Çiçekler

Horoz İbiği Çiçeğinin Bakımı ve Özellikleri

Reklamlar

Horoz İbiği Çiçeğinin Bakımı nasıl olmalıdır? İsmini horoz ibiğine benzerliğinden alan bu çiçek birçok çiçek severler tarafından oldukça merak edilmektedir. Görüntüsüyle, rengiyle dikkatlerini üzerine çekmeyi başaran Horoz ibiği balkonlarımızı, bahçelerimizi süsleyen güzel bir bitkidir. Bu yazımızda da çiçek severlerin merak ettiği bu çiçeği sizler için mercek altına aldık. Detaylarıyla Horoz ibiğinin bakımını, özelliklerini ve faydaları gibi birçok konuyu ele aldık.

Horoz İbiğinin Anlamı

Yunanca’ da alev anlamına gelmektedir Horoz ibiği. Görüntüsüyle de aleve, püskülü ile de horoz ibiğine benzemektir. İsmini de bu görüntüsünden almaktadır.

Horoz İbiği Çiçeğinin Bakımı
Horoz İbiği Çiçeğinin Bakımı

Horoz İbiği Çiçeğinin Bakımı

Horoz ibiğinin bakımı diğer çiçeklere nazaran pek bir farklılık göstermemektedir. Bol güneş ortamları sevmektedir bu yüzden saksıda besliyorsanız mutlaka sabah ve akşam güneşi alan bir yere koymalısınız. Rüzgârlı ve soğuk aylarda canlılığını kaybeder ve gelişimi durur.  Su ihtiyacı da toprağın nemlilik oranına göre yapılmalıdır. Toprak hep nemli olmalıdır bu yüzden azar azar ve sık sık sulaması yapılmalıdır. Horoz ibiğinin kökleri oldukça ilerleyebildiği için saksıda da bu köklerin rahat bir şekilde ilerleyip nefes alabilmesi için ortalama 20 cm büyüklüğünde bir saksıya dikilmeleri gerekir. Toprak seçiminde kültür toprağı tercih edilirse yetiştirilmesi çok daha kolay olacaktır.

Reklamlar

Horoz İbiği Çiçeğinin Özellikleri

Horoz ibiği bitkisinin özellikleri arasında ismini de oradan aldığı şekli dikkat çekmektedir.  Aslen Rus kökenli bir çiçektir. Çiçeği yumuşak yapıdadır ve oldukça gösterişlidir. Dünyanın her yerinde yabani ot şeklinde kendiliğinden yetişmektedir. Amaranth, celosia ve argentea en çok bilinen Horoz ibiği çiçeği türlerindendir.  Horoz ibiği çiçeğinin renkleri mor, turuncu, sarı ve kırmızı gibi renklerde olabilir. Genellikle yaz aylarında ve sonbahar aylarında çiçek açmaktadır. Haziran, temmuz, ağustos, eylül, ekim ve kasım aylarında kesinlikle çiçekli geçirmektedir. Büyümesi hızı da oldukça fazladır. Tohumu ekildikten ortalama 1,5 ay sonra çiçek vermeye başlayacaktır.

Horoz İbiği Çiçeğinin Çoğaltılması
Horoz İbiği Çiçeğinin Çoğaltılması

Horoz İbiği Çiçeğinin Çoğaltılması

Horoz ibiği çiçeğinin çoğaltılması için kullanılan en kolay ve en hızlı yöntem çiçeğin kendisinden düşen tohumları ekerek yapılan işlemdir. Tohumları kuruttuktan sonra ekmeniz tavsiye edilir. Ektiğiniz tohumlar filizlendikten sonra daha rahat kök salıp büyüyebilmesi için büyük bir saksıya yerleştirirseniz gelişimi çok daha hızlı olacaktır. Bu çoğalma işlemi için de en uygun zaman nisan ayı zamanlarıdır.

Horoz İbiği Çiçeğinin Tohumu Nasıl Olur?

Horoz ibiği çiçeğinin tohumu yapraklarının arasında saklanmaktadır. Bitkinin sahip olduğu sarı, turuncu veya kırmızı renklerde olan yaprakçıkların arasına parmaklarınızı tersi yönünde sürttüğünüzde sıçrayan tohumları göreceksiniz. Tabi mümkün olduğu takdirde tohumlarını siz dokunmadan bitkinin salmasını bekleyin ki o tohumlardan çoğaltım yapabilesiniz.                                            

Horoz İbiği Çiçeğinin Faydaları
Horoz İbiği Çiçeğinin Faydaları

Horoz İbiği Çiçeğinin Faydaları

  • Horoz ibiği bitkisinin faydaları son denemde şifalı bitkiler arasında yer almakta ve adından çokça bahsedilmektedir. Yalnızca bir süs bitkisi olmayan Horoz ibiği insan sağlığı açısından oldukça önemli faydaları bulunmaktadır.
  • En önemli faydası mineral bakımından oldukça zengin olmasıdır. Özellikle hamile kadınlar ve emziren anneler için ideal bir mineral deposudur. Demir ve protein bakımından zengin olması hem bebeği hem de anneyi besleyecektir. Pişmiş bir kâse Horoz ibiği çiçeğinde tam olarak 9 gram protein bulundurmaktadır.
  • Protein bakımından zengin olması kanser tedavisi sırasında yok olan hücrelerin kendisini yenilemesinde yardımcı olacaktır. Ayriyeten kanser hücrelerinin de yayılmasını önleyecektir.
  • Lif bakımından zengin olan Horoz ibiği çiçeği kabızlıkla mücadele eder ve bağırsakta oluşabilecek sorunları giderip bağırsak sistemini düzene sokar.
  • A vitaminin bol miktarda bulunmasından dolayı da göz sağlığına iyi gelmektedir. Gece körlüğünü de önlemektedir.
  • Glüten içermediği için özellikle de diyabet hastalarının tercih sebebidir.
  • Vücudun üretmediği ama Horoz ibiğinde oldukça bulunan lysine cilde ve saç derisine oldukça iyi gelmektedir. Özellikle de erkek tipi saç dökülmelerinde kelliği önlemektedir. İyi bir cilt temizleyicisi olan Horoz ibiği çoğu kozmetik üründe de kullanılmaktadır.
  • Özellikle kilo problemi yaşayanlar için oldukça önem taşımaktadır. Lif oranının yüksek olması sebebiyle iştah keser ve uzun süreli tokluk hissi yaratmaktadır. Bağırsakların da düzenli çalışmasını sağlayan bu çiçek vücuttaki ödemi attığı için kilo vermeye ve ödem atmaya birebirdir.
  • Demir bakımından zengin olması da hem kemik hastalıklarına hem de anemi yani kansızlık ile de mücadele etmektedir.

Bu yazımızda faydalarıyla oldukça merak edilen Horoz ibiğinin bakımı, özelliklerini ve Horoz ibiği çiçeğinin faydalarını ele aldık. Varsa sorularınızı ve yorumlarınızı bekleriz.

Reklamlar

İlginizi çekebilir: Şakayık Çiçeğinin Bakımı ve Özellikleri

Daha fazla içerik için bizi Instagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Elif Akkaş
Elif Akkaş

Merhaba ben Elif. 23 yaşındayım. Halkla ilişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisiyim. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Yazılarımın yolunuza ışık saçması dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx