Pratik Bilgiler

Hint Kınası Çıkarmak – Hint Kınası Nasıl Çıkar?

Reklamlar

Hint kınası çıkarmak konusundan önce, Hint kınası, Hindistan ve Pakistan ülkelerinden tüm dünyaya yayılmış olan bir süsleme kınasıdır. Hint kınası, vücudun istenen bölgelerine küçük motifler işlenmesiyle yapılmaktadır. Hint kınası genel olarak 3 ila 6 hafta boyunca vücutta kalabilmektedir. Ancak bazı durumlarda, hint kınası çıkarmak istenmektedir.

Hint Kınası Nasıl Çıkartılır?
Hint Kınası Nasıl Çıkartılır?

Hint Kınası Nasıl Çıkartılır?

Evdeki malzemeler ile hint kınası silmek mümkün olmaktadır. Bu iş, asit içerikli ürünler ile yapılmamalıdır. Aksi halde, cildiniz ciddi şekilde tahriş olabilir. Aşağıda hint kınası çıkarmak için tercih edebileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır.

Tuzlu Su

Tuz ve suyu karıştırarak elinizi 20 dakika boyunca bu suyun içerisinde bekletebilirsiniz. Ancak hint kınası elinizde değilse, tuzlu suyu pamuğa dökerek hint kınasının bulunduğu bölgeye koyabilirsiniz. 20 dakikanın sonunda hint kınası soyulmaya başlayacaktır.

Reklamlar

Zeytinyağı Diş Macunu Karışımı

Zeytinyağı ve diş macununu karıştırarak hint kınasından kurtulabilirsiniz. Zeytinyağı hint kınasının deriden ayrılmasını sağlayacaktır. Diş macunu da mentol içeriği ile kınanın temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu iki malzemeyi karıştırarak cildinizi ovalayınız. Ancak cildi hassas olanlar, bu işlemi yapmamalıdır. Zira diş macunu tahrişlere neden olabilir.

Saç Kremi

Saç kremi, hint kınası çıkarma konusunda oldukça başarılıdır. Bir bez ya da lif üzerine bir miktar saç kremi dökerek kınalı bölgeyi ovalamanız durumunda hint kınası geçecektir. Bu işlemi iki gün üst üste yapmanız durumunda kına tamamen çıkacaktır.

Limon Karbonat Karışımı

Bir adet limonun suyunu tamamen sıktıktan sonra bir çay kaşığı karbonat ile karıştırarak hint kınasından kurtulmak mümkündür. Bu işlem, cildinizin kurumasına neden olabilir. Bu nedenle hint kınasını çıkarttıktan sonra yoğun bir nemlendirici kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Hidrojen Peroksit

Hidrojen peroksit, eczanelerden temin edebileceğiniz bir tür solüsyondur. Güçlü bir yapıya sahip olan hidrojen peroksit, cildinize zarar vermeden hint kınasını çıkarabilecek bir maddedir. Ancak çok hassas ciltlerde istenmeyen reaksiyonlara sebep olabilir. Bu nedenle kullanmadan önce cildinizin bir bölümünde denemeniz önemlidir.

Reklamlar
Kıyafetten Hint Kınası Çıkarmak
Kıyafetten Hint Kınası Çıkarmak

Kıyafetten Hint Kınası Çıkarmak

Hint kınası bazı durumlarda kıyafetlere ve kumaş yüzeylere bulaşabilmektedir. Hint kınası, çıkartılması en zor lekeler arasında yer almaktadır. Ancak eğer yüzey beyaz ise, çamaşır suyu kullanılabilmektedir. Eğer yüzey renkli ise, kumaş birden fazla kez yıkanmalıdır. Ayrıca amonyak içerikli temizleyiciler kullanarak lekeleri çıkarmayı deneyebilirsiniz.

Saçtan Hint Kınası Çıkarmak
Saçtan Hint Kınası Çıkarmak

Saçtan Hint Kınası Çıkarmak

Bazı kadınlar, saçlarını boyamak için hint kınasını tercih etmektedir. Ancak hint kınası, saçtan kolayca çıkartılamamaktadır.  Kuaförler bu kınayı sadece saç açma işlemleri ile çıkartabilmektedir. Ancak bu durum saçların aşırı yıpranmasına neden olmaktadır. “Saçtan hint kınası çıkarmak”  sorusunu yönelten kadınlar, evde bazı yöntemleri deneyebilmektedir. Ancak evde deneyebileceğiniz yöntemler, tek seferde bu güçlü boyayı çıkarmak için yeterli gelmeyebilmektedir. Uygulayabileceğiniz bazı yöntemler, aşağıda belirtilmektedir.

  • Şampuan, karbonat, limon suyunu eşit miktarda karıştırarak saçınıza yedirin. Daha sonra streç film ya da bone ile saçınızı kapatın. 1 saat kadar bu şekilde beklemenizde bir sakınca yoktur. Ancak daha fazla beklerseniz saçınızın nem dengesi bozulabilir. Saçlarınızı iyice durulayın ve haftada 2 kez bu işlemi gerçekleştirin.
  • Katı hindistancevizi yağı ile zeytinyağını saçınıza yetecek kadar karıştırın ve saçlarınıza kökten uza yedirin. Saçlarınızı bone yardımıyla sararak bir gece bekletin. Ertesi gün saçlarınızı iyice durulayın. Bu sayede saçınıza sürdüğünüz yağlar boyanın saçlarınızdan ayrışmasına yardımcı olacaktır. Ancak çok yağlı saçlar, bu yöntemi uygulamamalıdır.
  • Geniş bir kaba bulabildiğiniz kadar papatya çiçeği ekleyin. Bu adımda ne kadar fazla papatya çiçeği eklerseniz, başarı oranı o denli artacaktır. Papatyaların üzerini kaplayacak kadar sıcak su dökün ve 20 dakika bekleyin. Su saçı ve saç derinize zarar vermeyecek kadar ılığı zaman saçlarınızı bu su içerisinde 15 ila 30 dakika arası bekletin. Saçlarınızdaki hint kınası akmaya başlayacaktır. Bu işlemi, saçınızdaki kına akana kadar tekrar edebilirsiniz.

Hint kınası, çok uzun yıllardır kullanılan bir boyar maddedir. Ancak hint kınası ile işlem yapmadan önce iyice düşünülmesi gerekmektedir. Zira bu madde kıyafet, saç ve cilt üzerinde oldukça kalıcıdır. Hint kınası çıkarmak için öncelikle doğal yöntemlere başvurulması gerekmektedir. Hint kınasını çıkartmak için kimyasal maddeleri kullanırsanız, cildiniz tahriş olabilir.

Hint Kınası Çıkarmak – Hin Kınası Nasıl Çıkar? konulu yazımızın faydalı olacağını umuyoruz. Diğer pratik bilgiler için sitemize göz atabilirsiniz. Bunun yanı sıra, Çamaşırlar Kaç Derecede Yıkanır? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

1 Yorum
Eski
Yeni Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
1
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx