Pratik Bilgiler

Ayakkabı Temizleme Yöntemleri Nelerdir? Ayakkabının İçi Nasıl Temizlenmeli?

Reklamlar

Ayakkabı temizleme herkesin merak ettiği bir şeydir. Ayakkabıları temizlemek için yapmanız gerekenler aslında basit. Bu yazımızda ayakkabı içi temizleme yöntemleri nelerdir, ayakkabı temizleme köpüğü önerileri nelerdir, beyaz ayakkabı temizleme köpüğü nedir, spor ayakkabı temizleme yöntemleri nelerdir, süet ayakkabı temizleme yöntemleri nelerdir, nubuk ayakkabı temizleme yöntemleri nelerdir ve beyaz spor ayakkabı temizleme yöntemleri nelerdir gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Ayakkabı İçi Temizleme Yöntemleri
Ayakkabı İçi Temizleme Yöntemleri

Ayakkabı İçi Temizleme Yöntemleri

Ayakkabı içi temizlemek için bulaşık sabunu, karbonat, sihirli silgi (opsiyonel), deri bakım kremi (opsiyonel), beyaz sirke (opsiyonel), aletler, ayakkabı fırçası, diş fırçası, yumuşak temiz bez ve süet fırçası (opsiyonel) gibi gereçler gerekir.

Ayakkabılarınızı düzenli olarak temizlemeden bozulmamış halde tutmak zordur. Bu yeni spor ayakkabılar kutudan çıktığı anda, onları kir, çamur, çizik ve lekeleri toplayabilecekleri dışarıda giymek isteyeceksiniz.

Reklamlar

Spor ayakkabılarınızın zaman içinde en üst düzeyde performans göstermesini sağlamak için, temizlik de dahil olmak üzere uygun bakım ve bakımı öneriyoruz. Başlamadan önce, ayakkabılarınızı bir ayakkabı ağacına yerleştirin veya temizlik sırasında şeklini korumaya yardımcı olması için içini buruşuk gazetelerle doldurun. Sonra işe başlayın.

Bu ipuçları, birkaç kolay adımda spor ayakkabılarınızı ve koşu ayakkabılarınızı taze ve temiz tutmanıza yardımcı olacaktır.

Kuru Fırça Kullanın

Kuru, yumuşak kıllı bir ayakkabı fırçası kullanarak dış taban, orta taban ve üst kısımlardaki gevşek kiri temizleyin. Ayakkabı fırçası yok mu? Sorun değil, eski bir diş fırçası iyi çalışıyor.

Hafif Bir Temizleme Solüsyonu Yapın

Ilık suyu az miktarda hafif çamaşır deterjanı veya bulaşık sabunu ile karıştırın. Beyaz ve daha açık renkli ayakkabılar için de eşit miktarda karbonat ve suyu karıştırarak etkili bir temizleme macunu yapabilirsiniz.

Reklamlar
Dantelleri Elde Yıkayın
Dantelleri Elde Yıkayın

Dantelleri Elde Yıkayın

Ayakkabı bağcıklarını çıkarın ve onlara az miktarda yumuşak temizleme solüsyonu uygulayın. Bağcıklara ellerinizle masaj yapın, durulayın ve ardından yumuşak bir bezle kurulayın.

Tabanları Yıkayın

Hafif solüsyonu yumuşak kıllı bir fırçaya, diş fırçasına veya yıkama bezine uygulayın. Dış tabanı ve orta tabanı iyice temizleyin, tabanların her parçasını temizlemek için zaman ayırın. Yumuşak bir bezle kurulayın. Tabanlıklarınızı yıkamanız gerekiyorsa, önce çıkarın ve solüsyonunuzla temizleyin, ayakkabınıza geri koymadan önce kurumaları için zaman tanıyın.

Üstleri Yıkayın ve Lekeleyin

Üst kısımları temizlemek için yumuşak solüsyon ve yumuşak kıllı bir fırça, diş fırçası veya yumuşak nemli bir bez kullanın. Acele etmeyin ve çok sert ovmayın.

Görünümden memnun kaldığınızda, sabunlu nemi ve kiri mümkün olduğu kadar temizlemek için kuru bir mikrofiber havlu veya yumuşak bir bez kullanın. Gerekirse tekrarlayın. Ayakkabı kumaşını aşındırabileceği veya kalan küçük kir parçalarını yayabileceği için ovalayarak kurutmaktan kaçının.

Havayla Kurutun

Spor ayakkabılarınızı oda sıcaklığında havayla temas ederek kurutun. Bir sonraki egzersiz veya aktiviteniz için giymeden önce daima ayakkabılarınızın tamamen kurumasını beklemeniz önemlidir. Çoğu ayakkabının tamamen kuruması en az sekiz saat sürmelidir.

Ayakkabıyı bir temizleme solüsyonuyla yıkamadan önce bir ayakkabı fırçası veya diş fırçası ile gevşek kirleri fırçalamanız gerekir.

Bu temel temizlik adımlarını takip etmek, spor ayakkabıların temiz olmasını sağlayacaktır, ancak bazı kumaşlar ve malzemeler biraz ekstra efora ihtiyaç duyabilir. İşte farklı ayakkabı türleri için temizleyici kullanma hakkında bilmeniz gerekenler.

Deri Ayakkabı Nasıl Temizlenir?
Deri Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Deri Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Deri ayakkabılar kolayca lekelenir, bu nedenle düzenli olarak temizlemek önemlidir. Lekeleri çıkarmak için kuru bir fırça ve yumuşak bulaşık deterjanı kullanmanın yanı sıra Magic Eraser veya deri yumuşatıcı kullanmak isteyebilirsiniz. Ayakkabıları çok sert ovalamayın, aksi takdirde deriye zarar verebilirsiniz.

Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Süetin temizlenmesi oldukça zordur. Su izleri, çizikler, kir veya lekeler fark ederseniz, muhtemelen süet ayakkabılarınızı uygun şekilde temizlemenin zamanı gelmiştir. İşi halletmek için bu önerilen hileleri ve özel araçları kullanın. İşte nasıl yapılacağı… Yüzeydeki kalıntıları silmek için bir süet fırça veya havlu kullanın, damarlara karşı çıkmak yerine malzemeyle aynı yönde çalışın. Ayakkabının yüzeyindeki izleri silmek için süet kauçuk (veya kurşun kalem silgisi) kullanın. İnatçı lekeler için, kumaşı farklı yönlerde ovmak için beyaz sirkeye batırılmış bir bez kullanın.

Örgü Ayakkabılar Nasıl Temizlenir?

Nike Flyknit gibi örgü ayakkabılar, en çok ihtiyaç duyduğun noktalarda esnek destek sağlar, ancak kumaş hassastır ve temizleyici kullanırken özen gerektirir. Kimyasal içermeyen sabunla yumuşak, sabunlu bir su solüsyonu oluşturun. Malzemeye zarar verebileceğinden asla ağartıcı veya diğer sert temizlik ürünlerini kullanmayın. Temiz bir bez alın ve solüsyonu örgü ile aynı yönde ovalayın.

Spor Ayakkabı Temizleme Yöntemleri
Spor Ayakkabı Temizleme Yöntemleri

Spor Ayakkabı Temizleme Yöntemleri

Sadece bir haftadan daha kısa bir süre giyildikten sonra kirlenmeleri için yeni bir çift ayakkabı satın aldığınızı hayal edin. Can sıkıcı, değil mi? En sevdiğin spor ayakkabılarının tadını çıkarırken aynı zamanda taze görünmelerini nasıl sağlayacaksınız? Onlara koleksiyon parçaları gibi davranmanın ve basınç kontrollü bir kasada tutmanın dışında, bunu yapmanın gerçekten tek bir yolu var: Düzenli ve yoğun bakım.

Her zaman şık ve temiz görünmek istiyorsanız en iyi ayakkabınızı sürekli olarak temizlemeniz önemlidir. Neyse ki, yine de, bir angarya olmak zorunda değil. Burada, yaygın spor ayakkabı malzemeleri (örgü, deri, süet ve kanvas) ve ayakkabının farklı bölümlerine (dış taban, orta taban, dil) özgü sorunları değerlendirmek için püf noktaları oluşturmak için tüm kesin ipuçlarımızı topladık. O zaman şu süet fırçaları ve sihirli silgileri çıkaralım ve spor ayakkabılarını nasıl temizleyeceğinizi öğrenmeye başlayalım.

Belirli spor ayakkabı malzemelerini temizlemeye yönelik ipuçlarımıza derinlemesine dalmadan önce, vuruşlarınızı hemen yapmak için kullanabileceğiniz bazı temel püf noktaları burada…

Birinci adım: Görünür kirleri temizleyin. Bunu temiz bir havlu, diş fırçası ve hatta vaktiniz varsa elinizle yapabilirsiniz. Ayakkabılarınızı her kaldırdığınızda kiri silmek, birikmeyi önlemeye yardımcı olur ve ayakkabıların kullanım süresi boyunca ciddi baş ağrılarından kurtulmanızı sağlar.

İkinci adım: Ardından, tabanları temizlemeniz gerekir. Nispeten temiz bir yüzeyde yürüyor olsanız bile, ayakkabılarınızın altına yapışabilecek kalıntılara şaşıracaksınız. Bu nedenle, ıslak bir havlu veya hortumla durulayın. Bu çok önemli değil, ama kesinlikle yapılmalı.

Üçüncü adım: Son olarak, büyük lekeleri temizleyin. Leke yeterince büyükse, sabun ve su karışımıyla çabucak silerek çıkarabilirsiniz. Peskier lekelerinin nasıl çıkarılacağına aşağıda değineceğiz, ancak üst kısımda nokta temizliği size daha sonra çok zaman kazandıracak.

Yukarıdaki ipuçları sizi kesinlikle o gıcır gıcır temizlik hissine götürecek olsa da, bazı spor ayakkabı malzemeleri biraz daha fazla dikkat gerektirir. Örgü, deri, süet ve kanvas ayakkabıların bakımıyla ilgili kılavuzumuz aşağıdadır.

CLAE Bradley Knit Sneaker
CLAE Bradley Knit Sneaker

CLAE Bradley Knit Sneaker

Nefes alabilen, ağ benzeri dış kısımlarıyla örgü spor ayakkabılar süper havalı, süper modaya uygun ve kirlenmeye karşı son derece hassastır. Diğer kumaş türlerinden farklı olarak, örgü malzemeleri doğası gereği gözeneklidir, bu nedenle çamur, kir, ter ve pisliklerin tümü, düzeltilmesi imkansız görünen bir karışıklık için mikro oluklarına sızmaya eğilimlidir.

Ama endişelenmeyin! Örgü ayakkabılar diğer spor ayakkabılardan daha fazla bakım gerektirse de bu, biraz sabır ve dirsek yağı ile mükemmelliğe geri döndürülemeyecekleri anlamına gelmez.

Orta boy bir kaseyi ılık suyla doldurun. Kaseye hafif bir deterjan veya ayakkabıya özel temizleyici ekleyin ve hafifçe karıştırın. Çözelti seyreltildikten sonra temiz bir havluyu kaseye batırın ve ayakkabının yüzeyindeki lekeye bolca uygulayın ve lekeyi olabildiğince ovaladığınızdan emin olmak isteyeceğinizden, gerçekten buraya gitmekten korkmayın.

Lekenin tamamen gittiğinden emin olmak için gerektiği kadar solüsyona daldırın ve çıkarın. Pislik kalkmış gibi görünüyorsa, başka bir nemli bez alın (bu sefer sadece suyla ıslatın) ve ayakkabının yüzeyine uygulayın, fazla ayakkabı temizleyicisini sildiğinizden emin olun. Bu işe yarayacaktır, ancak örgü malzemesinde hala kir kalmış gibi görünüyorsa, ayakkabıya yumuşak bir diş fırçası götürebilirsiniz. Daha sonra ayakkabıları havada kurumaya bırakın.

Oliver Cabell Low 1, White

Deri (veya suni deri) keskin bir görünümün ardından erkekler için harika bir spor ayakkabı malzemesi olabilirken, bazen temizlemesi baş ağrısına neden olabilir. Deri çok kolay lekelenir ve ayrıca malzemenin doğal patinasını bozabilecek her türlü aşınmaya karşı inanılmaz derecede hassastır.

Bu noktada yapılacak en önemli şey lekeleri gördüğünüz anda temizlemektir.

Üç ölçü Oliver Cabell Low 1 ile bir ölçü damıtılmış sudan oluşan bir çözelti oluşturun. Karışımı beyaz bir bezle lekeye uygulayın ve leke tamamen çıkana kadar ovalayın. Lekeler özellikle inatçıysa, tonu eşitlemek için ayakkabının tüm yüzey alanına deri kremi uygulayabilirsiniz. Temiz bir bezle uygulayın ve birkaç dakika sonra lekeyi silin.

SeaVees Men's Army Issue
SeaVees Men’s Army Issue

SeaVees Men’s Army Issue

Kötü şöhretli bir başka inatçı kumaş olan süet, bozulmamış görünmeye devam etmek için en zor spor ayakkabı malzemesi olabilir. Koruyucu dış deri tabakasının olmaması, kadifemsi pürüzsüz bir yüzey sağlar, evet, ama aynı zamanda her türlü büyük felakete karşı savunmasız olan bir yüzey ve daha da kötüsü, süetin temizlemeye ne kadar dayanıklı olduğu…

Neyse ki, hepsi kötü ve kasvetli değil. İlk önce, iyi bir bir süet fırçasına yatırım yapın. Süet spor ayakkabınızın yüzeyine çok sert bir şekilde sürmek istemeseniz de, liflerdeki pislikleri gidermek harikalar yaratacaktır.

Fırça kesmezse, lekeyi süet silgiyle de çözebilirsiniz. Silgiyi lekeye biraz kuvvetle bastırın ve leke gidene kadar hareket ettirin. Bitirdikten sonra kalıntıları silmek için lekeye temiz bir bez götürmenizi öneririm.

Ayakkabı hala temiz değil mi? Beyaz sirkeyle temizleme zamanı! Temiz bir bezin üzerine bir bez koyun ve yavaşça lekeye yedirin. Çok fazla ihtiyacınız olmamalı, bu yüzden dikkatli bir şekilde uygulayın. Leke çıktıktan sonra suyla nemlendirilmiş bir havluyla durulayın ve kurumaya bırakın.

Sperry Men’s Striper II CVO Sneaker

Artık zor olanları aradan çıkardığımıza göre, temizlenmesi nispeten basit bir kumaş olan kanvastan biraz bahsedelim. Teknik olarak kanvas spor ayakkabılarını yıkamaya atabilirsiniz (tercihen tamamen beyaz ayakkabılar olması durumunda çamaşır suyu içeren hassas bir ortamda bir yastık kılıfında), onları temizlemenin en iyi yolu her zaman elledir.

Örgü spor ayakkabılar için yaptığınız su ve deterjan karışımını ayakkabının tüm yüzeyine uygulamanız yeterlidir. Lekeler kalkana kadar ovun ve ardından eski bir diş fırçası ile tüm yüzey alanını gözden geçirin. Ayakkabıları birkaç saat kurumaya bırakın, yeni gibi olsunlar!

Süet Ayakkabı Temizleme Yöntemleri
Süet Ayakkabı Temizleme Yöntemleri

Süet Ayakkabı Temizleme Yöntemleri

Öncelikle süet silgisi ile süet ayakkabının üzerindeki lekeleri temizleyin. Ardından süet ayakkabı fırçasını ileri geri hareketlerle iyice fırçalayın. Son olarak sprey süet boyası ile ayakkabıyı boyayın.

Nubuk Ayakkabı Temizleme Yöntemleri

Öncelikle nubuz bezle nubuk ayakkabıları silin ardından nubuk fırçasıyla ayakkabıyı ileri geri hareketlerle fırçalayın.

Beyaz Ayakkabı Temizleme Yöntemleri

Nike’ın Flyknit’i veya Adidas’ın Primeknit’i gibi örgü ayakkabılar inanılmaz derecede rahattır ve çok fazla esneme özelliğine sahiptir. Ayrıca temizlemek için bir kabus. Çok sert fırçalarsanız kumaşa zarar verebilirsiniz. Temiz bir bezi sabunlu suya batırarak başlayın ve ayakkabıyı nazikçe ovmak için kullanın. Ayakkabının yapısını korumak için mümkün olduğunca örgü yönünde çalışın. Sabunlu kalıntıları silin.

Orta tabanı temizlemek için Magic Eraser’ı nemlendirin ve ayakkabınızın tabanındaki tabanın kenarını ovmak için kullanın. Ayakkabının üst kısmını temizlerken herhangi bir damlama olması ihtimaline karşı bu adımı en sona saklayın. Bu işlem, temizlediğiniz ayakkabının türünden bağımsız olarak aynıdır.

Kanvas spor ayakkabılarda olduğu gibi örgü ayakkabılarda da gerektiğinde daha güçlü temizleyiciler kullanabilirsiniz. Ancak örgüyü diğer malzemeler kadar sert ovmamanız gerektiği için her zaman hafif bir dokunuşla başlayın ve temizlediğiniz tüm ayakkabılarda olduğu gibi, giymeden önce tamamen kurumasını bekleyin.

Beyaz Spor Ayakkabı Temizleme Yöntemleri
Beyaz Spor Ayakkabı Temizleme Yöntemleri

Beyaz Spor Ayakkabı Temizleme Yöntemleri

Beyaz ayakkabılar dolabın olmazsa olmazıdır. Bu çok yönlü ayakkabı, neredeyse her tür kıyafetle uyum sağlar ve günlük kullanım için ideal bir seçimdir. Ancak çizikler, lekeler ve kir, parlak beyaz ayakkabılarınızın birkaç gün sonra hızla pis ve yıpranmış görünmesine neden olabilir ve ne yazık ki, beyaz ayakkabıları temizlemek, spor ayakkabılara zarar verebilecek çamaşır makinesine ve kurutucuya atmak kadar basit değil. Favori ayakkabılarınızın yeni görünmesini sağlamak için, beyaz ayakkabıları çeşitli malzemelerle nasıl temizleyeceğiniz konusunda bu stratejileri test ettik ve onayladık. Kanvas, deri veya ağdan yapılmış olsunlar, beyaz ayakkabıları (ve bağcıkları!) temizlemeye yönelik bu adım adım talimatlar, ayakkabılarınızın yeni gibi görünmesini sağlayacaktır.

Beyaz Kanvas Ayakkabılar Nasıl Temizlenir?

Beyaz kanvas ayakkabıları (Converse All Stars veya Vans spor ayakkabıları gibi) temizlemek ve lekesiz görünmelerini sağlamak için bu yöntemi kullanın.

Ayakkabının tüm parçalarına kolayca ulaşabilmek için bağcıklarını çözün ve çıkarın. Topaklanmış büyük kir veya çamur parçalarını gevşetmek için ayakkabıları dışarı çıkarın ve altlarını birbirine vurun. Ayakkabıları ovmak ve kalan gevşek kiri temizlemek için kuru bir diş fırçası veya küçük, yumuşak kıllı bir fırça kullanın. Lastik tabanları ve dilin dış kenarlarını fırçalamanız gerekir.

Küçük bir kasede üç yemek kaşığı kabartma tozu ve bir yemek kaşığı beyaz sirkeyi karıştırarak bir macun oluşturun. Diş fırçasını karışıma batırın ve macunu ayakkabının her yerine uygulayın, kiri ve lekeleri çıkarmak için hafifçe ovalayın. Karışımın ayakkabı üzerinde sertleşmesine izin verin. Tamamen kuruduğunda, daha büyük parçaları fırçalayın ve kalanını yumuşak bir bez veya kağıt havlu kullanarak silin. Çıkmayacak inatçı lekeler için (örneğin çimen veya kan lekesi), lekeler üzerinde bir ağartıcı kalem kullanın ve solüsyonu sıcak su ve sıvı deterjanla yıkamadan önce yaklaşık beş dakika bekleyin.

Ayakkabıların beyaz tabanlarındaki çizikleri veya kir çizgilerini temizlemek için Mr. Clean Magic Eraser kullanın. Sünger silgiyi suyla ıslatın ve kauçuk tabanın her tarafını ovalayın. Temiz bir bezi veya kağıt havluyu suyla nemlendirin ve ayakkabıları silin. Giymeden önce tamamen kurumasını bekleyin.

Beyaz Deri Ayakkabı Nasıl Temizlenir?
Beyaz Deri Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Beyaz Deri Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Beyaz deri ayakkabınıza kutudan çıktığı gibi yeni bir görünüm kazandırmak için bu adımları izleyin.

Ayakkabı bağlarını çıkardıktan sonra, gevşemiş kiri temizlemek için kuru bir diş fırçası kullanın. Bir bardak ılık suya birkaç damla sıvı bulaşık sabunu karıştırın. Diş fırçasını sabunlu suya batırın ve ayakkabıların her tarafını nazikçe ovalayın.

Bir silgi süngeri kullanarak çizikleri veya lekeleri çıkarın (yukarıdaki talimatlarda olduğu gibi). Ayakkabıları silmek için nemli bir bez kullanın. Ayakkabıları temizlemeyi bitirdiğinizde, içindeki nemi emmek ve ayakkabı kururken şeklini korumak için beyaz kağıt havlularla doldurun. Giymeden önce tamamen kuru olmasına dikkat edin.

Beyaz File Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Beyaz file spor ayakkabılarınızı bu temizleme ipuçlarıyla yenileyin. Mesh yani file kumaş, kolayca takılabilen veya zarar görebilen hassas bir kumaştır. Beyaz file ayakkabıları temizlerken, kanvas gibi daha sağlam bir kumaşa göre daha yumuşak bir dokunuş kullanmanız gerekeceğini unutmayın. Ayakkabıların dışındaki fazla kiri nazikçe fırçalamak için yumuşak kıllı kuru bir diş fırçası kullanın.

Sabunlu bir temizleme solüsyonu oluşturmak için bir kase ılık suya az miktarda sıvı çamaşır deterjanı ekleyin. Dairesel hareketlerle çalışarak temizleme solüsyonunu yumuşak bir bez kullanarak ayakkabılara uygulayın. Ayakkabılara kir veya leke bulaşmasını önlemek için, temizlerken bezi düzenli aralıklarla ılık suyla durulayın. Çim lekeleri veya toprakta kir gibi inatçı lekeler için, ağ kumaşı nazikçe ovalamak için diş fırçası ve sabunlu su veya ağartıcı kalem kullanın.

File ayakkabılarınızı durularken, iç kısımlarına zarar verebileceği veya şeklini etkileyebileceği için suya sokmaktan kaçının. Bunun yerine, ayakkabıların dışını silmek için temiz ve nemli bir bez kullanın. Şekillerini korumalarına yardımcı olmak için beyaz kağıt havlularla doldurun ve giymeden önce ayakkabıların tamamen kurumasını bekleyin.

Beyaz Ayakkabı Bağcıkları Nasıl Temizlenir?

Beyaz ayakkabı bağcıklarınızı nasıl derinlemesine temizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Tamamen beyaz ayakkabı bağcıklarını temizlemek ve beyazlatmak için çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Üç yemek kaşığı çamaşır suyu ile çalışırken ellerinizi korumak için lastik eldiven kullanmayı unutmayın. Ayakkabıların bağcıklarını çıkarın ve beyaz file bir iç çamaşırı çantasına koyun. Torbayı beş dakika boyunca bir ağartıcı solüsyonda bekletin (her dört litre su için üç yemek kaşığı ağartıcı kullanılmasını öneriyoruz), gerekirse su altında tutmak için küçük bir tabak kullanın. Bağcıkları çamaşır suyu çözeltisinden çıkarın ve normal deterjan kullanarak çamaşır makinesinde yıkayın. Ayakkabı bağcıklarını kurumaya bırakın.

İlginizi çekebilir: Kettle Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Daha fazla içerik için bizi Instagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx