Beslenme

Arpa Çayının Faydaları Nedir?

Reklamlar

Arpa tahıl ürünlerinden biridir lif, mineral, B vitamini, çinko magnezyum ve selenyum bakımından zengindir. Arpa çayının faydaları nelerdir? Arpa çayının zararları, arpa çayı nasıl hazırlanır sorularının cevaplarını birlikte ele alalım.

Arpa Nedir?

Arpa tahıl grubundan bir bitkidir. Ve çoğu bölgede yetişmektedir. İçinde lif, mineral, B vitamini, çinko magnezyum ve selenyum gibi faydalı bileşenler vardır. Göçebe yaşamdan yerleşik yaşama geçildiğinden beri arpa önemli bir yer tutmuştur. Eski dönemlerde arpa taneleri ölçü birimi olarak kullanılmıştır. Şimdilerde arpa ile ekmek, kek, çorba, bira, kahve ve çay yapılmaktadır.

Uzak Doğu’da su kadar çok tüketilen arpa çayı ülkemizde de kullanılmaya başlanmıştır. Bunun için arpayı kavurarak çay elde edebilirsiniz. Ya da aktarlardan arpa çayı alabilirsiniz. Bu çay aynı zamanda zayıflamak isteyenlerin de tükettiği bir çaydır.

Reklamlar

Arpa Çayı Nasıl Hazırlanır?

Arpa çayını market ya da aktarlardan alabilirsiniz. Ya da evde arpa kavurarak da elde edebilirsiniz. Peki evde arpa çayı hazırlama nasıl yapılır aşamaları nelerdir? Arpa çayı hazırlama aşamaları;

 1. İlk olarak tavanıza bir miktar arpa alıp rengi koyulaşana kadar kavurmalısınız.
 2. Kavurduğunuz arpaları karabiber öğütücü ile ince toz haline getirmelisiniz. Karabiber öğütücünüz yoksa havan da döverek de aynı etkiyi görebilirsiniz.
 3. Sonrasında bir litre su kaynatmalısınız.
 4. Kaynattığınız suyun içine 3-4 kaşık arpa ilave etmelisiniz.
 5. Arpa kaynayan suda 4 dakika kadar demlenmesi için beklenir.
 6. Arpalar demlendikten sonra 15 dakika soğumaya bırakılır. Ve sonrasında içmeniz için hale gelecektir.

İlginizi Çekebilir: Sumak nedir? Sumağın Faydaları Nelerdir?

Arpa Çayının Faydaları Nedir?

Arpa Çayının Faydaları Nedir?
Arpa Çayının Faydaları Nedir?
 • Arpa çayının sindirimi rahatlatan alkali bir yapısı vardır.
 • Arpa çayının içinde selenyum, çinko, B12 gibi vücuda direnç sağlayan bileşenler vardır. Bu şekilde bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
 • Arpa çayını günde iki kere içerseniz hazımsızlık sorunlarının önüne geçebilirsiniz.
 • Arpa çayını bir pamuk ile sorunlu bölgenize sürerseniz cildinizde oluşan mantar ve egzama gibi rahatsızlıkların önüne geçecektir.
 • Arpa çayının bir diğer faydası da oksijen taşıyan kan hücrelerinin sayısını arttırmasıdır. Böylece vücuttaki kan temizlenir ve tüm organlarınıza gerekli miktarda kan gider.
 • Antioksidan özelliği olduğu için hücrelere zarar veren radikallerin yok edilmesini sağlar. Ve meme ve bağırsak kanserlerine karşı koruyucudur.
 • Arpa çayının içinde fosfor olduğu için hücre yenilenmesini sağlayacaktır.
 • Arpa çayı ile cildinizi ve gözeneklerinizi temizleyebilirsiniz. Arpa çayı kürü soğuduktan sonra temiz cildinize bir pamuk ile uygulayabilirsiniz. Böylece cildinizdeki gözenekler açılacak  ve temizlenecektir. Bu işlemi haftada 2 kere temiz cilde uygulandığında cilt lekelerinde azalma görülür. Tonik etkisi olan arpa çayı ciltteki kiri ve ölü tabakanın temizlenmesine yardımcı olacaktır.
 • Arpa çayı ile gargara yapılırsa diş etlerindeki bakterileri temizleyecektir.
 • Arpa kalp sağlığı için faydalıdır.
 • Arpa çayı içildiğinde gece terlemelerinin önüne geçer özellikle menopoz döneminde olan kadınların sık karşılaştığı bu sorunu engelleyecektir.

Tahıl ürünleri tüketilirken buğday, arpa, çavdar, yulaf, mısır gibi ürünler direk tüketilebildikleri gibi bu ürünler işlenerek un, yağ, kepek, nişasta olarak da kullanılabilir. Bazı tahıl ürünleri beyaz pirinç gibi lifinden arındırılır ve basite indirilir. Bu tahıl ürünleri kan şekeri düzeyini etkiler ve koroner kalp rahatsızlıklarını için risk faktörü oluşturacaktır. Bundan dolayı tahıl ürünlerinin de daha sağlıklı olanları tüketilmelidir.

Diyabet Hastaları Rafine Tahıldan Uzak Durmalıdır

Diyabet Hastaları Rafine Tahıldan Uzak Durmalıdır
Diyabet Hastaları Rafine Tahıldan Uzak Durmalıdır

Az önce bahsettiğimiz diyabet tahıl ürünleri şeker hastalarının tüketimi için oldukça sağlıksızdır. Şeker hastaları kepekli tahıl tüketebilmektedir. Bunlara örnek olarak yulaf ezmesi ve kahverengi pirinç verilebilir.

Reklamlar

Tahıllar tam tahıl ve rafine tahıl olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Tam tahıl ürünlerinin özelliği çekirdek ve endosperm kısmı olduğu için kan şekeri seviyelerinin yavaş yükselmesini sağlamaktadır. Bu nedenle daha sağlıklıdır. Fakat rafine tahıl ürünleri ise tüketilmesi çok önerilmeyen sağlıksız tahıl ürünleridir. Rafine tahıl ürünleri özellikle kilo vermek isteyen kişilerde hem de diyabet hastalığı veya insülin direnci olan kişilerde tüketilmesi önerilmemektedir. Rafine tahıl ürünlerine beyaz pirinç örnek verilebilir.

Arpa Çayı Zayıflatır Mı?

Arpa çayının içinde lif olduğu için ve B vitamini sayesinde sindirim sorunlarına iyi gelmektedir. Sindirim sorunu ve şişkinlik yaşayan kişiler arpa çayı ile şifa bulabilmektedir. Sindirim sistemini düzenlendiği için kilo vermeye yardımcı olur. Arpa çayı günde iki kere tüketildiğinde ve bu aşamada yağ oranı yüksek ve karbonhidrat içeren yiyeceklerden uzak durulması halinde kilo vermenizi hızlandıracaktır.

Sindirim sorunlarından dolayı sürekli şişkinlik sorunu olanlar, özel dönemlerinde sindirim sorunu yaşayanlar arpa çayı ile rahatlayabilmektedir. Arpa çayı sindirim sistemini düzenler ve kilo vermeye yardımcı olur. Arpa çayı lif kaynağı olduğu için sağlıklı kilo verebilmek için yanlış beslenme alışkanlıklarınızdan kurtulmalı ve bol su içmelisiniz.

Arpa Çayının Yan Etkileri

Normalde arpa çayının sağlığa zararlı bir etkisi yoktur. Fakat günde iki kereden fazla içilmemelidir. Arpa çayının emzirme döneminde ve hamilelik döneminde tüketilmemesi tavsiye edilir. Emzirme döneminde süt eksikliği gibi önemli bir soruna yol açabilir. Ve arpa glüten içermektedir. Bundan dolayı gluten hassasiyeti olan kişilerin tüketmemeleri tavsiye edilir. Gluten alerjisi olan kişilerin çölyak hastalarının arpa, buğday ve tahıl gibi besinlere karşı alerjisi olacağı için tüketmemesi gerekmektedir. Bunun yanında arpa çayının içinde K vitamini olduğu için kanda pıhtılaşmaya sebep olabilir. Bu da önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.

Arpa Çayının Yan Etkileri
Arpa Çayının Yan Etkileri

Yazımızda sizler için arpa çayının faydaları, zararları ve yan etkileri başlıklarını inceledik. Kan pıhtılaşması gibi bazı yan etkileri olduğu için doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız. Hyaluronik Asit Nedir? İsimli yazımıza da göz atabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx