Cilt Bakımı

Yüz Temizliğinde Yapılan Hatalar

Reklamlar

Güzel ve sağlıklı bir cilt için en önemli nokta yüz temizliğidir. Peki yüz temizliğinde yapılan hatalar nelerdir, bu yanlışları bilirsek daha sağlıklı bir cilde sahip oluruz. Artık bu hataları yapmamanız için, yüz temizliğinde dikkat etmeniz gerekenleri sizler için inceledik. Peki yüz temizliği neden önemlidir ilk olarak bu konuyu ele alalım.

Yüz Temizliğinde Yapılan Hatalar

Yüz Temizliği Neden Önemlidir?

Cilt bakımı ile cildimiz daha sağlıklı, güzel ve daha genç bir görünüme kavuşur. Cilt bakım rutini oluşturulmalı ve belli aralıklarla cilt bakımı yapılmalıdır. Cilt bakımının en önemli aşaması cilt temizliğidir. Cilt bakımının diğer adımları için cilt temizliği olmazsa olmazdır. Çünkü cildimiz bütün gün toza ve kire maruz kalır eğer temizlenmezse gözenekler kapanır. Cilt temizliği ciltte kuruluk, yağlılık hissi veya bunun gibi sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Gün içinde cilde gelen toz kir ve yapılan makyaj kalıntıları fazla yağ (sebum) eklenerek cildin yıpranmasına sebep olur. Eğer cilt temizlenmez gözenekler açılmazsa cilt erken yaşlanır. Bu nedenle cilt temizliği düzenli olarak yapılmalıdır. Cilt temizliği düzenli olarak yapılırsa cilt kendini dış etkenlere karşı koruyabilir.

Reklamlar

Cilt bakımı için birçok cilt temizleme ürünü vardır. Ayrıca doğal ürünleri de tercih edebilirsiniz. Su, jel, losyon, yağ, süt ve tonik gibi. Cildinize uygun bir cilt bakım ürününü tercih etmek çok önemlidir. Doğru bir ürün ile maksimum performans elde edebilirsiniz.

Cilt Temizliği Yapmanın Önemi
Cilt Temizliği Yapmanın Önemi

20’li, 30’lu ve 40’lı Cilt Temizliği Yapmanın Önemi

Cildimizin her yaşta farklı ihtiyaçları vardır. 20li, 30lu ve 40 sonrası için ayrı ayrı cilt bakım rutini oluşturabilirsiniz. Erken yaşlarda cilt temizliğine önem verildiğinde cildi koruyarak tazelenmesini sağlar. Yaş arttıkça yaşlanma karşıtı ürünler tercih edilmelidir. Cildiniz düzenli bakım yaparsanız oluşacak kırışıklıkların ve ince çizgilerin önüne geçersiniz.

20li yaşlarda yapılan cilt temizliği cildin geleceği için yapılan yatırımdır. Eğer 20li yaşlardan itibaren düzenli olarak peeling, maske gibi ürünler kullanarak cildinizi temizlerseniz cildiniz daha geç yaşlanacaktır. Ayrıca C vitamini, Hyalüronik asit gibi ürünleri kullanırsanız cildiniz daha sağlıklı ve canlı görünecektir.

30lu yaşlarda cilt bakımı oldukça önemlidir. Çünkü yavaş yavaş ince çizgi ve kırışıklık görünümü ortaya çıkacaktır. Bu nedenle yaşlanma karşıtı ürünler kullanabilirsiniz. Yani hem cilt temizliğinize yardımcı olacak hem de yaşlanma karşıtı ürünler tercih edilmelidir. Antioksidan içeren cilt temizleme ürünleri cildinize canlılık katacaktır. Bu nedenle antioksidanı özellikle 30’lu yaşların cilt bakımı rutinine eklemesi gerekir.

Reklamlar

40lı yaşlarda ve sonrasında cilt temizliği ve bakımında en çok göz çevresine dikkat edilmelidir. Çünkü artık cildiniz hassaslaşmaya başlar ve dışardan gelen etkilere daha açık hale gelir. Bu nedenle cildiniz için retinol ve kolajen içerikli cilt bakım ürünleri tercih etmelisiniz.

Cilt Temizliği Yapılmazsa Ne Olur?

Günün yoğun temposunda yüzünüze de kirler nüfuz eder. Gözeneklerin için kir ve toz dolar, gözenekler kapanır. Ve gözenekler genişler. Bu nedenle cildinizi size uygun bir temizleyici ile temizlemek çok önemlidir. Düzenli olarak cilt temizlenince gözeneklerin içi temizlenir ve sıkılaşır. Cildiniz daha pürüzsüz ve aydınlık görünür. Eğer yüzünüzü temizlemezseniz cildinize yapışan yağ ve kirler, siyah nokta görünümüne ve geniş gözenek görünüme yol açar. Hatta cildinizi uzun süre temizlemezseniz lekeler bile oluşabilir. Eğer makyaj sonrasında temizlemezseniz göz çevreniz yorgun görünür ve kirpiklerinizdeki rimel kirpiklerinizi dökebilir. Ve cildiniz erken yaşlanma belirtilerini gösterir.

Yüz Temizliğinde Yapılan Hatalar
Yüz Temizliğinde Yapılan Hatalar

Yüz Temizliğinde Yapılan Hatalar

Cilt sağlığımız ve cildimizin daha genç görünmesi için yüz temizliği çok önemlidir. Düzenli bir yüz temizleme rutini oluşturmalıyız. Peki yüz temizliğinde yapılan hatalar nelerdir, gelin birlikte ele alalım.

1. Cildi çok fazla yıkamak

Cilt temizliği olmazsa olmaz olsa da cildin çok sık yıkanması da cildi tahriş edebilir. Ve cilt kuruluğuna neden olabilir. Cildi kuruyan kişilerde mimikler sırasında cilt daha çok kırılır, kırışmalar başlar ve zamanla bu kırışıklıklar derinleşir.

Cildin bir yağ dengesi vardır. Bu nedenle cilde fırsat vermek de çok önemlidir. Yani her aklınıza geldiğinde cildiniz yıkamayın. Ve sabun gibi ürünlerle sık sık yıkamak da tahriş edebilir. Cildinizi sabah ve akşamları temizlemeniz yeterlidir. Her akşam eve geldiğinizde mutlaka önce makyajınızı temizleyip, nemlendirici sürün.

Kırışıklıklarla mücadele etmek için cildimizin daha genç ve sağlıklı görünmesi için sabah, akşam ve kuruluk hissettiğimiz her anda nemlendirici sürmeyi ihmal etmemeliyiz. Fakat etkili sonuçlar almak için kullandığınız nemlendiricinin içinde antioksidan, vitamin, peptid gibi besleyici ve onarıcı maddelerin olmasına dikkat ediniz.  Güneş ışınlarının cildimize direk teması da cildimize zararlıdır bu nedenle güneş koruyucu kullanmayı ve güneş gözlüğü takmayı da unutmayın.

2. Çok fazla peeling ürünü kullanmak

Peeling cilt bakımında çok önemlidir. Ölü hücreleri temizleme işlemidir. Peeling ile gözeneklerimiz açılır ve cildimiz nefes alır. Ama peeling işleminde dikkat edilmesi gereken bu işlemi haftada 2 defadan fazla yapmamaktır. Fazla peeling yapılması halinde cildinizin kendi nem dengesi bozulabilir.

3. Cilt temizleme ürünlerinin iyi bir şekilde durulamamak

Cilt temizliğiniz için kullandığınız köpük ve sabun gibi ürünleri iyice cildinizden arındırmalısınız. Eğer bu ürünleri iyice durulamazsanız cildinize fayda değil zarar verirsiniz. Çünkü cilt bakımı ile gözeneklerinizi açmak isterken bu ürünler gözeneklerinizi tıkar. Bu nedenle de alnınızı, çene altınızı ve yanaklarınızın kenarlarını yani ulaşması zor olan bölgeleri daha iyi duruladığınızdan emin olun.

Cildinizi çok sıcak su ile temizlemek
Cildinizi çok sıcak su ile temizlemek

4. Cildinizi çok sıcak su ile temizlemek

Gözeneklerinizin açılması için buhar banyosu yapıldığı için sıcağın cildinize iyi geldiğini düşünerek yüzünüzü çok sıcak su ile temizlediyseniz en önemli hatalardan birini yaptınız demektir. Çünkü çok sıcak su cildin yağ dengesinin bozulmasına neden olur. Cildinizin temizliği için ılık su kullanmaya özen gösterin.

5. Temizlik sonrasında cildinizi havlu ile ovuşturarak kurulamak

Yüzünüzü temizledikten sonra havlu ile aşağı yukarı hareketler ile sert hareketler ile cildinizi kurulamamalısınız. Bu şekilde cildinize zarar verebilirsiniz. Çünkü cildiniz elastikiyetini kaybedebilir. Bu nedenle havlu ile yüzünüzü kurularken yumuşak hareketlerle, cildinize dokundurarak, hafifçe bastırıp çekmeniz gerekir.

6. Cildim hava alsın diyerek temizlik sonrası nemlendirici sürmemek

Gün içinde sürekli yüzünüzde makyaj ürünleri olduğu için geceleri cildinizi temizledikten sonra serbest bırakabilirsiniz. Yani cildinizin hava almasını isteyerek nemlendirici sürmeyebilirsiniz, ancak nemlendiricilerin etkisini artırmak istiyorsanız cildiniz nemliyken sürmeniz gerekir. Cildiniz tamamen kuruyken sürdüğünüz nemlendirici cildinize nüfuz etmekte zorlanır, cildinizde yağlı bir his bırakır.

7. Yanlış Ürünler Almak

İyi bir cilt temizliği için en önemli nokta da kullandığınız ürünlerin doğal içerikli ve cildinize uygun olmalıdır. Ve görevini iyi yaparak cildinizi kir, toz ve makyaj kalıntılarından başarılı bir şekilde arındırmalıdır. Bu nedenle doğru ürünler ve saydığımız püf noktalar ile cilt bakım rutininizi sağlarsanız daha genç ve sağlıklı bir cilde sahip olursunuz. Sağlıklı günler dileriz.

İlginizi çekebilir: Anne Sütünün Cilde Faydaları Nelerdir?

Video içeriklerimizi takip edebileceğiniz Begonya Kadın youtube kanalımıza abone olarak bize destek verebilirsiniz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx