Dizi Haberleri

Yüzüklerin Efendisi: Güç yüzükleri (The rings of power)

Reklamlar

Amazon Prime in merakla beklenen J.R.R Tolkien destansı anlatıma sahip efsane serisi Yüzüklerin Efendisinin ikinci çağını anlatan Güç Yüzükleri 2 Eylül de Amazon Prime platformunda yayınlanmaya başladı.

2017 yılında Yüzüklerin Efendisi televizyon haklarını 250 milyon dolara satın alan Amazon en az 1 milyar dolar yatırım ile Yüzüklerin Efendisi: Güç yüzükleri (the rings of power) dizisini çekileceğini açıkladı. Bu bütçe ile Amazon Prime dizi tarihine şu ana kadar en pahalı dizisi ünvanını elde edeceğini iddia etmişti. J.R.R Tolkien’in torunu danışman ekibe alan Amazon Prime yapımcıları kitabın dizi şeklinde geliştirilmesine hemen ardından başlamıştı. 2020 Şubat – 2021 Ağustos ayları arasında filmin çekildiği Yeni Zelanda da dizinin 8 bölümlük çekimleri başlamıştı. Tüm dünyada pandemi koşulları önlemleri nedeniyle bir süre ara verildi İngiltere’de yapımının tamamlanması çalışmalar başlamıştı. Güç yüzükleri 2.sezon çekimleri, 2022 Eylül ayı ortalarında başladı.

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri ilk izlenimler

Güç yüzükleri ilk bölümünün ardından nasıl olacağına dair merak çok yüksekti. İlk bölümlerin yayınlanması ile hikaye kurgusu henüz izleyici tatmin etmese de muhteşem orta dünya manzaraları, kamera kullanımlarında ustalık sahne çekimleri diyaloglar dizinin tarihin kaliteli yapımlarından biri olacağı ipuçlarını bize veriyor.

Reklamlar

Tolkien ve yüzüklerin efendisi sevenleri ilerleyen bölümlerde kitaba ne kadar bağlı kalacağını merakla bekliyor.

Güç Yüzükleri ile ilgili seyirci eleştirileri
Güç Yüzükleri ile ilgili seyirci eleştirileri

Güç Yüzükleri ile ilgili seyirci eleştirileri

Güç yüzükleri ilk iki bölümün yayınlanmasının ardından izleyiciyi ikiye böldü. Bir grup Tolkien hayranı kitaplardaki hikaye örgüsüne sadık kalınmaması ve Tek bir zaman hikaye çizgisini anlatması nedeni ile diziden nefret ederken. Diğer kısım görsellik çekim kalitesi Yüzüklerin Efendisini tekrar ekranlarda görmenin heyecanını belirtti. Eleştirmenleri de ikiye bölen dizinin Eleştirmenlerin not ortalaması 84 iken Seyircilerin imdb puan ortalaması kötü dizi düzeyi olan 7nin altında kaldı. Dizinin temposunu düşük çekimler ile görselliği doyuran orta dünyayı çok iyi resmedildiği fikri eleştirenlerin ortak görüşü.

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri konusu nedir? Ne anlatıyor?

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbitler, destansı anlatımı ile orta dünyanın 3. çağını bize anlatıyordu. Güç Yüzükleri ise, bizleri Orta dünyanın binlerce yıl önceki 2. çağına götürüyor. Orta dünyanın 2.çağının başlangıcında huzur ve barış ortamı ile açılan ilk bölümlerin ardından beklenmedik kahramanlar ortaya çıkacak. Bu kahramanlar güçlerini kendilerini hiç beklenmedik savaşların mücadelerin içinde bulacak. Umudun ağaçlarda az bulunan meyveler gibi toplanacağı oldukça zorlu bir çağı anlatan The Rings of Power ( Güç yüzükleri) 24 Eylül itibari ile 5 bölümü yayınlandı. 8 bölüm sürecek olan ilk sezonun sonuna gelirken 2.sezon çekimleri başlandı.

Lord of the rings : The rings of power (güç yüzükleri) Ana karakterleri ve Cast oyuncuları:

The Rings of Power dizisi cast seçimleri tahmin edilenden uzun bir kaç sene sürdü. Filmin yönetmeni görüşmeler için çağrılacak oyuncuların çeşitli ırklardan ve ülkelerden ayrımcılık gören gruplardan olması için özen gösterdi. Böylece ırkçılığa ve ayrımcılığa karşı da bir karşı duruş sergilemek isteyen yönetmen cast görüşmelerini Kasım 2019 Ocak 2020 arasında yapabildi. Prodüksiyon ekibi, deneme çekimlerinin ardından Karakterlerin yapısı özelliklerine göre oyuncular çok detaylı bir planlama ile seçildiğini belirtti.

Reklamlar
Power of the Rings karakterleri
Power of the Rings karakterleri

Peki Power of the Rings karakterleri ve oyuncuları kimlerdir?

Galadriel:

En güçlü elflerden biridir. Kraliyet soyundan gelir fakat kraliçe değildir. Noldor prensi Fnarfin ile Arwen evliliğinden olan tek kız ve en küçük çocuktur. Ölümsüzdür. İkinci çağın barış dolu ortamında kötülüğün geri geleceğini savunan bunu önlemek için çabalayan güzeller güzeli elftir. Yüzüklerin efendisi film serisinde Cate Blanchet tarafından canlandırılan Galadriel The Rings of Power dizisinde Morfydd Clark tarafından canlandırılmaktadır.

Morfydd Clark kimdir kariyeri nedir?

17 mart 1989 yılında Birleşik Krallığın Galler vatandaşlığına sahip Morfydd Clark İsveç’te doğumundan sonra ailesi Geller bölgesine taşındı. Çocukluğu geller bölgesinde geçen Clark ilk oyunculuk deneyimini bir okul müsameresi olan Under Milk Wood uyarlamasında aldığı rol ile oldu. 16 yaşında Disleksi ve Hiperaktivite bozukluğu tanısı ardından okuldan ayrıldı. 2009 yılında İngiltere’nin saygın tiyatrolarından biri olan British Youth Music Theatre a kabul edildi. Oyunculuk kariyerinin başlarında tiyatro ağırlıklı rollerde oynayan Clark canlardığı roller arasında Romeo juliet’in Juliet’i de var.

Morfydd Clark yer aldığı Sinema filmleri:

2014
 • Madame Bovary uyarlama filminde Camille rolünde
 • The Falling filminde Pamela Charron rolünde
2016
 • Pride and Prejudice and Zombies filminde Georgiana Darcy
 • Love and Friendship filminde Frederica Vernon rolünü
 • The Call Up filmi yılında Shelly rolü
2017
 • İnterlude in Prague Zuzanna rolünde
 • The Man who invented christmas filmi Kate Dickens rolü
2019
 • Crawl filmi Beth Gelle
 • Personal History of David Copperfield film Dora Spenlow
 • Eternal Beauty filmi ile Genç Jane

Morfydd Clark yer aldığı TV dizileri ve TV filmleri

 • 2014 yılında New Worlds ve A poet in New York
 • 2015 yılında Arthur and George dizisi 1 bölümünde
 • 2018 yılında Alienist (1 bölüm) The City and the city (1 bölüm) Patrick Melrose (2 bölüm)
 • Outsider TV filminde
 • 2019 His Dark Materials dizisinde 4 bölümde
 • 2020 Dracula mini dizisinin tamamında yer aldı.

Morfydd Clark, canlandırdığı Saint Maud rolü ile ulusal çapta 3 ödül ve 5 adaylığı bulunmaktadır.

İlginizi çekebilecek içerik: The Sinner yeni sezonu Ekim’de Netflixte!

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx