Cilt Bakımı

Hindistan Cevizi Yağı Ne İşe Yarar?

Reklamlar

Hindistan cevizi yağı, aslında hindistan cevizi çekirdeği olan bir hindistan cevizinin yenilebilir, etli kısmından çıkarılan yağdır. Bu yağ çeşitli yöntemlerle çıkarılır bu nedenle rafine edilmiş ve rafine edilmemiş de dahil olmak üzere satın alınabilecek farklı hindistan cevizi yağı türlerini vardır.

Oda sıcaklığında, bu doğal yağ genel olarak katıdır çünkü erime noktası 24 derecedir. Tamamen rafa dayanıklıdır, cilt bakımında kullanmak için mükemmel bir yağdır.

Hindistan Cevizi Yağı Nedir?

Hindistan cevizi yağı doymuş orta zincirli bir yağ asididir. Tükettiğimiz hemen hemen tüm diğer doğal doymamış ve doymuş yağlar, uzun zincirli yağ asitleridir. Bu doğal yağın eşsiz orta zincirli yağ asidi bileşimi, tükettiğimiz diğer yağlardan farklı özelliklere sahip bir besin santrali olarak onu ayıran şeydir.

Reklamlar

Bu doğal yağda bulunan orta zincirli yağ asitlerinden biri olan laurik asit, antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Sonuç olarak, bu doğal yağ düzenli olarak tüketildiğinde iltihabı azaltabilir ve bağışıklık fonksiyonunu iyileştirebilir ve lokal olarak uygulandığında belirli akne ve cilt tipleri için etkili bir tedavidir.

Hindistan Cevizi Yağı Fiyatı

Bu doğal yağın fiyatı 60 lira ile 150 lira arasında değişir.

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nedir?
Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nedir?

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nedir?

Bu doğal yağın sağlık açısından pek çok farklı faydası vardır. Peki bu faydalar nelerdir? Gelin, hep birlikte öğrenelim!

HDL Kolesterol Seviyesini Artırır

Bir araştırmaya göre, hindistancevizi yağı, kalp sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olan HDL kolesterol (iyi kolesterol) seviyelerini artırmaya yardımcı oluyor. Bununla birlikte, bu doğal yağ üzerine yapılan mevcut bulguların ve kolesterol seviyeleri üzerindeki etkisinin kısa süreli çalışmalara dayanması nedeniyle az miktarda kullanılmasını önermektedir.

Reklamlar

Yağ Yakarak Kilo Vermeyi Destekler

Araştırmalar, bu doğal yağın, özellikle karın yağlarını azaltmak ve kilo vermeyi teşvik etmek için yararlı olduğunu göstermektedir. Diğer yemeklik yağlara kıyasla sindirimi de kolaydır. Tiroid ve endokrin sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Bir başka araştırmaya göre, hindistan cevizi yağı pankreas üzerindeki stresi kaldırarak vücudun metabolik hızını arttırıyor böylece daha fazla enerji yakıyor ve obez ve aşırı kilolu insanların kilo vermesine yardımcı oluyor. 

Saçların Sağlıklı Olmasını Sağlar

Hindistan cevizi yağı, tropik, kıyı bölgelerinde saç bakımı için yaygın olarak kullanılmaktadır. Birçok kadın, yağı kalın ve parlak saçlar için düzenli olarak uygular. Bu yoğun, tereyağı benzeri yağ saçınızın sağlıklı büyümesine yardımcı olur ve saç tellerine parlaklık verir. 

Bir araştırma, bu doğal yağı, ayçiçeği ve mineral yağlar gibi diğer yağlarla karşılaştırdı. Hindistan cevizinden elde edilen yağ, bir yıkama sonrası ürün olarak kullanıldığında protein kaybını azaltan tek yağ olduğu sonucuna ulaşıldı. Bu hem hasarlı hem de hasarsız saçlar için geçerlidir. Düşük moleküler ağırlık nedeniyle, saç köklerine nüfuz edebilir ve saç hasarını önleyebilir.

Bu, saç bakım yağı olarak ve çeşitli saç kremi ve kepek giderici kremlerin üretiminde kullanılmasının nedenlerinden biridir. Sağlıklı saçlar için en iyi çeşit organik sızma hindistancevizi yağıdır. Sadece lokal olarak saçınıza uygulayın veya bir hindistan cevizi yağı saç maskesi kullanın.

Hasarlı Saçları Onarır

Hasarlı saçlar konusunda endişeli misiniz? Yine bu doğal yağ bir çözümdür. Mükemmel bir saç kremi ve hasarlı saçların yeniden çıkmasına yardımcı olur. Aynı zamanda hasarlı saçları beslemek ve iyileştirmek için gerekli olan temel proteinleri sağlar. Bu doğal yağ, saçlara çok fazla nemin neden olduğu hasarlardan daha iyi koruma sağladığını gösteriyor. Başınıza düzenli olarak masaj yaparak, saç derisi kronik olarak kuru olsa bile saç derinizin kepeksiz olmasını sağlayabilirsiniz. 

Maya Enfeksiyonunu Önler

Sistemik kandidiyaz olarak da bilinen candida, midede candida albicans adı verilen aşırı ve kontrolsüz bir maya büyümesinin neden olduğu trajik bir hastalıktır. Bir araştırma, bu doğal yağın kandida kaynaklı iltihapların hem harici hem de dahili olarak rahatlamasını sağladığını göstermektedir. Yüksek nem tutma kapasitesi cildin çatlamasını veya soyulmasını önler. Bu doğal yağda bulunan kaprik asit, kaprilik asit, kaproik asit, miristik asit ve laurik asit, candida albicans yani mantarların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Şu içeriğimize de göz atabilirsiniz: Doğal Göğüs Büyütme Yöntemleri

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır?

Bu doğal yağı, dudak balsamı, cilt yatıştırıcı krem, saç maskesi, tırnak nemlendiricisi, vücut nemlendiricisi, ağız yıkama suyu ve cilt temizleme ürünü olarak kullanmanın birçok yolu var.

Cilt Temizleme Ürünü

Bu doğal yağı cildi temizlemek ve makyaj temizlemek için kullanabilirsiniz. Yağ ile cildinize iyice masaj yaptıktan sonra, yağı bir pamuk yardımıyla cildinizden çıkarın. Ardından normal cilt temizleme jeliniz ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

Ayak Kremi

Cildinizde ve ayaklarınızda hindistancevizi yağı kullanabilirsiniz. Bu doğal yağın, antibakteriyel ve mantar önleyici özellikleri var. Bu yüzden ayak bakımında kullanabilirsiniz. Ayaklarınıza ve tırnaklarınıza masaj yapabilirsiniz. Bu doğal yağı, duştan sonra, cildiniz hala nemliyken, nemin bir kısmını cilde hapsetmek için uygulayabilirsiniz.

Masaj Kremi

Cilde masaj yaparken, dolaşımı uyarmak ve lenfatik sistemi çalıştırmak istiyorsunuz. Bu, dokuyu gerçekten manipüle etmek için biraz baskı kullanmak anlamına gelir yani ideal olarak biraz pembe olmak istersiniz. Cildinizin kaygan olmasına yetecek kadar yağ kullandığınızdan emin olun, bu da hassas cildi tahriş etmediğiniz ve ona zarar vermediğiniz anlamına gelir. Tüm masaj hareketleri sağlam olmalı ve yüzün kaldırılmasına ve dolaşım akışının desteklenmesine yardımcı olmak için yukarı ve dışa doğru hareket ettirilmelidir.

Hindistan Cevizi Yağı Cilde Faydaları Nelerdir?
Hindistan Cevizi Yağı Cilde Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Yağı Cilde Faydaları Nelerdir?

Bu doğal yağın cilt için harika çalıştığını biliyor muydunuz? Bu yağ genel olarak antibakteriyel, yaşlanma karşıtı, antioksidan ve antienflamatuar özellikleri bakımından zengindir. Bu yüzden çeşitli cilt problemlerinin tedavisinde de yardımcı olabilir.

Egzama ve sedef hastalığı: Saf hindistancevizi yağının lokal uygulaması, bu hastalıkların şiddetini azaltabilir.

UV radyasyonu: Araştırmalar, bu yağın kullanımının, cildi, UV ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruduğunu göstermektedir. 

Dermatit: Bu doğal yağ, atopik dermatit semptomlarını hafifletir. Bu yağ, hafif ila orta dereceli atopik dermatitten muzdarip çocukların tedavisinde destekleyici olarak kullanılabilir.

Cilt yaraları: Saf hindistan cevizi yağı, belirtilen cilt bakım özellikleri göz önüne alındığında yara iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olur.

Cilt kuruluğu: Bu doğal yağ, cilt için güvenli ve etkili bir nemlendiricidir. Saf ve soğuk preslenmiş, organik, GDO’suz hindistancevizi yağı, kuru cilt tipleri dahil her türlü cilt için kullanılabilecek mükemmel bir masaj yağıdır.

Antimikrobiyal aktivite: Antibakteriyel, antiviral ve antifungal özellikleri bulunan bu yağ, sivilce ve diğer cilt enfeksiyonlarına neden olan staphylococcus aureus gibi bakterilerin zararlı etkilerine karşı cildi korur.

Yanıklar: Hindistan cevizi yağı kullanımı yanıklardan kurtulmaya yardımcı olur. Ayrıca cilt bariyerini onarmaya yardımcı olur.

Begonya Kadın Instagram: begonyakadin

Merve Ekinci

Renkli kişiliğim ile efsane içerikler üretmeye geldim. Asla vazgeçmeyen her kadın gibi biraz süslü ve ne istediğini bilen biriyim. Kafamın içinde kurduğum senaryoları yazılarıma aktarıyorum. Umarım sizlerde keyifle okursunuz.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx