Cilt Bakımı

Güneş Kremi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Güneş Kremi Faydaları

Reklamlar

Güneş kremi, cilt güzelliği ve cilt sağlığı için hayati derecede önem taşır. Güneş kremi kullanmadan önce, son kullanma tarihini kontrol etmelisiniz. Güneş kremlerinin çoğu, açıldıktan sonra on iki ya da on sekiz aylık bir raf ömrüne sahiptir. Güneş kremini yüksek sıcaklıklarda veya direkt güneş ışığında saklamak raf ömrünü kısaltabilir. Yani geçen yılki güneş kreminizi yanınıza aldıysanız, yeni bir şişe almanın zamanı gelmiş olabilir.  

Güneş kremi nedir, neden önemlidir, ne işe yarar, faydaları nelerdir, nasıl kullanılır, en iyi güneş kremleri nelerdir ve dermatologların önerdiği güneş kremleri nelerdir gibi soruların cevaplarını bu yazıda bulacaksınız. İyi okumalar…

Neler Okuyacaksınız? →

Güneş Kremi Nedir?

Güneş kremi, güneşin zararlı ışınlarının cilde direk temas etmesini önleyen, cildi koruyan krem türüdür.

Reklamlar

Güneşte korunmak çok önemlidir ve güneş kremi, güneşten korunma davranışının önemli bir parçasıdır. Peki güneş kremleri aslında nasıl etki ediyor? Bunları ne sıklıkla uygulamanız gerekiyor? Günde bir kez güneş kremlerine güvenebilir misin? Peki ya makyaj malzemelerinde bulunan SPF? Tüm bunları ve diğer tüm güneş kremi sorularınızın yanıtlarını almak için okumaya devam edin. 

Aileniz için etkili güneş korumayı seçmenize yardımcı olmak için güneş kremlerini ve cildinizde harika hissettiren ürünleri test ettik. Sizin için en iyi korumayı bulun ve güneş kremi incelemelerimize göz atın. 

Güneş Kremi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

SPF ne anlama geliyor? 

Güneş Koruma Faktörü (SPF), güneş kremlerinin UVA ve UVB radyasyonuna karşı sunduğu koruma miktarının bir göstergesini verir. Güneş kremi ile kaplı olan cildin, korunmasız cilde kıyasla UV’ye tepki olarak ne kadar uzun süre kızardığını gösterir. SPF 30 tüketiciler arasında popüler bir seçimdir. 

UVA ve UVB nedir? 

Bunların her ikisi de güneşten gelen ultraviyole radyasyon türüdür. UVB güneş yanığının ana nedeni olmasına rağmen, her iki tip de cilt kanseri ile ilişkilendirilmiştir. Güneş kremleri genellikle erken yaşlanma ile bağlantılı olan UVA’ya karşı da bir miktar koruma sağlar. Daire içinde UVA bulunan bir logo olan UVA mührü, bu güneş kreminin UVA’ya karşı koruduğunu da belirtir. 

Reklamlar

UVA mührü ne anlama geliyor? 

UVA mührü, bir ürünün SPF’lerinin en az üçte birine eşdeğer bir UVA koruma faktörü sunması için güneş kremlerine yönelik Avrupa Birliği tavsiyesini karşıladığını gösterir. Bununla birlikte, bazı ürünler yıldız derecelendirmesini gösterir. Bu ürünler tarafından talep edilen koruma Avrupa Birliği’nin gerektirdiği minimum değerden daha yüksektir. Bazı güneş kremleri, bazıları diğer ülkelerin standartlarına uyan başka logolar kullanır.

Güneş kremi nasıl etki eder? 

Güneş kremlerinde, fiziksel engelleyiciler ve kimyasal emiciler olmak üzere iki tür aktif bileşen vardır. Kimyasal emiciler UVA ve UVB radyasyonunu emerken, fiziksel engelleyiciler cildi korumak için bir kalkan görevi görür. Birçok ürün ikisinin kombinasyonlarını kullanır. 

Güneş Kremi
Güneş Kremi

Güneş Kremi Faydaları Nelerdir?

Herhangi bir güneş koruyucu kremin amacı, cildi güneşe maruz kalmanın neden olduğu zararlardan korumaya yardımcı olmaktır ve UVA ve UVB ışınlarına karşı korumaya yardımcı olan geniş spektrumlu bir formül tüm cilt tipleri ve etnik kökenler için gereklidir. Dışarıda uzun süre vakit geçirirken güneşten korunma zorunludur. Bununla birlikte, daha kısa maruz kalma aralıkları ve dolaylı güneş ışığının neden olduğu birikmiş hasarı önlemeye yardımcı olmak için her sabah en az bir defa uygulanmalıdır. Örneğin, araba kullanırken veya arabanıza gidip gelirken mutlaka kullanmalısınız. 

Güneş kremleri genel olarak losyon, krem, sprey ve diğer formülasyonlarda mevcuttur. Bebekler, çocuklar ve yetişkinler, her yaş ve yaşam tarzı için etkili bir geniş spektrumlu güneş koruma ürünü vardır ancak güneş kreminin faydalarını elde etmenin ve sağlıklı bir cildi korumanın anahtarı onu belirtildiği gibi uygulamaktır.

Geniş spektrumlu bir güneş koruma ürünü kullanırken güneş koruyucunun ana faydaları, cildi UVA ve UVB ışınlarından korumaya yardımcı olmak ve diğer güneş koruma önlemlerinde belirtildiği gibi kullanıldığında cilt yaşlanmasının ve cilt kanserinin erken belirtilerine yol açabilecek hasarı en aza indirmektir. Ek olarak, güneş koruyucu ürünler cilde ekstra nem gibi başka faydalar sağlamak için özel olarak formüle edilebilir ve cildin doğal koruyucu bariyerini geri kazanmaya yardımcı olmak için yatıştırıcı niasinamid ve seramidler gibi yararlı bileşenler içerebilir.

Bununla birlikte, cildi UV ışınlarından korumaya yardımcı olmak için etkili olmasına rağmen, özellikle kumsalda, havuz kenarında veya dışarıda önemli miktarda zaman geçirirken güneş kremi tek başına yeterli değildir. Kapsamlı güneş koruması için en iyisi koruyucu giysiler giymek (şapka ve güneş gözlüğü takmak dahil), mümkün olduğunda gölge aramak ve gün ortası saatlerinde doğrudan güneşe maruz kalmaktan kaçınmaktır.

Güneş koruyucu ürünler güneş yanığını önlemeye yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır ve geniş spektrumlu koruma, cildi UVA ve UVB ışınlarından korumaya yardımcı olmak için gereklidir. UV ışınları cilde girdiğinde, hücrelerin normal büyümesini ve işlevini bozmanın yanı sıra cildin kolajenini ve elastini de bozar. Bu da ince çizgiler ve kırışıklıklara yol açar.

Güneş kremleri, bir güneş koruma ürününde bulunan UV filtre bileşenlerine bağlı olarak iki şekilde çalışır. Homosalat gibi kimyasal bazlı bileşenlere sahip güneş kremleri, cildin üst katmanlarına nüfuz ederek ve cilt hücrelerine zarar vermeden önce UV radyasyonunu emerek çalışır. Çinko oksit ve titanyum dioksit gibi mineral güneş filtreleri, cildin yüzeyinde UV ışınlarını ciltten yansıtan bir bariyer oluşturur. Bazı güneş koruma ürünleri, hem kimyasal hem de mineral güneş filtrelerinin bir karışımını içerir.

Tüm vücudu korumak için önerilen güneş kremi miktarı yirmi sekiz gramdır veya bir shot bardağı büyüklüğünde bir miktardır. Güneş kremi bir kez uygulandığında iki saate kadar etkilidir. yüzerken, terlerken veya güneşlenirken daha azdır. Bu yüzden bu aktivitelerden sonra veya en az iki saatte bir tekrar uygulamak önemlidir. Suya dayanıklı bir güneş koruma ürünü, yeniden uygulanması gerekmeden önce kırk veya seksen dakikaya kadar etkili olarak etiketlenecektir. Herhangi bir güneş koruma ürününü belirtilen şekilde kullanmak önemlidir.

Güneş Kremi
Güneş Kremi

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Güneş kremi bir çeşit diş macunu gibidir. Yeterince kullanmazsanız veya yanlış kullanırsanız, işe yaramayacaktır. Sadece diş eti hastalıkları ve boşlukları yerine, kendinizi erken yaşlanmaya güneşe maruz kalmanın neden olduğu kırışıklıklar, sarkmalar ve melanin birikintileri veya daha kötüsü cilt kanserine açık bırakıyorsunuz.

Hiçbir güneş kremi ultraviyole (UV) ışınlarını engellemede yüzde 100 etkili olmasa da, birçok güneş yanığı hatalı veya seyrek uygulamadan kaynaklanır. Dermatologların yaklaşık tamamı, çoğu insanın güneş kremini düzenli olarak yeniden uygulamak için şişenin üzerindeki talimatları takip etmediğini söylüyor. 

Güneş kremini doğru şekilde sürmek ve günlük olarak, yalnızca cildinizin kavrulmasını önlemeye yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda güneşin zarar görmesini önlemeye yardımcı olur, cilt onarımı veya yaşlanma önleyici güzellik ürünlerine olan bağımlılığınızı azaltır.

Güneş kremini kalın bir şekilde yüzünüze ve cildinize uygulayın. Yüzünüzde bir yemek kaşığı (en az bir SPF 25 güneş koruyucu krem) ve vücudunuz için yaklaşık otuz gram güneş kremi kullanın. Kalın bir katman sürmediğiniz sürece bu güneş kremi işe yaramaz. Elinize dev bir damla sıkıp uygulamak yerine güneş kremini doğrudan yüzünüze sürün. Bu teknik, güneş kreminin cilde daha hızlı ve eşit şekilde emilmesine yardımcı olur.

Önce güneş kremi, ardından nemlendiricinizi cildinize sürün. Temiz ve kuru cildinize uygulamak en iyisidir. Bununla birlikte, bir çinko oksit veya titanyum dioksit güneş kremi kullanıyorsanız, bu daha az önemlidir.

Günlük güneş kremi kullanmanız önemlidir. Dermatologlar, güneşe maruz kalmanın büyük bir kısmı gündelik ve tesadüfi olarak yani onu metroya doğru yürürken veya öğle yemeği yemek için çıktığınızda olduğunu söylüyor. Bu yüzden günde birkaç kez güneş kremi sürmeniz önemlidir.

Güneşe çıkmadan önce güneş kremi sürmelisiniz.. Kimyasal güneş kremlerinin çalışması için cilde nüfuz etmesi için zamana ihtiyacı vardır. Bu nedenle, güneşe çıkmadan en az otuz dakika önce güneş kremi uygulamanız önemlidir.

Acil güneş korumasına ihtiyacınız varsa çinko oksit kullanın. Hem çinko hem de titanyum dioksit güneşin UV ışınlarını engelleyen minerallerdir bu nedenle cildinizdeki ışığı ısı enerjisine dönüştürmek için emilmesi gereken kimyasal güneş koruyucu bileşenlerden daha hızlı çalışırlar.

Güneş Kremi
Güneş Kremi

Güneş Koruyucular Ne Sıklıkta Kullanır?

Hangi faktörlü güneş kremi kullanmalıyım? Dermatologlar en az SPF 30 faktörlü güneş kremi kullanmanızı tercih etmemizi öneriyor. Cildiniz kolayca yanıyorsa, güvenli tarafta kalmak ve daha yüksek bir SPF’yi tercih etmek en iyisidir. Güneş kremini ne zaman uygulamalıyım? UV indeksi, herhangi bir günde güneş kremi uygulamanız gerekip gerekmediğine dair iyi bir gösterge sağlar. Endeks, düşükten çok yükseğe kadar değişir. 

Endeks üç veya daha büyükse, özellikle kolayca yanıyorsanız, güneş kremi kullanmayı düşünmeye değer. Yüksek bir UV endeksi derecelendirmesi her zaman sıcak havayla çakışmaz.

Ne sıklıkla güneş kremi uygulamam gerekir? 

Dışarı çıkmadan otuz dakika önce güneş kremi sürmek en iyisidir. Uzmanlar, daha sonra her iki saatte bir tekrar uygulamanızı tavsiye ediyor ancak yüzmeye giderseniz veya çok terlerseniz daha önce tekrar uygulamanız gerekebilir. SPF, cildinizin tüm gün boyunca çıplak cilde kıyasla güneş kremi ile yanmasının ne kadar süreceğini gösterir. Ancak araştırmalar, çoğu kişinin kötü uygulama nedeniyle belirtilen SPF’ye ulaşamayacağını göstermektedir. Çok az güneş kremi uygulamaktansa çok fazla güneş kremi uygulamak daha iyidir. 

Ne kadar güneş kremi uygulamalıyım? 

Çok fazla uygulama ihtimaliniz çok düşük. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) toplam vücut için 35 ml önermektedir. Bu yaklaşık yedi tatlı kaşığıdır. Bunun yanında, uygulamamız gereken miktar var. Yeterli güneş kremi uygulamamak, alacağınız koruma düzeyini azaltır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, daha az miktarda güneş kremi uygulamak, korumada orantısız bir azalmaya yol açar. Uygulanan miktar yarı yarıya azalırsa, koruma üçte ikiye kadar düşebilir.

Yaşlanma Karşıtı Güneş Kremi
Yaşlanma Karşıtı Güneş Kremi

Güneş Kremi Önerileri

Birçoğumuz kısa süreler için kapalı mekanda veya doğrudan güneş ışığı altında vakit geçirmemize rağmen, güneş kreminin aslında yıl boyunca tartışılamaz bir gereklilik olduğunu hatırlamak önemlidir. Herkesin genel olarak geniş spektrumlu (yanmaya neden olan UVB ışınlarına ve kalıcı hasara neden olan UVA ışınlarına karşı koruma sağlayan) ve 30 veya daha yüksek bir SPF’ye sahip güneş kremleri kullanmanız gerekir. Yüksek bir SPF, tekrar başvurmadan saatler sürebileceğiniz anlamına gelmez. Kolayca yanmasanız bile, güneşte her iki saatte bir güneş kremi kullanmanız gerekir ve yüzünüz için güneş kremi satın alırken, ince çizgiler veya sivilce gibi belirli endişeleri gideren bileşenlerin de bilincinde olmak gerekir.

Yine de bu yanıltıcı olabilir özellikle de çatlaklara yatkınsanız veya hassas bir cildiniz varsa önemlidir. Tüm farklı cilt tipleri için birçok seçenek var. Kullanılacak en iyi yüz güneş kremlerini bulmak için dermatolog ve cilt bakımı uzmanından farklı cilt tipleri ve aktiviteleri için güneş kremleri önermelerini istedik. Favorileri için okumaya devam edin. Unutmayın, bu güneş kremleri şapkalara ve koruyucu giysilere ek olarak kullanılmalıdır ve bunlardan herhangi birini sürmek gölgede zaman geçirmenizi mazur göstermez çünkü hiçbir güneş kremi güneşten zarar görmesini tamamen engelleyemez.

EltaMD UV Clear Broad-Spectrum SPF 46

Uzun süredir cilt bakım uzmanlarının favorisi olan EltaMD UV Clear, aynı zamanda dermatologlar arasında da en popüler seçimdir. Dermatologlar ve cilt bakımı uzmanları bu ürünü çok seviyor çünkü geleneksel güneş kremi gibi yağlı hissettirmediğini belirtiyor. Bu güneş kremi, kokusuz ve komedojenik olmamasına ek olarak, EltaMD’nin güneş kremi özellikle etkilidir çünkü cilde zarar veren serbest radikallere karşı korumaya yardımcı olan antioksidanlar açısından zengindir. 

Ayrıca bu güneş krem antienflamatuar özelliklere sahip bir vitamin B3 türevi olan niasinamid içermesini seviyor. Hafif ve yağsız olduğu için gözenekleri tıkamaz ve bu formül cildi nazikçe pul pul dökecek laktik asit içeriyor. Bu güneş krem ciltteki sebum oluşumunu düzenleyerek parlamayı önlüyor.

Tizo 2 Non-Tinted Facial Mineral Sunscreen SPF 40

Akne ve sivilcelerden muzdarip olanlar için en iyi formülasyonlara sahip olmadıkları için herhangi bir genel eczane güneş kremlerinden uzak durmanız gerekir. Ek olarak, akneye eğilimli cilde sahip olanların daha yoğun kremler yerine sıvı güneş kremleri aramalarını tavsiye ediyor. Sıvı sadece o kadar yoğun değil bu nedenle gözeneklerinizi tıkama olasılığı daha azdır. Sivilceye karşı gerçekten nazik olan bu güneş kremi, yağlı ciltler için işe yarayacak ipeksi bir pürüzsüzlük hissine sahiptir.

La Roche-Posay Anthelios Clear Skin Dry Touch Sunscreen SPF 60

Güneş ışınlarını engellemek için çinko oksit gibi fiziksel güneş kremleri kullanmanız gerekir. Başka bir seçenek de ışınları emen kimyasal bir güneş kremidir. Akne eğilimli ciltler için ideal görünebilir ancak maalesef UVA ışınlarına karşı koruyan çok az geniş spektrumlu kimyasal güneş kremi vardır. UVA koruması için FDA onaylı birkaç kimyasaldan birinin bu yağsız güneş koruyucu kremin ana bileşen olan avobenzondur. Kimyasal güneş kreminin yapışkanlık hissettirmeyen hoş bir formülasyonu olduğunu bilmelisiniz.

No7 Protect & Perfect Intense Advanced Day Cream SPF 30

Akne eğilimli ciltler için bu hafif güneş koruyucusunu dermatologlar öneriyor. Özel UV engelleyicileri, yalnızca güneşe ve çevresel streslere karşı geniş spektrumlu koruma sağlamakla kalmaz aynı zamanda ince çizgiler ve kırışıklıklara da yardımcı olur.

Jan Marini Physical Protectant Broad Spectrum SPF 45

Dermatologlar tarafından sevilen bu güneş koruyucu krem, tüm cilt tipleri için idealdir. Özellikle yağlı cilde sahip müşteriler tarafından sevilen bu güneş kremi mat bir yüzey için renklendirilmesi sağlar ve yağ emilimi için mikroskobik süngerler içerir.

Supergoop! Unseen Sunscreen SPF 40

Yağsız ve jel bazlı olduğu için, Supergoop pek çok dermatoloğun favorisi! Güneş kremi, yağlı ciltler için en iyilerden biridir. Çok hızlı kurur ve kolayca emilebilir bu nedenle cildiniz yağlı olduğunda bile hemen çıkmaz. Yağlı tiplere yönelik diğer güneş kremlerinden farklı olarak, macun kıvamına sahip değildir ve ciltte görünmez bir şekilde kurur.

Colorescience Sunforgettable Total Protection Face Shield SPF 50

Yağlı ciltler için başka bir seçenek de, Colorescience markasından geliyor. Makyajın altında veya üstünde kullanılabilen pudra bazlı bir güneş kremidir. Bu fırçayla sürülen güneş kremi, fazla yağı emer ve gün boyunca kullanılabilir. Cilt tonunuzla harmanlanabilecek bir avuç tonda mevcuttur ve krem ​​veya losyon değil pudra olduğundan her zaman mat bir görünüm bırakır.

Coola Classic Face Organic Sunscreen Lotion SPF 30

Kuru cilde sahip olanlar için, korumayı, nemlendirmeyi ve hidrasyonu birleştiren bir güneş kremi satın almalısınız. Bunlar genellikle Coola formülü gibi kremler veya losyonlar olacaktır. Aloe vera suyu, üzüm çekirdeği yağı ve diğer bitki bazlı nemlendiriciler dahil olmak üzere çok sayıda antioksidan içeren bu losyon, güneşe karşı sizi gün boyu korur.

EltaMD UV Daily Broad-Spectrum SPF 40

Kuru cildiniz varsa ve SPF’li nemlendirici kullanıyorsanız, korunduğunuzu düşünebilirsiniz ancak nemlendiricinizden güneş kremi almak asla yeterli değildir çünkü seyreltilir. Bunun yerine, yeterli koruma için nemlendirici içerikli bir güneş kremi sürmeniz gerekir. Bu EltaMD güneş koruyucusundaki hyaluronik asit, cildi korumanın yanı sıra nemli tutacaktır.

Cetaphil Daily Facial Moisturizer with Sunscreen, SPF 50+

Güneş kreminizin altına sürmek için bir güneş koruyuculu nemlendirici arıyorsanız, cildinizi güneş karşı koruma sağlarken cildi nemlendiren bu ürünü kullanmalısınız. Cildi emen kimyasal güneş kremlerini içerdiğinden, nemlendirici bileşenlerin ilave hidrasyon için daha derine nüfuz etmesini sağlar.

Soap & Glory Urban Legend Double Protection Antioxidant Day Cream Daily SPF 30 

Cilt dokusunu iyileştirmeye, nemlendirmeye ve parlatmaya yardımcı olabilecek SPF ve E vitamini, C vitamini ve yeşil çay gibi antioksidanlar içerdiği için bu güneş koruyucuyu iyi bir çok görevli olarak adlandırıyor. Bu güneş koruyucu krem hafif, yağsız bir kıvama ve hoş bir kokuya sahiptir.

ISDIN Eryfotona Actinica Ultralight Emulsion Sunscreen SPF 50+

Herhangi iyi bir güneş kremi, güneşe maruz kalmanın neden olduğu kırışıklıklara, ince çizgilere ve koyu lekelere karşı koruyacaktır. Bu tür ürünler mevcut güneş hasarını tersine çevirmek için gerçekten etkilidir. Antioksidanlar ve ultraviyole ışığın neden olduğu spesifik DNA mutasyonlarını tersine çevirdiği gösterilen fotolizaz enzimleriyle yükselir. Bu markanın güneş kremleri cildi koruyucu, yaşlanmayı geciktiren bileşenleri günlük SPF ile birleştiren zarif formülasyonlardır. Üstelik, E vitamini de var bu yüzden gerçekten güzelce cilde emiliyor.

En iyi Güneş Kremi Listesi
En iyi Güneş Kremi Listesi

Doktorların Önerdiği En İyi Güneş Kremi

Dermatologların en çok önerdiği güneş kremi markalarını sizler için inceledik. Listemize göz atmadan sakın güneş kremi satın almayın!

Elizabeth Arden Prevage City Smart Broad Spectrum SPF 50 Hydrating Shield

Kuru ciltte olduğu gibi, olgun ciltler ve kırışıklıkları tedavi etmek veya önlemek isteyenler için en iyisi Elizabeth Arden Prevage City Smart Broad Spectrum SPF 50 Hydrating Shield güneş kremidir. Çünkü fiziksel güneş kremleri ince çizgilerin üzerine oturabilir ve onları daha görünür hale getirebilir. Yeşil çay ve ferulik asit gibi güçlü antioksidanların karışımı sayesinde bu Elizabeth Arden formülünün yaşlanmayı geciktirme ve zararlı ışınlara karşı koruma etkileri vardır.

Alastin HydraTint Pro Mineral Broad Spectrum Sunscreen SPF 36 

Alastin’in bu güneş kremi, yoğun bir güneş kreminden çok bir baz gibi hissettirir ve melazmanın yayılmasını önlemek için iyi çalıştır. Ciltteki hiperpigmentasyonu ve koyu lekeleri önlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olmak için harikadır. Bunun nedeni güneş koruyucudaki anti-melasma kızılötesi engelleme teknolojisidir ve yaşlanma belirtilerini azaltmaya da yardımcı olur. Pazartesiden cumaya, güneşin altında uzun süre dışarıda olacaksanız bu güneş kremini sürekli çantanızda taşımalısınız.

Blue Lizard Australian Sunscreen — Baby SPF 30 Plus

Blue Lizard güneş kreminin büyük bir hayranı olan dermatologlar, bu ürünü çok fazla tavsiye ediyor. Blue Lizard bir Avustralya markasıdır. Avustralya’daki insanlar en yüksek melanoma oranına sahip olduğu için güneş kremlerini çok ciddiye alıyorlar. Bebekler için yapılmış olmasına rağmen bu güneş kremi, tahrişe neden olabilecek parabenler, kimyasallar ve kokular içermediğinden hassas cilde sahip yetişkinler için de iyidir. Aynı zamanda size en fazla korumayı sağlayan fiziksel engelleyiciler açısından da zengindir.

Blue Lizard Australian Sunscreen Active, SPF 30+

Egzersiz yapmak için Blue Lizard Active güneş kremi kullanmayı dermatoloğlar öneriyor. Bu formülasyon suya dayanıklı olduğu için güneşte egzersiz yaparken terlerseniz yine de koruyucu olacaktır. Hiçbir güneş kremi su geçirmez olmasa da, bu güneş kreminin suya dayanıklılık özelliği FDA tarafından onaylıdır. Bu nedenle yüzme veya terli aktiviteler için bu etikete sahip bir güneş koruyucuya güvenebilirsiniz.

Supergoop! 100% Mineral Sunscreen Stick

Koşmadan önce güneş kremi sürdüyseniz, muhtemelen güneş kremi yüzünüzden aşağı akarken gözlerinizdeki batma hissini biliyorsunuzdur. Bir stick güneş kremi, o kadar fazla akmayan bir güneş kremi elde etmenin iyi bir yoludur. Supergoop! Stick güneş kremi, “mineral bazlıdır ve suya dayanıklıdır. Aynı zamanda zeytin özü içerdiği için nemlendiricidir.

SkinCeuticals Physical Fusion UV Defense SPF 50

Kırk dakikaya kadar suya dayanıklı olduğu kanıtlanmış (yaklaşık olarak yüzdükten sonra tekrar uygulamak isteyeceğiniz zaman), SkinCeuticals’in fiziksel güneş kremi dermatoloğlar tarafından tavsiye edilmektedir. Bu güneş kremi, cildi çevremizdeki ultraviyole, görünür ve kızılötesi ışıktan koruyan doğal mineraller olan çinko oksit ve titanyum dioksit içerir. Üstelik ciltte yağlı bir his bırakmadan kolayca emilir.

Shiseido Ultimate Sun Protection Lotion WetForce Broad Spectrum Sunscreen SPF 50+

Bu güneş koruyucu krem suda saatlerca kaldıktan sonra bile koruma sağlar. Denizde, plajda ve havuzda vakit geçirmeyi seviyorsanız, sık sık sauna ve spaya gidiyorsanız ya da outdoor spor tutkunuysanız bu güneş kremi tam size göre… Üstelik bu güneş kremi ciltte beyaz iz bırakmıyor ve pürüzsüz bir hissi var.

EltaMD UV Physical Broad Spectrum SPF 41 Sunscreen — Tinted

EltaMD UV Clear formülüne benzer şekilde, bu versiyon, suya dayanıklı olmanın ek yararı ile yumuşak bir formülasyonda geniş spektrumlu koruma sunar. Bu güneş kremini yüzerken kullanabilirsiniz. Fakat gün içinde tekrar uygulamak çok önemlidir. 

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu