Çiçekler

Deve Tabanı Çiçeği Bakımı ve Özellikleri

Deve Tabanı Çiçeği Bakımı Nasıldır?

Reklamlar

Deve tabanı, ülkemizde evlerde en çok yetiştirilen bitkilerden birisidir. Bu tropik bitki oldukça popülerdir. Hatta öyle ki tropik bölgelerde kırlentlerden, perdelerden, yastıklarından ve duvar kağıdına kadar her şeyde grafik deve tabanı yapraklarını görmüşsünüzdür. İşte bu moda ifadesi olan bitkinin bakımına ve saklanmasına bir bakış atmak isterseniz doğru yerdesiniz!

Bu yazımızda deve tabanı çiçeği anlamı, deve tabanı çiçeği özellikleri nelerdir, deve tabanı çiçeği faydaları nelerdir, deve tabanı çiçeği tohumu nasıl yetiştirilir, deve tabanı çiçeği nasıl çoğaltılır, deve tabanı çiçeği bakımı nasıldır ve deve tabanı çiçeği çeşitleri nelerdir gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Deve Tabanı Çiçeği Anlamı
Deve Tabanı Çiçeği Anlamı

Deve Tabanı Çiçeği Anlamı

Latince adı Monstera olan deve tabanı çiçeği, Araceae ailesinden tropikal bir bitkidir. Adı, tahmin edilebileceği gibi, genellikle deliklerle delinmiş tuhaf görünümlü, delikli yaprakları nedeniyle Latince “anormal” anlamına gelir.

Reklamlar

Geniş, yuvarlak yaprakları ile bu bitki evinizde bir gösterişli bir görünüm sergiler, özellikle de kökleri varsa. Delikler ona ekstra şık bir destek veriyor ve bu bitkinin moda ve sanat dünyalarında bir ilham kaynağı olması şaşırtıcı değil. Bu oldukça büyük bitkiler aynı zamanda, biraz temiz hava ve mahremiyet sağlar. Herkes için dekoratif bir oda bölücü ve havadar bir görünüm olarak mükemmel bir şekilde çalışır. 

Monstera, geniş, delikli yeşil yaprakları ile kusursuzdur, ancak yine de farklı çeşitleri vardır. Klasik yeşil versiyon, beyaz alacalı bir çeşitlilik ve büyük deliklere sahip daha küçük yapraklı bir tırmanıcı ile desteklenir. Genç bir bitkinin yaprakları kalp şeklindedir. Yeterli ışık ve su verilirse yapraklar büyür ve derin kesikler oluşur. Yetişkin yapraklar bir metreye kadar çapa sahip olabilir.

Monstera deliciosa yani deve tabanının hızla büyüyen yaprak taşıyan asma ve havadar kökleri nedeniyle boğulmayı temsil ettiği söylenir. Bu nedenle, Monstera’nın uzun bir yaşamın ve yaşlıların ve saygın insanların onurlandırılmasının bir sembolü olduğu Çin sembolizmine bağlı kalmayı tercih ediyoruz. Bu çok daha neşeli ve arzu edilir!

Monstera, Arum ailesinin bir üyesidir ve bitkilerin ağaçlara yaklaşık yirmi metre yüksekliğe tırmandığı Panama ve güney Meksika’da bulunabilir. Ayrıca Güneydoğu Asya ormanlarındaki etli hava kökleriyle ağaç gövdelerine, kayalara veya toprağa yapışırlar.

Reklamlar

İlginizi çekebilir: Ortanca Çiçeği Bakımı ve Özellikleri

Deve Tabanı Çiçeği Özellikleri
Deve Tabanı Çiçeği Özellikleri

Deve Tabanı Çiçeği Özellikleri

Monstera tırmanıcıdır. Bunlar gibi monstera yani deve tabanı çiçeği tohumlarını çevrimiçi olarak satın almak mümkündür, ancak Monstera en iyi açık havada yetişir.  Ormanın vahşi doğasında, Monstera muazzam olabilir: düzinelerce metre boyunda ve neredeyse iki metre genişliğe yayılan yaprakları vardır.

Canavarların, özellikle daha az olgun bitkilerde, bölünmüş yapraklı filodendronla karıştırılması son derece yaygındır. İkisi birbiriyle ilişkili olsa da (aynı bitki ailesinin bir parçası), bu bitkileri ayırt etmenin kolay bir yolu yapraklara bakmaktır: bölünmüş yapraklı filodendronlar delikli yapraklara sahiptir, ancak delikleri yoktur.

Deve tabanı çiçeğinin çok fazla alana ihtiyacı var: Onu dar bir köşeye veya bir pencere pervazına koymak yerine oturma odasında görünebileceği bir yere yerleştirin.

Deve tabanı çiçeği, yağmur ormanlarında ağaç ve diğer bitkileri yetiştirebilir ve iç mekanlarda da bazı desteklerden faydalanabilir. Yakına küçük bir kafes veya direk eklemeyi düşünün.

Bütün bir Monstera bitkisine bağlı kalamıyorsanız veya sizinki yaygınlaşıyorsa bir veya iki yaprak kesin ve şeffaf bir cam vazoda dik tutun.

Monstera’nın çekiciliğinin bir kısmı koyu yeşil, parlak yapraklarıdır. Yaprakları nemli bir bezle nazikçe temizleyerek canlı kalmasını sağlayın. 

Güneş ve gölge arasında bir denge bulun. Deve tabanını çok fazla güneş verilirse yapraklar sararır. Karanlıkta bırakılırsa, bitki, yeni yaprakların ışık yerine karanlığa doğru büyüdüğü, negatif fototropizm adı verilen bir şey sergileyecektir. Bu oldukça zekice bir numaradır. Ormanda karanlık, deve tabanının güneş ışığına ulaşmak için tırmanabileceği daha büyük bir ağacın varlığına işaret eder. Bu bir oturma odasında mümkün olmadığı için dolaylı güneş en iyisidir.

Deve tabanı çiçeğini orta ve eşit bir şekilde, yaklaşık haftada bir kez sulayın. Tekrar sulamadan önce toprağın oldukça kurumasını bekleyin. Oldukça nemli bir ortamda saklayın. Aşırı büyümeyi engellemek için, çok sık saksı değiştirmekten kaçının ve yeni büyümeyi sıkıştırarak düzenli olarak budama yapın.

Bilim insanları, deve tabanı yapraklarındaki deliklerin nedeni hakkında spekülasyon yaptılar: Bir teori, bu perforasyonun yaprağın yüzey alanını ve dolayısıyla yağmur ormanı zemininde güneş ışığını yakalama kabiliyetini en üst düzeye çıkarmasıdır. Diğeri ise tropik sağanakların yapraklardan geçmesine izin vererek bitkiye verilen zararı sınırlandırmasıdır. 

Deve Tabanı Çiçeği Faydaları
Deve Tabanı Çiçeği Faydaları

Deve Tabanı Çiçeği Faydaları

Deve tabanı çiçeği, özel bir bitki türüdür ve adı iki Latince kısımdan oluşur.  Yaprakları kalp şeklinde ve parlaktır ve bazen genişlikleri kırk santimetreyi aşar. Renkleri gençken beyaz ve soluk sarı, olgunlaştıklarında daha koyu yeşile döner. Bu yaprak dökmeyen bitkinin, yakınındaki her dala ve gövdeye tutunan uzun ve güçlü kökleri vardır. Yapraklardaki büyük delikler, havanın yırtılmadan geçmesine izin verir.

Deve tabanı, bitki bakımı oldukça az bakım gerektirir. Bu bitkinin tırmanmak için bir çubuğun yanında bahçe toprağı ve kompost içeren geniş bir alana ihtiyacı var. Büyümek için sıcak ve nemli bir atmosfere ihtiyaç duyar. Bu bitkinin, büyümesini teşvik etmek için organik gübre gerektirir. İç mekanda saklarsanız köklerine daha fazla yer açmak için vazosunu her yıl değiştirmek daha iyidir. Bitki haftada bir sabah buğulanırsa veya banyoda tutulursa gerekli nemi sağlanır. Sonuç olarak deve tabanı çiçeği yeterli sulama ve besleme ile ortalama ışık seviyelerinde ve oda sıcaklığında tutulursa uzun süre yaşayabilir.

Her bitkinin iyi büyümesine yardımcı olmak için dikkate alınması gereken bazı genel faktörler vardır. Aşağıdaki noktalar deve tabanının büyümesinde önemli ölçüde faydalı olabilir.

Bu bitki de fazla suya ihtiyaç duymaz. Bu nedenle toprağın çok nemli olmadığından emin olmak için toprağı kontrol edin çünkü aşırı sulama köklerine zarar verir. Bitkiyi kışın daha az sulayın. Nem yeterli değilse, yaprakların kenarları kahverengiye dönüşecektir.

Bu bitkinin büyümesini arttırmak için besleme gerçekten önemlidir ve her ev bitkisi yemi ayda bir kez kullanılabilir. Bitki çok fazla büyüyorsa, besleme sıklığını ve süresini azaltmaya çalışın. Yeni nakledilen bitkilere yaklaşık üç ay yem verilmemesi gerektiği unutulmamalıdır.

Deve tabanı çiçeğini aydınlık bir alana yerleştirin ve yeni yapraklar karanlığa doğru hareket etme eğiliminde olduğundan ışığı her tarafına dağıtmak için düzenli olarak döndürün. Ayrıca yapraklar iyi tozlanırsa ve zararlılara karşı kontrol edilirse bitkinin fotosentezi iyileşir. Yazın parlak ışık ve kışın doğrudan güneş ışığı, deve tabanı çiçeğinin daha fazla büyümesine yardımcı olabilir, kuruyken yavaş büyür.

Bu bitki 10 santigrat derece ile 30 santigrat derece arasında yaşayabilir ancak ideal sıcaklık 18 santigrat derecedir, bu nedenle ülkemizdeki çoğu şehirde bir iç mekan bitkisi olarak hayatta kalabilir.

Gıda, su, ışık ve sıcaklık istendiğinde, ilkbahar ve yaz aylarında yeni yapraklar ve sürgünler üretilecektir. Bu bitki yaklaşık yirmi metre yüksekliğe sahip olabilir ve yaprakları uzunluk ve genişlik olarak yirmi beş ila doksan santimetre arasında değişebilir. Genel olarak orta güneş ışığı bu bitki için verimlidir ancak bu seviye artırılacaksa, ciddi şekilde zarar verir ve yapraklarını sarartır. Ayrıca, karanlık odalar bu bitkinin büyümesini engeller ve bundan kaçınılmalıdır. Bu ev bitkisini ılık ve kuru yerlerde alırsanız, sulama sürelerini artırmanız gerektiğini unutmayın.

Deve tabanı yetiştirmenin birçok avantajı vardır. En önemli faydası? Birbirinden güzel eşsiz yaprak desenleri ile evinizi veya ofisinizi daha çekici hale getirir. Havayı temizleyebilir ve hava koşullarının nemlendirilmesinde faydalıdır. Artrit ve böcek veya yılan sokması gibi farklı hastalıklara ve sağlık sorunlarına şifa olabilir. Bahsedilen noktalar için kesinlikle faydalıdır. Ayrıca yaprakları ve kökleri hem hayvanlar hem de insanlar için zehirlidir.

Deve Tabanı Çiçeği Tohumu Nasıl Yetiştirilir?
Deve Tabanı Çiçeği Tohumu Nasıl Yetiştirilir?

Deve Tabanı Çiçeği Tohumu Nasıl Yetiştirilir?

Deve tabanı, popüler bir ev bitkisidir. Yaprak dökmeyen yapraklarındaki delikler ve yarıklar ona muhteşem bir görünüm kazandırır. İnsanlar, evlere kattığı estetik değer için onu büyütmeyi severler. Siz de düşünüyorsanız, çok fazla gereksinimi olmadığını ve tohumdan yetiştirilebileceğini bilmekten memnun olacaksınız. Ayrıca tohumlardan bitki yetiştirmek her zaman heyecan verici bir yolculuktur.

Bir deve tabanı bitkisi yetiştirmek için önce tohumlarını çimlendirmeniz gerekir. Bunun için küçük bir saksıya veya drenaj delikli kağıt bir bardağa yerleştirebilirsiniz. Konteynerinizi plastik sargı ile örterseniz daha iyi olur. Deve tabanı tohumları, filizlenmek için yeterli nem, dolaylı ışık ve bol sıcaklık ister. Filizler ve yapraklar bundan bir ay sonra ortaya çıkar, onları daha büyük bir saksıya almak da iyi bir fikirdir.

Kendi deve tabanı bitkinizi yetiştirmek harika bir fikir çünkü çok fazla maliyet tasarrufu sağlıyor. Tamamen büyümüş ve pahalı bir bitkinin fiyatını ve nakliyesini ödemek zorunda kalmayacaksınız.

Ayrıca, fidelerinizin büyüdüğünü ve olgun bitkilere dönüştüğünü gözlemlemek harika bir süreçtir. Sizi bir yolculuğa çıkarır ve her büyüme aşaması hakkında bilgi edinmenizi sağlar. Birçok insan, bitkilerinin mantar enfeksiyonları ve etli böcekler gibi akarlar da dahil olmak üzere bir noktada problem geliştirme eğiliminde olduğunu fark eder. Tohumlardan deve tabanı yetiştirmek, bu tür risklere karşı size rahatlık hissi verecektir. Çünkü yeniden başlayacaksınız.

Bazı bitkilerin tohumları diğerlerinden daha hızlı çürür. Aynı şekilde, deve tabanı tohumları da hızlı çürümeye eğilimlidir. Bu nedenle, bu bitki için sağlıklı ve taze tohumlar aldığınızdan emin olmalısınız. Onları online bir mağaza yerine bir botanik bahçesinden satın almanız en iyisidir. Bu şekilde, onları önceden inceleyebilir ve internetten sipariş verirken bulabileceğiniz bir tür kuş yemi değil, aradığınız şey olduklarından emin olabilirsiniz.

Deve tabanı tohumları bezelyeden daha küçüktür ve fasulye şeklindedir. Kağıtsı bir dokuya ve kahverengi bir renge sahiptirler. Bununla birlikte, taze olanlar da çimen yeşili tonuna sahiptir. Boyutları değişebilir. Bazıları bir santim uzunluğunda olabilir ve diğerleri sadece birkaç santimetre uzunluğunda olabilir. Ne yazık ki deve tabanı tohumlarının raf ömrü uzun değildir. Bu onların bozulabilir olduğu anlamına gelir. Bu yüzden taze olduklarında çimlendirmelisiniz.

Fidelerinizi çimlendirmeden önce, büyümelerini sağlamak için atabileceğiniz bazı adımlar vardır.

Tohumları ıslatın
Tohumları ıslatın

Tohumları ıslatın

Bazı insanlar tohumlarını önceden ıslatmayı sever. Tohumlar çürümeye başladığında faydalıdır. Deve tabanının tohumları çabuk çürüdüğü için önceden ıslatarak çürümeyi geciktirebilirsiniz.

Tohumları önceden ıslatmak için bir kavanoza ve ılık suya ihtiyacınız olacak. Kavanozu doldurduktan sonra tohumları içine yerleştirin. Ardından yirmi dört ila kırk sekiz saat bekleyin ki suyu çekebilsinler. Sıcak su, dış katmanlarını kırmaya yardımcı olur. Sonuç olarak, tohumlar hızla filizlenebilir ve filizler büyüyebilir.

Ortamı oluşturun

Tohumlarınızın ihtiyaçlarına hizmet ettiği sürece belirli bir kurulum yolu yoktur. Böylece deve tabanı için filizlenen bir ortam tasarlarken yaratıcı olabilirsiniz. Standart yöntem, bir saksının kullanılmasını içerir. Altta drenaj deliği olan küçük boyutlu bir saksı kullanabilirsiniz. Sekiz ila on santim bir saksı arayın çünkü bu deve tabanı çiçeği fideleri ve yeni filizler için mükemmel olur. Evdeki diğer saksıları da kullanabilir ve alışverişe gitmenize gerek kalmaz. Ev bitkisi tohumlarımı plastik kaplarda çimlendirmekten zevk alıyorum. Gereksinimlerine uygundur ve yeniden kullanım da çevre dostudur.

Kağıt bardaklardan meyve kaplarına kadar herhangi bir küçük boyutlu kap amacınıza hizmet edebilir. Zaten bir açıklığı veya deliği yoksa, bir tane oluşturmanız en iyisidir. Deve tabanı tohumları için bir kaplamaya ihtiyacınız olacağından kapaklı kaplar tercih edilir.

Deve tabanı tohumlarının büyüme aşamaları ilginizi çekiyorsa kağıt havlu yöntemini göz önünde bulundurmalısınız. Tohumları bir kilitli torbaya koymadan önce bir kağıt havluya sarmayı içerir. Bunları daha sonra dengeli bir toprak karışımına ekmeniz gerekecek, ancak en erken büyüme aşamalarını izlemenizi sağlar.

Deve tabanı tohumları nasıl ekilir?

Deve tabanı tohumlarını ekmeden önce koruyucu eldiven giymeniz gerekir. Atması kolay olduğu için lastik eldiven giyin. Deve tabanı tohumları için bir saksı hazırlarsanız daha iyi olur. İyi dengelenmiş olacak kullanım, temel yaşam için sahip olacaklar için bir seçimdir. Turba yosunu veya sfagnum yosunu, karışık için mükemmel bir şekilde olacaktır. Sonra saksınızın ⅔’ünü toprakla doldurun.

Deve tabanı tohumlarını bu saksı karışımına yerleştirin. Ardından, başka bir toprak tabakasıyla hafifçe örtün. Tohumlarınızı örtmek için kabın kapağını kullanabilirsiniz. Mutfakta kolayca bulunabileceği için şeffaf plastik bir ambalaj kağıdı tercih edebilirsiniz.

Deve tabanı tohumlarının büyümek için ihtiyaç duyduğu koşullar
Deve tabanı tohumlarının büyümek için ihtiyaç duyduğu koşullar

Deve tabanı tohumlarının büyümek için ihtiyaç duyduğu koşullar

Tohumları ektiğinizde işiniz bitmiyor. Deve tabanı güzel bir bitkiye dönüşmesine yardımcı olmak için çimlenmeyi etkinleştirmeniz gerekir. Bu prosedür, yalnızca atmosferik koşullar genç tohumlar için uygun olduğunda gerçekleşir. Bunlar, göz önünde bulundurmanız gereken en kritik faktörlerdir.

Nem

Deve tabanı çiçeği tohumlarının çimlenmesi için hiçbir şey nem kadar önemli değildir. Nemli ve sıcak bir ortama ihtiyaçları vardır. Kilitli torba ile kapatmak nemin korunmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, toprak karışımının ıslak olmaması da aynı derecede önemlidir. Çok fazla su deve tabanı tohumlarınızı boğacaktır. Toprağın dokusunu kontrol etmek, anormal nem seviyelerini tespit etmenize yardımcı olur. Saksınızın dibinde bir delik olması fazla suyu da tahliye edecektir.

Sıcaklık

Deve tabanı tohumları, hava biraz sıcak olduğunda en hızlı büyür. Tohumlarınız da filizlenmeden önce nemli ve sıcak bir atmosfere ihtiyaç duyacaktır. Bunun nedeni, çimlenmenin tohumlarda bulunan enzimlere dayanmasıdır. Bu enzimler yalnızca ortam sıcaklığı optimum olduğunda etkinleşir. Deve tabanı tohumları, sıcaklık 21-27 santigrat derece arasında değiştiğinde hızlı büyüme gösterir. Bunu, deve tabanı ilkbahar sonunda veya yaz başında yetiştirerek sağlayabilirsiniz.

Işık

Tohumlar nadiren tamamen karanlıkta filizlenir. Deve tabanı tohumları, sıcaklık ve nemin yanı sıra hafif parlak ve dolaylı güneş ışığına sahiplerse sağlıklı bitkilere dönüşürler.

Filizleri gördüğünüzde güneş ışığı seviyeleri daha alakalı hale gelir. Genç yapraklar fotosentez yapmak için parlak ve dolaylı güneş ışığına bağlı olacaktır. Ayrıca, deve tabanı yapraklarında delikler ve yarıklar geliştirmesi için güneş ışığı çok önemlidir.

Deve tabanı ne kadar sürede büyür?
Deve tabanı ne kadar sürede büyür?

Deve tabanı ne kadar sürede büyür?

Bunlar genellikle hızlı büyüyen bitkilerdir. Ancak bu bitkiyi tohumlardan yetiştirirken sabırlı olmak en iyisidir. Bu bitkiyi tohumdan yetiştirdiğinizde, tohumlarınızı uygun koşullar sağlayın. İki hafta içinde yeni filizler görebilirsiniz. Ancak, bir aya kadar da sürebilirler.

Bazı yetiştiriciler, bir ay sonra bile herhangi bir çimlenme belirtisi görmezler. Bu durumda tohumları incelemek için toprağı kazmanız gerekebilir. Deve tabanı tohumları taze olmazsa, başlangıçta toprakta çürüyebilirler.

Her tohumdan deve tabanı kökü çıkar mı?

Tüm tohumlar çimlenmez. Monstera bitkilerinin tohumlardan başarılı bir şekilde yetiştirilme şansını artırmak için birkaç tohum ekmek en iyisidir.

Deve tabanı fidesini ne zaman başka saksıya almalıyım?

Yapraklar, yavru deve tabanı bitkisini daha belirgin bir yere taşıma zamanının geldiğini gösteriyor. Plastik kap gibi bir saksı kullandıysanız, genç bitkiyi bir saksıya aktarmalısınız.

Deve tabanı fidelerini saksıya almak neden gereklidir?

Deve tabanının kök oluşturması için daha fazla alan sağlayacaktır. Deve tabanı fidesini sakladıktan sonra ona olgun bir bitki gibi bakmaya başlayabilirsiniz.

Deve Tabanı Çiçeği Bakımı
Deve Tabanı Çiçeği Bakımı 

Deve Tabanı Çiçeği Bakımı 

Deve tabanı, Orta Amerika’ya özgü, yaprak dökmeyen tropik asma ve çalı türleridir. Doğal yaprak delikleriyle ünlüdürler. Deve tabanının yaprak deliklerine fenestrasyon denir ve yaprak hücrelerinin kütlesini destekleyecek şekilde azaltırken yaprağın yayılmasını artırarak orman tabanında güneş lekesi yakalamasını en üst düzeye çıkarmak için teorize edilir.

Ev bitkileri olarak iki farklı deve tabanı türü yetiştirilmektedir – Monstera deliciosa ve Monstera adansonii. Monstera adansonii, M. deliciosa’dan daha uzun, sivrilen yapraklara ve tamamen kapalı yaprak deliklerine sahip olmasıyla ayırt edilir. Monstera deliciosa yaprak delikleri sonunda kenarlara doğru büyür ve olgunlaştıkça açılır.

Parlak güneş ile kısmı gölgede yetişir. Yoğun, doğrudan güneş için uygun değildir ancak buna dayanacak şekilde iklimlendirilebilir.

Her bir ila iki haftada bir sulayın, sulamalar arasında toprağın kurumasını sağlayın. Daha parlak ışıkta daha sık ve düşük ışıkta daha az sulamayı bekleyin. Deve tabanı, filtrelenmiş sudan veya kullanmadan önce gece boyunca dışarıda bırakılan sudan yararlanabilir.

Normal oda nemi uygundur, ancak mümkünse nemli koşulları tercih eder. İç mekandaki nem seviyesini artırmak için ince bir sprey veya nemlendirici kullanmayı düşünün. Çoğu ev bitkisi, 18 derece ile 30 derece aralığındaki sıcaklıkları tercih eder. 15 derecenin altına düşmesine izin vermemek en iyisidir.

İyi drene olan bir saksı karışımı kullanın. Gerektiğinde toprak havalandırmasını artırmak için perlit veya lav kayaları gibi malzemeleri karıştırın.

Deve tabanı kolay giden bir bitkidir ve genellikle haşere içermez. Neem yağı gibi doğal bir pestisitin haftalık spreyleri ve bitkinin düzenli olarak silinmesi ile haşereleri ortaya çıkar çıkmaz tedavi edin.

Yaprakları tüketilirse deve tabanı genel olarak kediler, köpekler ve insanlar için tahriş edici olabilir. En iyi uygulama, ev bitkilerini her zaman küçük çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği bir yerde tutmaktır.

Deve Tabanı Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Bu bitkiyi çoğaltmanın farklı yolları vardır. Tohumla çoğaltmak için, tohumlar ekildiğinde birkaç gün içinde filizlenir. Ancak, hızları hızlı değildir ve görünmeleri zordur. Bu seviyede çok önemli olmayan ışığa kıyasla toprağı nemli tutmak çok değerlidir.

Keserek çoğaltmak da kolaydır. Bu yöntem bu bitki için gerçekten popüler çünkü köklenmesi çok zor değil. Kökler, alt yapraklardan çıkarılan bir yaprak düğümünden sonra alınmalıdır. Daha sonra birkaç hafta suda köklenebilirler ve daha sonra toprağa ekilebilirler.

Deve Tabanı Çiçeği Çeşitleri
Deve Tabanı Çiçeği Çeşitleri

Deve Tabanı Çiçeği Çeşitleri

Kapalı ev bitkileri dünyası, güzel deve tabanı bitkisi ve büyük oluklu yapraklarını çok seviyor. Ancak boyut, renk ve delik konfigürasyonunda kendi varyasyonlarına sahip birkaç farklı monstera çeşidi olduğunu biliyor muydunuz? Bu doğru! Aslında, kırk sekiz monstera yani deve tabanı türü vardır, ancak yerel botanik bahçelerinde sadece birkaç tane bulacaksınız. En yaygın olanları ve vahşi doğada yalnızca on yedi kez tespit edilen çok nadir bir tanesini buraya ekledik. Oldukça temiz, değil mi?

Deve tabanı genellikle fidanlıklarda ve bahçe mağazalarında yanlış etiketlenir, çünkü monstera yaprakları yaşamları boyunca çok fazla büyür ve değişir. Genç bir bitki, olgun benzerlerinden tamamen farklı görünebilir ve aslında tamamen farklı bir tür gibi görünebilir!

Monstera deliciosa

Bu, hepimizin bildiği ve sevdiği en yaygın monstera çeşididir ve çoğunlukla bitki alışverişine gittiğinizde bulacağınız şeydir. Şu anda botanik bahçelerde ve baskılı ev dekorlarında çok popüler olan büyük, muhteşem delikli yapraklara sahip.  Bu bitkiye “deliciosa” denir çünkü bu bitkide Meksika ekmek meyvesi adı verilen meyveler yetişir. 

Monstera borsigniana

Bu aslında bir deliciosa çeşididir ve aynı isim altında satılabilir çünkü ikisi gençken ayırt etmek zordur. Söylemenin bir yolu, gövdeye bakmaktır. Deliciosas, yaprağın gövdeye yapıştığı yerde kabarma, büzülme veya sevimli küçük yumrular oluşturma eğilimindedir ancak borsigniana yapmaz. Borsigniana da daha küçüktür ve deliciosa’dan daha hızlı büyür. Olgun bitkiler, deliciosa gibi daha iradi olmayan bir tarzda delikler büyütmek yerine genellikle iki düzgün delik ya da yarık sırası oluşturur. Sonunda bir deliciosa yerine bunlardan biriyle karşılaşırsanız, asla korkmayın! Aynı boyda, neredeyse aynı büyüklükte ve biraz daha hızlı büyüyebilir ve yine de evinize çarpıcı bir katkı sağlar.

Monstera variegata

Monstera variegata ayrı bitkiler değil, bir renk varyasyonudur. Bazen bu bitkiler beyaz boya ile boyanmış gibi görünürler. Ben şahsen onları seviyorum! Bu bitkilerin, yeşilin yanı sıra beyaz veya krem ​​rengi ile desenli bitkiler anlamına gelir. Bu bitkileri bulmak daha zor olma eğilimindedir ve bu nedenle çok daha pahalıdır. Bu arada, onları bulabilecek kadar şanslıysanız, bu listedeki çeşitlerin çoğu da alacalı bir biçimde gelir!

Monstera adansonii

Bu çeşitlilik, deliciosa’dan biraz daha küçük bir görünümdedir ancak delikler ve yarıkları hala oldukça büyük görünür! Delikler genel olarak yaprağın yaklaşık yarısını kaplar. Bu bitkileri bulmak aslında oldukça kolaydır ancak aynı zamanda monstera obliqua olarak yanlış etiketlenirler. Ancak gerçek obliqua son derece nadirdir bu nedenle bu etiketi bir çocuk odasında görürseniz, aslında bir monstera adansonii’ye baktığınızdan emin olabilirsiniz. Adansonii ayrıca obliqua’dan daha kalın, daha pürüzlü yapraklara sahip olma eğilimindedir.

Monstera pinnatipartita

Bu bitkilerin çok büyük, parlak yaprakları var ancak yaprakların kenarlarına kadar uzanan deliklerden ziyade yarıklar yetiştirmeye meyillidirler. Yaprak sapları sert ve sağlamdır ve muhteşem bir zümrüt yeşili rengine sahiptirler. Bunları bulmak biraz daha zordur, ancak genellikle bir veya iki tanesini çevrimiçi olarak temin edebilirsiniz.

Monstera dubia

Bu benim favorilerimden biri! Bu çeşitlilik, hem koyu hem de açık yeşil renkte çok küçük, kalp şeklinde yapraklar ile karakterizedir. Kendi başına alacalı değil, ona yaklaşıyor. Daha kısa sapları ve bitkinin tırmandığı her şeye daha yakın büyüyen yaprakları olan bir asma gibi büyür. Bunları bulmak zor, ama bir tane görürseniz, yakalayın!

Monstera siltepecana

Bu sevimli çeşidin, merkezi damar çevresinde yoğunlaşan daha küçük deliklere sahip, gözyaşı damlası şeklindeki büyük yaprakları vardır. Genellikle diğer deve tabanı bitkilerinden daha açık renklidirler ve hem koyu hem de açık yeşil tonlar içerirler. Muhteşem! Bulmak daha zordur, ancak bir tanesini elinize alabilirseniz güzeldir.

Monstera obliqua

Bitkinin bu türünü botanik bahçelerinden veya başka yerlerde gerçekten bulamazsınız. Ama o kadar güzel ki yine de listemize aldık.

Bu çarpıcı bitkiler yine oldukça karakteristik deliklere sahiptir, ancak yapraklardaki delikler oldukça geniştir. Delikler, kağıt inceliğinde yaprakların yüzde 90’ını kaplayabilir, bu nedenle bu bitkiler son derece hassastır ve onları fidanlıklarda bulamazsınız. Ama eğer şanslıysanız bazı botanik bahçelerinde onları yakalayabilirsiniz. Bu bitki vahşi doğada sadece on yedi kez görüldü ve genellikle diğer çeşitlerle melezlenmesi için incelendi.

Rhaphidophora tetrasperma veya mini monstera

Bu bitki teknik olarak bir monstera değil (muhtemelen “monstera”nın bilimsel adında olmadığını fark etmişsinizdir), ancak bir tanesiyle birlikte güzel görünüyorlar!

Bu bitki, yapraklarda aynı karakteristik deliklere sahip daha küçük bir monstera versiyonuna benziyor, ancak büyük delikler yaprağın kenarına kadar uzanıyor ve daha çentikli görünüyor. Koyu yeşil renk çarpıcıdır ve bunlar daha egzotik monstera çeşitlerinden bazılarından daha yaygındır ve bakımı oldukça kolaydır. 

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx