Sağlık

Antepsin Şurup Nedir? Nasıl Kullanılır?

Reklamlar

Değerli takipçilerimiz daha önceki yazılılarımızda sizlere mide bağırsak sisteminde meydana gelen rahatsızlıklardan ve bu rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılan ilaçlardan bahsetmiştik.( Bkz. Gaviscon Şurup)

Bu yazımda da sizlere mide ve oniki parmak bağırsağında (=duedonum)  meydana gelen ,halk arasında ülser olarak bildiğimiz, yaralardan  ve bu yaraların tedavisinde kullanılan bir ilaç olan antepsin şuruptan bahsedeceğim.

Uyarı
İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır. Bu yazı sadece bilgilendirme amacıyla yazılmıştır.

Öncelikle ülser nedir? Ülsere neler sebep olur? Ülserin belirtileri nelerdir? Ülserden korunmak için neler yapmalıyız? Ülserde kullanılacak ilaçlar nelerdir? Ülser hastaları nasıl beslenmelidir? Bu konularda sizlere kısa bir bilgi vereceğim.

Reklamlar

Ülser hastalığı, mide ve ya oniki parmak bağırsağında  (=duedonum) bulunan sindirim sıvıları ve mide asitlerinin, mide ve oniki parmak bağırsağının dokularını tahriş etmesi sonucu ortaya çıkan yaralara denir.

Erkeklerde kadınlara göre 3 kat daha fazla görülür. Bu hastalığın en büyük belirtisi karın bölgesini üst tarafında rastlanan şiddetli ağrılardır. Öyle ki bu ağrılar kişiyi uykusundan uyandıracak ve günlük yaşantısını çekilmez bir hale getirecek dereceye ulaşabilir. Bununla birlikte midede yanma, ağrı, bulantı, kusma  ve kusma ile gelen rahatlama, iştahsızlığa bağlı kilo kaybı, şişkinlik  ve gaz oluşumu da sık görülen belirtilerdir.

Ülsere Neler Sebep Olur?

Mide ve bağırsak sistem, sindirim esnasında kendini korumak için çeşitli  yöntemler kullanır. Ancak bu koruma mekanizmalı çeşitli sebeplere bağlı olarak zarar görür. Bunun sonucunda ülser belirtileri ortaya çıkar. Helicobakter pylori gibi bir bakterinin sebep olabileceği bir hastalık olduğu gibi alkol ve sigara kullanımı da ülserin en önemli tetikleyecidir. Bunun dışında dengesiz, sağlıksız beslenme ve düzensiz beslenme, aşırı tuz tüketimi, besinleri az çiğnemek, besinlerde temizliğe önem verilmemesi, aşırı yemek,aşırı aç kalmak,stres ve genetik faktörlere bağlı olarak da ülser gelişebilir.

Ülserden Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Ülseri yenmenin ilk ve en kolay yolu düzenli ve sağlıklı bir beslenmedir. Alkol ve sigaradan uzak durmak, tuz tüketimini dengelemek besinlerin temizliğine özen göstermek de ülser hastalığını önlemede büyük etkisi vardır.

Reklamlar

Ülser Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Öncelikle mide -bağırsak sisteminde aşırı duyarlılığa neden olan besinlerden uzak durmak gerekir. Bunlar asitli yiyecekler ve içecekler, yağlı, tuzlu besinler ve tabi ki alkol ve sigaradır.

Ülserde Kullanılan İlaçlar Nelerdir?

Ülser hastalığının tedavisinde çeşitli ilaçlar kullanılır. Tam da bu noktada bu yazımızın konusu olan antepsin şuruptan bahsedeceğim.

Antepsin Şurup Nedir?
Antepsin Şurup Nedir?

Antepsin  Şurup  Nedir? Nasıl Kullanılır? Antepsin Şurup Etkisini Nasıl Gösterir?

Antepsin şurup nedir? Sukralfat etken maddesi içeren, renkli şişelerde saklanan, kıvamlı beyaz renkli, ağız yoluyla kullanılan bir şuruptur.

ANTEPSİN ŞURUP MİDE VE ONİKİ PARMAK BAĞIRSAĞI (=DUEDONUM) ÜLSERİNİN TEDAVİSİNDE KULLANILIR.

Bu şurup, özellikle ülserli bölgelere bağlanarak, mide asidi ve mide salgıları ile yara olan bölge arasında bir engel oluşturur. Böylece mide asidi ve mide salgıları yaraya temas edemez ve yaralı bölgenin iyileşmesi sağlanır.

Bununla birlikte bu şurup, mide iç yüzeyinin iltihaplanması, strese bağlı mide ve bağırsak ülserinde de kullanılır.

Antepsin Şurubu Kimler Kullanabilir? Antepsin Şurup Bebeklere ve Yaşlılara Verilebilir mi?

  • 14 yaş üstündeki çocuklarda ve yetişkinlerde kullanılabilir.
  • 14 yaşın altındaki çocuklarda ve bebeklerde kullanılmaz
  • Yaşlılarda en düşük yetişkin dozunda kullanılmalıdır.

Antepsin Şurup Gebelerde ve Emziren Annelerde Kullanılabilir mi?

Gerek gebelerde gerekse emziren annelerde bu şurubu kullanılabilir. Ancak hem gebelerde, hem de emziren annelerde bu şurubu kullanmadan önce mutlaka doktorunuza ve eczacınıza başvurmanızı öneririm. Çünkü her hastanın yapısı birbirinden farklıdır.

Antepsin Şurup Araç Kullanımına Etki Eder Mi? Antepsin  Şurup Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Antepsin şurup araç ve makina kullanımına etkisi yoktur. ancak yine de dikkatli olunmasını öneririm. Bu şurup 14 yaş altındaki çocuklarda ve bebeklerde kesinlikle kullanılmamalıdır.

Antepsin Şurup Diğer İlaçlarla Kullanılabilir Mi?

Mide ve bağırsak sistemini korumaya aldığından diğer ilaçların emiliminde azalmaya neden olabilir. Bu sebepten, eğer kullandığınız başka bir ilaç varsa antepsin şurup kullandıktan sonra  2 ile 4 saat arası bu ilaçları kullanmanızı öneriyorum.

Antepsin Şurup Nasıl Kullanılır? Antepsin Şurubun Dozu Nedir? Bu Şurup Aç mı Yoksa Tok mu Kullanılır?

Mide ve ya oniki parmak bağırsağı ülserinin tedavisi için kullanılacaksa sabah, öğle akşam olmak üzere yemeklerden 1 saat önce, aç karnına, 1 çorba kaşığı içmenizi öneriyorum.

Stres ülserine bağlı şikayetlerinizde ise yine sabah öğle akşam yemeklerden 1 saat önce, aç karnına, yarım çorba kaşığı ve ya 2 tatlı kaşığı içmenizi öneririm.

Antepsin Şurubun Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlarda olduğu gibi antepsin şurup’un da çeşitli yan etkileri vardır. Bu şurubun 3 tane çok önemli yan etkisi gözlenir.

Bunlar:

  1. Yutma ve nefes alma problemi
  2. Dudaklarda, dilde ve boğazda şişme
  3. Sindirim kanalında nadiren görülen tıkanıklık

Bu Belirtilerden Biri Olursa, Öncelikle Panik Yapmayın. Antepsin Şurubun Kullanmayı Durdurun Ve Size En Yakın Hastanenin Acil Servisine Başvurun.

Bunun yanında yaygın olarak kabızlığa, daha az olarak ağız kuruluğu ve bulantıya ve nadiren deri döküntülerine de neden olabilmektedir.

Antepsin Şurup Nasıl Muhafaza Edilir? Antepsin Şurup Nerede Saklanır?

Oda sıcaklığının altında (=25c) ,çocukların ulaşamayacağı, karanlık ve kuru bir yerde muhafaza edilmelidir. Bu şurubun kutusu ve ya şişesinde her hangi bir bozukluk varsa ilaç kesinlikle kullanılmamalıdır.

Antepsin  Şurup Reçeteli Mi Satılır? Antepsin Şurup Devlet Tarafından Ödenir Mi?

Antepsin şurup reçeteli olarak satılır. Sosyal güvenlik kurumu tarafından fiyatı karşılanır. Emeklilerde ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerde maaşlarından  %10 hasta katılım payı kesilir. Çalışanlarda ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerde ise %20 hasta katılı payı elden eczaneye verilir.

Antepsin Şurup’un Farklı Formları Var Mıdır?

Antepsin şurubun antepsin tablet olmak üzere bir diğer formu da bulunmaktadır.

Antepsin  Şurubun Eş Değeri Var Mıdır?

Antepsin şurubun muadili(=eş değeri) yoktur.

SONSÖZ:

Lütfen Reçetesiz İlaç Kullanmayın. İlaçlarla İlgili Her Türlü Sorunuzu Eczacınıza Danışabilirsiniz. Teşekkürler.

Ecz. Mehmet Can ŞENEL

Ecz. Mehmet Can ŞENEL

Eczacılık mesleğimi icra ederken bununla birlikte, bilgilerimi sizlerle paylaşmak istedim. Bilgi paylaşınca güzel, bilgi paylaşınca değerlidir.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx