Makyaj

Merve Özkaynak – Yeni Başlayanlar İçin Makyaj

Merve Özkaynak Yeni Başlayanlara Makyaj Önerileri

Reklamlar

Merve Özkaynak, yine muhteşem bir makyaj videosu çekmiş. Makyaj yapmaya yeni başlayan biri iseniz mutlaka bu yazımıza bir göz atmanız gerekir. Yeni başlayanlar için çok değerli ve detaylı makyaj önerileri içeren bu videoyu sizler için yazdık. 

Herkese merhaba, ben Merve. Yeni başlayanlar için makyaj videoma hoşgeldiniz. Bu videoda son derece temel malzemelerle ve gün içerisinde rahatça kullanabileceğiniz bu makyajı yapacağım. Öncelikle makyaj öncesi cildinizi nasıl hazırlamanız gerektiğinden bahsedelim. Öncelikle cildinizin temizlenmiş, tonikle silinmiş ve cilt tipinize uygun bir nemlendirici krem ile nemlendirilmiş olması gerekir.

Göz çevresi ve dudaklarınızı da tabii ki unutmayın. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra sıra geldi fondöten seçimine… Eğer ilk kez fondöten satın alacaksanız ilk yapmanız gereken öncelikle cilt tipinizi analiz etmek olacak. Eğer yağlı ya da karma bir cilt tipiniz varsa daha çok içerisinde pudra barındıran fondötenleri tercih etmenizi öneririm. Kuru bir cildiniz varsa da daha çok nemlendirici özelliği olan bir fondöten seçebilirsiniz. Ama unutmamak gerekir ki fondötenler cildinizi nemlendirme görevini üstlenecek malzemeler değillerdir.

Reklamlar

Eğer cildiniz çok kuru ise fondöten öncesinde mutlaka yoğun bir nemlendirici krem cildinize uygulamalısınız. Fondöten rengi seçimine gelirsek, fondöten rengi denemelerini yüzümüzde değil boynumuzla yüzümüz arasındaki şu bölgede yapmamız daha doğru olacaktır. Çünkü bazı durumlarda yüzümüz boynumuza göre açık ya da koyu olabilir. Burada amacımız fondötenin boynumuzla aynı renk olması.

Yeni Başlayanlar İçin Makyaj Merve Özkaynak
Yeni Başlayanlar İçin Makyaj Merve Özkaynak

Dolayısıyla uygulamaları yaparken beğendiğimiz fondötenin renklerini şu şekilde çizgiler halinde sürüp biraz beklediğimizde cildimizle bütünleşen yani boynumuzda kaybolan renk bizim için doğru renk olacaktır.

Ama benim her zaman fondöten alışverişinde tavsiyem fondöten alışverişi yaparken acele etmemek… Orada sürdüğünüz renk sizin için aslında doğru gibi görünse de belki gün içinde rengi değişecek bir fondöten olabilir. O yüzden sadece nemlendiricinizi sürüp fondöteni satın almak istediğiniz mağazaya gidin ve orada mümkünse o fondöteni tüm cildinize uygulayın. Ve bir gününüzü bu fondötenle geçirin. Gün içerisinde takip edin fondötenini.

Bakalım cildinizde bir renk değişimine uğruyor mu? Cildinizde pul pul dökülme ya da yağlanma yapıyor mu? Tüm bunları analiz ettikten sonra satın alma kararınızı verin. Fondötenimizi seçtik. Uygulamaya başlıyoruz. Fondöten öncesinde eğer sivilce gibi kapatmak istediğiniz bölgeler varsa bunu göz altımızda kullandığımız bir kapatıcıyla da yapabiliriz. Fakat burada uyarmak istediğim bir nokta var. Bu tarz kendiliğinden aplikatörlü kapatıcıları direkt olarak sivilcelerin üzerine kullanmayın. Bu sivilcelerin yüzünüze dağılmasına neden olabilir. Kapatmadan önce elinize bir miktar alıp parmağınızla kapatmak istediğiniz bölgeleri kapatın ve daha sonra fondöteninize geçin.

Reklamlar

Uygulamaya başlayalım. Fondöteninizin eğer dağılmasını isterseniz bir sünger veya fondöten fırçasıyla uygulama yapabilirsiniz. Ben bugün fırça kullanacağım. Azar azar alıp çok iyi karıştırmak en doğrusu. Fırçayı çok bastırmıyoruz. Fırçayı bastırmadığımızda daha doğal bir görüntü oluşuyor. Saç diplerimiz ve boynumuzu da unutmuyoruz. Fondötenimizi uyguladık.

Fondöteni neden uyguladığımızı bir kere daha hatırlatmakta fayda var. Burada amacımız cildimizi kapatmak değil. Cildimizdeki renk eşitsizliklerini gidermek.

Eğer göz altınızda da renk eşitsizlikleri varsa bunlar içinde göz altı kapatıcısı kullanabilirsiniz. Ama ihtiyacınız yoksa kullanmakta zorunda değilsiniz. Ben bugün kendi göz altlarım için hafif bir göz altı kapatıcısı geçeceğim.

Bunun için yüzük parmağımı kullanacağım. Burada en önemli nokta şu kısımdan başlamak ve yana doğru hafif hareketlerle ilerlemek. Fondöteninizden bir iki açık ton kapatıcı uygun olacaktır. Göz makyajıyla devam ediyoruz.

Yeni başlayanlar için en doğru far seçimi daha açık tonlardan yana olacaktır. Eğer koyu tonda farlar sürerseniz hem gün içerisinde dağılma riski daha yüksek olacak size çok taze bir görüntü vermeyecektir. Ben bugün iki far kullanacağım.

Aslında yeni başlayanlar için en temel far seçimi bence iki tane. Bir tanesi baz. Tamamen kaş altımızdan göz kapağımıza uyguladığımız bir açık tonlarda baz ton. Ve göz kapağımıza uyguladığımız ikinci bir ton. Şimdi isterseniz baz tonla başlayalım. Tampon hareketlerle kaş altımıza kadarki bölümü göz makyajına hazırlıyoruz. İkinci uygulayacağım fara geçiyorum. Bunun içinde düz bir far fırçası kullanacağım. Sahip olmanız gereken temel makyaj fırçalarıyla ilgili hazırladığım videoyu da videonun sonunda göreceksiniz. Onu da mutlaka izlemeyi unutmayın. Yine aynı şekilde farımı aldım. Bu tabi ki bazdan daha koyu bir ton olacak. Ben hafif böyle pembemsi bir şeftali tonu seçtim.

Ayrıca bknz: Merve Özkaynak Kimdir?

Merve Özkaynak 2
Merve Özkaynak 2

Ve yine tampon hareketlerle katlanma bölgesine kadar uygulamaya başlıyorum. Farın daha doğal bir görüntü yaratması için karıştırma fırçasıyla hafifçe karıştırmaya başlıyoruz. Maskarayla devam ediyorum. Maskarayı uygulamadan önce göz kapağınızda veya göz altınızda üründen kaynaklanan herhangi bir ıslaklık olmadığına dikkat edin. Yani farınız ve kapatıcınız kurumuş olması gerekiyor maskarayı uygulamanız için. Benimkiler kurudu. Şimdi uygulamaya başlıyorum.

Her zaman alttan alarak sağa sola hareketlerle yukarıya doğru kaldırıyoruz kirpikleri. Ben uygulamadım ama eğer isterseniz siz de maskaranızı üst kirpiklerinize uyguladığınız gibi alt kirpiklerinize de uygulayabilirsiniz.

Bu tamamiyle sizin nasıl bir görünüm elde etmek istediğinizle alakalı. Kaş şekillendirmeden bahsedersek eğer ihtiyacınız varsa bu uygulamayı yapabilirsiniz. Benim gibi kaş altlarınızda boşluklarınız varsa tek yapmanız gereken kaşlarınızın altındaki boşlukları doldurmak. Burada amacımız kaşımızı olmadığı bir şekle sokmak değil. Sadece var olan şeklini biraz daha ortaya çıkarmak. Şimdi ben size kalem yardımıyla kaşlarımın altındaki boşlukları nasıl doldurduğumu göstereceğim. Burada önemli olan kalemin çok sivri olmaması.

Eğer bu uygulamayı isterseniz farla da yapabilirsiniz. Bu da tamamiyle bir tercih. Kimisi kalemle daha rahat ediyor kimisi farla. Siz de biraz deneye deneye hangi ürünle daha rahat ettiğinizi ona göre karar verirsiniz. Ben kalemle daha rahat ediyorum. Kalemin ucu çok fazla sivri değil. Ve yan olarak kullanmak çok önemli. Dik bir şekilde doldurmuyoruz hiçbir şekilde. Bu kaş köklerimize de zarar verebilir. Her zaman yan ve sanki kaş şekli çizer gibi teker teker yumuşak yumuşak hareketlerle yapacağız bunu. Allıkla devam ediyorum. Burada da yeni başlayanlar için önerim. Eğer cildinizde gözenekler varsa ışıltılı allıklar seçerseniz gözenekleriniz daha ön plana çıkacaktır. O yüzden mat allıkları tercih etmeniz sizin için daha doğru olacaktır. Ben de bugün şu anda yüzüme bir mat allık kullanacağım. Önce allığı cildimize oturtuyoruz tampon hareketlerle.

Sonra da yukarı aşağı hareketlerle karıştırıyoruz. Makyajımızı rujumuzla tamamlıyoruz. Burada da önerebileceğim nokta gün içerisinde rahatlıkla tazeleyebileceğiniz açık tonlarda rujlar tercih etmeniz. Ben de bu makyajımda pembe bir ruj tercih ettim. Şimdi bunu uygulayalım. Eğer dudaklarınız çok kuruysa ruj öncesinde dudak nemlendiricisi de sürebilirsiniz. Açık tonlarda çok fazla dudak kalemine gerek yok aslında… Umarım videom yeni başlayanlarınız için faydalı olmuştur. Eğer videomu beğendiyseniz, lütfen beğenmeyi unutmayın.

Stil, alışveriş ve diğer makyaj videoları için de lütfen kanalıma abone olun. İzlediğiniz için çok teşekkür ederim. Yeni videolarda görüşmek üzere. Hoşçakalın.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx