Sağlık

Bebekler ve Çocuklarda Göz İltihabı ve Çapaklanması

Reklamlar

Bebeklerin sağlıklı bir yaşam sürmesi çok önem verdiğimiz bir konudur. Bebekler ve çocuklarda göz iltihabı ve çapaklanması neden olur birlikte inceleyelim. Bebeklerin gelişimleri çok hassas ve özeldir, bünyeleri de çok hassastır. Bu nedenle her ayrıntı çok merak edilmektedir. Bebeklerde göz çapaklanması görülebilir. Özellikle yenidoğanda göz çapaklanması sık karşılaşılan bir durumdur. Anne babalarda böyle bir durumda endişelenebilir.

Çocuklarda Göz İltihabı Tedavisi

Çocuğun gözünde akma, gözlerini kısarak bakma ve kırpma gibi belirtiler varsa bu göz iltihaplanması (konjonktivit) var demek olabilir. Göz iltihabı olması durumunda gözden iltihap akarak belirti verir. göz iltihabı burundan akan sümüğe benzer sarı renklidir. Çocuğunuzun gözünden sarı renkli bir akıntı gelirse hemen vakit kaybetmeden doktora götürmelisiniz. Göz iltihaplanmalarının diğer adı da konhonktivittir.

Çocuklarda Göz İltihabının Türleri

Göz iltihaplanması deyince tek bir bölge aklımıza gelmez. Gözün farklı bölümleri iltihaplanabilir. En çok görülen gözün beyaz kısmının iltihaplanmasıdır. Fakat en tehlikelisi gözün kornea kısmının iltihaplanmasıdır. Bu gelişme çağındaki çocuklar için tehlikeli bir hastalıktır. Ayrıca iltihaplanma göz kapaklarında da görülebilir. Bu enfeksiyonlar hem göze hem de gözyaşı kanalları aracılığı ile buruna sıçrayabilir. Yani enfeksiyonların yayılma ve dağılma riski vardır. Çocuklarında gözündeki iltihap gözyaşı kanalına kadar ilerlerse, gözyaşı kanalları tıkanabilir bu durumda da tedavi süreci daha zor olur.

Reklamlar

Gözlerini çok kırpıştıran herkeste iltihap yoktur. Basit bir alerjik reaksiyon sonrasında da çocuklar gözlerini sık sık kırpıştırabilir. Aynı zamanda batma ve yanma şikayetleri de olabilir. Ayrıca alerjinin dışında göze yabancı bir cisim girmiş olabilir. Yani iltihaplanma ve bu tarz şikayetler sık karıştırılır. Burada dikkat etmeniz gereken asıl nokta gözden sümüğe benzeyen yapışkan ve renkli bir sıvının akmasıdır.

Bebekler ve Çocuklarda Göz İltihabı ve Çapaklanması 2024 Çocuklarda Göz İltihabı
Çocuklarda Göz İltihabı Nedenleri

Çocuklarda Göz İltihabı Nedenleri

Gözün iltihaplanmasının (konjonktivit) çok sayıda sebebi olabilir. Öncelikle bulaşma yoluyla iltihaplanma süreci başlayabilir. İltihaba sebep olan bakteriler ve virüsler dışarıdan göze temas edebilir. Çocuklarda en sık görülen sebep hijyenik sorunlardır. Eğer çocuğunuz elleri temiz değilken gözünü ovuşturduysa iltihabın kaynağı bu olabilir. Kirli sularla oynamak, denizde yüzmek yine göz iltihabının sebeplerindendir. Zaten bu sebeple çocukların denize girerken bir deniz gözlüğü takması önerilmektedir.

Göz iltihaplanmasının çok nedeni olabilir. İltihaplanma bulaşma ile başlayabilir. İltihaba neden olan bakteri ve virüsler dışarıdan göze temas edebilir. Çocuklarda iltihap oluşumunun asıl nedeni hijyenik nedenlerdir. Çocukların elleri temiz değilken gözünü ovalaması iltihaba neden olabilir. Ayrıca çocuğun kirli sularla oynaması, denizde yüzmesi göz iltihabının sebeplerindendir. Zaten bu nedenle çocukların denize girerken bir deniz gözlüğü takması tavsiye edilmektedir.

İlginizi Çekebilir: İncirin Faydaları

Reklamlar

Çocuklarda Göz İltihabı Belirtileri

 • Gözden akan renkli ve akışkan sıvı,
 • Batma, yanma ve beraberinde gelen kaşıma isteği,
 • Göz ve çevresinde ağrılar,
 • Gözün kanlanması ve kızarması,
 • Gözlerde genel bir kuruluk olması,
 • Göz iltihabı ile birlikte ateş görülebilir.

Her zaman en kötü ihtimal düşünülmemelidir. Gözlerde meydana gelen şikayetlerin büyük bir kısmı çoğunlukla görme kusurumun habercisi de olabilir. Bu nedenle çocuğunuzda astigmat gibi basit bir görme kusuru da olabilir. Ama göz iltihabı hafife alınacak bir rahatsızlık olmadığı için eğer gözde bir şikayet varsa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Çocuklarda Göz İltihabı Tedavisi

Çocukların gözündeki iltihap tedavi etmek için ameliyata gerek yoktur. Genellikle tedavi için antiseptik ve antibiyotik içerikli damlalar, ilaçlar verilir. İltihabın derecesine göre tedavisi de 1-2 gün de sürebilir 10 gün de sürebilir. Eğer gözde iltihaplanma ve enfeksiyon varsa mikroplar göze tamamen yayıldıysa iyileşme süreci uzar. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi önemlidir. Kullanacağınız damla, hap ve ilaç mutlaka doktorun tavsiye ettiği bir damla olmalıdır. Gözün iltihaplanmış olduğunu düşünüyorsanız gözü yıkamaya çalışmayın. Çünkü iltihabın su ile teması iltihabın yayılmasına ve daha da şiddetlenmesine sebep olabilir.

Bebeklerde göz çapaklanması

Bebeklerde göz çapaklanması sık görülen bir sağlık sorunudur. Gözyaşı kanallarındaki tıkanmadan dolayı bebeklerde göz çapaklanması görülebilir. Gözyaşının görevi gözlerin göz çukurunda rahatlıkla hareket etmesini sağlamaktır. Gözyaşı gözlerin rahat hareket etmesine yardımcı olur ve gözyaşı kanalları ile burnun içine akar. Ve eğer bu kanalda bir tıkanıklık meydana gelirse göz de çapaklanma görülür. Bu olay bebeklerde çok görülmektedir. Bunun nedeni de bebeklerin göz kanalının çok küçük olmasıdır.

Bu belirtiler çapaklanmaya işaret ediyor;

 • Gözde sarı ya da yeşil renkte akıntı,
 • Uyku sırasında kirpiklerin birbirine yapışması,
 • Şişmiş göz kapakları,
 • Göz aklarında kızarıklık
 • Göz kapaklarında ve kirpiklerde kurumuş iltihap,
 • Gözde sulanma,
Bebekler ve Çocuklarda Göz İltihabı ve Çapaklanması 2024 Çocuklarda Göz İltihabı
Bebeklerin gözü neden çapaklanır

Bebeklerin gözü neden çapaklanır?

Bebeklerin gözünde çapaklanma olmasının ana nedeni gözyaşı kanallarındaki tıkanıklık olsa birçok başka sebebi de vardır. Bebeklerin gözünde çapaklanmaya neden olan diğer sebepler;

Kirpik dibi iltihabı

Kirpik dibi iltihabı bebeklerde pek rastlanmayan bir durumdur. Kirpik dibinde iltihap olmasının sebebi gözde ve göz çevresindeki kuruluktur. Kirpik dibinde meydana gelen kuruluk iltihaba neden olabilir. Kirpik dibi iltihabının tedavisi için doktora gitmeli ve doktorun tavsiye ettiği merhem ve kremler kullanılmalıdır.

Göz nezlesi

Göz nezlesi ise bebeklerde sık görülen iltihaplanma sebeplerindendir. Göz nezlesi, gözlerde şişkinlik, kızarıklık ve çapaklanmaya yol açabilir. Göz nezlesinin tedavisi için antibiyotikler kullanılır. Ama yeni doğanlarda ve küçük çocuklarda sadece doktorun tavsiye ettiği antibiyotiği, tavsiye ettiği şekilde kullanmalısınız. Ayrıca ılık ve ıslak bir bez ile gözler temizlenip sonrasında soğuk kompres uygulanabilir.

Ne zaman doktora gidilmeli?

Eğer bebek hasta görünüyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bunun dışında;

 • Göz kapağı normalden fazla şiş ve kızarıksa,
 • Bulanık görüyorsa, (Nesneleri ayırt etmekte zorlanıyorsa)
 • Gözünde ağrı varsa,
 • Ateşi yüksekse vakit kaybetmeden doktora götürmelisiniz.

Bebeklerde göz çapağı nasıl geçer?

Bebeklerde çapak oluşması halinde ilk olarak çapağın temizlenmesi gerekir. Pamuklu bir bezi ıslatıp nazikçe bebeğin gözleri silinebilir. Gözdeki çapaklanmaya iyi gelen bir diğer doğal yöntemde mucizevi olan anne sütüdür. Bebeğin gözüne anne sütünden damlatarak çapağın geçtiğini görebilirsiniz. Ancak içinizin rahat etmesi için doktorunuzdan da izin almanız daha sağlıklı olacaktır. Ama anne sütünün antibiyotik etkisi vardır ve bu nedenle çapaklanma sorununu azaltır hatta yok eder. Anne sütü temiz bir pamuk ya da bez ile göz çevresine yedirerek uygulanabilir. Bu yöntemle bebek daha hızlı iyileşecektir.

Gözyaşı kanalının tıkalı olduğu süre boyunca gözlerde çapaklanma devam eder. Bebeğinizin göz kanallarında tıkanıklık var mı anlamak istiyorsanız göz pınarının altında kabartı var mı bakın. Göz kanalların tıkanıklık olması durumunda göz pınarlarının altına kabartı görülmektedir. Böyle bir sorunla karşılaşırsanız tedavi için bebeğin göz kanallarına masaj yapmalısınız. Masaja başlamadan önce ellerinizi sabunlu suyla yıkadıktan sonra parmak uçlarınızla gözden buruna doğru hafifçe dairesel hareketler yapın. Bu hareketi tek seferde 10 kere tekrarlayın ve günde 5 kez uygulayın. Tüm bunların dışında doktorunuzun vereceği antibiyotikli göz damlalarını ve merhemi düzenli olarak kullanmayı ihmal etmeyin.

Youtube kanalımıza abone olarak bize destek olabilirsiniz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx