Sağlık

Temetex Krem ne işe yarar?

Temetex Krem Faydaları

Reklamlar

Temetex krem genel olarak ciltteki farklı hastalıkları tedavi eden bir kremdir. Peki Temetex krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

UYARI! İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır.

Temetex Krem Nedir?

Temetex merhem, cilt üzerinde kullanım için bir anti-enflamatuar ilaçtır yani topikal bir kortikosteroiddir. Bu krem kızarıklık, şişlik, kaşıntı veya ağrıya neden olabilecek egzama gibi enflamatuar ve alerjik cilt reaksiyonları tedavi eder.

Reklamlar

Birinci derece yanıkları, güneş yanığı ve böcek ısırıklarını tedavi etmek için de kullanılabilir. Bu ilaç iki farklı formülasyonda mevcuttur. Bu krem özellikle nemli cilt sorunlarını ve vücudun açık veya tüylü kısımlarında kullanım için uygundur. Bu ilacın yağlı merhem formu ise özellikle çok kuru cilt sorunları veya uzun süredir meydana gelen cilt sorunları için uygundur.

Temetex Krem Muadili

Temetex merhem ve Temetex forte merhem bu kremin muadili olan ürünlerdir.

Temetex Krem Fiyatı

Bu kremin güncel eczane satış fiyatı 25.68 liradır. 

Temetex Krem Neye Yarar?

Bu krem, topikal kortikosteroidler olarak bilinen bir ilaç ailesine aittir. Ciltteki kızarıklığı azaltmak ve kontakt dermatit veya alerjik dermatit (egzama) ve seboreik dermatit gibi cilt rahatsızlıkları ile ilişkili iltihap ve kaşıntıyı hafifletmek için kullanılır. Bu kremin anti-enflamatuar ve kaşıntı önleyici bir etkisi vardır.

Reklamlar

Bu ilaç, birden fazla marka adı altında ve/veya birkaç farklı formda mevcut olabilir. Bu ilacın herhangi bir özel markası, tüm formlarda mevcut olmayabilir veya burada tartışılan tüm cilt rahatsızlıkları için onaylanmamış olabilir. Ayrıca, bu ilacın bazı formları burada bahsedilen tüm cilt rahatsızlıkları için kullanılamaz.

Doktorunuz bu ilacı, bu makalede bahsedilenler dışındaki durumlar için önermiş olabilir. Bunu doktorunuzla görüşmediyseniz veya bu ilacı neden uyguladığınızdan emin değilseniz, doktorunuzla konuşun. Bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayı bırakmayın.

Sizinle aynı semptomlara sahip olsalar bile, bu ilacı kimseye vermeyin. Doktorları reçete etmediyse, insanların bu ilacı almaları zararlı olabilir.

Temetex Krem Ne İçin Kullanılır?

Dermatit genel olarak kızarıklık, şişlik ve ağrıya neden olan enflamatuar bir cilt sorunudur. Elleriniz, ayaklarınız, saç derisi ve kollarınız veya bacaklarınız dahil vücudunuzun çeşitli bölgelerinde bulunabilen birkaç dermatit türü vardır. Birçok doktor atopik dermatiti, kuru ve pul pul olabilen, çatlayabilen ve sızıntı yapabilen egzama olarak adlandırır.

Seboreik dermatit, saç derinizde oluştuğunda kepek olarak da bilinir ancak yüzünüzde, göğsünüzde veya sırtınızda cildin yağlı olma eğilimi ile kendisini gösterebilir. Doktorunuz bu kremi dermatitten etkilenen cildin garip bölgeleri için kullanmanızı önerebilir çünkü bu formül herhangi bir sekresyonun cildinizden uzaklaşmasına izin verir. Bu da kontakt dermatitiniz varsa yardımcı olur.

Temetex Krem Sivilce İçin Kullanılır Mı?

Bu krem sivilceler üzerinde etkili değildir.

Temetex Krem Kullanmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Diflukortolon valerat veya bu kremin diğer bileşenlerinden herhangi birine aşırı duyarlı (alerjik) iseniz bu kremi kullanmamalısınız. Bunlardan herhangi biri sizin için geçerliyse, bu kremi kullanmaya başlamadan önce doktorunuza bildirin.
 • Tedavi edilecek bölgede tüberküloz veya sifiliz varsa, bu kremi kullanmamalısınız. Bunlardan herhangi biri sizin için geçerliyse, bu kremi kullanmaya başlamadan önce doktorunuza bildirin.
 • Viral bir hastalığınız varsa (örneğin su çiçeği veya zona) bu kremi kullanmamalısınız. Bunlardan herhangi biri sizin için geçerliyse, bu kremi kullanmaya başlamadan önce doktorunuza bildirin.
 • Tedavi edilecek bölgeye aşılamadan sonra cilt reaksiyonunuz varsa bu kremi kullanmamalısınız. Bunlardan herhangi biri sizin için geçerliyse, bu kremi kullanmaya başlamadan önce doktorunuza bildirin.
 • Akne, rosacea (burun ve yanakların alışılmadık derecede kırmızı olduğu yüzün cilt durumu) veya perioral dermatit (burun delikleri, ağız veya göz çevresinde oluşan deri döküntüsü) varsa bu kremi kullanmamalısınız.
 • Bu kremi kullanmaya başlamadan önce hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Doktorunuz, bu kremi sizin kullanmanızın risklerini ve faydalarını tartışacaktır.
 • Kullanmaya başlamadan önce, emziriyorsanız veya emzirmeyi planlıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Doktorunuz bu kremi sizinle birlikte kullanmanın risklerini ve faydalarını tartışacaktır.
 • Kullanmaya başlamadan önce, eczanelerden ve aktarlardan reçetesiz satın aldığınız ilaçlar da dahil olmak üzere başka ilaçlar kullanıyorsanız, doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.
 • Doktorunuz cilt hastalığınıza bakteriyel veya fungal enfeksiyonların eşlik ettiğine karar verirse, ek tedavi gerekir. Doktorunuz daha fazla bilgi sağlayabilir.
 • Cildiniz bu kremin kullanımı sırasında aşırı kurursa, daha yüksek yağ içeriğine sahip bir formülasyona geçmeniz gerekebilir. Doktorunuz daha fazla bilgi sağlayabilir.
 • Belirli koşullar altında, bu kremin glokom adı verilen bir göz durumunun gelişmesine yol açma riski vardır. Doktorunuz daha fazla bilgi sağlayabilir.
 • Sizinle aynı duruma sahip olsalar bile, bu kremi kimseye vermeyin.

Temetex Krem Kullanımı

Hangi Temetex formülasyonunun (krem veya yağlı merhem) sizin için en uygun olduğuna doktorunuz karar verecektir.

Doktorunuz bu kremi ne sıklıkla uygulayacağınızı söyleyecektir. Genel olarak, bu kremi cildin etkilenen bölgesine günde iki veya üç kez ince bir tabaka halinde uygulanmalısınız. İyileşme belirtileri olduğunda, günde bir uygulama yeterli olabilir.

Bazı durumlarda, doktorunuz krem ​​üzerine bir pansuman yerleştirmenizi ya da bandaj sarmanızı isteyebilir. Doktorunuz bunun nasıl yapılacağı hakkında daha fazla bilgi sağlayabilir.

Bu kremi yüze uygularsanız, gözlerinizle kesinlikle temas ettirmeyin.

Doktorunuz bu kremi ne kadar süre kullandığınızı söyleyecektir. Dört yaşına kadar olan bebekler ve çocuklar bu kremi, üç haftadan daha uzun süre kullanmamalıdır. Bu kremi ne kadar süre kullanmanız gerektiği konusunda herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Bir sonraki dozunuzun zamanı gelmişse, kaçırdığınız dozu atlayın ve bir sonraki dozunuzu kastederken uygulayın. Aksi takdirde, hatırlar hatırlamaz uygulayın ve normal şekilde kullanmaya devam edin. Kaçırdığınız bir dozu telafi etmek için çift doz bu kremi kullanmayın. Ne yapacağınızı bilmiyorsanız, doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Temetex Krem Yan Etkileri

Bu kremi kullanırken kendinizi iyi hissetmiyorsanız doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu kremin bazı yan etkileri olabilir. Eğer ortaya çıkarlarsa, çoğu küçük ve geçici olacaktır. Bununla birlikte, bazıları ciddi olabilir ve tıbbi yardım gerektirir. Doktorunuzdan veya eczacınızdan olabilecek sorularınızı yanıtlamasını isteyin.

Bu yan etkilerden herhangi birisi ile karşılaşırsanız ilacı hemen kullanmayı bırakmalı ve acil tıbbi yardım almalısınız. Nefes almakta zorlanıyorsanız, dudaklarınız, yüzünüz veya boğazınız şiştiyse veya yutmada zorluk çekerseniz, ciddi ve ani bir kaşıntınız varsa, kızarıklık varsa, kurdeşen varsa veya uygulama alanı çevresinde döküntü var alerjik reaksiyonunuz olabilir.

Çatlak izleri, cilt renk değişikliği ve vücut kıllarının büyümesi veya saç folikülünün iltihabı gibi herhangi bir yan etki fark ederseniz ve sizi endişelendiriyorsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. 

Bazı insanlarda bu kremi kullanırken başka yan etkiler oluşabilir. Özellikle şiddetli veya kalıcı yan etkiler var ise ya da istenmeyen bir yan etki fark ederseniz veya sağlığınızda bir etki fark ederseniz bu kremin neden olabileceğini düşündüğünüz bir değişiklik varsa doktorunuza bildirin. Bu yan etkiler listesinden endişe etmeyin. Hiçbiri siz de görülmeyebilir.

Bizi İnstagramdan Takip Edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx