Pratik Bilgiler

Süet Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Reklamlar

Süetler çok şık göründüğü için çok tercih edilmektedir. Ancak süet bakımı oldukça zordur çünkü kumaşının yapısı oldukça farklıdır. Süet bakımı için bazı püf noktalar vardır.

Süet zeminde dikkat edilmesi gerekendir. Süet kumaşının ıslak bir bezle silinmesi ya da yıkanması süeti bozacağı için süet için ayakkabı spreyi kullanılabilir.

Süet giysiler süet ayakkabılar güzel görüntüsüne rağmen sürtme, çizik ve lekelere karşı hassastır ve temizlenmeleri zordur. Bu nedenle süet ayakkabıları ve süet giysilerin bakımına dikkat edilmelidir. Süet bakımı hakkında bilgi sahibi olmak, lekelerin nasıl çıkarılacağını öğrenmek için yazımızı okuyunuz.

Reklamlar
Süet Bakımı
Süet Bakımı

Süet Zeminlerdeki Kir Ve Sürtme İzlerini Temizlemek

Süet zemini temizlemek için süet fırçasını kullanabilirsiniz. Süeti temizleyeceğiniz yumuşak tüylü dokusunun olması gerekir. Süetlerinizin bakım önerileri varsa bu önerileri uygulamalısınız. Sürtünme izlerinden ve kirlerden kurtulmak için mutlaka kuru olmalıdır.

Süet ayakkabınızdaki kiri çıkarmak için süet fırçası ile hafif bir şekilde fırçaladığınızda kirler çıkaracaktır. Ancak fırçalarken ayakkabının kuru olması dışında bir de fırçayı ileri geri değil aynı yöne doğru hareket ettirmek önemlidir.

Süetteki sürtünme izlerini çıkarmak içinde sert bir şekilde fırçalamak gerekmektedir. Süetin tüyleri aynı doğru yöne bastırılır ve sürtme izleri olan yerler sert bir şekilde ileri ve geri yaparak kaldırılır. Eğer sürtünme izleri çok derinse tüyleri kaldırmak için bölgeyi bıçakla kazıyarak temizleyiniz.

Süet zeminde inatçı izler varsa bu izleri ve lekeleri bir silgiyle veya krep kauçukla temizletebilirsiniz. Süet temizliği için kullanılan özel süet silgilerinden de kullanabilirsiniz. Uygulayacağınız güç izlerin yoğunluğuna göre artmalıdır.

Reklamlar

Süetlerinizi daha uzun süre korumak ve lekeleri izleri engellemek için yeni aldığınızda süet koruma spreyi sıkabilirsiniz.

Süet Bakımı
Süet Bakımı

Süetlerinizdeki Su Lekelerini Çıkarmak

Süetlerinizdeki su lekelerini çıkarmak için ayakkabınızı tamamen ıslattıktan sonra fırçalayınca su lekelerinden kurtulabilirsiniz. Eğer fazla bir su varsa fazla suyu emmesi için bez ya da sünger kullanabilirsiniz. Suyu çekene kadar hafifçe kurulayabilirsiniz.

Süet ayakkabılarınız saklarken içine kağıt veya ayakkabı kalıbı yerleştirebilirsiniz. Ayakkabı kalıpları ayakkabının şeklini korumasını sağlar. Süetin içine su aldıysa süetin içindeki suyu emmesi için ayakkabılarının içine kuru kağıt koymalısınız. Kağıdın gazete kağıdı olmamasına dikkat edin gazete kağıdının baskısı ayakkabılarınıza geçebilir.

Süet ayakkabılarınız ıslandıysa ayakkabılarınızı bir gece boyunca kuruması için bırakın ve onları hava alan bir yere koyarak suyun buharlaşmasını bekleyebilirsiniz. Ayakkabılarınız kuruduktan sonra süet fırçası ile üzerinden geçerek tüylerinin yapışmasını engelleyerek orijinal görünüme kavuşmasını sağlar.

Süet Bakımı Leke Çıkarma
Süet Bakımı Leke Çıkarma

Süetlerdeki Özel Lekeleri Çıkarmak

Süet zemindeki yağ ve lekeleri çıkarmak için lekeyi fırçalamak ve süet fırçasının kullanılması gerekmektedir. Sonrasında inatçı lekeleri ılık su ile fırçalayabilirsiniz. Yağ lekelerini çıkarmak oldukça zordur ve süetten çıkarmazsak süet iyi görünmeyebilir. Eğer yağ lekesi ıslaksa mısır nişastasını lekenin üzerine dökebilirsiniz. Nişastanın bir gece boyunca ayakkabınızda kalmasını sağlayıp ve lekenin üzerine ütünün buharını tutabilirsiniz.

Süet ayakkabınız çamur olduysa çamuru kurumaya bırakmalısınız. Çok bastırmadan fazlasını silmelisiniz çamur kuruduktan sonra büyük çamur parçalarını elinizle temizleyip kalan kısmı için süet fırçası kullanabilirsiniz.

Süet giysinize ağda veya sakız yapışırsa süet eşyanızı buzluğa koymalısınız. Sakız sertleşince büyük parçalar halinde soyabilirsiniz. Kalan kısmı içinde süet fırçası kullanabilirsiniz.

Süet zeminde kan lekesi varsa pamuk ve oksijenli su ile temizleyebilirsiniz. Oksijenli su dökülmüş olan pamuğu lekenin üzerine uygulayabilirsiniz.

Süet zemine mürekkep döküldüğü anda kurumadan müdahale edebilirsiniz. Mürekkep ıslakken bir havluyu direk mürekkebin üzerine bastırabilirsiniz.  Mürekkep kuruduktan sonra ise zımpara kağıdı kullanabilirsiniz.

Süet Bakımı - Leke Çıkarma
Süet Bakımı – Leke Çıkarma

Süetlerdeki Lekeleri Çıkarmak İçin Diğer Yöntemler

Süet zeminlerdeki çıkmayan lekelere beyaz sirke uygulayabilirsiniz. Leke hala çıkmıyorsa bir bez ya da havluya biraz sirke dökerek kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra süet fırçası ile üzerinden geçebilirsiniz.

Süet zemindeki yağ lekesini çıkarmak için karbonat kullanabilirsiniz. Karbonatı su ile karıştırarak lekenin üzerine dökerek biraz bekletip temizleyiniz. Süet zeminlerdeki kuru lekeler için bulaşık teli kullanabilirsiniz. Kuru lekelere uyguladıktan sonra görünümü eşitlemek için diğer yerlerine de bulaşık teli uygulamanız gerekecektir.

İnatçı lekelere uygulamak için süet fırçanız yoksa zımparalı tırnak törpüsü kullanabilirsiniz. Sonrasında su kaynatıcı ütü ile buhar tutarak süetin gözeneklerinin açılmasını sağlayabilirsiniz. Böylece süetiniz daha temiz olacaktır.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx