Sağlık

Çam Kozalağı Şurubu Nedir? Çam Kozalağı Şurubu Faydaları Nelerdir?

Çam Kozalağı Şurubu Ne İşe Yarar?

Reklamlar

Çam kozalağı şurubu, son bir yıldır çok revaçta… Taze, yeşil çam kozalakları, en sevdiğiniz tatlıların veya kahvaltıların üzerine gezdirmek için lezzetli, mevsimlik şuruplar elde edebilirsiniz. Üstelik şifalı olan bu şurubu sağlık için tüketebilirsiniz.

Çam kozalağı şurubu sağlığa faydaları soğuk algınlığı ile sınırlı değildir. Çam kozalağı şurubu genel olarak bağışıklık sistemini kuvvetli hale getirir. Çam kozalaklarındaki yağlar yani fitokitler, vücuttaki iltihap önleyici niteliklere sahiptir ve vücudu enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına karşı daha güçlü hale getirir. Böylece grip salgınlarına karşı korur.

Çam kozalağı şurubu hafif mide hastalıklarına da iyi gelir. Genç çam kozalakları, gastrit ve ülser ağrılarını hafifletme yetenekleriyle bilinir.

Reklamlar

Çam kozalağı şurubu genel olarak vücudu detoksifiye eder. Çam kozalakları bol miktarda antioksidan içerir. Çam kozalaklarında bulunan tanenler, karaciğerin toksinleri atık ürünlere dönüştürmesine ve kanı temizlemesine yardımcı olur.

Çam Kozalağı Şurubu Faydaları Nelerdir ?

Terapötik özelliklerinin yanı sıra, çam kozalağı şurubu harika bir çeşnidir! Bir kavanoz çam kozalağı şurubu beklediğinizden daha uzun sürer çünkü genellikle sadece tatlılara ve yiyeceklere küçük bir gezdirmeye ihtiyaç duyarsınız. Bir peynir tabağı ile birlikte servis yapabilirsiniz. Parmesan, keçi peyniri, brie ve ricotta ile gerçekten iyi gider. Şurubu balzamik sirke gibi kullanabilirsiniz. Dondurmanın üzerine gezdirebilirsiniz. Bal yerine kullanabilirsiniz. Kreplerin ve tatlıların üzerine gezdirebilirsiniz. Kokteyllerin içine çok az miktarda ekleyebilirsiniz.

Kozalak Şurubu Faydaları
Kozalak Şurubu Faydaları

Kozalak Şurubu Faydaları

Kozalak şurubu, yüzyıllardır sağlığa çok yararlı olarak bilinir. Çam ağaçlarının pek çok bölümü zaten insan sağlığına faydalıdır. Çam kozalakları, tomurcukları, kabuğu ve reçinesi tıbbi tariflerde aktif olarak kullanılır. Kozalak şurubu iltihabı hafifletir ve solunum sistemi üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir, stresi azaltır ve vücudu vitaminlerle doyurur.

Dinlenme evleri ve tıbbi sanatoryumların en sık yerleştirildiği yer çam ormanlarındadır, böyle bir yerdeki havanın kendisi, çam bakterileri öldürdüğü için hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur.

Reklamlar

Çam iğneleri eklem hastalıklarının tedavisinde çok etkilidir ve cilt rahatsızlıklarının tedavisi için çam katranı önerilir. Genç çam kozalaklarının faydaları çok büyüktür. Özellikleri, vücudun karmaşık gelişimi için kullanılır.

Genç tomurcuklar çok miktarda reçineli asit, vitamin, mineral ve tanen içerir. Yani, kompozisyon C, P, K ve B vitaminleri, fitokitler ve biyoflavonoidler, tanenler veya lipitler, karoten, reçine, terebentin, organik asitler – oleik ve linolenik asitler, demir, magnezyum ve selenyum, yağlar ve terpen bileşikleri ve monoterpen hidrokarbonlar içerir.

Çam kozalaklarının insanlar için faydaları arasında iç ve dış iltihabı hafifletir, enfeksiyonlarla savaşır, bağışıklık direncini arttırır. İyi bir balgam söktürücü olarak hizmet eder, kanı temizler ve kan damarlarını güçlendirir, kalp krizi ve felç gibi tehlikeli hastalıkların oluşumunu önler. Çam kozalağı şurubu genel olarak kolleretik özelliklere sahiptir ve idrar söktürücü etkiye sahiptir böylece şişliği giderir. Vücut üzerinde tonik bir etkiye sahiptir ve anemi, iskorbüt ve kansızlığa karşı korur. Bağırsaklar ve mide üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir. Sinir sistemini yatıştırır ve stresle başa çıkmaya yardımcı olur.

Çam kozalağı şurubu ve diğer ilaçlar çok ciddi rahatsızlıklarda bile yardımcı olabilir. Tedaviyi doğru bir şekilde yapabilmek için çam kozalağı tariflerinin faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmeniz gerekir.

Felç tehdidini önler

Çam kozalağı şurubu, beyin hücreleri üzerinde faydalı etkisi olan çok miktarda tanen içerir. Zaten bir felç meydana geldiyse, çam kozalağı şurubu kaynağının tıbbi özellikleri, yıkıcı etkilerini en aza indirmeye yardımcı olacaktır. Ürünün bileşimindeki tanenler ve diğer faydalı maddeler beyin hücrelerinin ölümünü önleyecektir. Çam kozalağı şurubunun felçteki özellikleri ancak doktor onayı ile kullanılmalıdır, aksi takdirde vücuda ciddi zararlar verilebilir.

Kan damarlarının tedavisi için kullanılır
Kan damarlarının tedavisi için kullanılır

Kan damarlarının tedavisi için kullanılır

Çam kozalaklarındaki tanenler, kan damarlarını temizlemede paha biçilmez yardım sağlar.  Kan damarlarının önleyici özellikleri sayesinde çam kozalağı şurubunu sabahları aç karnına, bir çay kaşığı kullanmanız gerekir. Eğer kolestrol seviyeniz yüksekse, şurubu aynı miktarda, ancak günde üç kez içmeniz gerekir. Yan etkilere neden olmaması için hiçbir durumda belirtilen dozlar aşılmamalıdır.

Bronşit ve öksürük için kullanılır

Çam kozalağı şurubu öksürük için mükemmeldir. Her gün, günde üç öğün olmak üzere aç karnına birer çay kaşığı çam kozalağı şurubu tüketilmelidir.

Şeker hastalığını tedavi eder

Çam kozalaklarının iyileştirici özellikleri, kan şekerini kalıcı olarak düşürmeye yardımcı olur. Fakat böbrek hastaları için çam kozalağı tüketilmesi önerilmez.

Yüksek tansiyonu önler

Yüksek tansiyonu önleyen çam kozalağı şurubu birkaç hafta alınmalıdır. Yüksek tansiyon için çam kozalağı şurubunu düzenli kullanımı ile sağlığınız hızla iyileşecektir.

Tüberküloza karşı korur

Çam kozalaklarının faydalı özellikleri, tüberküloz gibi ciddi bir rahatsızlıkta bile yardımcı olur. Özellikle faydası çam kozalağı şurubunun bir çare kullanılmasıdır.

Astım için kullanılır

Çam tomurcuklarının özellikleri alerjik veya kalıtsal astıma iyi gelir. Tedavi için tıbbi bir çam kozalağı şurubu almanız önerilir. Çam kozalağı şurubunun faydaları, günde iki kez büyük bir kaşık şurup içerseniz ortaya çıkacaktır ve tüm tedavi süreci iki ay sürmelidir. Astım kronik ise, birkaç hafta aradan sonra, tekrar bir kür daha tekrarlamanız önerilir.

Tiroid tedavisinde kullanılır

Çam kozalaklarının iyileştirici özellikleri tiroid rahatsızlıklarının giderilmesine yardımcı olur. Bu yüzden çam kozalağı şurubu tüketebilirsiniz. 

Gastrit için kullanılır

Yeşil çam kozalaklarının faydaları, iltihabı hafifletebilmeleri, gastrit ile mide mukozasının durumunu iyileştirmeleridir. Şurup, tok karnına günde üç kez bir bardak su ile bir büyük kaşık tüketilir. Gastrit semptomları ortadan kalkana kadar tedaviye devam edilmelidir.

Kozalak Şurubu Zararları
Kozalak Şurubu Zararları

Kozalak Şurubu Zararları

Çam kozalaklarının vücut için yararları ve zararları, kullanım dikkatine bağlıdır. Çam kozalağı şurubunu çok fazla tüketmeyin. Doz aşılırsa, özellikleri zararlı olacaktır. Kontrendikasyonları alerjidir. Ek olarak, olası zararlar nedeniyle, hepatit ve diğer ciddi karaciğer hastalıkları geçiren kişiler, böbrek yetmezliği olan kişiler, altmış yaş ve üzeri olan kişiler, hamile ve emziren kadınlar çam kozalağı şurubunu tüketmemelidir. Alerjik reaksiyonlardan ve diğer zararlardan kaçınmak için çocuklara sadece yedi yaşına ulaştıktan sonra faydalı çam kozalağı şurubunun verilmesi önerilir.

Kozalak Şurubu Kullananlar

“ürünü nefes darlığım var diye sevinerek 2 tane birden aldım fakat kokusu tatı hiç hoşuma gitmedi zorla içiyorum bardağın dibine bir az döküp suyla doldurduğum halde”

“Covid sonrasinda  öksürüğüm  vardı  duzenli  kullandım  öksürüğümü kesti nefes aldığımı hissettim. Buram  buram  çam  kokusunu ve balin tadini hissettim”

“Ürün elime ulaştı. Tadı oldukça tatlı ve damakta kötü bir tat ve koku bırakmıyor. Kavanozdaki notta tatlı olmasının sebebinin içine çam balı katılmasından olduğu yazıyor yani şeker yokmuş söylenene göre. İnternette faydalarını okuyup sipariş etmiştim, umarım herkese faydası olur. Teşekkürler.”

Kozalak Şurubu Nasıl İçilir?
Kozalak Şurubu Nasıl İçilir?

Kozalak Şurubu Nasıl İçilir?

Eşsiz odunsu ballı şurup tadı, yoğun yağmurdan sonra zihninizi yoğun orman kokusu ile canlandırır.  Çam iğnelerinin harika aroması, iğne yapraklı orman parlaklığının hoş anılarını verir. Şurup, küçük ve yeşil çam kozalaklarından yapılır ve onları şeker şurubu ile kaynatılır. Bu işlem sırasında, ilk kaşıktan itibaren zevk ve parlak duyguları garanti eden bu doğal inceliğin karamel aroması yaratılır.

Kozalak şurubu her çeşit peynirde harika bir tada sahiptir. Gelato, panna cotta, krep, yoğurt, kızarmış kek dilimleri, kavrulmuş meyve üzerine gezdirebilirsiniz. Izgara tavuk, kuzu pirzolası üzerinde gezdirebilirsiniz. Tavuk, hindi veya ördek yemekleri için sos olarak kullanabilirsiniz. Kahvenizin veya çayınızın tadını zenginleştirmek için şeker yerine çam kozalağı şurubu kullanabilirsiniz. Kokteyllere, viskiye, Martini’ye veya biraya ekleyebilirsiniz.

Kozalak Şurubu Tarifi

Çam kozalağı şurubu yapmak için bir su bardağı organik şeker ve bir su bardağı suyu küçük bir tencerede kaynayana kadar ısıtın. Ardından ocaktan alın. Dört adet yeşil çam kozalağını iyice yıkayın ve küçük parçalara kırın. Çam kozalaklarını şurupla karıştırın ve ara sıra karıştırarak on beş dakika veya gece boyunca demlenmesine izin verin.

Şurubu ince gözenekli bir elekten süzün ve çam kozalaklarını atın. Şurubu şişeye alın ve kapatın. Şişeleri buzdolabında saklayın. Uzun süreli raf depolama için, sıcak şurubu bir santim üst boşluk bırakarak hazırlanmış cam kavanozlara koyun. Kavanozun kapağını kapatın ve on dakika kaynar su banyosunda bekletin. Ardından kozalak şurubunuz kullanıma hazırdır.

İlginizi çekebilir: Yorgunluk ve Enerji Düşüklüğünü Gideren En İyi Enerji Takviyeleri

Daha fazla içerik için Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz: begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx