Sağlık

Dilde Uçuk Neden Çıkar? Nasıl Geçer?

Reklamlar

Dilde uçuk neden çıkar sorusunun birçok cevabı bulunmaktadır. En az bir kere de olsa hepimizin başına gelmiş olan uçuk problemi canımızı sıkar ve yeri geldiğinde gündelik hayatımızı olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden uçuk çıktığı zaman hemen gitmesini isteriz ve buna istinaden de çözüm ararız. Özellikle de stresli olduğumu zamanlarda kendini gösteren dilde uçuk çıkması nasıl geçer oldukça merak edilmektedir. Şimdi gelin hep beraber dilde uçuk neden çıkar? Nasıl geçer sorularına cevap arayalım.

Uçuk Nedir?

Uçuk; dil, dudak, yanak, ağız çatısı ve hatta boğaz gibi ağzın herhangi bir yerinde ortaya çıkabilen, çıktığında çok fazla ağrıya sebep olan küçük yuvarlak bir lezyondur. Sadece ağrıyla kalmayıp yemek yemeden konuşmaya birçok olumsuz etmenleri bulunmaktadır. Uçuğa sebep olan bu lezyonlar küçük, yuvarlak veya oval şeklinde yaklaşık 1 cm çapındadır.

Kimimizde sıklıkla karşılaştığımız bu uçuk problemini kimimiz çok nadir yaşamaktayız. Eğer sıkça uçuk problemiyle karşı karşıyaysanız doktora görünmeli ve bunun altında yatan sebepleri iyice araştırmanız gerekmektedir.

Reklamlar
Dilde Uçuk Neden Çıkar?
Dilde Uçuk Neden Çıkar?

Dilde Uçuk Neden Çıkar?

Dilde uçuk neden çıkar sorusunun cevabı oldukça geniştir. Uçuklar bebekler de dahil olmak üzere her yaştan insanda ortaya çıkabilmektedir. Tabi kimisinin sebebi bilinirken kimisinin sebebi bilinmemektedir. Fakat her ne olursa olsun uçuk çıkması vücudunuzda yolunda gitmeyen bir şeylerin belirtisi olduğu için altında yatan sebepleri iyice araştırmanız gerekmektedir.

  • Dilde uçuk vitamin eksikliğinden çıkabilir. Vücudumuzdaki vitamin eksikliği virüslerle, mikroplarla savaşma sırasında yenik düşeceği için uçuk çıkması kaçınılmaz olacaktır. Öyle ki çıktığı zaman da iyileşme süreci normale göre çok daha fazla olacaktır.
  • Dişlerde tel kullanımı da dilde uçuk çıkmasının bir diğer sebebidir. Çünkü ağzınızda bulunan teller ve besin arttıkları mikrop yuvası yaratacağı için uçuk çıkma ihtimali de yüksek olacaktır.
  • Diş fırçalamama da bu sebeplerin başında gelmektedir. Çünkü ağızda biriken besin atıkları zamanla uçuk oluşumuna zemin yaratacaktır.
  • Her şeyin altında yattığı gibi stres uçuk çıkmasının da altında yatan nedenler arasındadır.
  • Zayıf sindirimden kaynaklanan ağızda pH ’nın değişikliği de dilinizde uçuk çıkarabilir.

Dilde Uçuğun Belirtileri

Dilinizde uçuk çıktığı zaman anlamanız pek de zor olmayacaktır. Çünkü dilinizde uçuk çıkması yoğun bir ağrıya sebep olacaktır. Bunun yanı sıra konuşma ve yutma zorluğu da yaşayacaksınız. Nadir olarak da olsa ateş ve boyun bezlerinde büyüme gözlemlenebilir. Görsel olarak oval şeklinde küçük beyazımsı bir lezyon ile karşı karşıya kalacaksınız demektir.

Dilde Uçuk Nasıl Geçer?

Uçukların tedavisi doğal yöntemlerle giderilmeye çalışılsa da kesinlikle tıbbı muayene yapılarak gerekli kremler ve antibiyotikler alınarak geçmesi beklenmelidir.

Dilde Uçuk Ne Zaman Geçer?

Dilde uçuk ortalama 7 ile 10 gün arasında kendiliğinden yavaş yavaş iyileşme gösterecektir. Herhangi bir iz bırakma gözlenmez. Ancak bazı durumlarda iyileşme süreci daha da uzayabilir. Özellikle de çapları 1 santimetreden büyük ise iyileşmesi çok daha uzun sürecektir. Ayrıca sıklıkla ortaya çıktıklarında bazı hastalıkların belirtisi olacağından bir doktorla görüşülmesi ve gerekli muayenenin yapılması önerilmektedir.

Reklamlar

Dilde Uçuk Çıkmasına Ne iyi Gelir?

Dilde uçuk çıkmıştır ve iyileşme sürecini hızlandırmak istiyorsanız eğer bazı tedavi yöntemleri uygulayabilirsiniz. Bu yöntemler oldukça basit ve aslında normalde de yapmamız gereken yöntemlerdir. Ağızda oluşabilecek mikropların önüne geçmek adına dişlerinizi günde en az 3 kere fırçalayarak alkolsüz bir gargara ile temizleyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra dilinizde uçuk çıktığında sigara kullanmayınız. Canınızın çok daha yanmasına ve uçuğunuzun büyümesine sebep olacaktır.

Ayrıca ağzınızda uçuk çıktığı zaman lifli gıdalar ile beslenmeyi çok daha arttırarak iyileşme sürecine katkıda bulunabilirsiniz. Bol bol su içmeyi de ihmal etmeyiniz.

Bu yazımızda hepimizin başına gelen ve geldiğinde günlük hayatımızı olumsuz etkileyen dilde uçuk neden çıkar ve nasıl geçer sorularına cevap verdik. Varsa yorumlarınızı ve sorularınızı bekler, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

İlginizi çekebilir: Kolesterol Nedir? Nasıl Düşer?

YouTube kanalımız: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Elif Akkaş
Elif Akkaş

Merhaba ben Elif. 23 yaşındayım. Halkla ilişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisiyim. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Yazılarımın yolunuza ışık saçması dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx