Sağlık

Tuz Lambası Ne İşe Yarar? Gerçekten Faydalı Mı?

Reklamlar

Tuz Lambası Ne İşe Yarar? Gerçekten Faydalı Mı? Tuz lambası, giderek çok daha popüler bir hale gelmiştir. Sağlık açısından çok sayıda faydası olan tuz lambasına ilgi her geçen gün biraz daha büyümektedir. Tuz lambasının faydaları sağlık açısından çok fazladır.

Tuz Lambası Nedir?

Tuz lambası, kaya tuzu veya Himalaya tuzu kullanılarak yapılan bir tür lamba ve ev süsüdür. Kaya tuzunun veya Himalaya tuzunun içerisine bir ampulün yerleştirilmesiyle elde edilen tuz lambasının sağlık açısından pek çok faydası bulunmaktadır. Ayrıca tuz lambaları dekoratif bir görünüm de sunarlar. Tuz lambası ne işe yarar? Gerçekten faydalı mı? Sorusunu tuz lambası kullanmak isteyen insanlar çokça araştırıyor ama kesin ve net bir bilgi bulamıyorlar. Bu yazımızda net ve kesin bilgileri sizinle birlikte inceleyelim.

Tuz Lambası hangi hastalıklara iyi gelir?
Tuz Lambası hangi hastalıklara iyi gelir?

Tuz Lambası hangi hastalıklara iyi gelir?

Tuz lambasının insan sağlığı için pek çok faydası bulunur, peki Tuz lambası ne işe yarar? Tuz lambasının faydaları nelerdir?

Reklamlar
  • Ortamdaki Nem Dengesini Sağlar: Tuz suyu hapsedici özelliğe sahiptir. Bu sebeple tuz lambaları da havanın fazla nemli olmasını engeller. Nemli ve rutubetli ortamlarda kullanılan tuz lambaları, ortamdaki fazla nemi hapseder ve havanın nem oranını dengede tutar.
  • Kas Ağrılarını Dindirir: Eklem ve kas ağrıları havanın nemi fazla olduğu durumlarda şiddetlenir. Tuz lambalarının havadaki nemi tutma özelliği olduğu için kas, eklem ve romatizma ağrılarını da azaltır.
  • Solunum Yollarına İyi Gelir: Tuz lambalarının havayı iyonize etme yani temizleme ve rahatlatma özellikleri bulunur. Bulunduğu ortama negatif yüklü iyonlar gönderirler ve havanın temizlenmesini ve yenilenmesini sağlarlar. Özellikle astım hastalarının rahat nefes almasını sağlayan tuz lambaları solunumu kolaylaştırır.
  • Uyku Kalitesini Yükseltir: Tuz lambası uyku kalitesini yükseltici ve rahtlatıcı özelliğe sahiptir. Gece lambası olarak kullanıldığı durumlarda ortamın havasını ve nemini dengeleyerek rahat nefes alınmasını sağlayan tuz lambaları, havayı izole ettiğinden uykunun kalitesini arttırır.
  • Pozitifliği Arttırır: Tuz lambaları dekoratif ve hoş görünüşlü taşlardır. Hoş görünümleri ve sağlık açısından etkileri bireylerin daha pozitif düşünmesine ve mutluluk hormonu salgılamasına yardımcı olur. Huzur veren tuz lambaları havayı temizleyici özellikleri sayesinde vücudun kendini daha zinde hissetmesini de sağlar.
  • Odaklanmaya Faydalıdır: Tuz lambaları nefes alış verişinin rahat yapılmasını, sinüsleri rahatlattığından dolayı ve pozitif hislerin yükselmesini sağladığından odaklanmaya da faydalı olurlar. Kendini rahat ve huzurlu hisseden bireyler kolayca işlerine konsantre olabilirler. Tuz lambasının bütün etkileri birleştiğinde insanda kolay odaklanma ve yüksek performansta çalışma etkisi yapar.
Tuz lambası en fazla kaç saat yanar?
Tuz lambası en fazla kaç saat yanar?

Tuz lambası en fazla kaç saat yanar?

Şunu hemen belirtelim ki tuz lambalarından en fazla verimliliği elde etmek için gün boyunca yani 24 saat çalışır vaziyette olmasını tavsiye ederiz. Fakat tam verimliliği sağlamak için bir odada kullanılan tuz lambanın sadece o oda için etkili olduğunu yaşadığımız evin geneli için kullanmamız gerektiğini unutmamamız gerekir.

Eğer kullandığımız oda ya da alanın kapısı veya penceresi açık olursa verim düşecektir. Şayet gün içerisinde kapı ve pencereyi genel olarak kapalı tutuyorsanız tuz taşı lambasını gün boyu, yani 24 saat yakabilirsiniz ve lamba eğer odanın büyüklüğü ile orantılı ise tam verim sağlayabilirsiniz.

Şayet oda veya bulunduğunuz alanın kapı ve penceresi genel olarak açık ise lambanın yaydığı negatif iyon alan genişlediği için çok fazla etkili olmayacak ve verimlilik oranı düşecektir. Eğer çeşitli nedenlerle kapı ya da pencere açık kalmalıysa tuz taşı gecelambasının, gece boyunca, ortalama 12 saat yanması gerekecek ve tasarrufluluk sağlayacaktır. Ama yine de 24 saat yani tüm gün yakılması en iyi etkiyi gösterecektir.

Tam Verimlilik: Lambanın kullanıldığı alanın kapı ve penceresinin kapalı olması, 24 saat tam kullanılmasını ifade edilmektedir.

Reklamlar

Eksik Verimlilik: Lambanın yanlış olarak kullanıldığı alanın kapı ve penceresinin açık olması, 12 saat kullanımı ifade etmektedir.

Tuz lambasının ömrü ne kadardır?

Kaya tuzu sadece himalayaya özgü değildir. Çankırı da üretilen ve namı ülke sınırını bile aşan Çankırı kay tuzu, sıradan bir tuzun ötesinde özelikleri ile meşhur bir kaya tuzudur. Çankırı Kaya tuzundan yapılan tuz lambasının insan sağlığına faydası ve dekoratif görüntüsü, Himalaya kaya tuzundan farklıdır. Fiziksel, ruhsal, kimyasal ve bedeni rahatlatma ve sinir sisteminde olumlu etkisi gibi sayılamayacak kadar çok faydası olan bu şifalı tuz lambası, bulunduğunuz ortamın hava kalitesini iyileştirmek ve temizlemek için harika bir doğal hava temizleyicisidir.

Tüm gün maruz kaldığımız radyasyona karşı direnmenize yardımcı olan tuz lambası vücudumuza doğal bir ortamda olduğunu hissettirir. Himalaya kaya tuzu lambası ile Çankırı kayatuzu lambasının sağlık insan sağlığını etkisi aynıdır. Aralarındaki tek fark Himalaya tuz lambasının pembemsi ve ateş kırmızı renginde olmasıdır. Çankırı kaya tuzu lambası ise, tuzun doğal rengi olan beyazdır.

Bu detayların yanı sıra ve sorunuzun karşılığı olarak; gerçek bir tuz lambasının ömrü oldukça uzun olmaktadır. Birçok kişi bu anlamda 10-15 yıl olarak nitelendirse de esas olan kullanım süresi ömür boyu oluşudur. Bir tuz lambası ısındıkça daha çok fayda sağlayacak ve içinde bulundurduğu özellikleri de daha fazla dışarıya çıkaracaktır ayrıca hep yanması nemlenmesinin de önüne geçecektir.

Gerçek ve orjinal bir tuz lambası ömür boyu size rahat nefes almayı garanti etmelidir. Ayrıca tuz lambasını sadece yatarken değil gün içinde evinizde veya ofisinizde de kullanabilirsiniz.

Tuz lambasının erimemesi için ne yapılır?
Tuz lambasının erimemesi için ne yapılır?

Tuz lambasının erimemesi için ne yapılır?

Tuz lambası güçlü bir nem çekme özelliğine sahiptir. Havadaki suyu tutarak ortamdaki nemi dengeler ve bu sayede rahat nefes almanızı ve vücudunuzun rahatlamasına neden olur. Tuz lambası nemi çektiği için sulanır ve terler. Bunun önlenmesi için tuz lambasının devamlı olarak çalıştırılması gerekmektedir. Eğer çalıştırılmaz ise ısınmayan tuz lambası içindeki nemi salmaya başlayacaktır ve nemlenip sulanacaktır. Sulanan tuz lambasının ömrü de azalacak ve erimesine sebep olacaktır. Evinizin dekorasyonunun yanında sağlığınız içinde ok fazla olumlu yanları olan tuz lambasını alırken çok dikkatli olmak gerekiyor.

  • Güçlü ve güvenli bir taban ve kablo yalıtımı, ağır olabilen ve iyi bir desteğe ihtiyaç duyan büyük kaya tuzu lambaları için önemli bir özelliktir.
  • En iyi kristal tuz lambalarının ampulü kaliteli ve sağlam olmalıdır. Ayrıca ampul watt’ı ile lamba büyüklüğü uyumlu olmalıdır. Büyük lambalar için yüksek watt derecesine sahip ampuller tercih edilmelidir. Güçlü bir ampul enerjisi olmadan, tuz lambaları düzgün şekilde ısınmaz ve çok fazla nemli ortamda lamba tabanı sulanabilir. Gerçek kristal tuz lambasının düzgün çalıştığını anlamak için elimizle dokunduğumuzda sıcaklığı hissetmeliyiz.
  • Lambanız sıcak değilse veya çok nemli ortamlarda fazla su damlatıyorsa, ampulün voltajını ve daha güçlü faklı bir ampul almayı deneyin.
  • Tuz lambaları için ısıya dayanıklı ve uzun süreli çalışma kapasitesi olan ampul kullanmanız gerektiğini de unutmayın. İyi kalitede ki bir tuz lambaları doğru türde bir ampul ile gelecektir ancak ampul kalitesi ne olursa olsun sonunda bunlarında bir ömrü olacağından ve belli bir süre sonra değiştirmeniz gerekeceğini unutmayın.

Tuz lambası ne işe yarar, hangi hastalıklara iyi gelir sorularını bu yazımızda cevapladık. Sorularınızı ve yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Zorante Krem Ne İşe Yarar?

Begonya Kadın YouTube kanalımıza da abone olarak bize destek verebilir, ilgi çekici içeriklerimizi takip edebilirsiniz: https://www.youtube.com/c/begonyakadin/videos

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx