Sağlık

Hemanjiom Damar Beni Hastalığı Nedir?

Reklamlar

Gül lekeleri olarak bilinen damar beni denilen Hemanjiom damar beni hastalığı nedir, detaylarına birlikte göz atacağız. Hemanjiom hastalığı karaciğerden kaynaklanır, iyi huylu doğum ile birlikte gelen bir tümördür. Eğer tedavi edilmezse büyük psikolojik travmalara ve sağlık sorunlarına yol açabilir. Bazen kendiliğinden geçerken, bazı durumlarda da ilerleyerek vücudun her yerini sarabilir. Detaylara birlikte göz atalım.

Hemanjiom nedir?

Hemanjiom damar beni rahatsızlığı genellikle doğum ile birlikte görülen bir hastalıktır. Bu nedenle de bebeklerde daha çok görülebilir. İyi huylu ve damardan kaynaklanan bir hastalıktır fakat hızlı bir şekilde büyüyebilir. Bu nedenle bu rahatsızlık varsa takibi ve tedavisi yapılmalıdır. Fakat bazı türleri de kendiliğinden kaybolabilir. Eğer çocuğunuzda damar beni ile karşılaşırsanız ilk olarak paniklemeyin. Gerekli olan muayeneleri yaptırın. Damar beni kendiliğinden geçmez ve büyümeye başlarsa alanında uzman sağlık merkezlerinde tedavisini yaptırmak gerekir.

Damar Beni Tümörü Nedir?
Damar Beni Tümörü Nedir?

Damar Beni Tümörü Nedir?

Damar beni tümörü (hemanjiom) iyi huylu bir tümördür. Fakat damarın içindeki kan basıncı damar geliştirici faktörden dolayı büyümektedir. İç organlarda da görülebilir ve kanama ihtimali yüksektir. Bu da hayati bir duruma neden olabilir. Kötü huylu olması durumunda tam ismi “damar tümörüdür”. Damarsal yapılardan oluşan bir tümör yani urdur. Hemanjiomun kötü huylu olanına hemanjiosarkom denir. Hemanjiosarkomlar çok seyrek rastlanan bir hastalıktır.

Reklamlar

Hemanjiom Neden Olur?

Damar beni doğum ile birlikte gelen doğumsal bir anormalliktir. Bebek anne karnında büyürken nokta kadar küçük olan hemanjiom, giderek büyür. Ve çoğunlukla bebek doğduktan sonra büyümeye devam eder. Hastalığın başlamasına ve ilerlemesine vücutta salgılanan “damar geliştirici faktör” neden olur. Vücutta salgılanan bu maddenin miktarına göre hastalığın büyüme hızı da değişiklik gösterir. Hastalığın hızlıca büyümesinin yavaşlaması için dideral isimli ilaç verilebilir. Bu ilaç ile tedavi etmeye çalışılır. Genetik özelliği olsa da genetik olarak çocuklara aktarıldığı yönünde bilgi yoktur. Yani hemanjiomu olan birinin çocuğunda da olur gibi bir kural yoktur.

Hemanjiom Nasıl Anlaşılır?

Damar beni rahatsızlığının en can sıkıcı kısmı görsel olarak çirkin görünmesidir. Yüz ve dudakta oluşan damar beni oldukça kötü görünebilir. Ayrıca bir kötü yanı da damar benlerinin etrafının zedelenip kanamasıdır. Kanama durumları öldürücü düzeylerde olabilir. Büyüme ihtimali yüksek olsa da damar benleri bir anda aniden büyümez. Yani bu nedenle tedavi için vaktiniz vardır. İçerideki durumu teşhiş etmek için ultrason veya doppler ultrason kullanılır. MR, tomografi ve anjiyografi ile hastalığın düzeyi ve hayati önemi hakkında bilgiler edinilir.

Hemanjiom Büyür mü?
Hemanjiom Büyür mü?

Hemanjiom Büyür mü?

Damar beni bağımsız bir organ gibi büyüyebilir. Fakat kendiliğinden küçülebilir de. İlk bir yaşta “damar geliştirici faktör” denilen ve vücutta salgılanan maddenin etkisiyle büyüme ihtimali yüksektir. Dideral isimli ilaç kullanılmasına rağmen büyüyen hemanjiomlar kontrol edilmeli ve tedavi yöntemlerinden uygun olanı uygulanmalıdır.

Hemanjiom Çeşitleri

  • Şarap lekesi (port-wine stain) ; yüzeyel leke gibi
  • Çilek (cherry-strawberry); küçük damar benleridir
  • Büyük damar beni (kavernoz hemanjiom) çok büyük
  • Gül lekesi (spider hemanjioma)
  • Melek öpücüğü (alında leke gibi olur)
  • Organ hemanjiomları (karaciğer, beyin vs)
  • Leylek ısırığı (ensede görülür çok sıktır, kendiliğinden düzelir)
  • Hemanjiomatozis (vücudu tüme yakın kaplayan)
  • Vücutta kırmızı benler; chery sınıfına giren, daha çok gövdede oluşan, 40 yaşından sonra ortaya çıkan kırmızı noktacıklardır.

Hemanjiom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Halk arasında damar beni olarak bilinen rahatsızlık tıp dilindeki ismi hemanjiomdur. Bu nedenle de damar beni olarak da kaynaklarda yer almaktadır. Hemanjiom tedavisi için mutlaka tecrübeli bir sağlık kuruluşuna danışmak, kalp ve damar alanında uzman bir ekibe başvurmak gerekir. Gelişen teknoloji ile tedavi yöntemleri de gelişen Hemanjiom duruma göre bir ya da bir kaç seansta tedavi edilebilir. Hastanın durumuna göre köpükle, ilaçla ve ameliyat gibi yöntemler ile tedavi edilebilir.

Reklamlar

Hemanjiom Tedavisi

Ameliyat ile damar beni tedavisi

Damar beni ameliyat ile çıkarılabilir. Bu işlem narkoz verilerek yapılır ve kanama çok olacağı için çok miktarda yedek kan bulundurulur. İşlem sırasında hemanjiom olan büyük bir şekilde kesilip çıkarılır ve deri dikilir. Ancak tekrarlama riski yüksektir bu nedenle ameliyat tedavisi pek uygulanmamaktadır.

İlaç ile (dideral) damar beni tedavisi

Bebeğin hayatının ilk senesinde salgılanan damar geliştirici faktör hemanjiomun büyümesine sebep olmaktadır. Bu aşamada propranolol yani kutu adıyla dideral isimli damar geliştirici ilaç kullanılabilir. Bebeğin ilk senesinde dideral isimli ilacı kullanmadan başka bir tedavi denenmemelidir. Bu yöntem en pratik olanıdır ve hastaların büyük bir kısmında başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Dondurarak (criyoterapi) damar beni tedavisi

Hemanjiom küçük ise dondurarak tedavi uygulanabilir. Fakat başarı şansı düşüktür.

Isıtılarak yakma (koter veya infrared koagülasyon) damar beni tedavisi

Başarı sonucu en yüksek yöntemdir. Hemanjiom olan birçok bölgeye güvenle uygualanabilir.

Köpükle damar beni tedavisi

Hemanjiom boyutu büyük ve çok büyükse köpükle tedavi sonucunda başarılı sonuçlar alınır. Bu yöntem ile tedavi edilmeyecek vaka yok denecek kadar etkilidir.

Işıkla (lazer) damar beni tedavisi

Hemanjiom şarap lekesine benziyorsa ışıkla lazer tedavisinden yararlanılır. Işıkla lazer tedavisi yüzeysel vakalarda kullanılır. 20 dakika yarım saat süren seanslar halinde yapılır. Seanslar sonucunda yanık izi görünümü kalır.

Partikülle tıkama damar beni tedavisi

Damar benini tedavi etmek için damarı tıkan küçük parçacıklar damarın içine verilir. Bu yöntem karaciğerdeki gibi organlarda olan hemanjiomlarda kullanılır.

Hemanjiom Tedavi Edilmezse Ne Olur?
Hemanjiom Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Hemanjiom Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Hemanjiom doğuştan geldiği için bebeklerde görülür. Bazen bir süre sonra kendiliğinden kaybolarak geçer. Ama eğer geçmeyecek gibiyse zamanla büyümeye başlar. Eğer hemanjiom kaybolduysa herhangi bir tedaviye gerek yoktur. Ama hemanjiom bazen tedavi olunmadığında çok büyüyebilir. Bu durumda etki alanı genişler. Ve içinizin bakmaya bile dayanamayacağı bir hale gelir. Bu nedenle kesinlikle tedavi aksatılmamalıdır.

Hemanjiom rahatsızlığında tedavi hastalığın boyutuna göre ve yerine göre yapılır. Fakat tedavi süreci uzun ve meşakkatlidir. Bu nedenle hasta ve ailesi iyice bilgilendirilmelidir. Bu rahatsızlığın tedavisi alanında uzman damar cerrahı veya plastik cerrah tarafından yapılır. Uygulanan tedavi çeşidine göre damar beninin yapısına bağlı olarak değişir. Bu nedenle hangi doktorun tedavi edeceği de hastalığın durumuna göre değişir.

Hemanjiom Kendiliğinden Küçülür mü?

Bazı hemanjiom çeşitleri kendiliğinden küçülse de hepsi küçülmez. Bu hastalığa yakalanan kişilerin yalnızca yüzde 20sinde hiçbir işlem gerekmeden kendiliğinden küçülebilir. Bazen de kaybolabilir. Neye bağlı olarak küçüldüğü, kaybolduğu tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle önceden küçülür ya da küçülmez diye yorum yapmak biraz zordur. Bu hastalığın meydana gelmesi ile bilinen tek gerçek doğumdan sonra damar geliştirici faktör denilen maddenin azaldığıdır.

Hastalarda genellikle damar geliştirici faktör yüksektir. Özellikle bebeklerde ilk bir yaş bu şekilde görülür. Ancak küçülür mü kendiliğinden geçer mi diye beklerken tedavi geciktiği için hemanjiom (damar beni) büyüyebilir. Eğer damar beninin boyutunda bir büyüme varsa yakından takip edilmeli ve vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna başvurup tedaviye başlanmalıdır.

Hemanjiom Tedavisi Nasıl Yapılır?
Hemanjiom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hemanjiom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hemanjiom damar beni rahatsızlığının tedavisi hastalığın düzeyine, yaygınlığı ve tipine göre farklılık gösterir. Hastalığın durumuna uygun teknolojiler kullanılır. Damar beni vücudun her bölgesinde olabilir. Hatta bazen iç organlarda da olabilmektedir. İç organlarda olan damar benleri ciddi miktarda kanamaya neden olabilir. En çok kol, bacak, yüz bölgelerinde dudak kenarında gül lekeleri yani hemanjiom görülür. Bazen oldukça küçük 2mm kadar olabiliyorken bazen de çok büyüyerek 30 cm kadar bile olabilir. Hatta bazen tüm yüzü, tüm bacağı kaplayacak kadar büyük olabilir. Büyümenin nedeni damar kaynaklı olmasıdır. Hemanjiom (damar beni) benign (iyi huylu) olanıdır, ancak hemanjiosarkom diye kötü huylu olan tipi de vardır ve çok seyrek rastlanır.

Hemanjiom tedavisi için 6 farklı yöntem vardır. Bunlar ameliyat, ilaç enjeksiyonu, köpük, lazer, i.r.c ve termokoagülasyon tedavileridir. Bu yöntemler nasıl ve kimlere uygulanır birlikte göz atalım.

Ameliyatla tedavi

Hemanjiom tedavisi için ameliyat yapılacaksa, ilk olarak cilt kesilir, damarsal yumağın olduğu bölgeye erişilerek doku çıkarılır. Fakat bu işlem sırasında çok fazla kanama olur. Bu nedenle ameliyata başlamadan önce hastaya uygun ciddi bir kan stoğunun olması çok önemlidir. Çünkü ameliyat sırasında çok fazla kan kaybı yaşanabilir. Hatta bu kan kaybından hasta kaybedilebilir. Bu nedenle kan stoğu en önemli noktadır.

İlaç enjeksiyonuyla tedavi

İlaç enjeksiyonuyla tedavi işleminde damarı yakıcı sklerozan isimli madde damarın içine verilir. İlaç verilen yerdeki damar yumağı zamanla büzülür ve yok olur. Bu işlem seanslar halinde uygulanır. Ve riski en az olan sonucu da başarılı olan bir uygulamadır. Bu uygulamanın güzelliği kanama riski olmadan ve iz kalmadan tedavinin sağlanmasıdır. Skleroterapi uygulaması için tecrübeli kurumları tercih etmelisiniz.

Köpükle hemanjiom tedavisi

İlaç ile enjeksiyon yöntemine benzeyen bu tedavide skleroterapi işleminde kullanılan madde köpürtülüp damara verilir. Böylece damar beninin içindeki tıkanmanın açılması sağlanır. Bu işlemde sonuç almak biraz zaman alır ama risksizdir. Sonucunda başarılı olma ihtimali yüksektir. Geliştirilen tedaviler arasında en etkilisi olduğu söylenebilir.

Lazer tedavi

Lazer tedavisi şarap lekesi, gül lekesi, örümcek ağı denilen tipler gibi yüzeysel ve orta düzeyde olan kabarıklıklar için kullanılır. Yüksek ışık damarda bulunan tümörü yok eder. Bu işlem aylık seanslar şeklinde uygulanır. Damar beninin genişliğine göre 5-15 seans sürebilmektedir.

İ.R.C Tedavisi

Bu tedavi yönteminde kullanılan cihaz kızıl ötesi ışınlara sahiptir. Ve bu ışınlarla damar içinde pıhtılaştırma oluşturur. Yüksek ısı verdiği için uygulanan damar yumağını pişirir ve yok eder. Etkisi ise anından görülür. Bu işlem uygulandığı gibi hemanjiomda görülen kırmızı renk giderek beyaza yakın bir görüntü oluşur. Bu işlem ameliyatsız uygulandığı için çok kullanışlıdır. Hemanjiom rahatsızlığında İRC tedavisi etkilediği bölgenin büyüklüğüne göre değişir.

Ancak genel olarak 1-3 seansta tamamlanır yani hastalık dar alandaysa bir seansta düzelir ancak geniş alana yayılıyorsa seanslar gerekebilir. İ.R.C tedavisi bazı durumlarda mesela çok kabarık ve büyükse tek başına etkili olmaz. Bu durumda diğer yöntemlerle birlikte kullanılır. Bu yöntem özellikle küçük hemanjiomlarda çok pratik bir tedavi seçeneğidir. Tedavinin güzel yanı tedavi sonunda ya hiç iz kalmaz ya da hafif yanık izi kalır burada işlemi gerçekleştiren kişinin başarısı çok önemlidir.

Termokoagülasyonla tedavi

Termokoagülasyonla tedavi yönteminin çalışma şekli, ucu elektrik enerjisiyle ısınan metal çubuk hemanjioma dokunulur. Hemanjiomun içindeki kan 90-110 dereceye kadar ısınır. Böylece kan pıhtı haline dönüşür. Kanın pıhtı haline dönmesi tamamen yok olduğu anlamına gelmektedir. Termokoagülasyonla hemanjiom tedavisi sonucu o anda görülen radikal bir tedavi seçeneğidir, 1 cm ve daha küçük tüm damar benlerinin tedavisinde güvenle kullanılabilir.

İlginizi çekebilir: Diz Kapağındaki Çıtırtı Sesi Neyin Belirtisidir, Neden Olur?

Youtube kanalımıza abone olarak bize destek olabilirsiniz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx