Sağlık

Atopik Cilt Ne Demek?

Reklamlar

Atopik cilt ya da diğer adıyla atopik egzama ciltte gerilmeye, kuruluğa ve kızarıklığa neden olan bir cilt hastalığıdır. Bu yazımızda atopik cilt nedir, atopik ciltler için krem önerileri nelerdir, atopik ciltler için şampuan önerileri nelerdir ve atopik ciltler için nemlendirici önerileri nelerdir gibi sorulara cevap vereceğiz.

Atopik Cilt Nedir?
Atopik Cilt Nedir?

Atopik Cilt Nedir?

Egzama (aynı zamanda atopik dermatit olarak da adlandırılır), cildinizin kuru, kırmızı, kaşıntılı ve inişli çıkışlı olmasına neden olan bir durumdur. Birçok dermatit türünden biridir. Egzama, cilt bariyeri işlevine (cildinizin yapıştırıcı maddesine) zarar verir. Bu bariyer fonksiyonu kaybı cildinizi daha hassas hale getirir ve enfeksiyona ve kuruluğa daha yatkın hale getirir.

Egzama vücudunuza zarar vermez. Bu, cildinizin kirli veya enfekte olduğu anlamına gelmez ve bulaşıcı değildir. Belirtilerinizi yönetmenize yardımcı olabilecek tedaviler vardır.

Reklamlar

“Dermatitis” kelimesinde “derm” “cilt” ve “itis” “iltihap” anlamına gelir. Kelime bir bütün olarak “cilt iltihabı” anlamına gelir. “Egzama”, “kaynamak” veya “patlamak” anlamına gelen Yunanca “ekzein” kelimesinden gelir.

Egzama milyonlarca insanı etkiliyor. Bebekler egzamaya yatkındır ve yüzde 10 ila yüzde 20’sinde buna sahip olacaktır. Bununla birlikte, neredeyse yarısı durumu aşar veya yaşlandıkça önemli ölçüde iyileşme gösterir. Egzama erkekleri ve kadınları eşit olarak etkiler ve kişisel veya aile öyküsü astım, çevresel alerjiler ve/veya gıda alerjileri olan kişilerde daha sık görülür.

Atopik dermatit en sık nerelerde görülür?

Atopik cildinizin herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir. Gençlerde ve yetişkinlerde genellikle ellerinizde, boynunuzda, dirsek içlerinde, ayak bileklerinde, dizlerde, ayaklarda ve göz çevrenizde bulunur.

Kimler atopik dermatit olma riski altındadır?
Kimler atopik dermatit olma riski altındadır?

Kimler atopik dermatit olma riski altındadır?

Egzama (atopik dermatit) genellikle çocuklukta başlar, ancak herhangi bir yaştaki herkes bunu alabilir. Kadınlarda, siyahi insanlarda, saman nezlesi veya astım teşhisi alan hastalarda, dermatit, saman nezlesi veya astım öyküsü olan bir ailenin parçası olan kişilerde atopik dermatit görülme olasılığı daha fazladır.

Reklamlar

Egzama (atopik dermatit) bulaşıcı mıdır? Yayılabilir mi?

Hayır. Hiçbir tür dermatit bulaşıcı değildir. Başkasına bulaşmaz.

İlginizi çekebilir: Kabızlık Şurubu Nedir

Atopik dermatit vücudumun geri kalanına zarar verebilir mi, yoksa beni öldürebilir mi?

Atopik dermatit ve diğer dermatit türleri vücudunuzun geri kalanı için zararlı değildir. Durum ölümcül değildir.

Atopik dermatit ve sedef hastalığı arasındaki fark nedir?

Sedef hastalığı ve atopik cilt yani dermatit benzer görünebilir. Her ikisi de kırmızı deri lekelerine neden olur. Ancak sedef hastalığında pullar kalındır ve bu pulların kenarları belirgindir.

Ne tür bir cilt rahatsızlığınız olduğuna dair sorularınızı doktorunuzla görüşün. Aynı anda birden fazla cilt rahatsızlığınız olabilir. Birinin tedavileri diğeri için işe yaramayabilir.

Atopik cilt nedenleri nelerdir?
Atopik cilt nedenleri nelerdir?

Atopik cilt nedenleri nelerdir?

Egzama (atopik dermatit), bağışıklık sistemi aktivasyonu, genetik, çevresel tetikleyiciler ve stresin bir kombinasyonundan kaynaklanır.

Bağışıklık sisteminiz birincil nedendir. Egzamanız varsa, bağışıklık sisteminiz küçük tahriş edici maddelere veya alerjenlere aşırı tepki verir. Bu aşırı tepki cildinizi alevlendirebilir.

Ailenizde dermatit öyküsü varsa, egzama olma olasılığınız daha yüksektir. Ayrıca astım, saman nezlesi ve/veya alerjen öyküsü varsa daha yüksek risk altındasınız. Alerjenler, polen, evcil hayvan kılı veya alerjik reaksiyonu tetikleyen yiyecekler gibi maddelerdir. Ayrıca, vücudunuzun sağlıklı cildi korumasına yardımcı olan bir proteini kontrol eden genlerinizde bir değişiklik olabilir. Bu proteinin normal seviyeleri olmadan, cildiniz tamamen sağlıklı olmayacaktır.

Çevrenizde cildinizi tahriş edebilecek çok şey var. Bazı örnekler, tütün dumanına, hava kirleticilerine, sert sabunlara, yün gibi kumaşlara ve bazı cilt ürünlerine maruz kalmayı içerir. Düşük nem (kuru hava) cildinizin kurumasına ve kaşınmasına neden olabilir. Isı ve yüksek nem, terlemeye neden olabilir ve bu da kaşıntıyı daha da kötüleştirebilir.

Atopik cilt belirtileri nelerdir?
Atopik cilt belirtileri nelerdir?

Atopik cilt belirtileri nelerdir?

Egzama (atopik dermatit) belirtileri arasında kuru cilt, kaşınan cilt, kırmızı döküntüler, ciltte şişlikler, pullu, kösele cilt lekeleri, deri kabuklanması ve şişlik vardır.

Egzamanız varsa, buna neden olmayan, ancak sıklıkla yanında bulunan başka bir sorununuz da olabilir. Bu sorunlar arasında alerjiler, astım, depresyon, uyku kaybı ve endişe vardır.

Hava koşulları egzamayı daha da kötüleştirir mi?

Düşük nem (kuru hava) cildinizi kurutabilir ve yüksek ısının neden olduğu terleme kaşıntıyı daha da kötüleştirebilir.

Egzama (atopik dermatit) ne kadar sürer?

Egzama ömür boyu sürebilir, ancak semptomlar evde ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve reçeteli ilaçlar ile yönetilebilir.

Atopik Ciltler İçin Şampuan Önerileri
Atopik Ciltler İçin Şampuan Önerileri

Atopik Ciltler İçin Şampuan Önerileri

Egzama ile savaşıyorsanız, yalnız olmadığınızı bilin. Milyonlarca insan atopik cilt ile mücadele ediyor. Egzama, genetik bir varyasyonun cildin kendisini tahriş edici maddeler ve alerjenler gibi dış etkenlerden koruma yeteneğini etkilediği ve cildin kırmızı ve kaşıntılı hale geldiği bir durumdur. Bu kızarıklık ve iltihaplanma, kafa derisi de dahil olmak üzere yüzün veya vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir.

En yaygın kafa derisi egzaması türü seboreik dermatit olarak bilinir. Pullu yamalar, kırmızı, iltihaplı, kaşıntılı cilt ve hatta pullanma olarak kendini gösterir.

İşte burada doğru şampuanı seçmek devreye giriyor. Temel olarak iki seçenekten birine sahipsiniz. Çinko pirition, salisilik asit ve selenyum sülfit gibi maddeler içeren ilaçlı formüller arayabilirsiniz ve bunların hepsi bu istenmeyen semptomların giderilmesine yardımcı olabilir. Veya, daha fazla tahriş etmemek için tehlikeye atılan cilde çok nazik olacak ultra hafif, hipoalerjenik seçeneklere bağlı kalabilirsiniz. (İkisi arasında geçiş yapmayı da deneyebilirsiniz.) Önde, en iyi egzama şampuanları, stresli saç derinize tatlı bir rahatlama getirecek.

Mustela Stelatopia Foam Shampoo
Mustela Stelatopia Foam Shampoo

Mustela Stelatopia Foam Shampoo

Bu şampuan orijinal olarak bebekler için formüle edildi ve son derece nazik. Sadece çok hafif bileşenler içeren, kafa derisi egzamanız alevlendiğinde kullanmak için harika bir seçimdir. Nazik ve yumuşak olması açısından Amerikan Egzama Derneği tarafından bile onaylanmıştır ve hem hipoalerjenik hem de kokusuzdur. Ayrıca hafif ve köpük benzeri kıvamı güzeldir.

Neutrogena T/Sal Shampoo Scalp Build-Up Control

Muhtemelen cilt bakımında (özellikle sivilce ile mücadele ürünlerinde) salisilik asit görmeye alışkınsınız, ancak egzama şampuanında da aynı derecede faydalı olabilir. Beta-hidroksi asit, fazla yağı çözmek için bir seçimdir ve bu formülü sadece seboreik dermatitle değil, aynı zamanda kepek veya sedef hastalığıyla da uğraşanlar için iyi bir seçim haline getirir. Kokusuz olmanın ek yararına da sahip olduğuna dikkat çeken seçimlerinden biri.

Exederm Eczema and Dermatitis Shampoo
Exederm Eczema and Dermatitis Shampoo

Exederm Eczema and Dermatitis Shampoo

Evet, kafa derisi egzaması ile uğraşan herkesin hassas bir cilde sahip olduğunu söylemek doğru olur, ancak herhangi bir küçük şey bir yeteneği tetikliyor gibi görünüyorsa, bu seçim tam size göre. Başka bir çılgın nazik formül olan bu şampuan, tahrişe neden olacak minimum içerikli, piyasadaki en hipoalerjenik şampuanlardan biridir. Amerikan Egzama Derneği’nin onay mührüne de sahiptir ve sadece egzama için değil, her türlü kafa derisi dermatiti için iyidir.

Kiehl’s Amino Acid Shampoo

Cilt bariyerini dengelediğinizde ve iyileştirdiğinizde atopik cilt daha iyi hale gelir. Bu şampuan, saç derisini nemlendirirken aynı zamanda bunu yapacak amino asitler ve hindistan cevizi yağı içerir. Aynı zamanda çok hafif bir temizleyicidir ve saç tellerinizi yumuşak ve parlak bırakır, her zaman önemlidir.

Vanicream Free & Clear Medicated Anti-Dandruff Shampoo

Bu, ilaçlı ve hafif egzama şampuanı kategorileri arasında öne çıkıyor. %2 pirition çinko içermesine rağmen, saç derisi egzamasını kötüleştirebilecek koku da dahil olmak üzere yaygın kimyasal tahriş edici maddeler içermez. Ayrıca bu şampuanda parabenler, boyalar ve sülfatlar gibi zararlı kimyasal maddeler de yok.

Dove Scalp Dryness and Itch Relief Shampoo
Dove Scalp Dryness and Itch Relief Shampoo

Dove Scalp Dryness and Itch Relief Shampoo

Dermatologlar bu uygun fiyatlı seçeneği öneriyor. Saçlar için nazik ve besleyici ve gerektiğinde neredeyse her gün kullanılabilir. Yine de, pirition çinko içerdiğinden, genellikle kafa derisi egzaması ile ilişkili pullanma ve kaşıntıyı hedeflemeye yardımcı olmak için harikadır.

Wild Naturals Eczema & Psoriasis Shampoo & Conditioner

Bu ikili, saç derinizde sağlıklı bir nem dengesi sağlamak için pH 5.5’te özel olarak formüle edilmiştir. Hipoalerjenik ve kokusuzdur. Bu her iki özellik de bir egzama şampuanında aranması önemlidir. Ayrıca kayda değer bir diğer özelliği ise şampuana su eklenmemesidir. Bunun yerine, ilk bileşen cildi yatıştırıcı, organik aloe veradır ve ayrıca şifalı manuka balı içerir.

DHS Zinc Shampoo

Saç derisindeki pulluluğu gidermek için bu pul avcısı ürüne ulaşın. Egzamayı tedavi etmeye ve önlemeye yardımcı olan hem mantar önleyici hem de bakteri önleyici özelliklere sahip bir bileşen olan çinko pirition içerir. Amazon’da da hayranların favorisi, birçok memnun yorumcu, sadece saç derisindeki pullarla değil aynı zamanda kaşıntıyla da mücadele etmek için ne kadar iyi çalıştığına dair yorum yapıyor.

Philip Kingsley Flaky Scalp Cleansing Shampoo
Philip Kingsley Flaky Scalp Cleansing Shampoo

Philip Kingsley Flaky Scalp Cleansing Shampoo

Kaşıntılı bir saç derisinden daha sinir bozucu bir şey var mı? Olmadığını düşünüyoruz. Bu şampuanın hem kaşıntıyı hem de dökülmeyi hafifleten bir anti-mikrobiyal olan pirokton olamin ilavesi sayesinde kaşınmayı durdurmanıza yardımcı olabileceğini bilmelisiniz. Ayrıca, renkle işlem görmüş saçlarda bile güvenlidir ancak bu ürün ilave koku içeriyor.

Head & Shoulders Royal Oils Moisture Boost Shampoo

Bukleleriniz olduğunda kafa derisi egzamasını ele almak biraz daha problemli olabilir, kıvırcık saçlar doğal olarak düz saçlardan daha kuru olmaya meyillidir çünkü saç derinizin ürettiği yağlar saç şaftından aşağı inmekte daha zorlanır. Bu köpüğü, bol miktarda nem verdiği ve soyulmadığı için kaba, kıvrılmış saçları olanlar için tavsiye ediyoruz ancak yine de saç derisini tedavi etmek için pirition çinko içerir.

Bodewell Shampoo

Teknik olarak aynı durum olmasalar da – ve biri olmadan diğeri olabilir – saç derisi egzaması ve kepek genellikle birlikte görülür. Aynı semptomların çoğuna sahip olduklarından bahsetmiyoruz bile. Bu köpük, her iki dermatolojik sorun için de önerdiğimiz aktif bir bileşen olan kaşıntı ve pullanmayı azaltmak için pirition çinko ilavesi sayesinde her ikisine de hitap eder. Ayrıca saç derisine çok ihtiyaç duyulan nemi geri kazandırmak için özel olarak formüle edilmiştir.

Atopik Ciltler İçin Nemlendirici Önerileri
Atopik Ciltler İçin Nemlendirici Önerileri

Atopik Ciltler İçin Nemlendirici Önerileri

Yüzünüzde ve ellerinizde egzama yani atopik dermatit ile mi mücadele ediyorsunuz? Bu doktor onaylı nemlendiricilerle kuru, tahriş olmuş cildi yatıştırabilirsiniz.

Egzama, kuru, pul pul kırmızı cilt lekeleriyle sonuçlanan ve hatta kabarcıklara ve yaralara neden olabilen bir cilt hastalığıdır. Vücudun herhangi bir yerinde olabilir ve çoğunlukla alerjiler veya tahriş edici maddelerle temas gibi genetik ve bağışıklık sistemi tetikleyicilerinin bir kombinasyonundan kaynaklanır.

Dermatologlar, egzama ile zayıfladığı için cildin nem bariyerini korumaya yardımcı olan nemlendiriciler ve kremler ile egzamanın tedavi edilmesini önerir. İşte dermatoloji uzmanlarına göre aranacak ürünler…

Vaseline Intensive Care Advanced Repair Hand Unscented Lotion

Vazelin losyonu, parfüm içermediği için hassas ciltler için mükemmel bir üründür. Vazelin, jöle dokusu yoğun olduğu ve nemi hapsettiği için dermatologlar arasında en iyi egzama ilacıdır.

CeraVe Moisturizing Cream
CeraVe Moisturizing Cream

CeraVe Moisturizing Cream

Bu krem, en sevdiğimiz egzama bileşenlerini (hyaluronik asit ve seramidler) içerir ve bunlar çok nemlendiricidir. Egzaması olanlar dahil tüm cilt tipleri için süper hafif ve harika. Ek bir bonus mu? Uygun maliyetli büyük konteyner size uzun süre dayanacaktır.

Bu uzun ömürlü nemlendirici cildin nem bariyerini oluşturmaya yardımcı olan seramidler içerir ve besinlerin içeri girmesine izin verir. Böylece cildiniz beslenmiş, onarılmış, nemlenmiş ve yenilenmiş hisseder.

Curel Hydra Therapy

Bu nemlendiriciyi duştan çıktıktan hemen sonra, kurumadan önce kullanın. Bu krem, cildin derinliklerine nüfuz etmesi için su tarafından aktive edilir. Cildin nem bariyerini iyileştirmek için çalışan iki bileşen olan gliserin ve shea yağı içerir.

Avene XeraCalm A.D Lipid-Replenishing Cream

Bu losyon, cilt bariyerini oluşturmak için nem tutucu gliserin ve lipidler içerir ve egzamaya meyilli ciltler için özel olarak formüle edilmiştir.

Skin Clinical Extreme Healing Daily Treatment
Skin Clinical Extreme Healing Daily Treatment

Skin Clinical Extreme Healing Daily Treatment

Bu nemlendirici, egzama gibi kuru cilt sorunlarına yardımcı olmak için özel olarak geliştirilmiştir. Yatıştırıcı shea yağı ve şifa ve dolaşımı artıran bir bitki olan Çin melekotu içerir.

Mustela Stelatopia Emollient Balm

Avokado molekülleri ve bitki yağları, bu hassas cilt losyonunda cildin bariyerini korur ve besler.

Cetaphil Daily Hydrating Lotion

Bu formül, dermatologların cildin nem bariyerini oluşturmak için önerdiği bir bileşen olan hyaluronik asit içerir. Bu losyon ağırlığının bin katına kadar su tutabilir, böylece cildi gün boyunca nemli tutar.

İlginizi çekebilir: Meniere Nedir? Belirti Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Daha fazla içerik için Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz: begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx