Şifalı Bitkiler

Hint Yağı ile İltihap ve Ağrıları Azaltmak Mümkün

Reklamlar

Hint yağı çok eskilerden beri kullanılan etkili bir yağdır. Hatta hint yağı ile iltihap ve ağrıları azaltmak mümkündür. Hint yağının çok çeşitli alanda faydaları vardır. Hint yağı özellikle kozmetik ve sağlık alanında çok sık kullanılmaktadır. Bunun dışında birçok alanda da faydalıdır.

Hint yağının çok faydalı olmasının nedeni içinde bulunan antioksidanlar, antienflamatuvar ve antiseptik özelliklerden kaynaklanmaktadır. Bu özellikler sayesinde vücutta olan iltihapların giderilmesinde çok ekilidir. Hint yağının diğer faydalarını ve hint yağı ile iltihap nasıl azaltılır sorusunun cevabını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam ediniz.

Hint Yağı Nedir?

Hint yağı bitkisinin tohumlarının ezilmesi ile Hint yağı elde edilir. Sağlığa çok faydalı olmasının en önemli nedeni Hint yağının içinde doymamış yağlar barındırmasıdır. İsminden de anlaşılacağı gibi Hint yağı en çok Hindistan ülkelerinde kullanılmaktadır.

Reklamlar

Hint yağı Hindistan’dan sonra Afrika ülkelerinde de kullanılmaktadır. İçinde antioksidan vardır bu özelliği ile de iltihap karşıtı olarak kullanılmaktadır. Hint yağı kullanımı genel olarak ülkemizde güzellik ve kozmetik alanında kullanılmaktadır. Ancak son zamanlarda Hint yağının yeni keşfedilen faydaları ortaya çıkmıştır.

Hint Yağının Faydaları Nelerdir
Hint Yağının Faydaları Nelerdir

Hint Yağının Faydaları Nelerdir? Hint Yağı Ne İşe Yarar?

Hint yağı elde etmek için Hint yağı bitkisinin tohumları ezilir. Bu yağ çoğunlukla güzellik amaçlı kullanılır. Ancak bazı durumları tedavi etmek için de kullanılabilir. En çok Hindistan’da daha sonra da Afrika’da kullanılır. Çok sayıda faydası olan Hint yağı tam bir şifa kaynağıdır. Kabızlığa karşı etkili olan Hint yağı eklem ağrılarına iyi gelir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Hint yağı saç, sakal, kaş, kirpik, cilde ve yüze iyi gelen yağlar arasında yer alır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Hint yağının en bilinen özelliği güzellik alanında olan faydalarıdır. Çünkü Hint yağının içinde bol miktarda antioksidanlar ile antienflamatuvar maddeler vardır. Bu nedenle sağlık sektöründe de kullanılır. Hint yağı sarı renkli bir yağdır. Rengi sarı olduğu için Hint yağı ayçiçeği yağına benzemektedir.

Hint yağı içerisinde yer alan antioksidanlar vücuttaki serbest dolaşım halinde olan radikallerin gelişimini de engellemektedir.

Reklamlar

Hint Yağının Faydaları – Hint Yağı ile İltihap ve Ağrıları Azaltmak Mümkün

Hint yapısı içeriğinde antioksidan, antiseptik özellikler ve antienflamatuvar özellikler barındırdığı için vücutta oluşan iltihapları giderme konusunda çok etkilidir. İçinde bol miktarda antioksidan olduğu için vücuttaki serbest radikallerin gelişimini engellemektedir.

Kabızlığa karşı etkilidir

Kabızlık sorununda Hint yağı kullanılmalıdır. 3 gün boyunca bir kaşık Hint yağı tüketirseniz kabızlık sorununuz çözülecektir. Yağ bu nedenle eskilerden beri etkili bir kabızlık ilacı olarak bilinmektedir.

Eklem ağrılarına iyi geliyor

Eğer eklem ağrılarından şikayetçiyseniz bir de Hint yağını deneyin. Yapmanız gereken eklem ağrılarınızın olduğu yere bir miktar Hint yağı sürmektir. Böylece ağrılarınız kısa bir süre içinde azalacak, kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Karaciğeri korur

Karaciğeri korur
Karaciğeri korur

Antioksidan bakımından zengin olan Hint yağı karaciğer ile dosttur. Antioksidan içeren besinler karaciğerle dosttur. Bu nedenle alternatif tıp uzmanları Hint yağının karaciğeri temizleyici etkisi olduğunu belirtmektedirler.

Parkinson hastalığı

Hint yağının faydalarından en önemlisi de gen sisteminde iyileştirmeler yapmasıdır. Bu nedenle Hint yağı Parkinson hastalığına da iyi gelmektedir. Hatta beyin felci gibi rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Hint yağının içinde bol miktarda antioksidanlar ve antiseptik özellikler vardır. Bu özellikler ile yararlı bileşenlerin bağışıklığı düzeltici etkileri mevcuttur.

İlginizi Çekebilir: Stres ile Tetiklenen Cilt Hastalıkları

Kaşların çoğalmasını sağlar

Hint yağının içinde bulunan bol miktarda antioksidanlar ve antiseptik özelliklerden dolayı kaş sağlığı içinde faydalıdır. Bunun için haftada iki kere kulak çubuğuna Hint yağı damlatıp kaşınıza sürün böylece kaşlarınızın gürleştiğini göreceksiniz.

Kirpikleri uzatır

Hint yağının içindeki vitaminler sayesinde kaşların çoğalmasını sağladığı için düzenli olarak kullanılırsa kirpikleri de uzatır. Kirpikler ve kaşlar için kullanıldığında uzun ve kalın hale gelir. Aynı zamanda kaşlarda ve kirpiklerde dökülme varsa dökülmenin önüne geçer. Bir de kirpiklerini uzatmak, kaşları sıklaştırmak isteyenler Hint yağını güvenle kullanabilirler. Hint yağının sağlık konusunda bir zararı olmadığı birçok kişi tarafından test edilip dile getirilmiştir.

Saçlara faydalıdır

Hint yağının aynı zamanda saç içinde faydaları bulunmaktadır. Hint yağını saç diplerine masaj yaparak uyguladığınızda kan dolaşımını hızlandırarak saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz.

Kaşlara kirpiklere çok faydalı olan Hint yağı, saçlar için de çok faydalıdır. Hint yağını saç diplerinize masaj yaparak uygularsanız kan dolaşımını hızlanır, böylece saçlarınız daha hızlı uzar ve daha sağlıklı hale gelir. Hem sağlıklı, parlak saçlara kavuşmak, hem de saçlarınızın hızlıca uzaması için Hint yağı kullanabilirsiniz.

Saçlarınıza faydalı olması için Hint yağını gece yatmadan önce saçlarınıza sürüp bir beze sarın. Gece boyunca hücreleriniz hızlı bir şekilde yenileceği için saçlarınızın da sağlıklı ve hızlı uzamasını sağlayacaktır.

Tümör tedavisinde de etkili

Yapılan araştırmalar sonucunda kanser hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan küçük tümörlerin gelişmesini engellediği ortaya çıkmıştır.

Cilt çatlakları tedavisinde

Cilt çatlakları tedavisinde
Cilt çatlakları tedavisinde

Hint yağı cilt çatlaklarının tedavisinde de kullanılır. İçinde omega 3 yağ asitleri olduğu için cildi etkili bir şekilde nemlendirir, cildin gerginleşmesini sağlar. Doğal yöntemlerle cildinizin nemlenmesini isterseniz Hint yağı kullanabilirsiniz. Ayrıca çatlak olan bölgelere duştan sonra masaj yaparak Hint yağını uygulayabilirsiniz. Hint yağı cilt çatlaklarının hızlı bir şekilde giderilmesini sağlayacaktır.

Yara izleri tedavisinde

Hint yağı yara izlerinin tedavisinde en çok tercih edilen yağ çeşitlerinden birisidir. Çünkü Hint yağı hücre yenilenmesini hızlandırır ve yara izlerinin tedavisinde oldukça etkilidir.

Mantarları tedavi eder

Hint yağının enfeksiyona iyi gelmektedir. Bu özelliği sayesinde mantar tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle tırnak mantarına karşı etkilidir. Ayrıca Hint yağı vücudun herhangi bir yerinde oluşan mantarın tedavisi için kullanılabilir.

Begonya Kadın Youtube kanalımıza abone olarak hem video içeriklerimizi takip edebilir, hem de bize destek olabilirsiniz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx