Cilt Bakımı

Batık Kıllar Nasıl Çıkarılır?

Batık Kılları Giderme Yöntemleri

Reklamlar

Batık kıllar, normal gibi yukarı ve dışarı doğru çıkmak yerine cildin altında uzar. Saç uzamadığı için yanlara doğru uzar. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu idealden daha azdır ve bazı gerçek sorunlara neden olabilir.

Batık kıllar, doğal olarak kıvırcık kılları olan ya da kalın kılları olan kişilerde daha sık görülür. Bazen bir saç, folikülden ayrılmadan önce derinin altına hapsolur ve bu da kıl büyümesine neden olur. Diğer zamanlarda, folikülden bir saç çıkar ve cilde yeniden girmek için geri kıvrılır.

Bikini bölgesinde, koltuk altı bölgesinde ya da bacaklarımda çok batık var diyorsanız, batık kıllar ile ilgili tedavi yöntemlerini merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Reklamlar
Batık Kıllar Nasıl Cıkartılır?

Batık Kıllar Nedenleri

Bazı cilt ve saç tipleri, diğerlerine göre batık kıllara ve yara izlerine daha yatkındır. Özellikle çok kalın veya kıvırcık tüyleriniz varsa, batıklardan veya yara izlerinden tamamen kaçınmak zor olabilir. Bununla birlikte, batık kıllar yüzünden yara izi kalmasını önlemenin en iyi yolu, enfekte olmasını engellemektir.

Batık kıllarınız varsa kesinlikle onu cımbızla çıkarmaya çalışmayın. Eğer batık kıllarınız varsa, çıkarmaya çalışmayın ya da koparmaya çalışmayın.

Batık kıllar nefes alsın. İç içe geçmiş kıllar, vücudunuzun genel olarak giysilerle kaplı bir bölgesinde bulunuyorsa, tahrişi önlemek için sürtünebilecek sıkı bir şey giymeyin.

Bu alanı temiz ve nemli tutun. Cildi yumuşatmak için ılık kompresler de kullanabilirsiniz. Bu da batık kılların kendi kendine çıkmasını kolaylaştırır.

Reklamlar

Batık kılları tıraş etmeyin veya cımbızla almayın. İç içe geçmiş kılların bulunduğu bölgedeki kılları tıraş etmeyin veya almayın. Bu, ciltte tahrişi azaltacak ve yara izini önlemeye yardımcı olacaktır.

Formüle edilmiş bir jel deneyin. Batık kılların daha kolay çıkmasına yardımcı olacak serumlar da bulunmaktadır. Sıkışan kılların çıkmasına yardımcı olarak cildinizdeki travma miktarını azaltmaya da yardımcı olursunuz. Bir enfeksiyon meydana gelirse, alanı temiz, nemli ve kapalı tutun.

Batık Kıllar Nedenleri
Batık Kıllar Nedenleri

Tıraş olurken cildinizi daima önce ve sonra bir losyon ile nemlendirin. Keskin bir tıraş bıçağı kullanın ve vuruşlar arasında durulayın.

Kıvırcık veya kalın tüyleriniz varsa, batık kıllar ve neden oldukları yara izlerinden kaçınmak için cildinize sık sık peeling yapın. Eksfoliasyon ayrıca ölü cilt hücrelerinin ve döküntülerin cilt yüzeyinden temizlenmesine yardımcı olur ve bu da enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Lazer Epilasyonda Batık Kıllar Tedavisi

Genel olarak, cildinizde bir veya daha fazla küçük kırmızı kabarıklık görürsünüz. Küçük sivilcelere benziyorlar. Ayrıca ağrıyan veya çıban gibi görünen daha büyük bir şey de görebilirsiniz. Cildiniz o bölgede sıklıkla kötü bir şekilde kaşınır veya dokunmaya duyarlı ve rahatsız edici olabilir.

Vücudumuz kıllarla kaplı olduğu için batık tüyler vücudun herhangi bir yerinde olabilir. Ancak tıraş edilen alanlarda olma olasılığı daha yüksektir. Bunun nedeni kısmen, bu alanların daha kısa, kıvırcık ve kalın tüylere sahip olma eğiliminde olmasıdır.

İç içe geçmiş kılların oluştuğu en genel bölgeler yüz, boyun, koltuk altları, sırt ve göğüs veya kasık bölgesidir.

Enfeksiyon da dahil olmak üzere batık kıllardan kurtulmanın önemli olmasının birçok nedeni vardır. Batık tüyler, cildi deler ve hem yüzeyin üstünde hem de altında hasara neden olur. Enfekte olmadan ve sağlık ve ek cilt sorunlarına neden olmadan önce bunları çıkarmak önemlidir.

Üstelik, bunları çıkarmazsanız, batık tüyler yara izi ve renk değişikliği gibi cilt kusurlarına yol açabilir. Cildinizin sağlıklı ve berrak görünmesini istiyorsanız, iç içe geçmiş tüylerin alınması şarttır. Aksi takdirde cildinizin görünümü kalıcı olarak değişebilir.

Batık tüylerin pilonidal kist gibi daha ciddi durumlara yol açabileceğini gösteren bazı kanıtlar var. Pilonidal kistler genellikle kuyruk kemiğinin yakınında görülür. Ölü deri hücreleri ve tüylerle dolu ceplerdir. Pilonidal kistler ağrılıdır ve tipik olarak cerrahi olarak çıkarılması veya boşaltılması gerekir. Batık tüylerin aksine pilonidal kistlerin kendiliğinden kaybolma şansı çok düşüktür.

Lazer epilasyon, batık tüylerden hızlı bir şekilde kurtulmak için en iyi ve tek gerçek etkili seçimdir. Bunun nedeni, lazer epilasyonunun doğrudan sorunun kaynağına, kıl köküne veya kıl folikülüne gitmesidir. Lazer, foliküle doğrudan vurarak folikülün kıl üretme kabiliyetini yok eder.

Folikül artık tüy üretmediğinde, etkilenen alan iyileşmeye başlayacaktır. Batık kıllarla ilgili sorunun, cildinizi delerek tahrişe neden olan tek seferlik kıl üretimi olmadığını unutmamak önemlidir. Asıl mesele, kılların dermisin altına sıkışmış haldeyken geri gelmeye ve uzamaya devam etmesidir.

Kıl kökü, siz onu durdurana kadar uzayan bir ot gibidir. Lazer epilasyon kullanarak, kıl folikülünün şimdi ve gelecekte kıl üretmesini durdurursunuz. Bu, tahrişe, ağrıya, enfeksiyona ve cildinizin daha fazla zarar görmesine son verecektir.

Lazer epilasyon, vücudun birçok bölgesindeki tüyleri yok edebilme avantajına sahiptir. Gerekli olan tek şey, lazerin köke bağlanabilmesi için bir görüş hattıdır.

Erkekler ve Kadınlar için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hem erkeklerde hem de kadınlarda kıl oluşur. Cinsiyetler arasındaki fark, iç içe geçmiş kılların ve batık kılların genel olarak vücutta meydana geldiği yerdir. Cinsiyetin batık tüyleri ve lazer epilasyonunu nasıl etkilediği aşağıda açıklanmıştır.

Vücuttaki hormonlar nedeniyle erkeklerde genellikle daha fazla yüz kılı vardır. Yüz kıllarının tıraş edilmesi ve düzeltilmesi, iç içe geçmiş kıllarla oldukça ilişkilidir. Ancak, yüzdeki kılları kısa ve bakımlı tutmak, tahrişin tek habercisi değildir. Sakal veya bıyık uzatmak da iş birliği yapmak istemeyen tüylere sahip olmanıza neden olabilir. Göğsünüzü ve sırtınızı tıraş eden erkeklerin bu bölgelerde de batık tüyler görmesi muhtemeldir.

Yüzdeki kıl dönmesi kadınlar için daha az olası olsa da, en iyimizin başına gelir. Genel olarak kadınlar, iç içe geçmiş tüylerin daha çok bacaklarda, koltuk altlarında ve kasık bölgelerinde göründüğünü görme eğilimindedir.

Hem erkekler hem de kadınlar için, bölgeyi kapsamlı bir şekilde kontrol etmek için tıraştan sonra birkaç dakika bekleyin. Ciltte kızarıklık, şişlik veya hassas noktalar olup olmadığına bakın. Tıraşlı bölgeleri her zaman temiz tutun ve biriken ölü deriyi temizlemek için pul pul dökmeyi unutmayın.

Birçok kişi, batık tüyleri önlemek için ağda yapmaya yönelir. Ancak ağda sadece tüyleri alır. Daha fazla soruna neden olmak için tüylerin geri dönmesini engellemez. Lazer epilasyon, tedavi edilen bölgedeki tüylenmeyi azaltır ve böylece daha fazla ağrıyı veya çirkin izleri durdurur.

Bacaktaki Kıl Kökleri İzleri Nasıl Yok Edilir
Bacaktaki Kıl Kökleri İzleri Nasıl Yok Edilir

Bacaktaki Kıl Kökleri İzleri Nasıl Yok Edilir?

Keloidler ve pigmentasyon değişiklikleri, bacaklardaki kıl köklerinden dolayı oluşur. Batık bir kıl, irin dolu, rengi değişmiş bir yumru oluşmasına neden olabilir. Bu rahatsızlık verici, kaşıntılı veya ağrılı olabileceği için bu, özellikle de toplanıp ovalandıklarında batık tüylerin enfekte olma olasılığını artırır. Bu olduğunda ciltte hasar ve yara izi oluşabilir. Cildinizdeki değişiklikler enfeksiyondan sonra ortaya çıkabilir ve keloid skar veya hiperpigmentasyonu içerebilir.

Bazı insanlar için keloid yara izi, batık kıl enfeksiyonlarından kaynaklanabilir. Keloid izleri, büyümeye devam eden yara dokusunun neden olduğu pürüzsüz, kabarık yumrulardır. Keloidler ten rengi tondan pembe veya kırmızıya kadar renkte değişebilir. Orijinal alandan daha büyük olabilirler.

Gerçekte yara izi oluşturmasa da, iltihap sonrası hiperpigmentasyon alanları da batık tüylerden veya enfeksiyonlardan kaynaklanabilir. İltihap sonrası hiperpigmentasyon bazen yalancı yara izi olarak adlandırılır. Melanin üretiminin artmasıyla sonuçlanan, yaralanma veya iltihaplanmaya karşı bir cilt reaksiyonudur.

İltihap sonrası hiperpigmentasyon düz ve koyu lekelere benziyor. Açık renkli tenli kişilerden ziyade koyu tenli kişilerde görülme olasılığı daha yüksektir. Anekdot niteliğindeki kanıtlar, iltihap sonrası hiperpigmentasyon yamalarının bikini bölgesinde epilasyondan sonra oluşabileceğini göstermektedir.

İster genel bir yara izi, ister kıl dönmüş bir tüyün bulunduğu ciltte aşırı melanin yaşıyor olun, görünümünü solmak istiyorsanız evde veya profesyonel yöntemler yardımcı olabilir. Yara izleri, enfekte olmuş kıl dönmesinden kaynaklanabilir. Bu izlerin veya fazla melaninin görünümü, genellikle evde tedavilerle iyileştirilebilir. Yeni oluşan bir yara izini, altta yatan enfeksiyon tamamen iyileştikten sonra tedavi etmek en kolayıdır. Daha eski izlerin tamamen çıkarılması daha zordur.

Evde tedaviye yanıt vermeyen yara izleri genellikle tıbbi müdahalelerle giderilebilir bu nedenle herhangi bir endişeniz varsa bir cilt bakımı uzmanıyla görüşün. 

Batık tüylerin durumuna bağlı olarak büyümüş kılları tedavi etmek için birkaç yaklaşım var. İltihaplı veya enfekte olmuş kıllar için, aktiviteyi yatıştırmak için antibiyotikler ve hafif anti-enflamatuar ilaçlar gibi belirli topikal tedaviler yardımcı olabilir. Cildi rahatlatmak için cildi sakinleştiren losyonları uygulamayı deneyin.

Batık kılları çıkarmak için cildi yumuşatmak ve gözenekleri açmak için etkilenen bölgeye ılık bir bez uygulayın. Kimyasal bir eksfoliye edici kullanarak nazikçe pul pul dökün ve peeling yapın. Bu, gözeneklerinizi tıkayan ve kıl folikülünü hapseden ölü derilerin temizlenmesine yardımcı olacaktır. Shobha Ingrown Relief Lotion, pul pul dökmek için glikolik asit (AHA), yatıştırmak için papatya ve nemlendirmek için gliserin içerdiği için harikadır. Bu da gelecekteki batıkların oluşmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Bliss – That’s Incredi-peel Glycolic Resurfacing Pads, gözenekleri tıkayan ölü cilt kalıntılarını ve fazla yağı gidermek için salisilik ve glikolik asit içeren peeling pedleridir. Bu ürünleri kullanmanızı öneriyoruz.

Cildi beslemek ve yumuşatmak için batık kılların olduğu bölgeye küçük bir damla çay ağacı yağı sürün. Çay ağacı aynı zamanda anti-enflamatuar ve antibakteriyeldir bu nedenle şişliği azaltır ve ciltteki bakterileri öldürmeye yardımcı olur.

Batık kılları çıkarmak ve temizlemek için steril bir cımbız kullanın. Kılları yumuşak ve hızlı bir hareketle koparın. Derinin derinliklerine gömülmüşse, çekip çıkarmayın! Kıl görünene kadar bekleyin ve sonra çıkarmaya çalışın.

Batık kılları sıkmanın cazip gelebileceğini biliyoruz ama bize güvenin ve sakın yapmayın. Küçük bir sivilce gibi göründüğünde, iç içe geçmiş kılların, cildin altında kalın, sarı bir madde olan bir keratin kesesi geliştirmiştir. Kisti patlatmak ondan kurtulmanızı sağlamaz ancak bakterileri yayarak enfeksiyonu kötüleştirebilir.

Bacaktaki Batık Lekeleri Nasıl Geçer
Bacaktaki Batık Lekeleri Nasıl Geçer

Bacaktaki Batık Lekeleri Nasıl Geçer?

Bir kıl folikülü cilt altında sıkışarak iltihaplanma ve tahrişe neden olduğunda batık bir kıl oluşur. Saçın sıkışmasının yaygın bir nedeni, folikülün ölü deri ile tıkanmasıdır. Kalın ve kıvırcık kılların içe doğru büyümesi daha olasıdır bu nedenle kasık bölgesinde genellikle batık tüyler oluşur. Batık kıllar, sivilceye çok benzer görünür. Batık tüyler genellikle kırmızı bir yumru ile kaplanır ve yüzeyin altında beyaz bir iltihap görülebilir.

Bikini hattınızdaki batık tüyleri daha fazla tahriş edecek karmaşık iç çamaşırları giymekten kaçının. Bu durumlarda, dantelli veya tüllü iç çamaşırları giymekten kaçının. Bu durum, batık tüyleri tahriş edebilir hatta tüyleri cildin altına daha da itebilir. Bu yüzden iyileşene kadar düz pamuklu iç çamaşırları tercih edin.

Batık saçlarınız bikini hattınızda veya bacaklarınızın bir yerindeyse, dar pantolon veya taytlardan kaçınmak en iyisidir. Cildinizin nefes almasına izin verin ve o bölgeye iyileşme şansı verin. 

Batık kıllar ortaya çıktıysa cımbızla alın

Tüyler, derinin üzerinde ve ulaşılabilir durumdaysa, bir cımbızı kolonya ya da saf alkol ile sterilize edin ve tüyleri koparın. Koparılamıyorsa ise kesinlikle zorlamayın. Cımbızın cildinize sıkışması durumu daha da kötüleştirecektir.

Bununla birlikte, tüyler yüzeyin hemen altındaysa, cildi yumuşatmak için ılık bir kompres uygulayabilir ve ardından steril bir iğne ile nazikçe delip sonra cımbızla hareket ettirebilirsiniz. Nazik dediğimizde bunu kastediyoruz. Tüyler yüzeye o kadar yakın olmalı ki, çok hafif ve kan çıkacak kadar derin olmamalıdır. İğne, tüyleri açığa çıkarırsa, steril iğnenizle onu koparmaya devam edebilirsiniz. 

Batık kılları tamamen çıkardıktan sonra, etkilenen bölgeye salisilik asit veya alfa hidroksi asit gibi kimyasal bir eksfoliant uygulayın. Smooth Me™ Ingrown Hair Wipes Batık Tüy Mendilleri, iç içe geçmiş bölgeye parmaklarınızla dokunmanız gerekmediğinden (muhtemelen enfekte olmasına yol açabilir) harika bir çözümdür. Polysporin kremi uygulayın.

Asla batık kıllar yumru olduysa patlatmaya çalışmayın

Batık tüylerden nasıl kurtulacağınıza dair en önemli şey, ne kadar cazip olursa olsun, batık kılları kesinlikle sıkmayın ve patlatmayın.

Tüylerin çıkma yönünün tersi yönde tıraş edin

Tüyleri cımbızla çıkarmak çok ağrılıysa (özellikle koltuk altınız gibi hassas bir noktadaysa), o bölgeyi de tıraş edebilirsiniz. Sinir bozucu batık tüyleri çıkarmak için kılların uzama yönünde hareket ederek yeni bir ustura ile büyümüş bölgeyi dikkatlice tıraş etmeniz gerekir. Asla keskin olmayan bir tıraş bıçağı kullanmayın sadece cildi daha fazla tahriş eder. Batık kıllarla uğraşırken daima hassas ciltler için üretilmiş bir tıraş kremi kullanın.

Cildinize peeling yapın

İç içe geçmiş tüyleriniz olsa bile peeling rutininizi takip edin. Ölü cilt, batık tüylerin nedenlerinden biridir bu nedenle düzenli olarak peeling yapmak cildinizin iyileşmesine yardımcı olacaktır. Nazik bir peeling veya glikolik asit temizleyici işe yarar. En iyi sonuçlar için haftada bir kez peeling yapın.

Deodorantı doğrudan batık kılların olduğu bölgeye uygulamaktan kaçının

Koltuk altı bölgesini kuru tutan kimyasallar batık bölgeyi tahriş edebileceği için etkilenen bölgenin etrafına (üzerine değil) deodorant sürmeye çalışın.

Saç derinizde kıl dönmesi varsa çay ağacı şampuanı kullanın

Saç derinizde kıl dönmesi varsa, saçınızı nazikçe yıkamanızı ve saç derinize çay ağacı şampuanı ile masaj yapmanızı öneririz. Çay ağacı yağı doğanın salisilik asididir ve antiseptik özelliklere sahiptir bu nedenle iç içe geçmiş bölgeleri nazikçe soyar ve enfekte olmasını önler. Ürünü batık bölgeye sürmemeye veya uygulamamaya dikkat edin. Saç derinizdeki batık tüyler yaklaşık bir hafta içinde temizlenmezse, bir dermatoloğa görünmeniz gerekir.

Tüyleri kesinlikle jilet ile almayın

Tüm epilasyon yöntemleri arasında, batık kılların oluşma olasılığı en yüksek olanı tıraştır. Bu nedenle, ağdaya geçmek veya tüy dökücü kremler kullanmak, gelecekteki iç içe geçmiş tüyleri önlemek için iyi bir çözüm olabilir. Ağda özellikle etkili olabilir çünkü yeni kıl folikülü daha ince ve daha zayıf gelecektir ve daha ince saçların içe dönük bir tüye dönüşme olasılığı daha düşüktür.

Bacaktaki Batık Kıllardan Nasıl Kurtuluruz
Bacaktaki Batık Kıllardan Nasıl Kurtuluruz

Bacaktaki Batık Kıllardan Nasıl Kurtuluruz?

İpeksi pürüzsüzlükte bir tıraş ya da ağda işine birdenbire hayranlık duyuyorsunuz, işte karşınızda. Aksi halde kusursuz olan cildinizin görünümünü bozan kırmızı, kabarık, (genellikle ağrılı) bir yumru oluşabilir. Batık tüyler meydana gelir ancak cımbızları elinize almadan veya sıkmaya başlamadan önce bunu okuyun. 

Tüyler büyüdükçe, folikülünü (kökü çevreleyen alan) terk etmesi ve deriden çıkması, dümdüz büyüyüp dışarı çıkması gerekir. Ancak batıklık durumunda, kıllar tamamen büyür ve cilde geri döner. Bir kıl, derinin altına yeniden girdiğinde veya sıkıştığında, batık kıllar oluşur. Öyleyse neden büyük çirkin çıkıntı oluşur? Cilt artık bu kılları bir ‘davetsiz misafir’ olarak görüyor ve tepki veriyor, kızarıklığa, şişmeye ve hatta iltihaplanmaya neden oluyor. Batık tüyler genellikle sivilceden farklı görünmez.

İç içe geçmiş tüylere neden olan, bazıları kontrol edemeyeceğiniz, bazılarını kontrol edebileceğiniz birkaç farklı şey vardır. Kıvırcık ve kalın saçlı kişilerde batık kıllar daha yaygındır. Tüyler kıvrıldıkça, kolayca yeniden yönlendirilebilir ve yukarı çıkmak yerine cildin derininde yeniden büyümeye başlayabilir. Bikini bölgenizde başka herhangi bir yerden daha fazla kıl dönmesi var gibi görünüyorsa bir şeyler yapmalısınız. Kasık kılları daha kalın ve kıvırcık olduğundan, bu bölgede batık olma olasılığı daha yüksektir.

Kontrol edebileceğiniz şeylere gelince, tercih ettiğiniz tüy alma yönteminin devreye girdiği yer burasıdır. Tıraş olmak, ağda yapmaktan potansiyel olarak daha sorunlu olabilir. Cilde çok yakın tıraş edilirse, cilde yeniden girebilecek ve içe doğru büyümeye neden olabilecek keskin bir kenara sahip olma eğilimindedirler. Özellikle bikini bölgesi boyunca cımbız uygulamak, deri yüzeyinin altında bir parça kıl bırakıp iltihaplanmaya yol açabileceği için darbelere de yol açabilir.

Sıcaklık, cildi yumuşatacağı için bölgeye ılık kompres uygulayarak başlayın. Ardından, tüyleri hapseden cilde çok nazikçe peeling yapın. Bir bez veya temiz, yumuşak kıllı bir diş fırçasını alan üzerinde birkaç dakika boyunca dairesel hareketlerle hareket ettirin. Bu, ölü deri hücrelerinin temizlenmesine yardımcı olur böylece tüylerin ortaya çıkma olasılığı artar. Bunu kimyasal peeling işlemi ile ikiye katlayabilirsiniz. Aksi takdirde iç içe geçmiş kılların cilt altında daha uzun süre kalmasını sağlayacak olan ölü deri hücrelerini çözmek için tercih edilen bir bileşen olan salisilik asit içeren batık kılların bakımı için bir serum kullanarak ikiye katlayabilirsiniz. Jack Black Bump Fix Razor Bump & Ingrown Hair Solution’ı kullanmanızı öneriyoruz.

Çok iltihaplı, ağrılı bir kıl yumruğuyla uğraşıyorsanız, dar giysilerden ve sentetik kumaşlardan kaçının. Naylon taytlar, skinny kot pantolonlar ve polyester iç çamaşırları cilde sürtünerek tahrişi daha da şiddetlendiriyor.

Bacaktaki Batıklar İçin Krem Önerileri

Tıraştan ağda yapmaya ve lazer işlemeye kadar tüy aldırma, her zaman büyük bir görevdir. Tüy alma işleminden sonraki sonuçlar buna değer olsa da, tüyleri almanın etkileri kızarıklık, yumrular ve batık tüyler gibi istenmeyen sorunlara neden olabilir.

Bu sorunların oluşmasını önlemeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Birincisi, tüy alma sürecine uygun şekilde hazırlandığınızdan emin olmaktır. Bu, etkili tıraş kremi kullanmak, tüylerin ağda öncesinde belirli bir uzunlukta uzamasına izin vermek ve herhangi bir çıkarmadan önce cilde peeling yapmak anlamına gelebilir. Çıkarma işleminden sonra, batık tüy bakımı için yardım almanızı öneririz. Bu bir serum, krem ​​veya ped şeklinde olabilir. Bu batık önleyici formüller, tüy almanın sonraki etkilerini önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olmak için cilde nüfuz edebilir. Aşağıda, pürüzsüz bir cilt için en iyi batık bakımı ürünleri önerilerini bulabilirsiniz.

Jack Black Bump Fix Razor Bump & Ingrown Hair Solution

Laktik asit, cildi pul pul dökmeye çalışan bir alfa hidroksi asittir. Molekülü glikolik asitten biraz daha büyüktür yani biraz daha yavaş çalışır ve cildin en dış katmanına bu kadar kolay nüfuz etmez.

Bu formülün en iyi yanı ne kadar rahatlatıcı ve sakinleştirici olduğudur. Formülündeki alfa-beta hidroksi asit kompleksi sayesinde, cildinizi kurutmadan tıraş bıçağı darbelerine ve batık tüylere de karşı savaşır. Salisilik asit ve laktik asit kombinasyonu, cildinizin dış katmanını nazikçe temizler ve aynı zamanda yeni iç içe geçmiş tüylerin oluşmasını önler. Gözden geçirenler, ürünün cilde nasıl kaybolduğunu ve yağlı değil, nemli hissetmesini sağlar.

Tend Skin Solution

İnatçı kıllarla ve tahrişle mücadele ediyorsanız, bu kutsal formül tam size göre… Ürünü deneyen yorumcular, özellikle inatçı tüyler olmak üzere batık tüyleri azaltma ve önlemedeki etkinliğinden övgüyle söz ediyor. En iyi sonuçları elde etmek için, ürünü tüy almadan önce ve sonra uygulayın. Bu işlem, inatçı yumrular ve batık tüyleri olanlar için harikadır.

Bliss Attendant Ingrown Hair Eliminating Pads

Bu pedlerin içinde lavanta yağı (lavandula angustifolia), Fransa ve Bulgaristan gibi çeşitli bölgelerde yetişen lavanta bitkisinin çiçeklerinden elde edilen bir tür uçucu yağdır. Ana bileşenleri, antibakteriyel ve mantar önleyici özelliklere sahip olan linalool, linalil asetat, lavandulol, geraniol ve okaliptoldür.

Bu tek kullanımlık pedler, süper kullanışlı olmanın yanı sıra doğal büzücü cadı fındığı, yatıştırıcı lavanta yağı ve peeling asitleri ile doyurulmuştur. Çok portatif oldukları için aynı zamanda seyahat dostudurlar bu nedenle hareket halindeyken batık tüyleri ortadan kaldırmak artık mümkün. Bu ürünü kullananlar, formülün uygulandıktan sonra cildini yakmamasını çok sevdiler ve bu da onu hassas cilt tipleri için ideal hale getirdi.

Fur Ingrown Concentrate

Özellikle peeling eldiveniyle, tıraş sonrası cildinize bu lüks yağa masaj yapmanın keyfine varacaksınız. Formül tahrişi yatıştırır, batık tüyleri önler ve tedavi eder ve cilt renginin solmasını azaltır. Bunu kızarıklık, şişlik ve tahriş olma eğiliminde olan alanlara uygulayın. Bir kullanıcı, bu ürünü duştan hemen sonra, cildiniz en emici haldeyken kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyor.

Alleyoop Spot Me All-In-One Blemish Treatment

Bu ürün sadece iç içe geçmiş tüyleri ve batık tüyleri tedavi etmekle kalmaz aynı zamanda kusurları ve çıkıntıları da azaltır. Bunların tümü salisilik asit (gözenekleri açmak için), glikolik asit (kızarıklığı azaltmak ve kirleri çözmek için) içeren nazik, etkili formülü sayesinde ve candian söğüt otu (cildi yatıştırmak için) içerir. Ayrıca, bu ürün berrak bir şekilde kurur bu nedenle gün boyunca uygulaması çok kolaydır.

Malin + Goetz Ingrown Hair Cream

Bu kremin içindeki E Vitamini, antioksidan bir vitamin ve genellikle antioksidan kombine topikallerinde veya nemlendiricilerde bulunan bir yağdır. Aynı zamanda cildi rahatlatmaya yardımcı olur ve lipit bariyerini korur.

Cilt tahrişine veda etmekten daha çok sevdiğimiz hiçbir şey yoktur. Bu batık tüy kremi tam olarak bunu yapıyor. Cildi koruyan bileşenlerle, pul pul dökülme ve peeling için glikolik asit, iltihabı yatıştırmak için papatya ve nemlendirme için E vitamini, cildinizin her damlasını emeceğinden emin olabilirsiniz.

PFB Vanish Chromabright Face Serum

Yüz, boyun veya vücutta kullanılabilen bu ürün çift görev yapar. Salisilik asit cildi soyarken ve tıkanmış gözenekleri önlerken, markanın tescilli parlatma kompleksi, batık tüylerdeki koyu lekelerin görünümünü azaltır ve cilt tonunuzu eşitler.

Anthony Ingrown Hair Treatment

Bu jel tedavisi, cildi pul pul dökmek, peeling yapmak, gözenekleri temizlemek ve enfeksiyona neden olan bakterilerle savaşmak için bir salisilik, glikolik ve fitik asit kombinasyonu içerir. Ayrıca lavanta ve söğüt otu ile aşılanmış olduğu için cildiniz uygulandıktan sonra ekstra sakinleşecektir.

GiGi No Bump Solution

Epilasyondan üç ila dört gün önce, bu hafif formülü hazırlamak ve korumak için cilde uygulayın. Cildi, batık tüyleri çıkarmadan önce hazırlamak, bir tıraş veya ağda sonrası iç içe geçmiş tüylerin oluşmasını önlemeye yardımcı olur.

GiGi No Bump Solution
GiGi No Bump Solution

Mario Badescu Protein After Shave Lotion

Yatıştırıcı yulaf ezmesi ve nemlendirici allantoin ile yapılan bu ağırlıksız krem ​​cilt üzerinde kayar ve tıraş bıçağı darbelerini ve batık tüyleri en aza indirmeye yardımcı olmak için nüfuz eder. Sadece küçük bir miktara ihtiyacınız var. Bezelye büyüklüğünde bir miktarla başlayın ve yeni tıraş edilmiş alanlara uygulayın. Gözden geçirenler, sürekli kullanımla birlikte, daha az büyümüş tüyler ve daha esnek, pürüzsüz bir cilt yaşadıklarını belirttiler.

Era Organics Aftershave Shave Serum

Organik zencefil kökü özü ve organik ağaç kabuğu özü ile aşılanan bu güçlü serum, uygulamadan hemen sonra cildi rahatlatır. Cildinize yeni peeling yaptığınızda ve esasen savunmasız olduğunda tıraştan hemen sonra en iyi şekilde kullanılır. Gözden geçirenler, ciltlerinin dokusunu ve görünümünü iyileştirirken, tıraş bıçağı yanıklarını ve içe dönük tüyleri etkili bir şekilde azaltmasını seviyor.

Bikini Bölgesi Batık Kıllar Nasıl Yok Edilir?

Kasık kıllarınız yüzeye değil cilde geri döndüğünde iç içe geçmiş kasık tüyleri oluşur. Kasık kılları tıraş edildiği zaman, ağda yapıldığı zaman ya da cımbızla alındığı zaman ortaya çıkabilir. Batık kıllar oluştuğunda, papül adı verilen küçük, yuvarlak yumrular veya püstül adı verilen küçük, irin dolu yumrular fark edebilirsiniz. Bazı durumlarda, batık kılların etrafındaki cilt koyulaşabilir. Bu hiperpigmentasyon olarak bilinir. Ayrıca batık kılların çevresinde ağrı veya kaşıntı yaşayabilirsiniz.

Bazı insanlar, batık kıllar için daha yüksek bir risk altında olabilir. Örneğin, kalın ve kıvırcık saçlı kişiler, ince ve düz saçlı insanlardan daha sık kıl dönmesi ve batık kıllar oluşturma eğilimindedir. Bu, özellikle kafadaki veya vücudun geri kalanındaki kıllardan daha kalın olma eğiliminde olan kasık kılları için geçerlidir.

Tüyleri aldığınızda genellikle tekrar uzar. Çoğu kıl gövdesi, herhangi bir soruna yol açmadan deride uzar. Diğer tüyler derinin altında uzayabilir. Örneğin, tıraş olduğunuzda, kısalmış tüyler yeniden kıvrılıp cildinizde uzayabilir. Tüyler cilde geri döndüğünde vücut, tüyler yabancı bir cisim gibi tepki verir. Ağrı, kaşıntı, kızarıklık veya şişme gibi semptomlar o zaman başlar.

Çoğu durumda, batık kılları tedavi etmenize gerek yoktur. Genellikle tedavi olmaksızın kendi kendilerine iyileşirler.

Tüyler ciltte tekrar oluşmaya başlamazsa, o bölgedeki tüyleri almayı bırakın. Batık kıllar gidene kadar o bölgedeki tüyleri ağda yapmayı, tıraş etmeyi veya cımbızla almayı bırakın. Tıraş olmaya devam etmek hassas bölgeyi daha da kötüleştirecektir. İç içe geçmiş kılları kaşımak ya da koparmak rahatsızlığınızı artıracaktır. Hatta cilt enfeksiyonuna yol açabilir veya iz bırakabilir.

Ayrıca, bu durumda bölgeye sıcak kompres uygulayın. Islak bir bez veya yumuşak diş fırçasını cildinize dairesel hareketlerle ovalayabilirsiniz.

Batık tüyler derinin üzerine çıktığında, nazikçe çekmek için steril cımbız veya iğne kullanın. Alan iyileşene kadar tamamen koparmamaya çalışın aksi takdirde cilt tekrar iyileşir. Cildinizdeki batık kılları delici aletlerle çıkarmaya çalışmayın. Cildinizin delinmesi enfeksiyona neden olabilir.

Tüylerin cilt yüzeyine geri dönmesine yardımcı olmak için batık tüyleri nazikçe yıkayın ve o bölgeye peeling yapın. Bu işe yaramazsa, doktorunuz ölü deri hücrelerinin daha hızlı dökülmesine yardımcı olabilecek bir ilaç yazabilir.

Enflamasyonu azaltmak için kremler kullanın. İç içe geçmiş kasık kılları çok fazla kızarıklık ve iltihaplanmaya neden oluyorsa, doktorunuz bir steroid krem ​​yazabilir. Bu topikal tedavi, saç çevresindeki şişliği ve tahrişi azaltabilir.

Tretinoin (Renova, Retin-A) gibi retinoidler, ölü deri hücrelerinin temizlenmesini hızlandırabilir. İç içe geçmiş kıllar nedeniyle oluşan koyu cilt lekelerinin temizlenmesine de yardımcı olabilirler. Retinoidler için doktorunuzdan reçete almanız gerekecektir. Bu ilaçlar cildin kurumasına neden olabilir. Hamileyseniz retinoid içeren herhangi bir ürün kullanmayın. Bu ilaç bebek için tehlikelidir ve doğum kusurlarına neden olabilir.

Batıklardan Kurtulma Yolları ve Doğal Yöntemler

Tüy alma, güzellik rejimlerimizin önemli bir parçasıdır. Ağda yapmaktan tıraşa, epilatör ve tüy dökücü krem ​​kullanmaya kadar, biz kadınlar eteklerinde ve kolsuz üstlerde kusursuz görünen bacakları ve kolları sergilemek için pürüzsüz bir cilt elde etmeye uğraşıyoruz.

Bununla birlikte, epilasyon yapmak çok fazla acı gelir. Sadece ağda şeritlerinin tüylerinizi çekmesinden kaynaklanan acıdan bahsetmiyoruz. Daha sonra cildinizde oluşma eğiliminde olan istenmeyen kıllardan bahsediyoruz. Sadece cildinizi sert ve pürüzlü hissettirmekle kalmaz aynı zamanda lekeler de bırakabilirler.

Batık kıllar, özellikle bacaklarda, kollarda ve koltuk altlarında tıraş veya tüy almanın sonucudur. Eskisi çekildikten sonra kıl folikülünden filizlenen yeni kıllar, içe doğru kıvrılma ve içe doğru uzamaya başladığında tekrar cilde girme eğilimindedir. Bu uzamış kılları kaplayan ölü deri ile durumumuz daha da kötüleşir çünkü bu örtü, bir sonraki ağda seansında sıkışmış kılların alınmasını zorlaştırır. Bazen deri altındaki bölge enfekte olabilir ve bu da iltihaplanmaya, ağrıya ve püskürmelere neden olabilir. Öyleyse, daha da kötüye gitmeden önce, onlardan kurtulmak için bazı ev yapımı ilaçlar kullanmaya ne dersiniz? Cilt bakım uzmanları tarafından önerilen kolay ipuçlarına göz atın.

Buz kompresi

Ağda yaptıktan sonra buz küplerini temiz bir beze sarın ve her seferinde birkaç saniye ağda yaptığınız alana uygulayın. Bu, gözenekleri kapatmaya ve büyümeleri önlemeye yardımcı olur.

Ilık kompres

Yumuşak bir havluyu sıcak suya batırın, sıkın ve ağda yaptığınız bölgeye uygulayın. Bunu birkaç kez tekrarlayın çünkü böyle yapmak tüyleri yumuşatır ve görülebileceği cilt yüzeyine yaklaştırır.

Pirinç tozu peelingi

Pirinç tozunu, lor peyniri ile karıştırın ve bu karışıma bir tutam zerdeçal ekleyin. Bu, mükemmel bir peeling oluşturmanızı sağlar ve vücudunuzda ovalamak, hücresel birikimi (ölü deri hücreleri) giderebilir ve böylece iç içe geçmiş tüyleri gevşetebilir.

Badem peelingi

Öğütülmüş bademleri ve loru karıştırın. Bu peelingi batıkların olduğu bölgeye uygulayın. Bu peeling, ölü deri hücrelerini kaldırarak pürüzsüz bir cilt elde etmenize de yardımcı olabilir.

Tuz ve badem yağı peelingi

Bir yemek kaşığı badem yağını ve bir tatlı kaşığı kaya tuzunu bir cam kasede karıştırın. Bu kolay peeling işleminiz sihrini yerine getirmeye hazır!

Şeker macunu

İki yemek kaşığı ayçiçek yağı ve üç yemek kaşığı toz şekeri bir cam kasede karıştırın. Bir macun haline gelene kadar karıştırın. Bu peelingi etkilenen bölgeye sürün ve on beş dakika bekletin ve ardından ılık suyla durulayın.

Narenciye kabuğu peelingi

Biraz kuru portakal ve limon kabuğunu ezin ve yulaf ezmesi, çekilmiş badem, zeytinyağı ve gül suyu ekleyerek bir cam kasede karıştırın. Cilde, bu peelingi dairesel hareketlerle nazikçe ovun ve suyla yıkayın.

Yulaf ezmesi

Yulaf ciltte harikalar yaratır. Bir cam kaseye yulaf ezmesi alın. Ardından içine bir yumurta akı, bal ve lor ekleyin. Daha sonra tüm malzemeleri karıştırın ve bu peelingi cildinize uygulayın. Yarım saat bekletin ve bol ılık suyla durulayın. Bu, cildin temizlenmesine ve yumuşatılmasına ve iç içe geçmiş kılların alınmasına yardımcı olabilir. Kuru cildiniz varsa, cildinizi derinlemesine beslemek için bu karışıma bal, süt ve biraz badem yağı ekleyin

Çay ağacı yağı

Bir cam kasede iki ila üç damla çay ağacı yağını bir yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırın ve karışımı batık kılların olduğu bölgeye uygulayın ve iki dakika masaj yapın. On dakika bekletin ve ılık suyla durulayın. Çay ağacı yağının anti-enflamatuar ve iyileştirici özellikleri, cildinizin gözeneklerini gevşetecek ve iç içe geçmiş  tüyleriniz saklandıkları yerden çıkaracaktır.

Hindistan cevizi yağı

Bir miktar rafine edilmemiş hindistan cevizi yağını doğrudan etkilenen bölgelere koyun ve temiz bir mendille silmeden önce on beş ila yirmi dakika kadar bekletin. Hindistan cevizi yağında bulunan laurik asit, iç içe geçmiş kıllardan kurtulmaya yardımcı olan antimikrobiyal bir özellik verir. Ayrıca hindistan cevizi yağının anti-enflamatuar özellikleri de iltihabı azaltmaya ve cildi rahatlatmaya yardımcı olur.

Elma sirkesi

Bir pamuğu elma sirkesine batırın ve etkilenen bölgeye sürün. On beş dakika doğal olarak kurumasını bekleyin ve ardından sade suyla yıkayın. Elma sirkesinin antibakteriyel özellikleri ölü deri hücrelerini uzaklaştırır böylece tıkanmış gözenekleri açar ve iç içe geçmiş tüylerin uzamasına izin verir.

Epsom tuzu

Batık tüylerden kurtulmak için sadece banyo yapmanız gerekse ne kadar kolay olurdu, değil mi? Bil bakalım ne oldu, tam olarak bu kadar kolay! Tek yapmanız gereken banyo küvetinizi doldurmak ve içine iki bardak epsom tuzu eklemektir. Ardından on beş dakika banyo küvetinizde keyfini çıkarın. Epsom tuzu cildinizi detoksifiye edip temizleyerek, iç içe geçmiş tüylerin alınmasını çok daha kolay hale getirir.

Aspirin

Aspirin sadece baş ağrılarından kurtulmanızı sağlamaz aynı zamanda batık kıllarınızdan kurtulmanızı sağlar. Sadece birkaç aspirin tabletini bir miktar suda çözün ve iyice karıştırarak bir macun oluşturun. Etkilenen bölgeye eşit bir şekilde uygulayın. Suyla yıkamadan önce on dakika kurumasını bekleyin. Aspirinin daha az bilinen özelliklerinden biri, aynı zamanda bir eksfoliye edici olarak da hareket edebilmesi ve böylece gözeneklerinizin tıkanmasını sağlamasıdır.

Aloe vera jel 

Taze bir aloe vera yaprağını kesin ve içinden jeli alın. Etkilenen bölgeye kalın bir tabaka halinde yayın ve otuz dakika sonra ılık suyla yıkayın. Aloe veradaki besinler ve kimyasallar iyileşme sürecini hızlandırır ve antibakteriyel ve antiinflamatuar bileşikler cildi rahatlatmaya yardımcı olur.

Hint yağı

Batık tüylerinize bol miktarda hint yağı uygulayarak başlayın. On beş dakika içinde ılık suya batırılmış bir bezle silin. Hint yağının temizleyici, anti-enflamatuar ve anti-mikrobiyal özellikleri, iç içe geçmiş kılların uzamasına yardımcı olmak için birlikte çalışır.

Ponza taşı

Duş alırken etkilenen bölgeyi küçük daireler halinde bir ponza taşı ile nazikçe fırçalayın. Ovma hareketi, ölü cilt hücrelerinizin kazınmasına yardımcı olur ve gözeneklerinizin tıkanmasını sağlayarak batık kıl sorununuzu çözer.

Şeker peelingi

Bir su bardağı esmer şekeri veya beyaz şekeri, yarım fincan zeytinyağı ile bir cam kasede karıştırın ve etkilenen bölgeye uygulayın. Yaklaşık iki dakika sonra ılık suyla yıkayın ve cildinizi kurulayın. Bu pul pul dökülme ve peeling işlemi, gözeneklerinizin temizlenmesine ve tıkanmasına yardımcı olur. Böylece kıl köklerini cilt altından maddi olarak dışarı çıkarırken normal kıl uzamasını sağlar.

Bal

Etkilenen bölgelere ince ve eşit bir bal tabakası uygulayın ve on dakika bekletin. Ilık suyla durulayın ve işlemi günde iki kez tekrarlayın. Balın antienflamatuar ve antibakteriyel özellikleri cildi rahatlatmaya ve enfeksiyondan korumaya yardımcı olur.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx