Cilt BakımıSağlık

Defne Çiçeği Çayı Ne İşe Yarar?

Defne Çiçeği Çayı Cilde Faydaları

Reklamlar

Defne çiçeği çayı, mutfaklarda popüler olarak kullanılan ve enfes aromasıyla sevilen defne çiçeği yapraklarından yapılır. Onlarca farklı hastalığa ve cilt rahatsızlığına iyi gelen defne çiçeği çayı, her evde bulunan defne yapraklarının demlenmesiyle elde edilir. Bu yazımızda defne çiçeği çayı nedir, defne çiçeği ne işe yarar, defne çiçeği çayı faydaları nelerdir, defne çiçeği çayı cilde faydaları nelerdir ve defne çiçeği çayı nasıl yapılır gibi sorulara cevap vereceğiz.

Defne Çiçeği Çayı Nedir?
Defne Çiçeği Çayı Nedir?

Defne Çiçeği Çayı Nedir?

Defne yaprağı, tuzlu yemeklerde popüler olan bir bitkidir. Genellikle et suyu, domates bazlı soslar veya su gibi sıvı içeren yiyeceklere eklenir ve daha sonra kaynatılır. Sodyum açısından düşükken nane ve biberli bir lezzet katar. Defne yaprağı, çeşitli vitamin ve minerallerin yanı sıra antioksidanlarda yüksektir. Defne yaprağı aynı zamanda iyi bir demir, magnezyum ve A vitamini kaynağıdır. Defne yaprağında sodyum, karbonhidrat, lifler, şeker, protein, demir, magnezyum ve A vitamini içerir.

Defne yaprağındaki karbonhidratlar karmaşıktır, yani lif bakımından yüksek ve şeker bakımından düşüktür. Defne yaprağı genellikle yemekten önce bir tabaktan çekildiğinden, karbonhidratlar muhtemelen tüketilmez. Ayrıca, yemeklere o kadar az miktarda defne yaprağı eklenir ki, karbonhidrat içeriği ihmal edilebilir.

Reklamlar

Defne yaprağının çeşitli sağlık yararları ve kullanımları vardır, bu da onları yemek pişirmek için popüler bir bitki haline getirir. Genellikle kurutulmuş bütün olarak kullanılırlar ancak öğütülmüş olarak da bulunabilirler. Ayrıca defne yaprağından infüze edilen çay cilde ve sağlığa çok faydalıdır. 

Defne Çiçeği Ne İşe Yarar?
Defne Çiçeği Ne İşe Yarar?

Defne Çiçeği Ne İşe Yarar?

Defne çiçeği çorbalar, yahniler ve diğer tuzlu yemekler gibi popüler yemeklere sodyum eklemeden lezzet katar. Araştırmacılar ayrıca diğer sağlık yararlarını belirlemek için defne yapraklarındaki bileşikleri araştırıyorlar.

Antioksidanlar Açısından Zengindir

Defne çiçeği, antioksidan özellikleri açısından incelenmiştir. Bu özellikler, serbest radikallerin neden olduğu oksidatif strese karşı korunmaya yardımcı olur. Defne yaprağındaki fitokimyasallar arasında flavonoidler ve proantosiyanidinler bulunur.

Antibakteriyel ve Antimikrobiyal Koruma Sağlayabilir

Defne yaprağı antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikler içerir. Bu etkiler, tümü gıda kaynaklı hastalıkların nedeni olan staphylococcus aureus, staphylococcus intermedius, klebsiella pneumonia, escherichia coli, listeria monocytogenes, salmonella typhimurium ve staphylococcus aureus’a karşı gösterilmiştir.

Reklamlar

Bazı Kanser Türlerini Önleyebilir

Ön araştırmalar, defne yaprağı ekstraktlarının kolorektal kanserde erken olayları önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Defne yaprağı çayı, daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen meme kanseri ve lösemide kanser hücresi büyümesini engelleyebilir.

Tip 2 Diyabetin Kontrolüne Yardımcı Olabilir

Defne yaprağı çayının diyabetes mellitus olarak da bilinen tip 2 diyabetli insanlara fayda sağladığına dair sınırlı kanıt vardır. Defne yaprağı gibi bitkilerin kan şekerini ve kan dolaşımındaki yağları kontrol etmeye yardımcı olabileceğine inanılmaktadır. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Kolesterolü Dengeleyebilir

Bazı araştırmalar, defne yaprağı alımının “kötü” kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğunu ve “iyi” kolesterol seviyelerini artırdığını göstermektedir.

Defne Çiçeği Çayı Faydaları
Defne Çiçeği Çayı Faydaları

Defne Çiçeği Çayı Faydaları

Defne yaprağı, birçok tuzlu çorba ve güveçte standart bir bileşendir. Peki bu baharatın sağlığınız için de iyi olduğunu biliyor muydunuz?

Bu bitki, Laurus nobilis, en yaygın olarak Asya ve Amerika’nın bazı bölgelerinde bulunan yaprak dökmeyen ağaçlar ve çalılar ailesi olan defne ailesinden gelir. Akdeniz’e yakın olduğu için diğer defnelerden farklıdır.

Defne yaprağı çayı rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliklere sahiptir ve uykusuzluk tedavisinde iyidir. Defne yaprağı çayı, soğuk algınlığı ve boğaz enfeksiyonlarının tedavisinde çok etkilidir. Banyo suyunuza defne yaprağı kaynamış su eklemek kas ağrılarını hafifletebilir. Defne yaprağı esansiyel yağı masajı, burkulma ve eklem ağrılarının tedavisinde çok iyidir.

Burun kanamalarından kurtulmak için defne yaprağı ile kaynatılmış çay içebilirsiniz. Hamilelik sırasında tariflerinize defne yaprağı eklemek, yeterli miktarda folik asit sağlayarak çocuk doğum kusurlarını önleyebilir. Defne yaprağı çayı, farklı kanser türlerine karşı bağışıklık sağlar. Defne çayı, kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler hastalıklara karşı koruma sağlayan güçlü bitkisel besinlere sahiptir.

Defne yaprağı çayı, tarih boyunca idrar söktürücü ve hatta terletici, terlemeyi teşvik eden bir madde olarak da dahil olmak üzere birçok farklı şekilde kullanılmıştır. Ancak bu kullanımlar bilimsel çalışmayla nasıl örtüşüyor ve defne yaprağının başka kullanımları var mı? Bulmak için okumaya devam edin.

Kanserden Uzak Durun

Araştırmacılar, meme kanserini tedavi etmek ve nihayetinde önlemek için agresif bir şekilde yeni yollar arıyorlar. Yeni bir çalışma, defne yaprağı bitkisinden elde edilen özütün yardımcı olabilecek doğal bir seçenek olduğunu bulmuştur. Ekstrakt, apoptoza veya programlanmış hücre ölümüne yardımcı olarak kanser hücrelerini öldürmeye yardımcı olabilir.

Diyabet için Bir Çözümdür

2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre, günde bir ila üç gram defne yaprağı içeren çay içmek, diyabetli kişilerde glikoz seviyelerini ve kolesterol seviyelerini düşürmeye ve yönetmeye yardımcı olabilir. Bunun nedeni büyük olasılıkla defne yapraklarının güçlü antioksidanlar olan polifenoller içermesidir. Bu umut verici bilgi, defne yaprağının diyabet ve diğer kardiyovasküler hastalıkları düzenlemeye ve hatta önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Yaralarınızı Tedavi Edebilir
Yaralarınızı Tedavi Edebilir

Yaralarınızı Tedavi Edebilir

Şimdiye kadar yapılan çalışmalar, yaprak ekstraktının iyileştirici özelliklerinin yara bölgesindeki iltihabı azaltabileceğini göstermiştir. Bu deneyler, fareler sıçanlar üzerinde yapılırken, bilim adamları defne yaprağının insanlarda da benzer şekilde işlev görebileceği konusunda iyimserler. Eğer öyleyse, bu yaprağı şifa için kullanma geleneğinin sonunda bilimsel bir kanıtı olacaktı.

Böbrek Taşlarının Dışarı Atılmasını Sağlar

2014 yılında yapılan bir araştırma, defne yaprağı ekstraktının böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olup olamayacağını araştırdı. Çalışma, diğer sekiz geleneksel şifalı bitki ile birlikte defne yaprağının vücudunuzdaki üreaz miktarını azaltabildiğini buldu.

Üreaz, dengesi bozulduğunda böbrek taşları da dahil olmak üzere çeşitli mide rahatsızlıklarına neden olabilen bir enzimdir. Ancak çalışmayı yürüten bilim adamları, bu bitkilerin nasıl çalıştığını anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini öne sürdüler.

Beyin Bozukluklarını İyileştirmeye Yardımcı Olur

Eski metinler, defne yaprağına nöbet tedavisi olarak atıfta bulunur. Yakın tarihli bir çalışmada, bilim adamları bu efsanenin bilimsel olarak kanıtlanabileceğini bulmaya karar verdiler. Defne yaprağı ekstresinin fareleri tekrar nöbetlere karşı korumada gerçekten etkili olduğunu keşfettiler. Bu muhtemelen özütün benzersiz kimyasal bileşenlerinden kaynaklanmaktadır.

Bilim adamları, özün insanlar üzerindeki etkisini araştırmaya başlamak için bu yeni araştırmayı kullanmayı umuyorlar. Örneğin, defne yaprağı epilepsi teşhisi konan kişilere yardımcı olabilir.

Parlayan dişler için kullanılır
Parlayan dişler için kullanılır

Parlayan dişler için kullanılır

Dişleri doğal olarak beyazlatmak için haftada iki kez dişlerinize biraz defne yaprağı çayı sürün. Böylece parlak ve beyaz dişlere kavuşabilirsiniz.

Kilo vermek için idealdir

Tariflere defne yaprağı eklemek veya defne çayı içmek, yağ metabolizmasını arttırmada, şeker seviyelerini ve kötü kolesterolü düşürmede çok etkilidir. Defne çayı, yemek yeme isteğini doğal olarak azaltır ve bu nedenle aşırı kilo veya obeziteyi azaltmada çok etkilidir.

Bit Tedavisinde Etkilidir

Güçlü, keskin kokusu ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle defne yaprağı çayı düzenli olarak kullanmak kene ve bitleri tedavi etmeye yardımcı olabilir. Ayrıca defne yaprağı tozunu doğrudan kafa derisi üzerinde kullanabilir ve saç derisinde yaşayan tüm kenelerin boğularak ölmesi için iki saat bekletebilirsiniz.

Kepek ve saç dökülmesi için çaredir

Bir miktar defne yaprağını mikserde çalıştırarak toz haline getirin. En pürüzsüz tozu elde etmek için bunu eleyin. Pürüzsüz bir macun yapmak için üç ila dört yemek kaşığı defne yaprağı tozunu lor ile karıştırın. Bu macunu tüm saç derisine ve saça uygulayın. On beş ila yirmi dakika bekletin ve hafif şampuanla yıkayın. Alternatif olarak, haftada en az bir kez saç derinize iyi bir sıcak yağ masajı yapmak için defne yaprağı esansiyel yağı kullanın.

Defne Çiçeği Çayı Cilde Faydaları
Defne Çiçeği Çayı Cilde Faydaları

Defne Çiçeği Çayı Cilde Faydaları

Defne çiçeği çayı, Türkiye mutfağında sadece aromatik bir tat vermekle kalmaz aynı zamanda güzellik ve sağlık için de harika özelliklere sahiptir. Sadece yapraklar değil, tüm bitki, zengin antioksidanlar, uçucu yağlar, tanenler ve flavonoidler ile güçlü ilaçlı özelliklere sahiptir. Defne yaprakları mükemmel antibakteriyel, antienflamatuar, idrar söktürücü ve mantar önleyici özelliklere sahiptir. Defne yaprağından elde edilen uçucu yağ çoğunlukla sineol, öjenol, asetil öjenol, metil öjenol, α ve ß-pinen, phellandrene, linalool, geraniol ve terpineol içerir, bu da onu cilt, saç ve genel sağlık için terapötik kullanımlarda en güçlü kılar.  

Cildin Güzel Olmasını Sağlar

Akne tedavisi ve cilt aydınlatması için defne çiçeği çayı idealdir. On adet kuru veya çiğ defne yaprağını ezin. Öncelikle bir litre suyu bir tencerede kaynatın ve üzerine ezilmiş defne yapraklarını ekleyin. Suyu, on dakika kısık ateşte kaynatın ve ocaktan alın. Oda sıcaklığına soğumaya bırakın. Suyu süzün ve bir kavanozda toplayın. Sabahın erken saatlerinden yatmadan hemen öncesine kadar bu suyu günde birkaç kez temiz yüzünüze sıçramak için kullanın. Aknesiz, pürüzsüz ve açık bir cilt için her gün tekrarlayın.

Vücut Bakımı İçin Kullanılır

Birkaç defne yaprağını toz haline getirin ve küçük bir kavanozda saklayın. Bir ila iki yemek kaşığı defne yaprağı tozunu bir muslin torbasına veya bezine dökün ve sıkı düğümlerle paketleyin. Bu poşeti ılık banyo suyunun içine koyun ve suyun ıslanması ve içinde defne yaprağı özlerinin çözülmesi için biraz zaman tanıyın ve ardından banyonuzun keyfini çıkarın. Cildin kokusuz, yumuşak, sağlıklı ve parlak olması için haftada iki kez tekrarlayın.

Cildin Pürüzsüz Olmasını Sağlar
Cildin Pürüzsüz Olmasını Sağlar

Cildin Pürüzsüz Olmasını Sağlar

Muhteşem bir cilt için defne yaprağı maskesi kullanabilirsiniz. Bir çay bardağı kaynar suya, bir yemek kaşığı defne yaprağı tozu ekleyin ve iki ila üç dakika kaynatın. Küçük bir kaseye, iki ila dört yemek kaşığı kil alın ve üzerine defne yaprağı kaynamış suyu ekleyin ve pürüzsüz bir macun elde edin. Bu macunu temiz ve kuru cilde uygulayın. Yirmi dakika veya kuruyana kadar bekletin ve iyice durulayın. Bu maske sivilceleri iyileştirir, gözenek boyutunu küçültür, sivilce izlerini iyileştirir, ölü hücreleri ve bakterileri yok eder. Bu yüz maskesi, size genç ve parlak bir cilt sağlamada oldukça etkilidir.

Eşit Cilt Tonu İçin Kullanılır

Defne yaprakları cildin eşit tonda olmasına ve ciltteki hiperpigmentasyonun yok edilmesine yardımcı olabilir. Defne çayını cildinize uygulayarak, cilt tonunuzu eşit hale getirebilirsiniz. Cildi sağlıklı ve eşit tonda tutacak bir tonik olarak defne çayı kullanın.

Akne İzlerini Gidermek İçin Kullanılır

Defne çayının şaşırtıcı faydalarından biri de akne izlerini gidermesidir. Defne çayını bir pamuk top ile akne izlerinin üzerine uygulayabilirsiniz. Gece boyunca cildinizi yıkamadan bekletin. Bunun dışında defne çayı ile gül suyunu karıştırıp tonik olarak kullanabilirsiniz. Ya da bir sprey şişesinde cildinize püskürterek yüz misti olarak kullanabilirsiniz. 

Taze ve Işıltılı Cilt İçin Kullanılır

Araştırmalar, defne çayının ciltteki aşırı tahrişi ve yanmayı sakinleştirdiğini gösteriyor. Defne çayı, cildinizin genç ve enerjik görünmesini sağlamak için bu buharı içinize çekebilirsiniz. Ayrıca bu su saklanabilir ve tonik olarak kullanılabilir.

Defne Çiçeği Çayı Nasıl Yapılır?
Defne Çiçeği Çayı Nasıl Yapılır?

Defne Çiçeği Çayı Nasıl Yapılır?

Defne yaprağının tanıtıma ihtiyacı yoktur. Bizim mutfağımızda ‘olması gereken’ baharatlardan biridir ve haklı olarak öyle. Bütün formunda olduğu gibi, türetilmiş yağ formunun da çok sayıda sağlık yararına sahip olduğu bilinmektedir. Defne çiçeği çayı şeker hastalığı, kanser riskini azalttığı, beyin rahatsızlıkları, böbrek taşlarının tedavisine yardımcı olduğu ve yara iyileşmesini hızlandırdığı bilinen öne çıkan içeceklerden biridir. 

Defne yaprağı harika yemeklere aroma katmak için kullanılır. Ancak defne yaprağı, bazı güçlü harika çay karışımlarının yapımında da kullanılabilir. Çayınıza lezzetli, yatıştırıcı bir koku ve daha iyi bir tat verir. Ancak bunun dışında çoğu insan onu doğal bir sağlık içeceği olarak içiyor. 

Defne yaprağı çayının onu bir içecek için mükemmel, doğal olarak sağlıklı bir seçim haline getiren birçok faydası vardır. İşte sunduğu önemli sağlık faydalarından bazıları…

Defne yaprağı, anti-inflamatuar ajanlar içerir. Defne çiçeği çayı içmek burkulma, eklem ağrıları ve hatta artrit gibi ağrıları hafifletmeye yardımcı olabilir. Çalışma ayrıca diyabetle savaşmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

Defne çayı içmek soğuk algınlığı, öksürük ve grip gibi birçok yaygın rahatsızlığın önlenmesine yardımcı olur. Defne yaprağı çayı vücudu rahatlatabilir. Kan basıncını düşürür, kan dolaşımını iyileştirir ve kolesterol seviyelerini düşürür. Defne yaprağı çayı sindirim sisteminizi rahatlatabilir. Kabızlık ve diğer sindirim bozukluklarını önlemenize yardımcı olur.

Kilo vermenin yollarını arıyorsanız, günde iki kez bir bardak defne yaprağı çayı için. Defne yaprağı çayı vücut metabolizmasını hızlandırır ve kilo vermeye yardımcı olur.

Sağlığa yardımcı özelliklerin bolluğu göz önüne alındığında, defne yaprağı fiyatının biraz daha yüksek olduğunu görebilirsiniz. Ancak, her kuruşuna değer. Şimdi hemen konumuz olan defne yaprağı çayı tariflerine geçelim.

Zencefilli defne çiçeği çayı
Zencefilli defne çiçeği çayı

Zencefilli defne çiçeği çayı

Bizler defne yaprağını çok severiz. Güçlü, baharatlı tadı nedeniyle yemeklerde ve tatlılarda kullanılır. Bu, yağmurlu ve kış aylarında olduğu kadar sabah ve akşam çay rutinlerimizin bir parçası olarak vazgeçilmez içeceklerimizden biridir. Neden yağmurlu ve kış mevsimi diye düşünebilirsiniz? Soğuk algınlığı, öksürük ve boğaz ağrısı semptomlarını yatıştırmak için dünyadaki en güçlü karışımlardan biridir.

Defne çayının en belirgin faydalarından biri, kilo kaybını teşvik etme yeteneğidir. Defne yaprağının proteinleri parçalamada ve sindirimi hızlandırmada son derece faydalı enzimlere sahip olduğu bilinmektedir. Kolesterolü düşürmeye ve bağırsak hareketlerini iyileştirmeye yardımcı olduğu da bilinmektedir. Ayrıca defne yaprağı veya tej patta chai’nin vücudunuzun tok hissetmesine yardımcı olduğuna inanılır, böylece kilo almanın ana suçlularından biri olan gereksiz atıştırmalardan kurtulursunuz.

Dört ila beş su bardağı suyu bir tencerede ısıtın ve kaynatın. İki tatlı kaşığı siyah çay yapraklarını ekleyin ve dört ila beş dakika kaynatmaya devam edin. Karışıma, iki zencefil dilimleri ve iki kuru defne yaprağı ekleyin. İki su bardağı sütü ve bir tatlı kaşığı esmer şekeri ekleyip üç ila dört dakika kaynatmaya devam edin. Zencefilli defne çayını ocaktan indirin. Bir ince tülbent ile temiz bir bardağa süzün. Bu kadar. Bu ferahlatıcı defne yaprağı çayının her yudumunun tadını çıkarın.

Saf defne çiçeği çayı

Saf defne yaprağı çayı veya bazı kişilerin dediği gibi defne yaprağı suyu sağlık için oldukça faydalıdır. Bu çay sudan daha tatlıdır ve vücutta rahatlatıcı bir etki sağlar. Gerçekten de önde gelen defne yaprağı çayı kullanımlarından ve gerçeklerinden biridir.

Taze defne yaprağınız varsa dört ila beş adet defne yaprağı alın ve küçük parçalar halinde kesin. Taze defne yaprağınız yoksa kurutulmuş defne yaprağı kullanabilirsiniz. Bir tencereye iki ila üç su dökün ve kaynatın. Üzerine defne yapraklarını ekleyin. Gece boyunca demlenmesi için bekletin. Suyu süzün ve bir bardağa dökün. Sabah ilk iş bu serinletici içeceğin tadını çıkarın. Gün içerisinde iki ila üç bardak tüketebilirsiniz.

Tarçınlı defne çiçeği çayı
Tarçınlı defne çiçeği çayı

Tarçınlı defne çiçeği çayı

Defne yaprağı çayı tarçın tozu ve bal ile bu çay aynı zamanda sağlıklı kilo vermeye yardımcı olan doğal bir sağlık içeceğidir. İşte bazı önemli tarçın ve defne yaprağı çayı faydaları…

Defne yaprağı, çorbaların ve tuzluların tadını, aromasını ve dokusunu vurgulamanın yanı sıra, çay şeklinde tüketildiğinde kilo verme rejiminizde de faydalı olabilir. Defne yaprağının antioksidan, mantar önleyici ve diğer sağlığa yardımcı özellikleri tarçının iyiliği ile birleştiğinde yağın etkili bir şekilde yakılmasında ve ayrıca vücutta yağ birikiminin önlenmesinde önemli bir rol oynar. Ayrıca defne yapraklarının mide-bağırsak sistemini uyardığı, idrara çıkmayı teşvik ettiği, vücudun toksin içeriğini ortadan kaldırdığı ve bu da vücudun besin emme kapasitesini arttırdığı bilinmektedir. Hatta birkaç çalışma, defne yaprağının vücudun sağlıklı şeker seviyelerini iyileştirmeye, LDL’yi düşürmeye ve HDL kolesterolü iyileştirmeye yardımcı olabileceğini ve bunun da en iyi şekilde kilo yönetimine yardımcı olabileceğini belirtti.

Bir tencerede üç ila dört su bardağı su kaynatın. Bir çay kaşığı tarçın tozu ve iki ila üç defne yaprağı ekleyin ve beş dakika kaynatın. Suyu süzün. Tat için bal ekleyin. Soğumaya bırakın ve çayınızı bir bardağa dökün.

Zerdeçallı defne çiçeği çayı

Bu, başka bir defne çayı türüdür, ancak süt içermez. Mutfağınızda bulabileceğiniz diğer baharatlarla defne yaprağı ekleyin.

Üç ila dört su bardağı suyu bir tencerede kaynatın. Üç adet defne yaprağı, bir tarçın kabuğu, bir çay kaşığı zencefil tozu, yarım çay kaşığı zerdeçal tozu ve bir tutam karabiberi tencereye ekleyin. On beş dakika demleyin. Ardından çayı süzün. İsterseniz bal veya herhangi bir tatlandırıcı ekleyin. Soğumaya bırakın ve çayınızı bir bardağa dökün.

Yeşil çay ile defne çiçeği çayı

Yeşil çayı sever misiniz? Bir dahaki sefere yeşil çay içtiğinizde, ona defne yaprağı ekleyin ve eklenen faydaların tadını çıkarın.

Bir tencerede üç ila dört su bardağı suyu kaynatın. İçine bir çay kaşığı yeşil çay, iki adet defne yaprağı ve bir çubuk tarçını ekleyin. On beş dakika bu çayı demleyin. Ardından bir süzgeçle çayı bir bardağa süzün ve tüketin.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx