Moda

Stilist Nedir? Stilistlik Kursunda Neler Öğrenilir?

Reklamlar

Modaya ilgi duyan, giyinmeyi seven birçok kişi vardır etrafımızda. Bazılarının ilgisi bu mesleği seçecek kadar baskın olduğu için oldukça önem arz etmektedir. Stilist mesleğini seçmeyi düşünenlerin bu meslek ile ilgili yeterli düzeyde bilgiye sahip olması ve belirli kurslara katılım göstererek kendisini geliştirmesi gerekmektedir. Bizler sizler için araştırma kısmını yaparak bilgilendirme yapacağız. Siz sadece kendinizi geliştirmeye bakın. Bu yazımızda da Stilist nedir? Stilist olmak için gereken özellikler, Stilist ne iş yapar ve Stilistlik kursunda neler öğrenilir gibi soru başlıklarıyla ele aldık. Şimdi gelin beraber inceleyelim.

Stilist Nedir?

Giyim sektörünün gelişmesi ve modanın her sene kendini değiştirmesiyle Stilistlik oldukça önem kazanmıştır. Peki nedir Stilist? Stilistler manken ya da oyuncuların, film dizi veya fotoğraf çekimlerinde giyilecek kıyafet, takı gibi ürünleri belirlemekten sorumlu olan kişilerdir.

Tabi sadece bununla sınırlanan bir meslek değildir. Kıyafetleri tasarlayan, kıyafetlerde kullanılacak malzemeleri belirleyen, kıyafete uygun aksesuarları belirleyen ve bunları çizen, bilgisayara aktaran kişilerdir.

Reklamlar
Stilist Olmak İçin Gereken Özellikler
Stilist Olmak İçin Gereken Özellikler

Stilist Olmak İçin Gereken Özellikler

 • Her meslekte olduğu gibi stilist olmak için de belirli özelliklere sahip olmanız gerekmektedir. En belirgin özellik de kendinize olan güven. Modelist olmak isteyen kişiler öncelikle kendisine çalışma konusunda güvenmeli ve özgüvenli olması gerekir.
 • Göze hitap edebilen bir kombin yapabilmek için hayal gücünüzün oldukça geniş olması gerekmektedir. Tabi hayal gücünüzün olması yeterli olmayacaktır. Ticari anlamda da kendinizi geliştirmeniz ve yeterli düzeyde bilginizin olması gerekmektedir. Pazar boyutunu düşünüp ürünleri tasarlayıp, kombin yapmanız gerekmektedir.
 • Modelistlik ile karıştırılan bu mesleğin farkı aslında burada ortaya çıkmaktadır. Modelistin önüne gelen ürün bellidir. Çizmesi gerektiği kıyafeti az çok bilir. Çünkü bu karşı taraftan istek üzerine belirtilmiştir. Stilistler duruma göre özel tasarımlar yapar ve yine duruma göre kombin yapar.
 • Dünya trendlerini takip etmeli ve modaya ilgi duyması gerekmektedir. Sürekli araştırmalı ve gelişime açık olmalıdır. Böylelikle ilham gücü gelişerek tasarımları ve yaptığı kombinler daha başarılı olacaktır.
 • Planlı ve programlı çalışmak her işte başarıyı getirdiği gibi bu işin de olmazsa olmazıdır. Sorumluluk alabilen ve çalışmayı seven kişiler olmalısınız.
Stilist Nedir? Stilistlik Kursunda Neler Öğrenilir?

Stilistler Ne İş Yapar?

 • Stilistlerin iş tanımı sınırlandırılamaz. Hem tasarımlar yaparak modanın gidişatına yön verirler hem de müşterilerine moda ile ilgili bilgilendirmelerde bulunurlar. Özellikle de ünlü kişiler tarafından tercih edilen stilistler ünlülerin stil danışmanlığını yapmaktadırlar.
 • İmajlarından sıkılmış veya imaj değişikliğine gitmek isteyen kişilere stil önerilerinde bulunurlar.
 • Aksesuarlar ve kumaşlar hakkında bilgi sahibi olarak bu alanda da çalışma yapabilirler.
 • Moda tasarımcıları ile ortak işler yapabilirler.
 • Özel tasarımlar yaparak kendi markalarını oluşturabilirler.
Stilistlik Kursunda Neler Öğretilir?
Stilistlik Kursunda Neler Öğretilir?

Stilistlik Kursunda Neler Öğretilir?

Alanınızda iyi bir stilist olmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken yeterli eğitimi almaktır. Bunun için de stilistlik kursları ön plana çıkmaktadır. Peki ne öğretiliyor bu kursta? Neden gitmeliyiz dediğinizi duyar gibiyim. Detaylarıyla ele alalım şimdi. Öncelikle temel verilecek olan dersleri konu başlığı olarak ileteyim daha sonra içeriği hakkında bilgi verelim.

 • Kol ve paça çeşitlerini öğrenme
 • Moda tarihi bilgisi
 • Temel tasarım eğitimi
 • Yaka çeşitlerini bilme ve nasıl uygulandığını öğrenme
 • Renkler ve kullanım alanları
 • Tasarım sürecinin detayları
 • Kumaş türleri ve kumaşların kullanım alanları
 • Çizim dersleri ve kara kalem ile insan figürü çizimleri

Kursun temelinde vücut şeklini tanımanın ve en etkili şekilde kombin yapmanın püf noktaları ve önceliği aktarılır. Temelde basit olan ama etkileyici normları öğrenerek temel oluşturulur. Renklerim anlamları ve cilt alt tonuna uygunluk öğrenilir. Tabi stilistlik kursunda yaşa göre giyinme ve giydirme de önemli olacağı için yaş da önemli bir detay olacaktır.

Kumaş seçiminin ve bu seçilen kumaşa uygun aksesuarların önemi ve uygunluğu başarılır bir stilist olmada önemli etkidir. Bir stilistin iletişim kabiliyeti de oldukça üst düzey olması gerekiyor ki ürününü pazarlama veya müşterinin tam olarak ne istediğini anlayıp uygulamaya dökmesi oldukça önemlidir.

Temel çizimi öğrenmeniz stilist olmak için yeterli olacaktır. Stilistlik kurslarında temel çizim gösterilmektedir. Fakat siz daha fazlasını istediğiniz takdirde ekstra eğitimler alarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Reklamlar

Her stilist kursları farklı konular barındırabilir. Temel olarak belirli dersler vardır fakat ekstralar kişinin isteğine göre değişkenlik gösterir. Stilist olmak isteyenler bu kursların detaylarını iyice araştırarak kendilerine en yakın olan bir program seçmeli ve bu kurslara kaydolmalıdırlar.

Sizlere bu yazımızda birçok kişinin modaya karşı ilgisi ile doğan bu mesleği seçme fikri ve daha sonrasında detaylı bir araştırma durumuna girdiği Stilistlik ile ilgili bilgileri derledik. Stilist nedir? Stilist olmak için gereken özellikler, Stilistler ne iş yapar ve Stilistlik kursunda neler öğretilir gibi konu başlıklarıyla inceledik. Varsa sorularınızı ve yorumlarınızı bekler, okuduğunuz için teşekkür ederim.

İlginizi çekebilir: Modelistlik Kursunda Neler Öğrenilir?

Daha fazla içerik için bizi Instagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Elif Akkaş
Elif Akkaş

Merhaba ben Elif. 23 yaşındayım. Halkla ilişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisiyim. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Yazılarımın yolunuza ışık saçması dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx