Sağlık

Helmipar Şurup Ne İşe Yarar? Helmipar Şurup Nasıl Kullanılır?

Reklamlar

Helmipar Şurup genel olarak antelmintikler grubuna dahil olan bir ilaçtır ve vücuttaki kurtçukları dışarı atmaya yarayan bir ilaçtır. Bu yazımızda Helmipar Şurup ne için kullanılır, Helmipar Şurup nasıl kullanılır ve Bu şurubu yan etkileri nelerdir gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Helmipar Şurup Ne İçin Kullanılır?

Helmipar Şurup, antelmintikler adı verilen ilaç ailesine aittir. Antelmintikler kurtçuk enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

Bu şurup genel olarak yaygın yuvarlak kurtçukları (askariazis) ve kıl kurtlarını (enterobiasis yani oksiüriyaz) tedavi etmek için kullanılır. Helmipar Şurup, kurtçukları felç ederek çalışır. Daha sonra dışkı yoluyla dışarı atılır.

Reklamlar
  • Dikkat! Helmipar Şurup sadece doktorunuzun reçetesi ile kullanılabilir.

Helmipar Şurup Nasıl Kullanılır?

Enterobiyazis tedavisinde yetişkinler ve çocuklarda bu ilaç yedi gün boyunca kullanılmalıdır. Yetişkinler günde iki gramlık tek doz bu şurubu kullanmalıdır. Çocuklarda ise günde iki kez bir gram şurup verilmelidir.

Askariyazis tedavisinde ise iki gün boyunca yetişkinler günde bir defa üç buçuk gram şurup kullanılmalıdır. Çocuklara ise günde bir kez maksimum üç buçuk gram şurup verilmelidir.

Helmipar Şurup Yan Etkileri

Bir ilaç, gerekli etkilerinin yanı sıra bazı istenmeyen etkilere de neden olabilir. Bu yan etkilerin tümü ortaya çıkmasa da, ortaya çıkarsa tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Ateş, deri döküntüsü veya kaşıntı, boğaz ağrısı ve ateş ile olağandışı yorgunluk ve halsizlik gibi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza danışınız.

Reklamlar

Genellikle tıbbi müdahale gerektirmeyen bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için bu yan etkiler tedavi sırasında kaybolabilir. Ayrıca doktorunuz, bu yan etkilerin bazılarını önlemenin veya azaltmanın yolları hakkında size bilgi verebilir.

Karın veya mide ağrısı, ishal, mide bulantısı ya da kusma, baş dönmesi, saç kaybı ve baş ağrısı gibi yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız ediciyse veya bunlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın. Burada bahsedilmeyen diğer yan etkiler de bazı hastalarda ortaya çıkabilir. Başka bir etki fark ederseniz, doktorunuza danışın.

Bu yazımızda Bu şurup ne için kullanılır, Helmipar Şurup nasıl kullanılır ve Helmipar Şurup yan etkileri nelerdir gibi soruların cevaplarını sizlerle paylaştık.

İlginizi çekebilir: Gayaben Şurup Ne İşe Yarar?

Faydalı ve güncel içerikler için bizi Instagram adresimizden de takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx