Pratik Bilgiler

Süet Ayakkabı Bakımı ve Temizliği

Reklamlar

Süet ayakkabı bakımı biraz özen gerektiren bir işlemdir. Bu yazıda süet ayakkabı nasıl temizlenir, süet ayakkabı boyası nasıl kullanılır, süet topuklu ayakkabı bakımı nasıl yapılır ve erkek süet ayakkabı bakımı nasıl yapılır gibi sorulara yanıt bulacağız.

Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?
Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Süet ayakkabılar nasıl temizlenir? Bu asırlık bir soru. Olabilecekleri gibi pratik olmayan, onlar için güçlü bir terzilik yakınlığına sahip olmamıza yardımcı olamayız. Çok yönlü, klas ve çoğu zaman süper rahatlar.

Ancak sevmediğimiz şey, kaçınılmaz olarak kirlenip temizlenmeleri gerektiğidir. Kirli süet ayakkabıların bakımı biraz zordur. Sonuçta, ıslatamadığınız bir şeyi nasıl temizlersiniz? Ama korkmayın, çünkü süet ayakkabılarınızı temizlemenin bir yolu var ve onları her türlü kirden kurtarmak mümkün.

Reklamlar

Daha da iyisi, süet ayakkabılarınızı temizlemenin püf noktası aslında oldukça basittir ve günlük ev eşyalarını kullanarak yapabilirsiniz, bu da bazı süslü ekipmanların gerekmeyeceği anlamına gelir (ancak bir süet fırçası ve bazı süet koruyucular yapmak için iyi yatırımlar olabilir).

Tek ihtiyacınız olan: bir silgi, biraz beyaz sirke, bir pazen bez veya yüz bezi, bir süet fırçası veya tırnak fırçası ve varsa biraz süet koruyucu ürün.

Bu nedenle, evinizin etrafında doğru parçalara ve aletlere sahip olduğunuz sürece, süet ayakkabılarınızın yeni gibi görünmesini sağlamaya hazır olacaksınız. Ve bize inanın, gerçekten işe yarıyor.

Süet botları, spor ayakkabıları, topukluları ve sandaletleri hızlı ve etkili bir şekilde temizlemek için dört kolay adım vardır.

Reklamlar

Ayakkabının yüzeyindeki fazla kiri ve kiri temizlemek için bir süet fırçası kullanarak işe başlayın. Ardından, kalan işaretleri denemek ve değiştirmek için bir silgi kullanın. Leke hala çıkmıyorsa beyaz sirkeyi deneyin ve pazen bezin üzerine döktüğünüz beyaz sirkeyle süet ayakkabıyı temizleyin. Süet koruyucu ile bitirin. Her adım için malzemeler ve ayrıntılı kılavuzlar dahil olmak üzere tüm talimatlar için okumaya devam edin.

Süet fırçanız yoksa, temiz bir tırnak fırçası veya diş fırçası da işinizi görecektir. Gevşek parçacıkları ve kumları çıkarmak için ayakkabının yüzeyini hafif vuruşlarla fırçalayarak başlayın. Fırçalarken, granülleri süetin doğal olarak oturduğu yönde fırçalamayı unutmayın.

Sürtünme izleri gibi daha inatçı izler için, daha fazla baskı uygulayın ve düzleştirilmiş süet liflerini kaldırmaya yardımcı olmak ve temizlemeye daha fazla yardımcı olmak için fırçayı hızlı bir şekilde ileri geri hareket ettirin.

Kir hala ıslaksa, fazlalığı silin ve parçacıkları bir fırça ile çıkarmadan önce kurumaya bırakın. Lekeyi neden hala nemli olduğunu temizlemeye çalışırsanız, partikülleri genellikle süette daha derine işleyerek uzun vadede çıkarılmasını zorlaştırabilir.

Süet silgi
Süet silgi

Süet silginiz varsa, bu daha da iyidir, ancak normal silgi, önce silginin önceden var olan lekelerden arındırılmış olması koşuluyla, yine de iyi çalışır. Bunu, herhangi bir fazla partikülün yerinden çıkmasına yardımcı olmak için sürekli, ileri geri basınç kullanarak sürtünme izlerini temizlemek için biraz daha titiz bir yaklaşım olarak düşünün. Bir süre sonra hala çalışmadığına karar verirseniz, zorlamayın. Süet üzerinde çok fazla işlem yapmak ve ayakkabıya zarar verme riskini almak istemezsiniz.

Beyaz sirke ve ovma alkolü gibi sıvıları uygulamak mantıksız görünse de, asidik bileşimleri aslında parçacık kümelerini parçalamada harika oldukları anlamına gelir ki bu tam olarak temizlik için istediğiniz şeydir.

Lekeye uygulamadan önce pazen bezin köşesini küçük bir sirke veya ovma alkolüne batırın (bezin tamamını ıslatmamaya dikkat edin) ve ileri geri hareketlerle süetin içine koyun. Buradaki amaç süeti ıslatmak değil ıslatmaktır.

Lekeyi etkili bir şekilde çıkarmak için işarette çalışmaya devam edin ve gerektiğinde sirke/alkol tekrar uygulayın. Bu adımın anahtarı tekrar ve sabırdır. Her iki likitin de kendine has kokuları olsa da bu zamanla kaybolacaktır.

Sirke ve alkol, buharlaşmadan ve kumaşı orijinal rengine döndürmeden önce kumaşın rengini değiştirerek süeti geçici olarak nemlendirir. Lekenin düzgün şekilde çıkarılıp çıkarılmadığını belirlemek için birden fazla uygulama kullanmanız gerekebilir.

Asırlık ‘önlemek tedavi etmekten iyidir’ sözü kesinlikle süet ayakkabılar için geçerlidir. Ancak tüm süet koruyucular eşit yapılmaz.

İncelemeler genellikle belirli ürünleri kullanırken kalıcı renk değişikliklerinden bahseder. Bu nedenle, bir koruyucu kullanmayı düşünüyorsanız, istenmeyen sonuçlardan kaçınmak için seçiminizi müşteri puanlarına ve incelemelerine dayandırmak en iyi yaklaşımdır.

Süet Ayakkabı Boyası Nasıl Kullanılır?
Süet Ayakkabı Boyası Nasıl Kullanılır?

Süet Ayakkabı Boyası Nasıl Kullanılır?

Öncelikle süet ayakkabınızı, süet silgisi ile lekelerden ve kirlerden arındırmanız önemlidir. Ardından süet fırçası ile ayakkabıyı ileri geri hareketlerle temizleyin. Son olarak sprey süet boyaları ile kolay bir şekilde ayakkabıyı boyayın, sprey süet ayakkabı boyası genel olarak size kolaylık sağlar. Süet ayakkabıların yıpranmış iplerini yenileri ile değiştirin.

En İyi Süet Ayakkabı Boyası Markaları

Fiebing’s Black Suede Dye popüler bir süet boyasıdır. Bu popüler süet boyası, kaba süet ayakkabıları yeniden renklendirmek, aydınlatmak ve eski haline getirmek için tasarlanmıştır. Ayrıca çatlamaya ve sürtünmeye karşı dayanıklı olacak şekilde yapılmıştır. Artıları, kolay uygulama için bir yün dauber ile birlikte gelir. Eksileri, derin siyah bir görünüm için birkaç kat uygulamanız gerekebilir.

Angelus Suede Dye siyah boyası, süet ayakkabılara sağlam bir parlaklık ve renk katıyor. Artıları, pamuk uçlu bir aplikatör ile birlikte gelir. Şişe, en az bir çift uzun çizmeyi kaplayacak kadar formül içerir. Eksileri, bazı kullanıcılar rengin siyahtan çok kahverengiye yakın olduğunu görebilir.

Tarrago Suede and Nubuck Dye en iyi markalardan birisidir.  Aerosol sprey olarak mevcut olan bu süet boya, doğal yağların yerini alarak orijinal rengi canlandırmak ve süeti beslemek için yapılmıştır. Ayrıca ayakkabılarda da su itici bir kaplama oluşturur. Bu, lacivert ve bordo dahil olmak üzere farklı ayakkabılara uyacak yedi renkte gelir. Ayakkabıların nefes alabilirliğini etkilemez. Aerosol sprey stili daha az hassas uygulama sunar.

Süet Topuklu Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır?
Süet Topuklu Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır?

Süet Topuklu Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır?

Süet botlar ve ayakkabılar her sezon yeniden karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte, beklenmedik bir sağanak yağış olabilir. Bu da süet ayakkabılarınızın bakımını nasıl yapacağınızı anlamak bir öncelik olduğu anlamına gelir.

Tek sorun? Temizleme süeti oldukça sıkıntılı olabilir. Yanlış yaparsanız çok sevdiğiniz bot ve ayakkabılarınızı mahvedebilirsiniz. Ancak bunu doğru yaparsanız süet güzelliklerinizin maksimum kullanım ömrüne ulaşmasını ve her kullanımdan sonra yıpranmadan bozulmadan kalmasını sağlamış olursunuz. Ve önceden hatırlarsanız, tüm yeni süet ayakkabı ve botlara, ilk etapta bozulmamış durumlarını uzatmak için bir süet koruyucu püskürtülmelidir. Ayrıca (bunun zor olduğunu biliyoruz), yağmurda açık renkli süet ayakkabılarınızı giymemeye çalışın.

1. Süet temizleme fırçasına yatırım yapın

Her şeyden önce, süetinizi uygun bir süet temizleme fırçası olmadan temizleyebilirsiniz, ancak birine yatırım yapmak akıllıca bir seçimdir. Ayakkabılarınızı temizlemek için bir ayakkabı kullanırken, fırçayı yalnızca liflerin yönünde uyguladığınızdan ve fırçayı yüzeyde ileri geri hareket ettirmekten kaçınmanız gerekir.

2. Temizlemeden önce içine buruşuk kağıt koyun

Süet ayakkabıları ve botları temizlemeden ve bakım yapmaya başlamadan önce ayakkabıların içine buruşuk kağıtlar (gazete veya kullanılmış yazıcı kağıdı gibi) yerleştirin, böylece siz üzerinde çalışırken doğal şekillerini korurlar.

3. Yüzeyi temiz bir banyo havlusu ile ovun

Kullanışlı yeni süet temizleme fırçanızla fazla kiri çıkardıktan sonra, ayakkabıları temiz bir havluyla hafifçe ovalayın. Su yok, hiçbir şey yok – sadece onları silmek ve toz ve kir katmanlarını çıkarmak için temiz, yumuşak bir havlu kullanın.

4. Bir silgi ile lekeleri çıkarın

Herhangi bir leke fark ederseniz, kendinize bir süet silgisi alın ve su, yağ veya gresi nazikçe ovalayın.

5. Gerçekten sert kirler için beyaz sirke kullanın

Ayakkabınızda tuz, yiyecek veya şarap gibi daha sert lekeler varsa, temiz bir beze biraz sirke dökün ve etkilenen bölgeleri nazik bir şekilde temizleyin.

Erkek Süet Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır?
Erkek Süet Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır?

Erkek Süet Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır?

Süet ürünlere – özellikle süet ayakkabılara – tutkulu olanlar, süet bot ve süet ayakkabı bakımı temizliğinin önemini biliyorlar. Süet ayakkabılar inanılmaz derecede rahat, dayanıklıdır ve gündelik bir kıyafeti kolayca bir adım öteye taşıyabilir veya ciddi, daha resmi bir görünümün etkisini yumuşatabilir.

Benzer şekilde, unisex çekicilikleri onları hem erkekler hem de kadınlar arasında büyük favoriler haline getirdi. Kadınlar, yumuşaklığı ve en açık hava kıyafetlerine bile sofistike bir nüans kattığı için süetin kadifemsi dokusunu takdir ediyor. Öte yandan, erkekler süet çizmelerin sağlam, rustik görünümünü seviyor: şehir ve kırsal bölgeler için klasik erkeksi stil.

Ancak, insanların süet ayakkabılarla ilgili sevmedikleri tek bir şey varsa, o da temizlemenin zahmetli olduğunu düşünülmesidir. Aslında süet ayakkabıları ve botları temizlemek sandığınız kadar zor olmayabilir. Süet, temizlenmesi en rahat malzeme olmayabilir, ancak ayakkabılarınızı satın aldığınız günkü gibi temiz ve taze tutmak, düşündüğünüz kadar karmaşık değildir.

Genel olarak, süet ayakkabı bakımı, deri ayakkabı ve spor ayakkabı bakımı kadar kolay olmalıdır. Bu durumda, süet ayakkabıları temizlemenin birkaç yolunu sunuyoruz. Bundan önce, birden fazla süetiniz varsa, sert kıllı bir süet fırça, toz, leke ve lekeleri silmek için temiz bezler, tuvalet ispirtosu veya beyaz sirke, u geçirmezlik veya kumaş koruyucu spreyler, çekecek ve ayakkabı kalıbı gibi malzemeleri elinizde bulundurmanızı öneririz.

Hafif lekeler için, sert kıllı bir fırça kullanın. Bu fırçayla ayakkabıları ileri geri hareketlerle çok sert olmayacak şekilde fırçalayın. Alternatif olarak, lekeleri süet silgisiyle ovalayarak temizleyebilirsiniz.

Daha ağır lekeleri çıkarmak için, temiz bir bezi beyaz sirke, tuvalet ispirtosu veya sıvı ayakkabı temizleyicisi (ancak süet için güvenli olmasına dikkat edin) gibi bir maddeyle nemlendirin. Nemli bezi lekeli alanın üzerine sert, dairesel bir bezle ovalayın, hareket ettirin ve ayakkabılarınızın tamamen kurumasını bekleyin. Ayakkabılar kuruduğunda, şekerlemeyi yumuşatmak ve kalan kiri temizlemek için onlara iyi bir fırça verin.

İyi bir fırça kullanın
İyi bir fırça kullanın

İyi bir fırça kullanın

Yüzeydeki üst kir tabakasını sıyırmak için lekeli alanı tek bir yöne doğru hafifçe fırçalayın. Bu çıkarıldıktan sonra alanı tekrar fırçalayın. Havludaki liflerden derinlere yerleşmiş kiri çıkarmak için ileri geri hareketlerle bunu daha kuvvetli yapın.

Süet silgisi kullanın

Biraz daha derine inen lekelerin bir süet silgi ile temizlenmesi önemlidir. Süet ayakkabıya temas ettiğinde kimyasal bir bileşikten üretilen süet silgisi, malzemenin liflerine derinlemesine yerleşmiş olan çeşitli lekeleri ve kirletici maddeleri tamamen söker atar. Silgiyi, lekelerin üzerine uygulayın ve leke çıkana kadar ovalamaya devam edin. Biraz zaman ve çaba gerektirebilir ve dağınık olabilir bu nedenle ayakkabılarınızı temizlemek için süet silgi kullanıyorsanız arka bahçenize veya açık havada uygulayın.

Süet ayakkabı bakımı ve temizliği için su kullanmayın

Su, süet ayakkabıların temizliğinde kötüleştirebilir çünkü aslında leke bırakabilir ve kalıcı renk bozulmasına neden olabilir. Bunun yerine, inatçı lekeleri etkili bir şekilde silmek için temiz bir bezi beyaz sirke veya tuvalet ispirtosu ile nemlendirin. Ayakkabıları iyice kurumaya bırakın ardından kestirmeyi kadifemsi yumuşaklığa kadar kabartmak için iyice fırçalayın.

İpleri tıraş edin

Süet ayakkabılarınız eski püskü veya lifli görünmeye başlıyorsa, eski bir tıraş bıçağıyla tüm tüyleri veya gevşeyen telleri kesmek en iyisidir. Tüylü uçları dikkatlice tıraş edin ve işiniz bittiğinde kalıntıları fırçalayın.

Bir koruyucu spreyi süet ayakkabıya püskürtün

Temiz ayakkabılarınıza bakım yaptıktan sonra, su geçirmez bir sprey veya koruyucu spreyi üzerine eşit şekilde püskürtmeniz gerekir.

İlginizi çekebilir: Kıyafetler Kaç Derecede Küçülür

Daha fazla içerik için bizi Instagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx