Şifalı Bitkiler

Uzun Yaşamanın Sırrı Armutun Faydaları

Reklamlar

Anadolu insanlarının uzun yaşam sırrı, armutun faydalarında saklıdır. Armut hem lezzetli hem de çok besleyici bir meyvedir. Niye mi? İşte armutun faydaları;

– Bağışıklık sistemini güçlendirir
– Kilo vermeye yardımcı olur
– Kalp sağlığını güçlendirir,
– Kan şekeri seviyesini kontrol eder,
– Yaraların hızlı iyileşmesini sağlar,
– Vücudun detoksifikasyonunu güçlendirir.
– Kabızlığın önlemeye yardımcı olur,
– Hamileliğin sağlık sürmesine yardımcı olur,
– Kemik mineralizasyonunu güçlendirir,
– Kronik ağrının azaltılmasına yardımcı olur,
– Bağışıklık sistemini güçlendirir

Armut, elmadan biraz daha tatlı ve daha lezzetli olsada, elmadan çok daha fazlasına sahiptir. Armut sadece lezzetli meyve değildir. Çünkü sağlığa faydaları tartışılmazdır ve süper besleyicidir.

Armut Nedir?
Armut Nedir?

Armut Nedir?

Armut, gülgiller familyasına ait olan Amygdaloideae alt familyasında bulunan Pyrus cinsine ait ağaç nitelikli bitki türünün yenilebilir meyvesine verilen addır. Aynı zamanda, armut dünyanın her yerinde yetiştirilen yaz sonundan başlayıp ekim ayının sonuna kadar hasat edilen bir meyvedir. Karadeniz bölgemizde yetişen bazı armut türleri kış ortasında hasat edilmektedir.

Reklamlar

Armutun Besin Değeri

Armut mükemmel bir lif kaynağıdır, antioksidan potansiyeli olan onlar bitkisel besinle yüklüdür. Bakır içeriği, diğer birçok besinin alımını da artırarak, alınan besinlerin faydasını çok daha önemli hale getirir. İşte armutun besin değeri;

100g armutun içinde;

 • 58 Kalori
 • Karbonhidrat – 15.5 g
 • Diyet lifi – 3.1g
 • Şekerler – 9.8g
 • C Vitamini – %7
 • K vitamini – %6
 • Folik Asit – %2 RDA
 • Magnezyum – 2% RDA
 • Potasyum – %3 RDA
 • Bakır – 4% RDA
Armutun Faydaları Nelerdir?
Armutun Faydaları Nelerdir?

Uzun Yaşamanın Sırrı Armutun Faydaları Nelerdir?

1. Armut Tüketmek Bağışıklığı Güçlendirir

Sağlıklı bir bağışıklık sistemi oluşturmak, C Vitamini ile çok sayıda besinin yeterli miktarda alınmasını gerektirir. C vitamini, bağışıklık sistemine zarar veren serbest radikalleri temizleyen son derece etkili bir antioksidandır. C vitamini ayrıca beyaz kan hücrelerinin etkisini arttırır ve soğuk algınlığı veya bastırılmış bir bağışıklık sistemi ile ilişkili diğer rahatsızlıkları yakalanma olasılığını azaltır.

Armutta bulunan birçok iltihap önleyici bileşik ayrıca bağışıklık sistemi hücrelerine verilen zararı azaltır ve sizi çeşitli bulaşıcı hastalıklara karşı daha dirençli hale getirir.

2. Armut Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Düşük glisemik indeksli sebze ve meyveler, son derece doyurucu ve düşük kalorili oldukları için kilo vermenin en iyi yolları arasındadır. Buna ek olarak, armut hem çözünür hem de çözünmeyen lifler açısından zengindir, bu da tokluğu artırır ve kilo verme sürecine büyük ölçüde yardımcı olur.

Reklamlar

Yani, acıktığınızda, bir armut yiyin ve iştahınızı köreltin, aynı zamanda vücudunuzu kilo vermeye teşvik edin. Öğün aralarında armut atıştırmak, günlük kalori alımını azaltmak ve aşırı yemeye karşı korunmak için mükemmel bir stratejidir.

3. Armut Kalp Sağlığını Güçlendirir

Armutun yüksek lif içeriği, kalbinizin sağlığını destekler, çünkü lif oranı yüksek beslenme kalp hastalığına yakalanma riskini azaltır. Lif, kolesterol seviyelerini azaltan safra asitlerini temizlemeye yardımcı olur. Ayrıca armut, kan damarlarında iltihaplanmayı önleyen çok sayıda antioksidan bakımından zengindir. Armut, felç, kalp krizi ve daha fazlasına engel olur.

4. Kan Şekerini Kontrol Etmeye Yardımcı Olur

Pek çok insan, şeker içeren meyveleri tüketmenin, kan şekerini kontrol etmeye nasıl yardımcı olabileceğini bilmiyor. Bazı meyvelerin şeker içeriği kan şekeri seviyelerini yükseltirken, armut gibi düşük glisemik indekse sahip olan meyveler, ani bir şekilde glikoza dönüşmezler ve daha sonra kan dolaşımına akarlar. Aksine armut, glikozun kan dolaşımına emilimini yavaşlatan liflerle yüklüdür. Ayrıca, düzenli armut tüketiminin, sıklıkla bozulan insülin duyarlılığını iyileştirdiği araştırmalarda kanıtlanmıştır.

Armut Yara İyileşmesini Hızlandırır
Armut Yara İyileşmesini Hızlandırır

5. Armut Yara İyileşmesini Hızlandırır

Etkili bir şekilde işleyen bağışıklık sistemi, düzgün bir iyileşme için ilk adımdır. Vücudunuzun yeni yapısal proteinleri zamanında üretmesini sağlamak gerekir. Bu durumda, armutun C vitamini içeriği, eklemlerin ve cildin sağlığını destekleyen, yapısal bir protein olan kolajen sentezini kolaylaştırır. Böylece bağışıklık sisteminiz içeriden güçlü iken, yaralarınız dışarıdan daha hızlı kapanacaktır.

6. Armut Atık Malzemelerin Detoksifikasyonunu Hızlandırır

Böbrekler ve karaciğer, vücudun atık ürünlerden kurtulmasını sağlamada olağanüstü bir iş çıkarırken, biraz yardım bu iki organın sağlığı için önemlidir. Armut, yüksek pektin içeriği sayesinde vücuttaki atık ve toksinlerin atılmasını aktif olarak destekler. Birçok toksin, armut tarafından tercih edilen atık atılım mekanizmalarından biri olduğu bilinen safra ve dışkı yoluyla dışarı çıkabilir. Böylece vücut bu atık maddeleri daha verimli bir şekilde uzaklaştırabilir ve sağlığınız iyileşir.

7. Armut Kabızlığı Önlemeye Yardımcı Olur

Armut bağırsakları çalıştırır mı? Kabızlığın en yaygın iki nedeninin yetersiz su alımı ve diyet lifi açısından düşük bir beslenme olduğunu bilmek gerekir. Bu iki faktör birleştiğinde, tıbbi müdahale bile gerektirebilecek kronik kabızlık ortaya çıkar. Ancak, sadece armut yiyerek bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Armut, bol miktarda lif içerir ve su açısından zengindir. Probiyotik bakteriler beslenme için birçok lif türüne bağlıdır. Probiyotik bakteriler bağışıklık sisteminin bir parçasıdır ve yiyecekleri yediğimizde ilk savunma hattı görevi görür.

8. Armut Hamileliğin Sağlıklı Geçmesini Sağlar

Hamilelikte en önemli besinlerden biri folik asittir. B vitamini ailesinin bu üyesi, spina bifida ve nöral tüp bozuklukları gibi doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olur. Bu sebepten doktorlar folik asit içeren takviyeleri reçete eder.

Armut, doğmamış çocuğunuzun sağlığını korumaya ve hamileliği çok daha güvenli hale getirmeye yardımcı olan folik asit bakımından zengindir. Armuttaki lif içeriği aynı zamanda hamilelikle ilişkili kabızlık veya hemoroidleri önlemeye yardımcı olur.

Armut Besinlerin Emilimini Kolaylaştırır
Armut Besinlerin Emilimini Kolaylaştırır

9. Armut Besinlerin Emilimini Kolaylaştırır

Beslenme çok önemlidir ve ne kadar sağlıklı beslenirseniz, besinlerin emilimi yetersiz ise, vücudunuz asla en iyi şekilde çalışmayacaktır. Armut, demir minerali ve besin maddelerinin kana alınmasını iyileştirmeye yarayan bakır minerali açısından zengindir. Armutta bulunan C vitamini ve B vitamini varlığı, bakır minerali ile koordineli çalışır ve besinlerin emilmesinde önemli bir yer tutarlar.

10. Armut Kemiklerin Mineralleşmesini Sağlar

Armut, kemik sağlığı için önemli bir faktör olan K Vitamini içerir. K vitamini eksikliği yetişkinlerde son derece yaygındır. Düzenli armut tüketimi, alınması zor olan bu vitamini sağlar, bu da kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur ve ayrıca normal kan pıhtılaşmasını teşvik eder. Armut ayrıca az miktarda kalsiyum da içerir.

11. Armut Kronik Ağrıları Azaltmaya Yardımcı Olur

Armut, artritin bir sonucu olan eklem ağrısını hafifletmede, etkili bileşikler içeren mükemmel anti-inflamatuar meyvedir. Düzenli armut tüketimi artrit kaynaklı ağrıların yok olmasına veya azalmasına yardımcı olur.

Armutun Zararları Nelerdir?

 • Çok fazla armut tüketmek anlık kan şekeri seviyelerini yükseltebilir
 • Çok fazla armut tüketmek ishale neden olur.

Bunların dışında armut yemenin bilinen kanıtlanmış zararları yoktur. Her şeyin aşırısı zarardır unutmayın!

İlginizi çekebilir: Hurmanın Faydaları

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx