Cilt Bakımı

Evde Profesyonel Cilt Bakımı Merve Özkaynak

Merve Özkaynak

Reklamlar

Bugün, Youtuber Merve Özkaynak’ın popüler evde profesyonel cilt bakımı videosunu sizler için yazdık. Özellikle pandemi döneminde profesyonel cilt bakımı yaptırmak için güzellik merkezlerine gitmek istemezseniz Merve Özkaynak’ın paylaştığı harika ürünleri ve teknikleri deneyebilirsiniz. Bu, harika profesyonel cilt bakımını evde çok kolay şekilde yapabilirsiniz.

Herkese merhaba, ben Merve Özkaynak. Kanalıma hoş geldiniz.  Bu videomda derinlemesine cilt bakımımı nasıl yaptığımdan bahsedeceğim ve uygulamalı olarak göstereceğim. Aslında bir nevi evde profesyonel cilt bakımı da diyebiliriz. Umarım keyifle izlersiniz. Evet çok uzun zamandır yapmak istediğim bir videoydu. Çünkü sizlerden fazlasıyla bana soru geliyordu: ”Merve böyle haftalık derinlemesine temizliğini nasıl yapıyorsun? Toniği önce mi sürüyorsun, işte o yaptığın gün kil maskesi yapıyor musun? Kil maskesinden sonra ne yapıyorsun?” diye. Şimdi bütün o sorunlarınızın cevabını aslında vermiş olacağım. Bence bu videoda faydalı böyle küçük ipuçları da bulacaksınız kendinize diye düşünüyorum. 

Benim bu bakım haftada, haftada diyorum özür dilerim ayda iki kere yaptığım bir bakım. Çünkü gerçekten derinlemesine, her şeyiyle bir bakım olacak. Normal standart günlük bakımım zaten çok az işte temizleyicim, göz çevresi kremim, peelingim vesaire. Ama bunda bayağı hani derinlemesine derinlemesine bir bakım yapacağız. O yüzden sizin de hoşunuza gideceğinizden eminim. 

Reklamlar

Şimdi öncelikle, cilt bakımıma başlamadan önce, bu ayda 2 kere yaptığım cilt bakımım öncesi ben mutlaka yüzümdeki…. Tüy çıkan tüy de değil kıl aslında kıl çıkan bölgeleri mutlaka alıyorum. Çünkü cilt bakımımı bence zorlaştırıyor. Özellikle böyle şeftali tüyleri eğer şuralarınızda şeftali tüyleri varsa, ya da işte çenenizde. benim mesela burada şeftali tüy problemim yok ama hamilelikten sonra ne yazık ki hormonal değişikliklerden ötürü çenemde özellikle inanılmaz derecede bir kıllanma oldu. Bir sürü yol denedim, iple almayı denedim işte cımbızla almayı denedim. Bence yapabileceğiniz en kötü şey özellikle çene bölgesindeki ve bıyık bölgesindeki kıllar için cımbız olur.

Merve Özkaynak
Merve Özkaynak

Cımbız tek tek aldığınızda gerçekten kılları inanılmaz derecede sertleştirip simsiyah hale getiriyor. Böyle biraz teniniz de açıksa onlarda çok belli oluyor.

O yüzden ben şimdi yeni favorim Braun’un Face Spa Pro’suyla çenemdeki çıkan siyah siyah böyle biraz hafif sertleşmiş kılları alacağım. Çünkü onlar varken cilt bakımı yaptığım zaman, tam olmamış gibi hissediyorum. Yani bir eksik gibi kalıyor o yüzden mutlaka öncesinde alıyorum. Ben şimdi çenemdekileri alacağım. Şöyle dönüyor. Şuralarımda özellikle var. Bu arada mesela baktığınızda o kadar da kılım yokmuş gibi hissediyorsunuz. Ama alet aldığı zaman üzerindekileri gördüğünüzde böyle ufak çapta bir şok yaşıyorsunuz hakikaten. Tek seferde çok güzel alıyor. Bu arada bu aletin tek şeyi de epilatör değil.

Bunu cilt bakımında çok kullanıyorum şimdi göstereceğim size ne şekilde kullandığımı. Örnek veriyorum eğer hani böyle bir aletle alacaksanız bıyıklarınızı, çenenizi… Mutlaka hani hemen alıp bir yere gitmek gibi değil de, çünkü kökünden aldığı için epilatör olduğu için hafif kızarıklık yaratabiliyor.

Reklamlar

Böyle birazcık daha önden yapın, makyaj yapsanız üzerine hiç görmezsiniz kızarıklığı tabi ki. Hemen geçiyor böyle bir 15-20 dakika içinde ama. Biraz bıyığımı da alacağım şurada çünkü. Bu özellikle tatillerde inanılmaz derecede hayat kurtaran bir şey. Çünkü eğer kendiniz almıyorsanız iple, orada iple bıyık alacak birisini bulmak ya da işte ağdayla. Zaten ağdayı ben hiç önermiyorum.

Hele yaz döneminde. Çünkü, sir ağdayla alındıkta sonra güneşe çıktığınızda burada böyle simsiyah leke kalabilir, çok dikkat edin. Seyahate giderken bile pıt diye atın çantanıza. Tertemiz oldum. Bakar mısınız? Nefis oldu. Şimdi bunu bir temizleyeyim ben. Şöyle küçük fırçası var. Bununla temizliyorsunuz.

Şöyle. Şimdi cilt bakımıma geçebilirim, kıllar alındı yüzümdeki kıllar. Tertemiz, yumuşacık hiçbir şekilde cilt bakımımızı engelleyecek bir şey yok. Tertemiz şekilde cilt bakımımıza başlıyoruz.

Ben başlamadan önce genelde daha iyi sonuç alabilmek için mutlaka bir şey yapıyorum, uzaktan bir buhar tutuyorum yüzüme. Kesinlikle zorunda değilsiniz bu arada buhar tutmak. Ama daha derinlemesine temizlik yapmak anlamında ben gerçekten faydasını görüyorum. Mutlaka ama sonrasında hani buharla gözenekleri açtığımız için, cilt bakımı yaparken ve sonrasında da gözenekleri yine eski haline getirmemiz gerekiyor. Çok değil zaten, az tutacağım. Klasik, bildiğimiz bir tasa sıcak suyumu koydum. Şöyle, görebiliyor musunuz? Bunu şimdi, şu aynamı kaldırayım. Cilt soğumadan biraz acele ediyorum. Şimdi hemen epilatör başlığını çıkarttıktan sonra, cildimi temizleyeceğim başlığını geri taktım ve sevdiğiniz bir peelingle, hazır cildiniz yumuşakken hemen… Çok da soğutmamak lazım. Şöyle özellikle burun kısmına…

Merve Özkaynak Cilt Bakımı
Merve Özkaynak Cilt Bakımı

Evet şimdi dediğim gibi sevdiğiniz bir peelingle hemen başlıyorum. Döner başlıklı ve yuvarlak hareketlerle peelingimi tüm cildime yayıyorum. Bunu tabi ki peelinginizi normal şartlarda elle de yayabilirsiniz ama bunun etkisi elden insan elinden çok daha fazla olduğu için döner başlık çok daha etkili oluyor. Bastırdığınız zaman bu arada uyarı veriyor. Aynı şey epilatör başlığı için de geçerli. Çok bastırma demek istiyor durduruyor yani. O çok güzel, kontrollü olması. Benim daha önce mesela kullandığım bu tarz bu yüz temizleme aletlerin çoğunda o özellik yoktu. Dolayısıyla farkında olmadan çok bastırdığınızda cildiniz çok kızarıyor ve kılcal damarlarınız hemen ortaya çıkabiliyor. Bunun bu kontrol mekanizması çok hoşuma gitti. Eğer bu arada cildiniz hassassa böyle granüllü peeling de yapmak zorunda değilsiniz kesinlikle. Yapmayın zaten cildi çok hassas olanlar, granüllü peeling kullanmayın. Granülsüz peelingler var.

Böyle meyve asidi içeren, AHA deniyor ona. Onları kullanırsanız çok daha iyi olur hassas ciltler için. Bu arada ben mesela şu anda bir ürün kullandım peeling için. Ama normal şartlarda hiç ürün dahi kullanmanıza gerek yok.

Normal cildimiz nemliyken, kuru cilde değil, sıkın spreyi ya da yüzünüzü yıkayın. Direkt nemli cilde de aynı şekilde peeling etkisini bu ölü derilerden arındırma işlemini yapabilirsiniz. Ürüne hiç gerek yok, ürün şart değil yani. Ama ben seviyorum; çok sevdiğim de bir ürün olduğu için The Body Shop Chinese Ginseng and Rice ile çok güzel bir ikili oluyor. Bir de sevdiğim bir yanı da şu, çok küçük bir alet olduğu için seyahate götürebiliyorsunuz, şarjlı olduğu için kabloyla vesaire ile de uğraşmanıza gerek yok. Ya da pilli olmadığı için pille de uğraşmanıza gerek yok.

Evet şu an çok güzel temizledi. Böyle daha devam etmek istiyorsanız, biraz böyle su koyabilirsiniz. Cildinize ekleyebilirsiniz. Cildim şimdiden zaten tertemiz oldu. Başlığını yıkayacağım bunun ürün kullandığım için. Şöyle bastığınız zaman şu kısmı çıkıyor zaten, şıkır şıkır bunu yıkıyorsunuz. Sonra çıt diye tekrar kuruduktan sonra takıyorsunuz. Şimdi ben bir yüzümü yıkayayım. Çok güzel oldu bu arada şimdiden bütün yüzüm yumuşacık oldu.

Yüzümü yıkadıktan sonra da genelde normal şartlarda bu işlemi yaptıktan sonra hangi maskeyi kullanıyorum, ondan bahsedeceğim. Bu arada eğer isterseniz, diyelim ki yaptınız maskenizi ve peelinginizi. Ondan sonra eğer hala böyle siyah nokta olduğunu düşünüyorsanız da 1 tane siyah nokta bandı kullanabilirsiniz. Ben şimdi yıkadıktan sonra bakacağım, görüntüde iyi. Ama hala böyle küçük küçük siyah noktalar varsa 1 tane belki bant yapıştırabilirim. Cildim daha şimdiden aslında böyle bayağı pırıl pırıl oldu. Şimdi gözenekleri tabi çok fazla açmamakla birlikte böyle hafif bir cildi biliyorsunuz ki yumuşattık.

Ki daha rahat gözenekleri temizleyebilelim diye. O nedenle mutlaka buhar yapsanız da yapmasanız da özellikle buhar sonrası, cildi tekrar gözenekleri sıkılaştırmak gerekiyor. Ben en iyi sonucu şahsen, gözenekleri sıkılaştırırken sıkılaştırıcı tonikler, termal sular ve kil maskelerinden alıyorum. Düzenli kullanımda kil maskesi gerçekten gözeneklerin içerisini çok güzel şekilde temizleyip aynı zamanda da gözenekleri sıkılaştırıyor. Bugüne kadar birçok kil maskesi denedim ama son zamanlarda bu beyaz kil maskesine gerçekten takmış durumdayım. Çünkü normal kil maskeleri, saf kil maskeleri bence ciltteki, tamam gözenekleri çok güzel temizliyor, yağlanmayı çok güzel kontrol altına alıyor ama benim bile cildimdeki sebumu biraz fazla çekip söküp alıyor.

O da beni daha sonra böyle o cilt bakımından sonra cildimdeki o gerginlik hiç hoşuma gitmiyor ve hakikaten 2-3 gün boyunca ne kadar nemlendirici maske de yapsam, krem de serum da sürsem o özellikle T bölgemdeki gerginliği çok hissediyorum. Sephora White Clay Mask beyaz kil maskesi yumuşacık. Normal yeşil kil maskesinde yaşadığım o problemlerin hiçbir tanesini bunda yaşamıyorum.

Hatta bir şey söyleyeceğim, bu beyaz kil maskesini yaptığım zaman ekstra yumuşattığı için cildimi  böyle eğer kalan siyah noktam varsa onların da çok rahat şekilde yüzeye çıkmasını sağlıyor. Cildi ve gözenekleri yumuşattığı için gözeneklerin içindekiler de dışarıya çıkıyor. O yüzden bu maskeyi gerçekten çok seviyorum. Siz de mutlaka kendi cilt tipinizin ve cildinizin ihtiyacına uygun bir kil maskesi edinin derim.

Aynı zamanda karbon içerikli olanlar son zamanlarda da çok trend biliyorsunuz. Onlar gözeneklerin içini ve siyah nokta temizliği konusunda çok çok başarılılar. Gerçi biz zaten ön bir temizlik yaptık bayağı siyah noktalar gitti aletle. Ama yine de son kalanları ve gözenekleri de böyle sıkılaştıralım. Evet kil maskemi de yaptım, şimdi sırada en çok sevdiğim başlıklarından bir tanesiyle devam ediyorum. Bu arada şu temizleme fırçasını aynı zamanda banyoda da kullanabiliyorsunuz onu söylemeyi unuttum.

Evde Profesyonel Cilt Bakımı Merve Özkaynak
Evde Profesyonel Cilt Bakımı Merve Özkaynak

Aslında çok iyi bir fikir hani böyle ”Merve senin gibi oturayım buharımı yapayım üstüne derinlemesine temizliği yapayım gibi bir vaktim yok.” diyenler varsa bunu suya sokabiliyorsunuz rahatlıkla çok iyi bir fikir. Hazır böyle sıcak, ılık suyla yıkandığınızda da buhar oalcağı için cildiniz yumuşamış olacak. Dökün üzerine yıkama jelinizi ya da peelinginizi, hangisini istiyorsanız. Böyle banyonuzu yaparken aynı zamanda saçınıza maske yaparsınız mesela saçınızda maskeyi beklerken yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Şimdi bu başlığı ise, Japonların cilt bakım ritüelinden esinlenerek yapılmış bir başlık. Aynı şekilde normal bir kremi cildinize ya da serumu elinizle yaydığınızdaki etkidense 6 kat daha fazla etkiyi gösteriyor hem temizleme başlığı aynı şekilde.

Elinizle peeling yapmaktansa bununla yaptığınızda 6 kat daha fazla etki alıyorsunuz. Aynı şekilde bu başlığıyla da titreşim vererek cildinize sürdüğünüz serumu ya da kremi çok daha cildiniz tarafından iyi şekilde nüfuz edilmesini ve daha iyi performans almanızı sağlıyor.

Şimdi ben cildime bir serum süreceğim. Bana yine gelen sorulardan bir tanesi: ”Serum çok şart mı Merve?” diyenler var. Ben jel formlu ürünleri çok seviyorum. Serum bir sonraki adımdaki ürünü yine cildinize daha iyi nüfuz etmesini sağlayan bir ürün. O yüzden zorunda değilsiniz, tek başına nemlendirici de sürebilirsiniz bütün temizleme ritüeliniz bittikten sonra.

Ama ben serum kullanmayı seviyorum gerçekten. Şimdi şöyle pıtı pıtı Inglotlab Hydrating Day Serum’u kullanıyorum. Başlığıyla yukarı aşağı yukarı aşağı çok hızlı şekilde hareket ediyor. Özellikle şu benim çok gözenekli olan bölümlerim böyle yanak kısımlarım. Oraya bu iyice sıkılaştırıcı serumun nüfuz etmesini istiyorum. Bakın yine hafif bastırdığımda hemen uyarı veriyor. Zaten çok iyi hissettiriyor kendinizi, böyle böyle masaj yapmak.

Örnek veriyorum mesela benim de alnımda 3 tane çizgi var ve şu kaş ortamda ne yazık ki çok fazla mimik yaptığım için şurada bir kaslaşma var. O bölümleri de böyle açmak için işte anti-aging kreminizi, eğer anti-aging bir krem kullanıyorsanız ya da kırışıklık karşıtı onu sürüp böyle özellikle o bölgelerin üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Hissiyatı çok güzel bunun, o kadar dinlendiriyor ki. Otomatikman böyle gözünüzü kapatıp yapmak istiyorsunuz bunu. Serumu çok güzel şekilde emdi cildim. Şimdi, kremimi süreceğim, nemlendirici kremimi. Sonra da göz çevresini süreceğim.

Evet şu anda bütün cildim tüm ürünleri güzelce cildime nüfuz etti. Bu arada ben tabi bir adımı daha unuttum. Onu da söyleyeyim, kil maskesi yaptıktan sonra cildinize ya da cildinizin neye ihtiyacı varsa bu nem maskesi de olabilir ama genelde dediğim gibi gözenekleri açtıysanız mutlaka kapatmak için böyle beyaz kil maskesi gibi bir maske yapın. Kil maskesini yaptıktan sonra ki adımda da ya sıkılaştırıcı tonik ya da termal sulardan da yardım alabilirsiniz. Yani benim bu serum, göz çevresi ve krem üçlüsüne geçmeden önce böyle yüzünüze güzelce termal su. Soda bile olabilir, eğer o an elinizde termal su ya da toniğiniz yoksa, doğal maden suyu yüzünüze sıkabilirsiniz. Tonik sıkabilirsiniz, sıkılaştırıcı tonik.

Benim hem toniğim vardı, koydum buraya ama uygulamayı unuttum. Hem toniğim vardı hem termal suyum vardı. Dediğim gibi yüzünüze sıkın bekleyin o kendi kendine emsin bütün cildiniz tarafından emilsin. Ondan sonra serumunuzu işte nemlendiricinizi göz çevrenizi sürersiniz. Şu an o kadar pamuk ve o kadar tertemiz gözüküyor ki cildim. Umarım kameraya da buradan yansıyordur. Bu alet dediğim gibi benim hayatımı bayağı kolaylaştırıyor cilt bakımı anlamında. Özellikle en favori olan kısmı benim için tabi ki epilatör kısmı.

O seyahatler için mükemmel olacak yani. Yazlık bir yere gittiğinizde ya da başka bir ülkeye gittiğinizde uzun kalacaksanız. Mesela işte en son Amsterdam’a gittiğimde ben orada çok zorlanmıştım yani. Ablama hatta bundan bir tane mutlaka hediye alacağım onun hayatını kurtaracak. Bıyık bence bir kadın için çok büyük bir problem hani kaşı yine bir şekilde böyle eliniz alıştığı için hani kendiniz şekil verebiliyorsunuz. Cımbızla bir iki kenarını topluyorsunuz üstten kesiyorsunuz falan belki ama. Bıyık öyle bir şey değil gerçekten, o yüzden epilatör kısmı benim hayatımı kurtardı. Temizleme kısmını da çok seviyorum, yıkama jeliyle de kullanıyorum o da çok çok etkili oluyor normal elinizle yıkamaya göre.

Masaj kısmı da çok keyifli hakikaten böyle bu cilt bakımı ritüelinizi bitirirken kendini şımartma gibi o titreşim, gözlerinizi kapattığınızda sizi çok rahatlatıyor. Ben normalde bunu yaparken mesela bütün temizleme işlemim bittikten sonra onu böyle hafif uzanarak yatağımda yapmayı seviyorum gözlerimi kapatarak. O bayağı böyle beni de dinlendiriyor aslında. Ya umarım bütün bu anlattıklarım sizlere de faydalı olmuştur. Tabi ki bu ritüellerin içerisine farklı malzemeler de eklenebilir farklı ürünler de eklenebilir.

Kağıt maskeler eklenebilir, ben yapmadım, gerek duymadım. Çünkü zaten 1 tane peeling yaptık üzerine de serumumuzu sürdük. Şu anda ekstra bir neme ihtiyacım yok. Eğer sivilceniz varsa, tüm yine bu cilt bakımımızı bitirdikten sonra bölgesel olarak sivilcelerinizin üzerine sivilce kurutucu sürebilirsiniz, aklımdayken onu söyleyeyim. Başka da aklıma gelen bir şey yok. Maskeleri söyledik, canlandırıcı maske olabilir kil maskesinin yerine. O tamamıyla dediğim gibi sizin kendi cildinizin ihtiyacına bağlı olarak değişir. Shiseido Ibuki Protective Moisturiser nemlendirici kremi sürüyorum. Estee Lauder Advanced Night Repair’i uyguluyorum.

Ayrıca bknz: Merve Özkaynak Kimdir?

Videonun sonuna geldik. Umarım keyifle izlemişsinizdir. Beni diğer sosyal medya hesaplarımdan takip etmek isterseniz, videomun açıklama kısmında kullandığım tüm sosyal medya hesaplarımın linklerini bulabilirsiniz. Kanalıma yeni geldiyseniz yeni videolarımdan ve canlı yayınlarımdan anında haberdar olabilmek için, şuraya tıklayarak kanalıma abone olmayı ve zil işaretine basarak bildirimlerinizi açmayı unutmayın. Bu videomu beğendiyseniz ekranda paylaştığım diğer videolar da ilginizi çekebilir. Onları da izlerseniz çok sevinirim.

İzlediğiniz için çok teşekkür ederim. Yeni videolarda görüşmek üzere, hoşça kalın.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx