritten muzdarip kişiler, hem iltihap hem de ağrıdan şikayet ederler. Soursop meyvesi ile bu iki sorunu düzeltebilirsiniz.

Tarçın Elması Stres Yükünüzü Azaltmaya Yardımcı Olur

Yüksek stres altında olduğunuzda, vücudunuz artan miktarda adrenalin ve kortizol üretir. Bu hormonlar genel sağlığınız için gereklidir, ancak yüksek seviyeleri kimseye fayda sağlamaz.

Aslında, kronik olarak yüksek dolaşımdaki kortizol seviyeleri, uykusuzluktan kaygıya ve cinsel isteksizliğe kadar olumsuz etkilere neden olur. Soursop tüketimi, kortizol yükselmesinin olumsuz etkilerini tamponlamaya, kaygıyı azaltmaya ve dinlendirici uykuyu teşvik etmeye yardımcı olur.

Graviola Solunum Yolu Rahatsızlıklarını Önlemeye Yardımcı Olur

Soğuk algınlığı. genellikle hapşırma, boğaz ağrısı ve öksürük ile kendini belli eder. Her biri ayrı tedavi gerektirir. Bununla birlikte, soursop, mukus salgılarını incelmeye, boğaz tahrişini hafifletmeye ve hatta hafif bir balgam söktürücü olarak hareket ederek birçok ilişkili semptomu yatıştırmaya yardımcı olur. Soursop meyvesinin antimikrobiyal özelliklere de sahip olduğunu unutmamak gerekir, bu da iyileşmeyi hızlandırabilir.

Tarçın Elması Karaciğer Sağlığını Destekler

Karaciğer, sayısız atık maddeyi ve yediğiniz her şeyi her gün yorulmadan işler. Ancak, işlerin ters gidebileceği zamanlar vardır. Özellikle sarılık sırasında, bilirubin daha fazla parçalanır ve idrar ve dışkıyla atılır, ancak işler ters gittiğinde bilirubin de birikebilir. Metabolize edilemez ve ilk işaret sarılıktır.

Soursop meyvesi, sarılığı tersine çevirmeye, bilirubin seviyelerini kabul edilebilir seviyelere döndürmeye yardımcı olur ve karaciğeri ilaçların neden olduğu sarılıktan koruyabilir.

Soursop Meyvesi Bağışıklığı Güçlendirir

Soursop meyvesi, vücudumuzun günlük olarak karşılaştığı birçok tehdide karşı koruma sağlayan antioksidan bileşiklerle yüklüdür. Ancak, bu aktif bağışıklığı desteklemez. Bunun yerine, C vitamini gibi bazı besinler, enfeksiyona karşı ilk savunma hattı olarak işlev görür. T hücrelerinin ve lenfositlerin üretimini uyarmaya yardımcı olur. Beyaz kan hücresi sayısını yeterince yükselterek, bağışıklık sistemini, yabancı patojenlerin çoğundan koruyacaktır.

Sizler için faydalı içerikler paylaştığımız Begonya Kadın instagram sayfamızı takip ederek bize destek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx