Hayvanlar Alemi

Yavru kedinin kakası nasıl yaptırılır?

Reklamlar

Yavru kediler ne sıklıkla kaka yapar? Yavru kedinin kakası nasıl yaptırılır? Annelerinden ayrı olan kediler beslenmesinde olduğu gibi kaka yapmak içinde sizlere muhtaçtır. Yavru kediler annelerinin yardımı olmadan kaka yapamazlar. Bu durumda sizin yardım etmeniz gerekir.

Yakın zamanda küçük bir kedi yavrusu aldıysanız veya kediniz yavru yaptıysa ve yavrulara siz bakıyorsanız, onun dışkılamasına nasıl yardım edeceğinizi bilmeniz gerekir. Kediler sütü içtikten sonra, küçük kedinin bağırsağı boşaltmalı ve ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Onu her beslediğinizde kaka yapmasına yardım edilmelidir.

Bu ayrıntıya dikkat etmeniz çok önemli, ister tek, ister birden fazla kediniz olsun, onları beslerken dikkatinizi onlara vermeli, kakalarını yapmalarını sağlamalısınız. Yavru kedinin kakası nasıl yaptırılır? Nelere dikkat etmeliyiz hepsi yazımızda.

Yavru kedinin kaka yapmasına yardım etmeli miyim?

Annenin yokluğunda, yavru kedinin hayatından biz sorumluyuz, onu beslemeli, temizlemeli, sabit bir sıcaklıkta tutmalı ve sonunda kaka yapmasına yardımcı olmalıyız.

Reklamlar

Normal şartlar altında, her süt alımından sonra yavru kedinin ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olan annedir, annenin yokluğunda ona yardım etmesi gereken kişi sahibidir yani biziz.

İlginizi Çekebilir: Akbaş Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Yavru kedinin kakası nasıl yaptırılır?

Yavru kedinin kakası nasıl yaptırılır?
Yavru kedinin kakası nasıl yaptırılır?

Her yemekten sonra yavru kedinin kaka yaptığından emin olmalısınız, ancak bunu nasıl yapacaksınız? Anne kedi, yavru kedilerin kaka yapması için bölgeyi uyarmak ve süreci kolaylaştırmak adına dilini kullanır. 

Yavru kedinin genital bölgeye ihtiyaçlarını karşılayana kadar nazikçe masaj yapmak için ıslak mendil veya ıslak pamuk kullanabilirsiniz. Dairesel hareketler ile bölgeyi uyarmak gerekir. İstisnasız her beslediğinizde bunu yapmanız çok önemlidir. Önce bölge yumuşatılır daha sonra kaka yapması sağlanmalıdır. Bu kaka yapılıncaya kadar devam etmelidir.

Reklamlar

Küçük bir kedi yavrusuna bakmak

Dışkılamasına yardım ettikten sonra, yavru kedi hazırlanan yuvaya geri döndürülmelidir. Çok küçükken ona aşırı derecede dokunmamanın çok önemli olduğunu unutmayın.

Küçük yavru kedinin vücudunda hala idrar veya dışkı olabilir, bu da yatağında kirlenmesine neden olabilir, bu nedenle yerini düzenli olarak yıkayın. Bunun yapılmaması bazı hastalıkların başlamasına neden olabilir.

Yavru kedi kaka yapmazsa ne olur?

Yavru kedi kaka yapmazsa ne olur
Yavru kedi kaka yapmazsa ne olur

Yavru kedinin kaka yapamadığı gibi ciddi bir durumla karşı karşıya kalındığında, acilen uzmanla, yani veterinerle temasa geçilmelidir. Çok küçük kediler çok hassastır ve kolayca ölebilir, bu nedenle düzenli olarak dışkılayıp dışkılamadıklarını kontrol etmenin yanı sıra her zaman dikkatli olun. 

Yavru kedilerin kakası nasıl olmalı?

Sağlıklı beslenen ve süt ile beslenen yavru kedilerin kakaları açık kahverengi veya hardal rengi olmalıdır. Yavru kediler yukarıda da belirtildiği gibi her beslenmeden sonra kaka yaptırılmalıdır. Eğer bunda zorluk çekiyorsanız en kötü günde en az 2 kere kaka yapması sağlanmalıdır.

Eğer kakası farklı bir renkte ise ve günde en az 2 kere kaka yapamıyorsa mutlaka veterinere gitmelisiniz. Bu konuda geç kalmayın çünkü yavru kediler çok hassastır ve hemen ölebilirler.

Önemli uyarı!

Yavru kedi sahiplenmek istiyorsanız asla zamanı gelmeden annesinden ayırmamanız gerekir. Biz insanlar annesinden ayrılan yavru kedilere sadece beslenme konusunda yardım edeceğimizi düşünürüz aslında beslenmesi, dışkılaması tüy bakımı vs. gibi nedenlerle annelerine muhtaçtırlar. Doğru olan en az 12 haftalık olduktan sonra yavru kedi sahiplenmektir. Begonya kadın instagram sayfamızı takip ederek bizedestek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx