Hayvanlar Alemi

Alaska Klee Kai Özellikleri ve Bakımı

Reklamlar

Alaska Klee Kai özellikleri bakımından, Alaska Husky köpeklerinin daha küçük bir versiyonudur. Ancak daha esnek bir karakteri, eğitime duyarlılık ve apartman hayatında yaşaması ile tercih edilen bir ırk olmuştur.

Yetişkin bir Alas Kli-Kai’nin boyutu, ortalama bir Husky boyutunu geçmez. Bu nedenle, bir çocuk veya yaşlı insanlar bu köpeği rahat dizginleyebilir.

İtaatkar bir şehir köpeği olması ile ünlüdür. Ancak boş zamanınızı Alaska Klee Kai ile geçirmek zorunda kalacaksınız. Çünkü bu ırk refakatçi köpek kategorisine aittir ve yalnızlığı pek sevmez. Alaska Klee Kai özellikleri nelerdir? Bakımı nasıl yapılır? ve beslenmesi nasıl olmalıdır? tüm bilgilere göz atalım.

Reklamlar
Alaska Klee Kai Özellikleri
Alaska Klee Kai Özellikleri

Alaska Klee Kai Özellikleri

Alaska Klee-kai 30 ila 45 cm boyunda ve 5 ila 12 kg arasında bir ağırlığa sahip minyatür bir köpek ırkıdır. Ortalama ömrü 12 ila 16 yıl arasında değişmektedir Alaska Klee-kai özellikleri neler daha ayrıntılı göz atalım.

 • Aktivite: Alaska Klee Kai köpeklerinin sık sık yürüyüşe ve egzersize ihtiyacı vardır. Bu hayvana yüzme, bisikletin yanında koşma, getirme oyunları gibi aktiviteler rahat şekilde öğretilebilir.
 • Sahibine bağlılık: Alaska Klee-kai, evcil bir dosta ihtiyacı olan için harika bir arkadaş olacaktır. Bu ırk, ailesini hemen benimser ve bağlanır ve özellikle sahibinin değişmesine ağır tepki verir.
 • İnatçılık: Alaska Klee Kai cinsi biraz inatçı bir köpek ırkıdır. Ancak tutarlı bir eğitim ve azim sağlanırsa kolay eğitilebilir. Aksi takdirde, evcil hayvan komutları görmezden gelmeye ve sadece istediğini yapmaya başlayacaktır.
 • Neşe: Alaska Klee-kai köpekleri çok hareketlidir ve her zaman morali yüksektir. Yalnız bırakılmadığı sürece asla neşesini kaybetmez.
 • Erken sosyalleşme ihtiyacı: Alaska Klee-kai yavruluk döneminde biraz çekingen ve duyarsızdır. Evcil hayvana erken yaşlardan itibaren dış dünya ile etkileşime girmesi öğretilmelidir. Aksi takdirde, hayvan korkuyla büyüyecek ve tanıdık olmayan nesneleri görünce havlamaya başlayacaktır.
 • Yalnızlığa karşı muzdariptir: Klee-kai, sahibi olmadan geçirilen zamana katlanmakta zorlanan bir ırktır. Bu nedenle, işleri veya başka bir sebeple evde fazla zaman geçiremeyenler için ideal bir ırk değildir.
 • Kötü kokmaz: Bu köpek türü ıslandığında bile belirli bir koku yaymaz. Temiz hayvanlardır ve temizliklerine dikkat ederler.
 • Uyanıklık: Alaska Klee-kai iyi bir bekçidir, tehlike anında havlayarak sizi uyarır. Fakat saldırma huyu yoktur.
 • Yiyeceklere karşı toleranslıdır: Alaska Klee Kai cinsi, gıda alerjisine karşı son derece dirençlidir. Bu nedenle, kısıtlama olmaksızın herhangi bir yiyeceği rahatlıkla yiyebilirler. Ancak köpeğin sağlığı için uygun beslenme önemlidir.
 • Temizlik: Sahiplerine ve yetiştiriciliğine göre, Klee Kai kürkünün temizliğine dikkat eden bir ırktır. Su birikintisi bile olsa tıpkı insanlar gibi dikkatli geçerler. Hijyen, Alaska Klee Kai özellikleri arasında ilk sıradadır.
 • Çukur kazma eğilimi: Alaska Klee Kai köpekleri arka bahçeyi veya herhangi bir yeri fare avlamak için kazar. Fare avı konusunda hassas bir ırktır.
 • Yüksek kaçma riski: Alaska Klee-kai özgürlüğü sever ve sahibinden kaçarak küçük bir hayvanı veya kuşu kovalayabilir. Bu nedenle, tasmasını serbest bırakmak güvenli değildir.
 • Sıcak ve soğuğa duyarlıdır: Alaska Klee-kai köpekleri soğuk iklimleri iyi tolere eder. Ancak mevsim değişikliği sırasında yani yaz aylarında onu koruyan sıkı tüyleri döker.
 • Seyahat etmeyi seviyor: Alaska Klee-Kai, hareketli, uzun mesafeli seyahatlere ve araba yolculuklarına hızla uyum sağlar.
Alaska Klee Kai Irkının Tarihi
Alaska Klee Kai Irkının Tarihi

Alaska Klee Kai Irkının Tarihi

Alaska Klee Kai, Schipperke, Amerikan ve Eskimo köpeğinin kanının karışımıyla Alaska ve Sibirya Husky köpeklerinin bir melezidir. Alaskanın Wasilla şehrinde yaşayan Linda S. Spurlin minyatür bir ırk elde etmek isterken bu köpek türünün, tesadüfen ortaya çıkmasına vesile olmuştur.

Bugün, Klee Kai, Husky’nin tam bir minyatürüdür. Bununla birlikte, türü kentsel koşullara adapte etmek için yetiştiriciler, evcil hayvanın patlayıcı doğasını daha iyi itaatkar hale getirdiler ve bu köpeğin daha sosyal olmasını sağladılar. Aslında ataları gibi bu köpek türü de tam bir vahşi doğa hayvanıdır.

Kli-Kai’yi yetiştirme çabaları 20 yıl boyunca devam etti. İlk yavru 1970’lerde doğdu. Alaska’da bu köpeğe halkın artan ilgisi ile birlikte, türün üreme hakları diğer yetiştiricilere ve kulüplere devredildi.

Reklamlar

Cins daha sonra American Rare Breeds Association (1995) ve American United Kennel Club (1997) tarafından tanındı. Ancak, Klee Kai, Amerika Birleşik Devletleri dışında başka ülkelere fazla yayılmamıştır. Şimdilerde bu köpek türü baya ilgi görüyor ve ABD’den getirmek için yoğun çabalar sarf ediliyor.

Alaskan Klee Kai yavruları 2012’de Rusya’ya getirildi. Daha sonra Avrupa’daki diğer ülkelere ulaşmaya başladı. Bu nedenle, birçok ülkede cins hala nadir ve çok pahalıdır.

Alaska Klee Kai Görünüm

Alaska Klee-kai köpekleri, orantılı bir fiziğe, hafif uzun bir namlu üzerinde zıt koyu bir “maskeye”, büyük dik kulaklara ve arkaya sıkışmış bir kuyruğa sahip küçük ırklardır.

Bu cins, standart, mini ve minyatür olarak üç farklı boyutta olmaktadır. Yandan bakıldığında hayvanın boyu vücut uzunluğundan az olmalıdır.

Alaska Klee-kai kürkü,yoğun ve koruyucu tüylerle kaplı astardan oluşur. Kulaklarda, kuyrukta, arka uzuvların iç yüzeyinde ve alt karında hafif şekilde uzun tüylere sahip olabilir. Alaska Klee-kai standart rengi, beyaz, gri-beyaz, siyah-beyaz ve kırmızı beyazdır. Ancak ırkın özelliği gereği tüyün ana rengi ne olursa olsun, köpeğin göğsü, boynu, karın bölgesi ve patileri beyaz olması şarttır.

Alaska Klee-kai Karakteri
Alaska Klee-kai Karakteri

Alaska Klee-kai Karakteri

Alaskan Klee Kai özellikleri bakımından zeki, meraklı ve çok çeviktir. Ancak, bir yabancıyı görünce temkinli ve hatta biraz kapalı olurlar.

Sahibinin yokluğunda, köpekler eşyalara zarar vermeye, evin tahrip olmasına ve ses çıkarmaya meyillidir. İstenmeyen davranışlardan kaçınmak için, evcil hayvanın evden çıkmadan önce iyi bir şekilde yürümesi ve sahibinin yokluğunu aratmayacak oyuncakların göze çarpan yerlere bırakılması gerekecektir.

Alaska Klee-kai Eğitimi

Alaskan Klee Kai köpeklerinin erken sosyalleşmeye ihtiyacı var. Aksi takdirde, daha ileri yaşlarda tanıdık olmayan nesneler karşısında saldırganlık eğilimi göstermeye başlayacaklardır.

Eğitimi eğlenceli bir şekilde yapmak, komutları ve fiziksel egzersizleri değiştirerek uygulamak daha iyidir. Aktiviteler çeşitlenirse, köpek yavrusu bunları daha isteyerek yapacak ve karmaşık görevlere daha uzun süre konsantre olacaktır.

Alaskan Klee Kai’ye yaklaşım kararlı olmalı, ancak agresif olunmamalıdır. Köpeğe bağırmadan, uyugun ses tonları ile uyarıp, övgü ve ikramlarla teşvik etmek yeterli olacaktır

Alaska Klee kai Bakımı

Minyatür Alaska Klee Kai, hem apartman dairesine hem de özel müstakil bir ev için uygundur. Evin etrafı çitle çevrili bir alana sahipse, köpeğin mizacıyla ve bastırılamaz enerjisiyle baş etmesi daha kolay olacaktır.

Alaska köpeğinin kürkü kendi kendini temizleyen olarak kabul edilir. Bu nedenle, sezon dışı dönemlerde evcil hayvanı yılda 1-2 kez yıkamak yeterlidir. Kulaklarını ve gözlerini her gün temizlemek gerekir.

Alaska Klee-kai özellikleri gereği, burunlarını yere gömme ve çukur kazma eğilimindedir. Bu nedenle, kulak kepçelerinin yüzeyi ve gözlerin köşeleri genellikle ince kum ve toz tanecikleriyle kirlenir ve temizlenmesi gerekir.

Bu köpeğin ağız bakımı, tırnakların kesilmesi ve çatlakları önlemek için yemeklik yağ ile pati pedlerinin yağlanması diğer önemli konulardır. Ek hijyen sıklığı, köpeğin yaşam tarzına bağlıdır. Tırnaklarını ayda bir kereden fazla kesmemek için düzenli yürüyüşlere özen gösterin.

Alaska Klee-kai Sağlığı

Üreme aşamasında, atalarının her bireylerinin dikkatli seçilmesi, cinsin sağlıklı olmasını ve genetik hastalıkların olmamasını sağlamıştır. İstisna olarak, Klee Kai köpeklerine zayıf kan pıhtılaşması (hemofili) teşhisi konulabilir.

Alaskan Klee Kai Fiyatı Nedir?

Alaska Klee-kai köpeği sahiplenmek istiyorsanız öncelikle çok iyi araştırma yapmalısınız. İlk olarak bu köpekler Sibirya kurduna ve Alaska malamutuna çok benzerler. Fark sadece bu ırkın daha küçük olmasıdır. Piyasada bakımsız ve küçük kalmış Sibirya kurdu köpekler. Alaska Klee-kai köpeği adı altında satılmaktadır. Güvenilir çiftliklerde pasaportu ve karnesi olan köpekleri tercih etmelisiniz.

Gelelim Alaska Klee-kai fiyatına, bu köpeklerin fiyatı 5000 ila 15000 TL arasında değişmektedir. Çok yeni bir ırk olduğu için net bir fiyatı yoktur.

İlginizi çekebilir: Kedilerde Anemi Nedenleri

Begonya Kadın youtube kanalımızda sizler için video içerikler üretiyoruz. Sitemizdeki yazılar ilginizi çektiyse youtube kanalımıza da abone olarak bize destek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx