Magazin

Trafik Güvenliği Uzmanı Ahmet Merkepçi ile Trafik Kazasına İtiraz

Reklamlar

Son günlerde sosyal medyada Ahmet MERKEPÇİ paylaşımlarına veya ahmetmerkepci.com adresine denk gelmiş olabilirsiniz. Paylaştığı bilgilerle bugüne kadar hiç duymadığımız veya bilmediğimiz trafik konularıyla bizleri bir hayli şaşırtan Ahmet Bey röportaj teklifimizi kırmadı. En çok merak edilen soruları Adli Trafik Uzmanı Ahmet MERKEPÇİ bizler için yanıtladı.

Mesleğiniz ilgili karşılaştığınız sorunlar nelerdir?

Özellikle trafik kazasına itiraz etmek isteyen kişilerin, kaza tespit tutanağını yanlış veya eksik tutmaları en önemli sorunların başında geliyor. Öte yandan olay yeri fotoğrafları ve araçların hasarlı fotoğraflarının gerekli açılardan çekilmeden itiraz süreci başlatmak istediklerinde yargı aşamasında çok fazla zorlanıyoruz.

Kaza tutanağında belirtilen kusur oranına nasıl itiraz edebilir?

Eğer anlaşmalı tutanak tutulmuş ise ilk olarak tramere itiraz etmek gerekir. Ancak tramer’in yanlış hatırlamıyorsam 49 tane durum senaryosu var ve bu kalıpların dışarısına çıkamaz. Kısacası tramere yapacağımız itirazlarda sonucun değişme ihtimali çok çok düşüktür. Eğer tutanak polis veya jandarma tarafından tanzim edilmişse yargı yoluna gitmek zorundayız nitekim tramerdeki sonuca yapmış olduğumuz itirazda sonuç tramerde değişmiyor ise bu durumda da yargı yoluna gitmekten başka çare kalmıyor.

Reklamlar

Ahmet bey peki, kaza yapıp haklı olduğunu düşünen biri hakkını nasıl savunabilir?

Aksi kanıtlanana kadar tutanaklar geçerlidir. Dolayısıyla itiraz sürecini yani tutanağın aksini kanıtlayıcı tek mercii yargı yoludur. Doğru sonuçlar için doğru adımlar atmak gerekir. Haklı olduğunu düşünmek yeterli değil gerçekten haklı ise yargı yoluna başvurmakta fayda var. Avukatlarımızla birlikte bu yargı sürecine doğrudan destek oluyoruz. Hatta kısıtlı bir yetki yani avukatımıza vekalet alarak tüm süreci bizler yürütüyoruz.

Teşekkür ederim yanıtınız için Ahmet bey, diğer bir sorum vekalet veren bir müşterinizin iş süreci nasıl ilerliyor? ne kadar zamanda sonuçlanıyor?

Sonucunu öngörmediğimiz hiçbir işlem için vekaletname talep etmeyiz. Öncelikle kaza ile ilgili gerekli araştırma ve incelemeyi yaparız. Eğer sonucun hatalı olduğuna kanaat getirirsek yetki talep ederiz. Ayrıca müvekkillerimiz için hazırladığımız hizmet sözleşmesi sunuyoruz. Kısaca hizmet sözleşmemizden de bahsetmek istiyorum bir sayfadan oluşan ve açıkça müvekkillerimizin haklarının yazılı olduğu bir sözleşme. Bu sözleşme ile yargılama masraflarının tamamını biz üstleniyoruz ve yargılama sonucu olumsuz olsa dahi hiçbir ücret talebinde bulunmayacağımızı taahhüt ediyoruz. Süreci devraldıktan sonra yargılama ortalama 4 ay sürüyor ve bu 4 aylık süreçte gelişme oldukça gerek mesaj gerekse de telefonla arayarak süreç hakkında bilgi veriyoruz.

Trafik Kazası
Trafik Kazası

Kusur oranına itiraz sürecini herhangi bir aracı olmadan yapabilir miyiz?

Elbette yapılabilir sonuçta avukat sizin vekilinizdir kısacası sizi temsil eder. Zira itiraz sürecini doğru yürütmek ve yönetmek gerekiyor. Gerek usul yönüyle gerek esas yönü ile yapılan hatalı başvurular hem zaman hem de maddi kayıpların ötesine geçmiyor. Bu tarz olumsuzlukları aşmak adına başlatmış olduğum çok güzel bir kampanya var. Trafik kazası kusur oranına itiraz etmek isteyen kişilerin kaza tutanağını ücretsiz olarak inceleyip yol haritasının birlikte oluşturuyoruz. Eğer daha önce hukuki bir süreç başlatmamış biriyseniz kesinlikle bir uzman tavsiyesi almanızda fayda var.

Trafik kazasına itiraz dilekçesi nasıl yazılmalı?

Burada en çok dikkat edilmesi gereken konu matbu bir itiraz dilekçesi ile bu sürecin sağlıklı bir şekilde yürütülemeyeceğidir.

Reklamlar

Özellikle itiraz etmeden önce sonucu neden hatalı olduğunu veya neden kusur oranının değişmesi gerektiğini tespit etmek gerekir. Bir önceki sorunuzda da cevapladığım gibi itiraz süreci teknik bir bilgi gerektirir.  Soyut ve gerçeği yansıtmayan itirazlar amacına ulaşmayacaktır, sonucu değiştirmeyecektir. Yine de bir dilekçe örneğinden bahsetmek gerekirse “hatalı tespit yapılmıştır kusur dağılımının tekrar değerlendirilmesini talep ediyorum” yazıp imzalayıp ilgili kuruluşa sunulabilir. Sizler de fark etmişsinizdir ki sadece itiraz etmek için itiraz etmiş olursunuz bu şekilde. Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ adresini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Trafik kazası kusur oranı sürecini kazazede sizinle mi yönetiyor?

Gerekli bilgi ve belgeleri aldıktan sonra süreci tamamı ile biz üstleniyoruz. Bu süre zarfında yapılması gerekenler tarafımızca yapılıyor. Yargı sürecince kazazedelere belirli periyotlarda yargılama aşamasında tarafımıza tebliğ olan belge ve bilgi paylaşımında bulunuyoruz. Kısacası fiziki iş yükünü bizler yürütüyoruz süreç içerisinde, yargılama aşamasında yaşanan gelişmeleri müvekkilimize aktararak yönetiyoruz.

Araç değer kaybı içinde dava açıyor musunuz?

Mağduriyet yaşandığına kanaat getirirsek elbette dava açıyoruz. Kusur oranına itiraz işlemlerinde olduğu gibi ödenen miktar doğru mu değil mi tespit gerekiyor. Bu konuda ücretsiz olarak web sitemizde sunmuş olduğumuz araç değer kaybı hesaplama programımızdan faydalanıyoruz.

İsteyen herkes ücretsiz olarak ahmetmerkepci.com/arac-deger-kaybi-hesaplama/ sayfasından araç değer kaybını hesaplayabilir. Eğer programımızda belirlenen ücret ile sigorta şirketinin ödediği ücret arasında fark var ise yargı yoluna gitmeye değer.

Verdiğiniz değerli bilgiler ve bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx