Pratik Bilgiler

Kettle Temizleme Yöntemleri Nelerdir? Kettle Nasıl Temizlenir?

Reklamlar

Kettle temizleme yöntemleri merak edilen bir konudur. Dumanı tüten bir fincan çay, hayattaki çoğu şeyi biraz daha tatlı hale getirir. Yatıştırıcı kokusu, harika tadı ve sıcaklığı tepeden tırnağa yayma özelliği ile kış aylarında vazgeçilmez bir rahatlıktır. Aslında çay, soğuk algınlığı semptomlarına karşı ilk savunma hattınız olabilir. Ve eğer sadece Şubat ayındaki bir grip vakasından muzdaripseniz, papatya çayında bulunan gevşeticilerin kış kaygısını hafiflettiği gösterilmiştir. Bu nedenle, elektrikli su ısıtıcısı olan kettleınızı düzenli olarak temizlemek, iyi çalışmasını sağlamak için çok önemlidir.

Kireç, su ısıtıcılarında veya kahve makinelerinde biriken beyaz, kireçli kalıntıdır ve özellikle paslanmaz çelikte sık sık görülür. Yüksek magnezyum ve kalsiyum konsantrasyonunun kireçlenmeye yol açtığı suyun sert olduğu çeşitli bölgelerde yaygın bir sorundur.

Su ısıtıcınızı en iyi durumda tutmak ve ömrünü uzatmak için sık sık yapılması gerekmesine rağmen, onu temizlemek çok büyük bir angarya olmak zorunda değildir. İşte bir kettle yani su ısıtıcısındaki kirecin nasıl temizleneceği ve nasıl önleneceğine dair ipuçlarımız…

Reklamlar
Cam Kettle Nasıl Temizlenir?
Cam Kettle Nasıl Temizlenir?

Cam Kettle Nasıl Temizlenir?

Cam kettle ürünleri, plastik olanlardan daha serin ve daha çevre dostu olmasına rağmen, bazı dezavantajlara sahiptir. Her leke ve kireç lekesi dışarıdan hemen görünür. İşte bu yüzden bir cam su ısıtıcısının nasıl temizleneceğine dair hızlı bir rehbet hazırladık.

Endişelenmeyin, sıradan evde bulunan malzemeler ile yapabileceğiniz bazı harika doğal çareler ve çevre dostu temizlik formüllerimiz var. Sert kimyasallara gerek yok. Temizlemenin için çaresiz olduğunuzu biliyoruz, o yüzden hemen başlayalım!

Az önce söylediğimiz gibi, cam su ısıtıcılar, plastik su ısıtıcılara karşı mükemmel çevre dostu alternatiflerdir. Ancak bu makaleyi okuduktan sonra temizliğin çok zor olduğunu düşünüyorsanız endişelenmeyin çünkü alabileceğiniz başka plastiksiz su ısıtıcıları ve enerji tasarruflu su ısıtıcıları da var!

Musluktan akan su temiz değil mi? Ve kaynar su, onu daha fazla sterilize etmenin iyi bir yoludur, değil mi? Peki su ısıtıcılarımız nasıl kirleniyor? Sert su ile yüksek mineral içeriğine sahip suyu kastediyoruz. Sert su olup olmadığını kontrol etmek için suya batırmak için test kağıdı şeritleri bulabilirsiniz, ancak bu bilgiyi genellikle çevrimiçi olarak bulabilirsiniz.

Reklamlar

Musluklarınızın etrafındaki kireç tortusu olarak da bilinen beyaz kayalık tortuları görebiliyorsanız, sert su bölgesinde yaşıyorsunuz demektir.

Sert su lekeleri ve kireç birikmesi bir dizi soruna neden olur. Duşunuzu tıkar ve su basıncını değiştirir, banyonuzdaki muslukların çevresini rahatsız eder ve genel olarak tesisat sisteminize zarar verebilir.

Elektrikli kettle söz konusu olduğunda kireç burada da zarar verir. Isıtma elemanının çevresinde biriken kireç, su ısıtıcınızın iç kısmına zarar verebilir, kaynama noktasına ulaşmasını engelleyebilir ve hatta çay bardağınıza bulaşabilir. Sert su sağlığınıza zararlı olmasa da, bardağınızda yüzen kireç tortusu bulmak oldukça iğrenç.

Sadece cam olanlar değil, tüm su ısıtıcılar kireç oluşumuna karşı hassastır. Şeffaf oldukları için cam su ısıtıcılardaki kiri daha çabuk fark etme eğilimindeyiz.

Su ısıtıcınızı düzenli olarak temizlemek, kireci temizlemenin ve birikmesini önlemenin en iyi yoludur. Bu, su ısıtıcınızı daha verimli hale getirecek (enerji tasarrufu sağlayacak) ve ömrünün uzamasına yardımcı olacaktır. Aşağıda cam su ısıtıcınızı sert kimyasallar olmadan temizlemenin en iyi üç yöntemini bulabilirsiniz.

Beyaz sirke ile kettle temizleme
Beyaz sirke ile kettle temizleme

Beyaz sirke ile kettle temizleme

Beyaz sirke ile kettle temizleme yöntemiyle, su ısıtıcınızdaki kireci çıkarmak ve çözmek için sirkenin asidik yapısını kullanırsınız. Beyaz sirke, ucuz olduğu için kullanmak için en iyi türdür, ancak bunun yerine elma sirkesi kullanabilirsiniz. Elma sirkesi daha sonra su ısıtıcınıza daha güzel bir koku verecektir!

Bir sürahiye çeyrek fincan sirke ekleyin ve su ısıtıcınızı yarıya kadar doldurmaya yetecek kadar suyla doldurun. Formülü iyice karıştırın, ardından bunu su ısıtıcınıza dökün ve açın. Kettle kaynayıp kapandıktan sonra fişini çekin ve yirmi dakika kendi haline bırakın. Kireç kendiliğinden kalkmadıysa, su ısıtıcısının içini yumuşak bir fırça ile hafifçe ovun. Su ısıtıcısı gıcırdayarak temizlenene kadar iki veya üç kez iyice durulayın!

Kettle yani su ısıtıcınızın boyutuna bağlı olarak sirke miktarını çeyrek fincandan, yarım fincana veya daha fazlasına ayarlayın. Az ya da çok su ekleyin, böylece formül su ısıtıcısının kireçle kaplı tüm kısımlarını kaplar.

Kabartma tozu ile kettle temizleme

Temizlik için kullanıldığında, bu beyaz toz halindeki madde en çok karbonat olarak bilinir. Ancak bazı yerlerde buna daha çok soda bikarbonatı diyoruz. Bu saf sodyum bikarbonattır.

İngiliz karbonatını yanlışlıkla kullanmayın. Bu, soda bikarbonat içerir, ancak mısır unu ve ek zayıf asitler gibi başka bileşenler de içerir. Karbonat, saf soda bikarbonatı kadar etkili olmayacaktır.

Her litre su için bir yemek kaşığı karbonat kullanın (veya beş yüz mililitre su ısıtıcısı için yarım yemek kaşığı). Karbonat ve suyu iyice karıştırdıktan sonra su ısıtıcınıza dökün ve kaynatın. Fişten çekin, on beş dakika bekletin, ardından hemen durulayın. Eğer kireciniz çok sertse, bir tatlı kaşığı karbonatı birkaç damla su ile karıştırarak bir macun oluşturun, ardından kireç çözülene kadar nazikçe ovalayın.

Limon suyu ile kettle temizleme

Limon suyu, çayın yanına çok yakışan lezzetli bir limon aroması yarattığı için su ısıtıcısını temizlemenin gerçekten güzel bir yoludur! Çoğu kireç çözücü çözelti, limon dilimlerindeki asitle aynı olan sitrik asit kullanır. Tabii ki, kireç çözme solüsyonları diğer kimyasallarla birlikte oldukça konsantre bir versiyon içerir. Ancak bir cam su ısıtıcısını temizlemek için limon suyu kullanmak çok daha nazik ve çevre dostu bir yöntemdir.

Bir limonu ikiye bölün, suyunu bir kaseye sıkın ve çekirdeklerini çıkarın. Limon kabuğunu ve posasını dilimleyin, ardından bunu kaseye ekleyin. Limon karışımına su ekleyin, böylece su ısıtıcınızı yarıya kadar doldurur. Kettle’a dökün, kaynatın, fişini çekin ve tamamen soğuyana kadar bekletin. Su ısıtıcınızın içini yumuşak bir süngerle nazikçe ovun. Limon karışımını dökün ve iyice durulayın. Tüm kireciniz temizlenene kadar bu limon yöntemini birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Plastik kettlelar çevre için pek iyi değildir ve kaynar su ile temas ettiğinde BPA ve ftalatları sızdırabilecekleri için sağlığınıza da zararlı olabilirler. Her zaman sağlıklı ve tamamen olmasa da en azından kısmen tekrar kullanılabilen bir cam veya paslanmaz çelik su ısıtıcısı tercih ediyoruz. Ama şu an için plastik bir su ısıtıcısıyla sıkışıp kaldıysanız, işte bilmeniz gerekenler…

Plastiğin temizlenmesi kolay olsa da sorun, kokuların ve tatların ona yapışmasıdır. Bu yüzden temizlik için sirke yerine limon suyu ve kabartma tozu yöntemlerini öneriyoruz. Temizleyicinizin tadını çıkarmak için birkaç durulamadan daha uzun sürebilir!

Elektrikli su ısıtıcısından farklı olarak, set üstü su ısıtıcıları biraz daha dayanıklıdır. Elektrikle çalışan bir ısıtma elemanı olmadığı için genellikle iç kısımlarında koruyucu kaplama yoktur. Bu nedenle, yukarıda listelenen üç doğal temizleme yönteminden herhangi biriyle içeride daha sert bir sünger kullanmaktan korkmayın.

Metal kettlelar da paslanmaya daha yatkındır. Paslanmayı sert bir tel fırça ve biraz dirsek yağı ile temizleyebilirsiniz! Bu işe yaramazsa, bol su ile limon suyu ve kabartma tozu formülü kullanın. Bir gece bekletin veya pas kalkana kadar formülü yarım saat kaynatın.

Kireçli Kettle Temizleme Yöntemleri
Kireçli Kettle Temizleme Yöntemleri

Kireçli Kettle Temizleme Yöntemleri

Kireç tortusunun (sert su oluşumu olarak da bilinir) arkasındaki bilim basittir: Su, elektrikli su ısıtıcısında kaynatıldığında magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller buharlaşmaz, su ısıtıcısında beyaz toz birikinti olarak kalırlar. Neyse ki, birikmeyi kaldırmak basittir! İşi halletmek için ihtiyacınız olan tek şey sirke (veya limon suyu) gibi hafif asidik bir şey.

Büyük bir kapta iki su bardağı su ve iki su bardağı beyaz sirkeyi karıştırın. Su-sirke solüsyonunu su ısıtıcısına dökün. Su-sirke çözeltisini kaynatın. Su ısıtıcısı kaynadığında, kapatın ve fişini çekin. Çözeltiyi yirmi dakika bekletin, sonra dökün. Ancak pullanma uzun süre tedavi edilmezse solüsyonu altmış dakika bekletin.

Kettle soğuduktan sonra içini eski bir diş fırçasıyla ovun. Hasar görebileceğinden, su ısıtıcısının altındaki ısıtma elemanını ovalamayın. Sirke kalıntılarını gidermek için suyla durulayın. Su ısıtıcısının içini mikrofiber bir bezle silin. Hava kurumasına izin verin. Sirke tadı kaybolana kadar gerektiği kadar sade su kaynatın. Tedavi edilmeden bırakılırsa kireç tortularının çıkarılması çok zor olabilir. Bu adımları gerektiği kadar uygulayın.

Basit bir mağazadan satın alınan su ısıtıcısı temizleyicisi, su ısıtıcınızdaki kireci temizlemek için yeterli olabilir. Bunlar oldukça etkili olabilir, ancak bazen suyunuza kendi tatlarını ekleme ve aynı zamanda nispeten pahalı olma yan etkileri vardır.

Doğal bir kireç çözücü seçmek, su ısıtıcınızdaki kireci temizlemek için genellikle daha ucuz ve daha çevre dostu bir yaklaşımdır. Herhangi bir hafif asit hile yapmalıdır; beyaz sirke ve suyla karıştırılmış su veya limon suyu gibi şeyler nemli bir bezle silinerek iyi çalışır.

Bu seçeneklerin ikisi de mevcut kireci temizler, ancak geri gelmesini engellemez. En iyi tedavi önlem almaktır, bu nedenle bir su yumuşatıcıya yatırım yapmak, evinizdeki kireci tamamen ortadan kaldırmanız ve yeni kireçlenme oluşturmamanız anlamına gelir. Görsel faydaların yanı sıra evinizdeki boru tesisatı ve cihazlar için de daha iyidir ve bir dizi başka sağlık, ev ve para avantajlarından da yararlanabilirsiniz.

Limon ile Kettle Temizleme
Limon ile Kettle Temizleme

Limon ile Kettle Temizleme

Su yumuşatıcı olsun ya da olmasın, suyunuzu temizlemek sağlıklı bir su ısıtıcısını korumanın anahtarıdır. Su ısıtıcınızı temizlemek için mağazadan satın alınan alternatifler yerine ev eşyalarını kullanmanızı öneririz. Su ısıtıcılarını temizleme işleminin tamamı uzun sürmez ve su ısıtıcınızı temizlemek ve fazla kireci temizlemek için limon veya sirke kullanır.

Su ısıtıcısını ¾ su ve bir limonla veya eşit miktarda su ve sirke ile doldurun (ev sirkesi uygundur). Bir saat demlenmesine izin verin. Su ısıtıcısını kaynatın (üç kez limon için, bir kez sirke için). Soğumaya bırakın, ardından birkaç kez iyice durulayın. Ağızda kalan tadın kalmaması için kettle’ı tekrar kaynatın. Su ısıtıcısının dışını antibakteriyel çok amaçlı bir temizleyici ve nemli bir bezle silin. Bunu ikinci kez yapmak kireç çözücü görevi görecek ve bir sonraki fincan çayınızı bozabilecek her türlü izden kurtulacaktır! Bazı insanlar kireçten kurtulmak için yukarıdakiyle aynı yöntemi kullanarak kabartma tozu da kullanır.

Bir başka önemli ipucu da, kullanmayı bitirdikten sonra su ısıtıcınızda su bırakmadığınızdan emin olmaktır (duran su, kireç oluşumunu teşvik eder).

Su ısıtıcınızı ne sıklıkta kullandığınıza bağlı olarak temizleme işlemi ayda bir veya daha fazla tekrarlanmalıdır. Yumuşak suyunuz varsa (düşük konsantrasyonlarda kalsiyum ve magnezyum içeren su), kireç çözme konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Yumuşatılmış su, kireçli kireç oluşumu anlamına gelmez bu nedenle su ısıtıcınızın ve diğer mutfak aletlerinizin ömrünü önemli ölçüde uzatmaya yardımcı olur.

Evinizdeki kireç miktarını azaltmak, su yumuşatıcı takmanın en büyük yararlarından biridir. Müşterilerimizin yüzde 85’i evlerindeki su yumuşatıcı sayesinde kireç problemlerinin düzeldiğini söyledi.

Evinizde sert su varsa, kireç birikmesi ev aletlerinizin ömrünü kısaltabilir. Su yumuşatıcılar, su kaynağınızdaki mineralleri giderir ve evinizdeki kireç miktarını önemli ölçüde azaltır.

Limon Tuzu ile Kettle Temizleme

Evinizde sirke yoksa veya kokusuna ya da tadına dayanamıyorsanız sitrik asit olarak bilinen limon tuzu gibi alternatif bir doğal temizlik ürünü kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bunu çoğu hobi mağazasında bulabilirsin ve aynı inatçı kireçleri temizlemede de iyidir. Tek yapmanız gereken: Yarı dolu bir su ısıtıcısını kaynatın, kapatın ve fişini çekin, ardından bir veya iki yemek kaşığı sitrik asit ekleyin. Bunu on beş ila yirmi dakika kadar sihrinde bırakın, ardından suyu boşaltın. Tekrar kullanmadan önce su ısıtıcısını birkaç kez durulayın. Yukarıda sirke yönteminde bahsettiğimiz gibi, su ısıtıcınızın içini parlatmak için hala biraz daha fırçalamanız gerektiğini görebilirsiniz, ancak sitrik asit kirecin çoğunu değiştirmelidir.

Kireç Kettle Temizleme Karbonat

Su ısıtıcınızı birkaç ayda bir temizlemeniz önemlidir. Zamanla su ısıtıcınızın içinde kireç ve diğer mineral birikintileri birikir ve bu, performansını etkiler, hatta ömrünü kısaltır, bu nedenle ara sıra biraz dikkat etmeniz akıllıca olur. Suyun sert olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, su ısıtıcınızın kirecini daha sık temizlemeniz gerekebilir.

Elinizde sadece bu kadar varsa kabartma tozu da kullanabilirsiniz. Ya bir çorba kaşığı karbonatı kaynatmadan önce dolu bir su ısıtıcısına ekleyin. Dökmeden önce on beş ila otuz dakika bekletin. Su ısıtıcısını temiz suyla durulayın ve kalıcı karbonat tadı kalmadığından emin olmak için her seferinde bir veya iki kez yeni suyla kaynatın. Veya yarım fincan karbonat ve birkaç damla su kullanarak bir macun yapın, ardından temiz bir diş fırçası kullanarak içindeki ve dışındaki kireç parçalarını ovalayın. İyice durulayın ve bir sonraki kullanımdan önce su ısıtıcısını birkaç kez kaynatın.

Kireç Kettle Temizleme Porçöz
Kireç Kettle Temizleme Porçöz

Kireç Kettle Temizleme Porçöz

Pas ve kireç çözmek için kettle’a direkt olarak Porçöz’ü dökün. Porçöz etki ederken biraz bekleyin. Tüm kireç çözüldükten sonra su ısıtıcısını birkaç kez bol suyla durulayın.

Kola ile Kettle Temizleme

Kola, asidik yapısından dolayı su ısıtıcısında biriken kireçleri söker. Kettle’ı tamamen kola ile doldurun ve kaynatın. Ardından kırk beş dakika soğumasına izin verin. Ardından kolayı dökün ve su ısıtıcısını bol suyla birkaç kez durulayın. Son olarak su ısıtıcısını suyla doldurun ve kaynatın. Daha sonra suyu dökün. Artık tertemiz bir su ısıtıcınız var!

Bu yazımızda sizlerle kettle temizleme yöntemelrini paylaştık. Yorumlarınızı bize yollayabilirsiniz.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Süet Ayakkabı Bakımı ve Temizliği

Daha fazla içerik için bizi Instagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx