Spor

Yataktan Çıkmadan Yapılabilecek 10 Sabah Egzersizi

Reklamlar

Güne pozitif başlamak ve uyku mahmurluğunu üzerinizden atmanızı sağlayacak ve yataktan çıkmadan yapabileceğiniz 10 sabah egzersizi sizler için araştırıp derledik. Spor yapmayı sevenler ve bunu hayatının içine yerleştirmiş olan kişiler bilir, spor yapmanın yeri ve zamanı olmaz. Canınızın istediği her yerde sporu hayatınıza dahil edebilirsiniz ve henüz yeni uyandığınız yatağınızda bunu kapsıyor. Hadi canım, kahvaltı bile yapmadan spor mu olurmuş dediğinizi duyar gibiyim fakat gerçekler hiç de öyle değil. Güne başlamadan önce daha yataktan kalkmadan spor yapmaya başlayan öyle çok insan var ki etrafımızda, belki siz bile farkında değilsiniz! Siz de bir an önce harekete geçmek için yazımızdaki önerilerden faydalanıp, güne başlarken sporunuzu yapabilirsiniz.

Plank Sabah Egzersizi
Plank Sabah Egzersizi

Plank Sabah Egzersizi

Uyanır uyanmaz yapabileceğiniz sabah egzersizi listesinin ilk sırasını elbette plank alıyor. Yeni uyandınız ve yeni bir güne başlıyorsunuz, şöyle güzelce bir gerindikten sonra hemen vücut duruşunuzu düzeltecek plank hareketini yapmaya başlayabilirsiniz. Direnç seviyenize bağlı olarak belki 15 saniye belki de 2 dakika boyunca uygulayabileceğiniz plank egzersizi, güne çok iyi bir başlangıç olabilir. Sadece bir kez değil, yoruldukça set sayısını artırabileceğiniz bu egzersizi alışkanlık haline getirebilir ve hem yaşam, hem sağlık kalitenizi yükseltebilirsiniz.

Köprü egzersizi
Köprü egzersizi

Köprü egzersizi

Yataktan kalkmadan bilinçsiz olarak hareket ederken aslında doğaçlama olarak çoğumuzun köprü egzersizini yaptığını biliyor musunuz? Bu egzersizi yapmak için yatar vaziyetteyken dümdüz bir pozisyona girebilir ve hemen ardından kollar bedenin yanındayken kalçanızı kaldırabildiğiniz kadar kaldırabilirsiniz. Birkaç saniye bu pozisyonda bekledikten sonra yeniden yatış şekline dönebilirsiniz. Kalça, bacak ve karın kaslarını çalıştıran bu egzersizi mutlaka sabah rutininize eklemelisiniz.

Reklamlar

Bacak germe egzersizi

Sabah yataktan çıkmadan yapabileceğiniz ilk ve etkili egzersizlerden biri de bacak germe egzersizidir. Bacak germe egzersizini yapmak ve için sağ ya da sol diziniz bükülmüş ve ayağınız arkada kalacak şekilde bükülen dizinizin olduğu tarafa doğru uzanın. O esnada başınızı bir elinizle kaldırın ve diğer elinizi kalçanızın üzerine koyun. Ayak parmaklarınızı çevirerek vücudunuzla düz bir çizgi oluşturmak için diğer bacağınızı uzatın ve kalçalarınızı üst üste koyup, bacağınızı tavana doğru kaldırın. Tüm bunların arkasından dizinizi bükün ve göbeğinize doğru yaklaştırın. Sonrasında başlangıç pozisyonuna dönerek güzel bir bacak germe egzersizi yapmış olursunuz.

Makas bacak hareketi
Makas bacak hareketi

Makas bacak hareketi

Yeni uyandınız ve hemen bazı spor aktiviteleri yaparak güne enerjiyle dolu başlamak istiyorsunuz, öyleyse hemen makas bacak hareketini uygulayabilirsiniz. Bu hareketi yapmak için sırt üstü yatarak avuç içlerinizi yatağa dayayıp bacaklarınızı yukarıya doğru kaldırın ve hemen ardından tıpkı bir makas gibi her iki bacağınızı çapraz şekilde aşağıya, yukarıya ve yan taraflara doğru hareket ettirebilirsiniz. Karın ve bacak kaslarını çalıştıracağınız bu egzersiz ile güne güzel bir şekilde başlayabilir ve ilerleyen saatlerdeki egzersizlerin hazırlığını gerçekleştirebilirsiniz.

Sırtüstü bükülme egzersizi

Yine güne başlarken hiç kalkmadan ve yatakta gerçekleştirebileceğiniz egzersizlerden biri de sırtüstü bükülme egzersizidir. Bu egzersizi gerçekleştirmek için vücudunuzun sağ tarafına doğru cenin pozisyonunda yatağınıza uzanıp dizlerinizi 90 derece olacak şekilde bükün ve kolları sağ omzun önüne düz bir şekilde uzatın. Tabii bu egzersizi yapmak için öncelikle başınızı desteklemek için yastığınıza uzanmayı unutmayın. Derin bir nefes alın ve üst kolu yukarı kaldırarak gevşeme noktasına gelene kadar sola döndürün ve diğer kolunuzla birleşecek noktaya kadar getirin. Her sabah bu egzersizi yapmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Kol uzatma egzersizi
Kol uzatma egzersizi

Kol uzatma egzersizi

Yine sabah uyanır uyanmaz yapabileceğiniz egzersizlerden birini de uygulamak gerçekten çok kolay ve pratik. Plank egzersizine çok benzeyen bu hareketi yapmak için olan kol bilek ve kollarınız omuzlarınızın altında olacak şekilde plank pozisyonuna gelerek bu duruşu sağlayın. Bu egzersizi yaparken tüm vücudunuz tıpkı plank yapar gibi başınızın üst kısmı ile ayak parmaklarınız arasında düz bir çizgi oluşturmalıdır. Herhangi bir kolunuzu dümdüz bir şekilde uzatırken ve birkaç saniye bu şekilde tutarken karın kaslarınızı ve kalça kaslarınızı olabildiğince sıkın ve hemen ardından sağ omzunuza dokunabilmek için sol elinizi kullanmaya zorlayın. Bu egzersizi 10 kez olmak üzere sağ kolunuzla tekrarlayın ve sonrasında diğer kolu kullanarak egzersizi yapmaya devam edin.

Reklamlar

Bu yazımızı beğendiyseniz Koşu Yaparken Sık Karşılaşılan Sorunlar Nelerdir yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Yeni yayınlanan videolarımızdan haberdar olmak için YouTube kanalımızı da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Deniz Solmaz

Merhaba Deniz ben. Bundan sonra bende buradayım, kadına ve yaşama dair keyifli yazılarda buluşmak dileğiyle.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx