Şifalı Bitkiler

Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir? Doğal Zeytinyağları

Reklamlar

Zeytinyağı, yüzyıllardır beslenme ve güzellik alanlarında kullanılan bir yağ ürünüdür. Akdeniz ikliminde yetişen ağaçlardan toplanan zeytinlerden elde edilen yağlar, Akdeniz mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alır. Zeytinyağları, kalite ve üretim yöntemlerine göre sınıflara ayrılır. En yaygın tercih edilen zeytinyağı çeşitleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir? Doğal Zeytinyağları 2024
  • Sızma Zeytinyağı
  • Natürel Sızma Zeytinyağı
  • Erken Hasat Zeytinyağı
  • Lamba Zeytinyağı (Virgin Zeytinyağı)
  • Rafine Zeytinyağı

Organik olarak üretilen zeytinlerden elde edilen zeytinyağı çeşitleri, doğal zeytinyağı olarak adlandırılır. Doğal zeytinyağları sağlık açısından pek çok faydayı bir arada sunar. İşte doğal zeytinyağlarının bilinen faydalarından bazıları şöyle sırlanır:

Kalp Sağlığı: Zeytinyağı, doymuş yağ yerine kullanıldığında kalp damar sağlığını destekler. Kolesterol seviyesini düşürerek kalp krizi riskini de azaltır.

Reklamlar

Antioksidan Etki: Vücuda giren serbest radikallerle savaşan antioksidan içeriği bakımından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Bu nedenle hücrelerdeki hasarı azaltmaya yardımcı olmak için doğal zeytinyağı çeşitleri tüketilmelidir.

Kanser Riskini Azaltıcı Etki: Yapılan araştırmalara göre zeytinyağının kanser riskini azalttığı gözlemlenir. Özellikle bağırsak kanserinde etkisi oldukça belirgindir.

Kilo Kontrolü Sağlamaya Yardımcı: Doyurucu yağ özelliği sayesinde tokluk hissini artırır. Bu sayede kilo kontrolüne yardımcı olur.

Sızma Zeytinyağı

Sızma zeytinyağı, doğal zeytinyağı türlerinden biridir. Lezzeti ve sağlık açısından birçok faydası sayesinde en çok kullanılan zeytinyağı türleri arasında yer alır. Üretim sürecinde saflığını ve kalitesini korumak için özel işlemlerden geçer. Sızma zeytinyağının üretimine, olgunlaşan doğa zeytinlerin toplanası ile başlanır. Elle ya da makine yardımıyla toplanan zeytinler, en az hasarla üretim tesisine ulaştırılır. Elle toplama zeytinyağının kalitesini artırdığı için tercih edilse de maliyetleri artırır.

Reklamlar

Doğal zeytinyağı çeşidi olan sızma zeytinyağını üretmek için toplanıp tesislere getirilen zeytinler, toprak ve yapraklarından ayıklanarak yıkanır. Yağın kalitesini ve lezzetini artıran bu adım zeytinyağı üretiminde oldukça önemlidir. Temizlenen zeytinler özel sıkma makinelerinde sıkılır. Soğuk sıkım tekniği uygulaması ile zeytin ve zeytinyağı sıcak su ve kimyasal maddeye maruz kalmadan saf haliyle üretilir. Bu yöntem sayesinde zeytinyağının doğal aroması ve besin değerleri korunmuş olur. Sıkılan zeytin ezmesi, yağ ve diğer maddelerin ayrılması için bir santrifüjde işlenir. Elde edilen zeytinyağı, özel sıvının tadını ve besin değerinde değişime neden olmayacak, paslanmaz çelik ya da cam kaplarda saklanır.

Yemeklerde ve salatalarda kullanabileceğiniz çok yönlü bir yağ çeşidi olan sızma zeytinyağı, birçok faydası ile de bilinir. İçerisindeki besin değerleri ile hem beslenme rutinlerinde hem de diğer pek çok alanda kullanılır. Sızma zeytinyağı ile hazırlanan yemekler oldukça hafif yapısı ile midenizi yormaz. Salata soslarında birleştirici olarak kullanabileceğiniz sızma zeytinyağının doğal lezzeti de salataya direkt aktarılmış olur. Tatlı tariflerinizde yağ alternatifi olarak da sızma zeytinyağını tercih edebilirsiniz.

Natürel Zeytinyağı

Natürel zeytinyağı, dünya mutfaklarının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Tıpkı sızma zeytinyağı gibi özel bir üretim sürecinden geçer. Kalitesini ve besin değerini korumaya yarayan bu süreç, natürel zeytinyağının saf lezzetinin de kaybolmasını engelliyor. Henüz olgunlaşmaya başlayan zeytinlerin dalından toplanması ile üretim sürecine başlanıyor. Zeytinler toprağa düşmeden yani tam olgunlaşmadan toplanması gerekiyor. Böylelikle natürel zeytinyağının doğal aroması ve lezzetini korunur. Toplanan zeytinler, dal, yaprak ve toprak kalıntılarından arındırılarak yıkanma işlemi uygulanır. Zeytinlerin saf lezzeti için bu temizlik aşaması önemlidir.

Zeytinler toplanıp, ayıklanıp yıkandıktan sonra sıkma işlemine alınır. Sıkılan zeytin ezmesi, yağın ve diğer maddelerin ayrılması için özel makinelerde işlenir. Bu adımda saf natürel zeytinyağı elde edilir. Elde edilen zeytinyağı, paslanmaz çelik ya da cam kaplarda depolanır. Bu kaplara aktarılırken tortu, su ve kalıntılardan arındırmak için çeşitli filtrelerden geçirilir. Ambalajlama işleminde ise zeytinyağının kalitesini ve saflığını bozmayacak ürünler tercih edilir. Dezenfekte edilen kaplara doldurulan zeytinyağları hazır hale gelir.

Natürel zeytinyağı, doğanın sunduğu özel lezzetlerden biridir. Lezzetli ve sağlıklı yemekler hazırlamak için mutfaklarınızdan ve sofranızdan natürel zeytinyağını eksik etmemelisiniz. Sağlığınıza ve damak tadınıza olan katkıları oldukça fazladır. Besin değeri yüksek bir yağ türüdür. Bu da kilo kontrolüne yardımcı olur. Doymamış yağlar açısından zengin olması kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Zengin antioksidan kaynağı olması hücresel hasarı azaltarak cilde canlılık kazandırır.

Erken Hasat Zeytinyağı

Erken hasat zeytinyağı, zeytinlerin toplandığı dönem ve işleme yöntemi açısından diğer zeytinyağı türlerinden ayrı bir türdür. Adından da anlaşılacağı üzere zeytinler olgunlaşmadan toplanması, yani erken hasat edilmesi bu zeytinyağının püf noktasıdır. Eşsiz lezzetini ham zeytinlerin saf lezzetinden alır. Tam olgunlaşmadan toplanan zeytinler, yaprak, dal, toprak ve diğer kalıntılardan ayıklanarak temizlenir. Temizlenen zeytinler yıkandıktan sonra sıkma işlemine alınır. Erken hasat zeytinyağı, soğuk sıkım yöntemi ile yağa dönüştürülür. Soğuk sıkım, sıcak su ve kimyasal işlemler uygulanmadan zeytinyağı elde edilmesini sağlar. Bu işlem sayesinde yağın doğal aroması ve besin değeri korunur.

Zeytinlerin soğuk sıkım yöntemi ile sıkılmasından elde edilen ezme, yağ ve diğer maddelerin ayrılması için özel makinelerde işleme koyulur. Zeytinyağının saflığını koruyarak ayrışması sağlanır. Elde edilen saf zeytinyağı, tortu ve diğer kalıntılardan arındırılması için filtrelerden geçirilir. Süzülen zeytinyağı, paslanmaz çelik ya da cam kaplarda saklanır. Cam şişelere doldurulup ambalajlanan zeytinyağları, satışa hazır hale gelir.

Sağlıklı ve lezzetli yemekler için mutfaklarınızda erken hasat zeytinyağına yer açmalısınız. Saf ve doğal zeytin aromasının damaklara bıraktığı tat ile lezzetli sofralar hazırlayabilirsiniz. Sağlık açısından da çok faydalı içeriğe sahip olması doğal ve dengeli beslenmede zeytinyağı sıkça tercih edilir. Kalp ve damar sağlığı, kolesterol kontrolü, hücre yenilemesi gibi özellikleri zeytinyağının faydaları arasında yer alır. Ayrıca zengin antioksidan içeriği cilde parlaklık ve canlılık kazandırır.

Ümit Uslu

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx