Saç Bakımı

Pirinç Suyu Saç Uzatır mı? Pirinç Suyu İle Saç Uzatma

Reklamlar

Pirinç suyu saçların güzelliğini ve ışıltısını yeniden kazanmak için yapılan tılsımlı ve doğal bir bakımdır. Pirinç suyu, yüzyıllardır Japon kadınlarının güzellik sırları arasında yer alıyor. Cilt bakımı ve saç bakımında kullanılan pirinç suyu daha beyaz, pürüzsüz ve ışıltı bir cilt ile parlak ve bakımlı saçların küçük sırrıdır. Peki pirinç suyu saç ve cilt bakımında nasıl kullanılır? Hadi gelin, hep birlikte öğrenelim!

Pirinç Suyu Nedir?

Pilav pişirmeyi biliyor musunuz? Pirinci suda nasıl ıslattığınızı ve sonra süzdüğünüzü hatırlıyor musunuz? Bir dahaki sefere, pirincin suyunu kesinlikle dökmeyin çünkü pirinç suyu saçınızda ve cildinizde harikalar yaratır. Pirinç suyu, sütlü bir sıvıya benziyor ve bunun nedeni pirinçten kalan nişasta kalıntısıdır. Bu yüzden pirinç suyu, mineraller ve vitaminler bakımından zengindir ve sağlıklı bir içecek sağlar.

Pirinç suyu cildinizi muhteşem bir şekilde sıkılaştırır ve saçınızın sağlığını iyileştirir. Ayrıca vücudunuzdaki kan dolaşımını artırır, cilt hücresi büyümesine yardımcı olur ve cildinizin genç ve genç görünmesini sağlar.

Reklamlar
Pirinç Suyu ile Saç Uzatma
Pirinç Suyu ile Saç Uzatma

Pirinç Suyu Saç Uzatır mı?

Saç dökülmesini azaltmak ve yeni saçların çıkmasına yardımcı olmak için pirinç suyundan daha iyi bir şey yoktur. Özellikle pirinç suyunda bulunan amino asitler saçın yenilenmesine yardımcı olur ve saçınızın daha hızlı uzamasına yardımcı olur.

Ayrıca, pirinç suyu saç uzamasına daha fazla yardımcı olan B, C ve E vitaminlerini içerir. Saçları uzatmak ve gür hale gelmesini sağlamak  için pirinç suyunu kullanmanın en iyi yolu, bir yıkamadan sonra saçınızı onunla durulamaktır. İşlemi haftada en az iki kez uygulayın ve sonuçları mutlaka göreceksiniz.

Pirinç Suyunun Saça Faydaları Nelerdir?

Pirinç taneleri yüzde 75-80 oranında nişasta içerir. Pirinç suyu, pirinci ıslattıktan veya pişirdikten sonra kalan nişastalı sudur. Pirinç suyunun pirinçte bulunan birçok vitamin ve minerali içerdiği düşünülmektedir. Bunlar arasında amino asitler, B vitaminleri, E vitamini, mineraller ve antioksidanlar bulunur.

Evet, pirinç suyu saçlar için mükemmeldir. İçinde bunu yapan hangi maddeler vardır? Araştırmalar, pirinç suyunun hasar görmüş saçları onaran bir karbonhidrat olan inositol içerdiğini göstermektedir. Bu inositol, pirinç suyu durulandıktan sonra bile saçta kalır, bir kalkan görevi görür ve saçlarınızı hasardan korur. Pirinç suyu ayrıca saç köklerini güçlendiren, saç hacmini arttıran ve saçlarınızı parlak ve pürüzsüz hale getiren amino asitler içerir. Pirinç suyu mümkün olan her şekilde saçlarınız için mükemmeldir. Güvenli, doğal ve kesinlikle hiçbir yan etkisi yoktur. Saçınızın durumunu sağlıklı bir şekilde iyileştirir.

Reklamlar

Saç Kırıklarını Azaltır

Saç kırıkları, saçlarınızın görünümünü kötüleştiriyor, değil mi? Saçlarınızın, saç kırıklarından korunmak için proteine ​​ihtiyacı olur ve pirinç suyunda bol miktarda protein vardır. 

Saç kırıklarının birincil sebepleri saçınızın sağlığında genel bir yıkıma neden olan bakımsızlık ve kir, toz, duman gibi faktörlerdir. Çünkü saçlarınız dış etkenler yüzünden zarar görür. Pirinç suyunda bulunan amino asitler imdadınıza yetişir ve hasarı onarır.

Saç kırıklarınızı 20 dakika boyunca pirinç suyuna batırın ve sonra saçınızı bol suyla durulayın. Böylece saçlarınızın yavaş yavaş tedavi olduğunu ve sağlık kazandığını göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir: Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri

Saçlara Hacim Kazandırır

Saç kremi kullanmak saçlarınızı kolay vermenizi sağlar. Fakat saç kreminin muadili doğal bir ürün kullanmak isterseniz, şampuandan sonra saçlarınızı pirinç suyuyla durulayabilirsiniz. Pirinç suyunu bu şekilde kullanmak, saç dokusunu tedavi eder ve saçın hacmini arttırır. Ayrıca saçlarınızın daha kolay şekil almasını sağlar ve pürüzsüzleştirir. Bunun yanı sıra saçlarınızın güç kazanmasını ve sağlıklı olmasını sağlar.

Saçları Hasardan Korur

Pirinç suyu yüzey sürtünmesini azaltan özellikler sergiler ve saçların esneklik kazanmasını sağlar. Yıpranmış ve hasar görmüş saçları tamir eder ve genel olarak saçı korur. Çünkü pirinç suyu, inositol adı verilen bir karbonhidrat içerir.

Pirinç suyunu diğer maddelerden ayıran en önemli özellik inositolün pirinç suyunu duruladıktan sonra bile saçınızda kalmasıdır ve saçlarınızı dış etkenlere karşı korumasıdır.

Saç Köklerini Güçlü Hale Getirir ve Saçı Düzleştirir

Pirinç suyu amino asitler açısından oldukça zengindir. Saçınıza kazandırdığı birçok fayda vardır. Bunlardan birisi de pirinç suyunun, saç köklerinizi de güçlendirmesidir. Üstelik saçlarınıza parlaklık katar, pürüzsüz ve ipeksi bir forma getirir.

Kepeği Tedavi Eder

Kepek genel olarak saçlarınızda kabuklar halinde bulunan ve giysilerinizde beyaz bir iz bırakan bir hastalıktır. Tamamen utanç verici bir saç problemidir üstelik kaşıntı ve tahrişe sebep olur.

Pirinç suyu, kepeği tamamen tedavi eder ve düzenli kullanırsanız problemle tamamen savaşmanıza yardım eder. Kepeği tedavi etmek için için saçlarınızı düzenli olarak pirinç suyuyla durulamanız gerekir.

Saçı İpeksi ve Parlak Hale Getirir

Kim ipeksi ve parlak saçlar sahip olmayı hayal etmez ki! Hepimizin hayalini kurduğu şey parlak ve ışıl ışıl saçlardır. İşte pirinç suyu bunu yapar. Tek yapmanız gereken pirinç suyunu saç maskesi olarak kullanmaktır. Pirinç suyunu saçlarınıza masaj yapın, 20 dakika bekletin ve sonra yıkayın.

Daha sonra saçlarınızı, şampuan ve saç kremi ile yıkayın. Voila! Pirinç suyu çözeltinize biraz gül suyu eklerseniz daha da iyi bir sonuç alırsınız.

Bitleri Yok Eder

Eğer saçlarınızı bitler bastıysa çok kolay bir çözümü var! Korkmayın çünkü pirinç suyu kolayca bu problemi çözer. Pirinç suyundaki nişasta bitleri öldürür ve anında bitler tamamen yok olur. Pirinç suyu, bitler çok fazla yayılmadan ve durum daha kötü hale gelmeden önce hemen saçlarınızı tedavi eder.

Doğal Bir Saç Kremidir

Pirinç suyu iyi ve uygun maliyetli bir saç kremi sağlar. Ona biraz biberiye, lavanta veya sardunya esansiyel yağı ekleyin ve işte hazırsınız. Çözeltiyi saçınızın tüm boyuna uygulayın. 30 dakika bu çözeltiyi saçlarınızda bırakın ve daha sonra soğuk suyla yıkayın. Mükemmel bir saç kremi olduğu için deneyin. Saç kremi olarak pirinç suyu saçınızı onarır, güçlendirir ve elastikiyetini arttırır.

Pirinç Suyu Nasıl Yapılır?

Pirinç suyunu, haşlanmış pirinç suyu ya da fermente pirinç suyu olmak üzere iki farklı şekilde hazırlayabilirsiniz.

Haşlanmış Pirinç Suyu Nasıl Yapılır?

Pirinç suyu, pirinç kaynatılıp, pişene kadar kaynatılarak evde yapılabilir. Biraz soğuduktan sonra pirinç süzülür ve suyu ılık olarak saç bakımında kullanılabilir. Temel olanla ilgili reçete varyasyonları, malt unu gibi ek bileşenlerin kullanılmasını önermektedir. Böyle bir tarife göre, ılık suya malt unu eklenir ve bir süre bir kenara bırakılır. Bundan sonra, bu suyun temiz üst kısmı bir elektrikli kavanoza dökülür ve haşlanmış pirinç eklenir daha sonra kavanoz birkaç saat ılık tutulur. Bazı pirinç taneleri yüzeyde görünmeye başladığında, suyu kaynatılır ve kullanılmadan önce soğutulur ve süzülür.

Fermente Pirinç Suyu Nasıl Yapılır?

Yarım su bardağı pirinci ve iki bardak suyu geniş bir kaba alın. Pirinci, 30 dakika boyunca bekletin. Pirinci süzerek suyunu çıkarın. Elde ettiğiniz pirin suyunu bir cam kavanoza alın ve oda sıcaklığında iki gün bekletin. Kavanozdan çıkan ekşi bir koku fark ettiğinizde, fermantasyonu durdurun ve kavanozu buzdolabına alın. Fermente pirinç suyunu kullanmadan önce bir bardak veya iki ılık su ekleyin, çünkü oldukça güçlüdür ve doğrudan kullanılması önerilmez.

Pirinç Suyu
Pirinç Suyu

Pirinç Suyu Nasıl Kullanılır?

Pirinç suyu saçlara iki farklı şekilde uygulanır.

Haşlanmış Pirinç Suyu Saçlara Nasıl Uygulanır?

Haşlanmış pirinç suyu mükemmel bir saç kremidir bu yüzden onu nasıl kullanacağımızı anlayalım. Bir su bardağı haşlanmış pirinç suyunu bir cam kavanoza alın ve içine birkaç damla biberiye, lavanta veya papatya esansiyel yağı damlatın. Saçınızı şampuanla yıkayın ve üzerine hazırladığınız bu özel pirinç suyunu dökün. Pirinç suyuyla saçlarınızı durulayın.

Sahip olduğunuz zamana bağlı olarak 5 ila 20 dakika bekletin. Bu süre zarfında saçınıza ve saç derinize hafifçe masaj yapın. İşiniz bittikten sonra saçınızı ılık suyla iyice durulayın. Saçınızın sağlığında ve dokusunda iyileşme görmek için haftada en az bir kez kullanın.

Fermente Pirinç Suyu Saçlara Nasıl Uygulanır?

Saçınızı beslemek için zengin bir saç maskesine ne dersiniz? İhtiyacınız olan bir şey gibi geliyor, değil mi? Fermente pirinç suyu ve hardalla nasıl yapıldığını öğrenelim. Yeterli miktarda hardal tozunu pürüzsüz bir kıvamı olana kadar fermente pirinç suyunda karıştırın. Bu saç maskesine biraz zeytinyağı damlatın ve iyice karıştırın. Bu maskeyi saç derinize uygulayın. Saçınıza yaymadan sadece saç derinize bu maskeyi uygulayın. Maskeyi 20 dakika bekletin ve sonra hafif bir şampuanla saçlarınızı yıkayabilirsiniz. 

Youtube kanalına abone olun, birbirinden güzel videoları kaçırmayın https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx