İsim Anlamları

Alican İsminin Anlamı ve Özellikleri

Reklamlar

Alican ismi; ülkemizde en sık kullanılan erkek isimlerinden biri haline gelmiştir. Ali ve Can isimlerinin birleşmesiyle oluşan bu ad; anlamlı oluşu ve söylenişinin de Türkçe’ ye uygun oluşuyla; giderek yaygınlaşmaktadır. İsim bulmak; bebek bekleyen ailelerin en büyük telaşlarından birisi olmakta. Çünkü dünyaya gelecek bebeğin; en anlamlı ve güzel isme sahip olması her zaman önem taşıyor. Yeni doğmuş bir bebeğe ‘ismiyle yaşasın’ gibi dualar etmek de bu önemi yansıtan sözlerden biri. Bu denli önemli olan isim bulma konusunda, Alican isminin ayrıntılarını merak edenler için dilerseniz; Alican adının anlamı nedir ve hakkındaki diğer ayrıntılar nelerdir, bakalım:

Alican İsminin Anlamı

Alican adı; Ali ve Can isimlerinin birleşimiyle oluşturulmuş, tek bir isimdir. Bu haliyle; hem ulu ve yüce gibi anlamlar taşırken; hem de çok yakın dost manasını taşıyor.

Alican İsminin Kuran’daki Anlamı

Kuran’da geçmeyen bir isimdir. Yine de anlamı itibariyle inanç ve kültür temelli olarak kullanımı gayet uygundur. Gönül rahatlığıyla bebeklere bu ad verilebilir.

Reklamlar
Alican İsminin Özellikleri
Alican İsminin Özellikleri

Alican İsminin Özellikleri

Alican adı; iyilik dolu ve açık sözlü, dürüst bir kişiliğe karşılık gelir. Hayat enerjisi yüksek ve liderlik vasıflarını taşıyan insanlardır. Denir ki; insan adını yaşatırmış. Bu inanışla çocuklarımıza en anlamlı, en güzel ismi vermek isteriz. İşte Alican da bunlardan biri.

Alican İsminin Ebced Değeri

Alican adının ebced değeri olarak karşılığı; 164 sayısına tekabül eder. Ayrıca bu adın; ebced değerine göre Esması da; ‘El-Mani’ olarak geçer. Bu da Esma da; ‘Bir şeyin olmasına izin vermeyen, istediğini men eden’ manasını taşır.

Alican İsminin Harf Analizi

A: Algılama yeteneği yüksek ve akıllı anlamına gelir.

L: sanatsal yönü çok kuvvetli ve becerikli bir insan anlamı taşır.

Reklamlar

İ: kişilik olarak hassas bir yapıyı tarif eder, çabuk incinir.

C: His dünyası zengindir ve anlaşılmaya ihtiyaç duyar.

A: Algılama yeteneği yüksek ve akıllı anlamına gelir.

N: Sağduyulu ve önsezileri kuvvetli bir kişiliğe sahiptir.

Alican İle Akrostiş

Attığın her adım iyilik içinse
Lakin kıymeti pek bilinmiyor ise
İnan göreceksin karşılığını
Candan gelen bir teşekkür ile
Anlamadan geçme bu nedenle
Nice küçük şeyin değerini bile.
Alican İsmi İle Uyumlu İsimler
Alican İsmi İle Uyumlu İsimler

Alican İsmi İle Uyumlu İsimler

  • Aycan
  • Baran
  • Nurcan
  • Perihan
  • Gülhan
  • Gülcan
  • Aslıhan

Sizce Alican ile en uyumlu isim hangisidir?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Alican İsmi Hakkında Merak Edilenler

İsimlerle ilgili araştırmalar; son yıllarda daha çok ilgi görür oldu. Hem isminin anlamını daha ayrıntılı bir şekilde öğrenmek isteyenler için; hem de yeni doğmuş bebeklerine güzel bir ad arayan ebeveynler için, isimlerle ilgili ayrıntılı bilgi almak önem arz ediyor. Alican adıyla alakalı pek çok şey de merak ediliyor. Kuran’da yer alıp almadığı, caiz olup olmadığı ve tek başına kullanımı hakkında; birçok ayrıntıyı paylaşalım sizlerle:

Alican İsmi Ne Anlama Gelir?

Yüce ve ulu anlamlarıyla dost manasının birleşiminden meydana gelen bir isimdir ve ‘kıymetli dost’ manasına da gelir. Anlayışlı, akıllı ve hassas bir kişiliği yansıtır.

Alican Kuran’da Geçer mi?

Alican; Kuran’da yer almayan isimlerden biridir.

Alican Tek Başına Konulur mu?

Tabii ki; bir ismin tek başına güzel bir anlam ifade etmesi özelliği; onun yanında başka bir ad olmadan rahatlıkla kullanılabilmesini sağlar. Bu nedenle; Alican adı da hem bir birleşik isim olduğu için; hem de tek başına zaten anlamlı olduğu için rahatlıkla kullanılabilir.

Alican İsmi Caiz mi?

Alican adı; kıymetli anlamı ile insanlığın, inançların ve kültürel yapının içeriğine ters düşmeyen özelliğiyle kullanımında sakınca olmayan, güzel isimlerden bir tanesidir. Gönül rahatlığıyla Alican’ ı kullanmak mümkündür.

Alican İsminin Kökeni Nedir?

Alican; köken itibariyle Arapça ve Farsça dillerinden gelmektedir. Arapça’da ‘üstün’ manasına gelen Ali ismi ile Farsça dilinde ‘yaşam’ anlamı taşıyan Can isimlerinin birleşimi olduğu için iki dilden de öğe barındırır. İki farklı dilin güzel bir kaynaşması olan isim; Türkçe’de de rahat söylenişi olan bir kavramdır.
Alican ismi; erkek ismi olduğu için mavi renkle sembolize edilir. Türkiye’de özellikle son yıllarda çocuklara çok sık verilen isimlerden bir tanesidir.

Ayrıca yazımızı beğendiyseniz Ahu İsminin Anlamı ve Özellikleri Nelerdir? adlı yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Yeni yayınlanan videolarımızdan haberdar olmak için YouTube kanalımızı da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx