Çiçekler

Frezya Çiçeği Bakımı ve Özellikleri

Reklamlar

Frezya çiçeği, sarhoş edici kokuları, uzun vazo ömrü ve baştan çıkarıcı mücevher tonlu renkleri nedeniyle çiçekçi dükkanlarında uzun zamandır bir dayanak noktası olmuştur. Peki, neden onları kendi evinizde yetiştirmiyorsunuz ve aylarca tatlı parfümlerinin ve narin çiçek güzelliğinin tadını çıkarmıyorsunuz? Bu kışın çiçek açan frezyalar, çiçek kesmek için ucuz, daha uzun ömürlü alternatifler olarak iç mekanlara zorlamak kolaydır. Muhteşem ev bitkileri olmanın yanı sıra, frezya çiçeği, uygun zamanlanmış dikim ile bahçe yataklarında veya saksılarda açık havada da büyür.

Frezya Çiçeği Anlamı
Frezya Çiçeği Anlamı

Frezya Çiçeği Anlamı

Adını Alman hekim Friedrich Heinrich Theodor Freese’den alan frezya, çan şeklindeki çiçekleri ve tatlı, narenciye kokusuyla en popüler kokulu çiçekler arasındadır ve çoğu durumda bir çiçeğin beyaz çeşidi en kokulu iken, frezya durumunda pembe ve kırmızı çeşitler aslında daha çok kokuludur. Sırım gibi gövdeleri ve narin çiçekleri ile en popüler frezya çeşitlerinden birinin Balerin olarak adlandırılması şaşırtıcı değildir. Yedinci evlilik yıldönümü çiçeği, çiçek dilinde frezyanın masumiyet ve dostluğu simgelediği söylenir.

Frezya Çiçeği Hikayesi
Frezya Çiçeği Hikayesi

Frezya Çiçeği Hikayesi

Frezya çiçeği, Güney Afrika kökenlidir ve yaklaşık on dört frezya türü içeren İris ailesine aittir. Bu çiçek adını botanikçi Christian P. Ecklon’un Friedrich H.T.’den alır. Bir botanikçi olan Freese, dostluklarının bir anısı olarak bu çiçeği keşfetmiştir. Frezya anlamları, diğer çeşitli anlamların yanı sıra dostluk, güven ve masumiyeti içerir.

Reklamlar

Frezya, narin kokularından dolayı dünyanın en popüler çiçeklerinden biridir. Ancak ev bahçelerinde yetiştirilmeleri çok zordur ve taç yaprakları son derece narindir. Buket halinde de sunulan çiçekler olarak popülerdirler ve genellikle bir çiçekçinin buketleri ve orta süsleri için favorileridir.

Frezya çiçekleri, kılıç şeklindeki yaprakları olan merkezi bir saptan büyüdüğü için gladioli’ye benzer. Çiçekler huni şeklindedir ve sapları bir ayağa kadar büyüyebilir.

Viktorya dönemi çiçek diline göre, frezya en büyük güven çiçeğidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde frezya, bir çiftin yedinci evlilik yıldönümlerini anmak için resmi çiçektir. Numerolojide frezyalar, özveri ve zorunluluk anlamına gelen dokuz sayısını ifade eder. 1950’lerden beri frezyalar hem gelinin saflığını hem de çift arasındaki güveni temsil ettikleri için düğün çiçeği olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Popülerlikleri nedeniyle, frezyalar geniş çapta melezlenmiştir. Bugün kırmızı, beyaz ve sarıdan mor ve pembeye kadar değişen bin dört yüzden fazla çeşit çeşidi vardır. Tüm renklerin frezyaları genellikle güveni ve masumiyeti sembolize eder, ancak belirli anlamlar taşıyan birkaç frezya rengi vardır.

Reklamlar

Beyaz frezyalar saflığı ve masumiyeti sembolize eder. Gelinin saflığını ve çift arasındaki güveni simgelediği için en popüler düğün çiçeklerinden biridir. Çok renkli frezya buketleri, dostluğu ve düşünceliliği simgeliyor. Aile, arkadaşlar ve hatta iş arkadaşları için harika hediyeler yaparlar. Pembe frezyalar anne sevgisini sembolize eder. Sarı frezyalar neşeyi, yenilenmeyi ve dostluğu simgelemektedir. Kırmızı frezyalar tutkuyu sembolize eder.

Frezya Çiçeği Bakımı
Frezya Çiçeği Bakımı

Frezya Çiçeği Bakımı

Frezya çiçeği bakımı biraz özen ve zaman gerektirir. Bu bölümde bakımın nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Ekim zamanı

İç mekanda büyümek için, ocaktan nisana kadar çiçekler için ağustos ortasından ekim sonuna kadar istediğiniz zaman ekin. Bahçede, yaz çiçekleri için ilkbaharda veya bahar çiçekleri için sonbaharda (sadece don olmayan iklimlerde) ekin. Daha soğuk yetiştirme bölgelerinde, kışın sonlarında içeride başlayın ve ardından ilkbaharda onları sümbül, lale ve nergislerin yanında sergileyerek dışarı çıkarın.

Çiçeklenme dönemi

Frezyalar normalde ekimden on ila on iki hafta sonra çiçek üretir. Çiçek açmaya başladıklarında, altı hafta veya daha uzun süre çiçekte kalırlar. Orkidelerde olduğu gibi, çiçekler gövde boyunca sırayla açılır ve eski çiçekler solsa bile sizi yeni çiçeklerle ödüllendirir.

Çiçek renkleri ve özellikleri

Frezya’nın trompet şeklindeki çiçekleri, ince, kavisli gövdelerinin sadece bir tarafında açılır ve çiçekler daha iyi görülebilmesi için her zaman yukarı bakar. Her gövde on iki çiçek taşıyabilir. Beyaz, sarı, turuncu, kırmızı, pembe, koyu mavi, lavanta ve çeşitli bicolorlar dahil olmak üzere bir gökkuşağı renginde çok sayıda melez mevcuttur. Ayrıca tek veya daha dolgun, çift yapraklı çiçekler arasından seçim yapabilirsiniz.

İç mekanda ekim
İç mekanda ekim

İç mekanda ekim

Uzun bir saksıyı (yeterli drenaj delikleri olan) yarıya kadar iyi drene olan bir saksı karışımıyla doldurun. Soğanları, filizlenme uçları yukarı bakacak şekilde iki buçuk ila beş santim derinliğe dikin. Genellikle on beş santimlik bir saksıya altı ila sekiz soğan sığdırabilirsiniz. Soğanları zar zor örtmek için daha fazla toprak ekleyin ve hafifçe vurun. Soğanları iç mekanlarda zorlama hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ortalama saksı toprağı iyi çalışır, ancak vermikülit veya kum ilavesi drenajı iyileştirmeye ve ıslak toprağı önlemeye yardımcı olacaktır.

Aydınlatma/sıcaklık

En yüksek büyüme iki buçuk ila beş santim yüksekliğinde olduğunda, tencerenizi serin sıcaklıklara (21 derecenin altında) sahip güneşli bir yere taşıyın. Frezyalar en iyi soğuk bir ortamda büyür. Çok sıcak koşullar çiçeklenmeyi engelleyebilir.

Gübreleme

İlk tomurcuklar görünmeye başladığında, her iki haftada bir suda çözünür bir bitki besini ile gübrelemeye başlayın.

Bakım sonrası
Bakım sonrası

Bakım sonrası

Dezavantajlardan biri, desteklenmedikçe devrilme eğiliminde olan uzun, ince yapraklardır. Dik tutmak için, dikerken her bir soğanın yanına uzun bir bambu çubuk veya tel halka desteği yerleştirin. Yapraklar düzensiz hale geldiğinde, ip veya çiçek teli ile desteğe gevşek bir şekilde bağlayın. Çiçek saplarını da bağlayabilir veya zarif bir şekilde sarkmalarına izin verebilirsiniz.

Çoğu frezya bitkisi çiçek açtıktan sonra atılır, çünkü soğanlar çok ucuzdur ve genellikle her biri yirmi liradan daha az maliyetlidir. Ancak soğanları kurtarmak ve onları yeniden çiçeklenmeye teşvik etmek istiyorsanız, çiçekler solduktan sonra yaprakların ölmesine izin verin ve sulamayı azaltın. Yaklaşık altı ila sekiz hafta sonra, soğanları saksılarından çıkarın, iyice kurumasını bekleyin ve sonra onları yaz sonu veya sonbahar zamanında, tekrar dikmeye hazır olana kadar serin bir yerde (yaklaşık 10 ila 15 derece) bir kese kağıdı içinde saklayın.

Toprak

Bol organik madde ile zenginleştirilmiş, iyi drene edilmiş, verimli toprakta yetişir. Sivri ucu yukarı bakacak şekilde yaklaşık iki buçuk ila beş santim derinliğinde dikin. Göz alıcı bir çiçek görüntüsü için, en az altı soğanlı gruplar halinde dikin ve aralarında beş ila yedi santim boşluk bırakın. Soğanları saksılara dikerken olduğu gibi, çiçek yüklü gövdeleri desteklemek için kazık ekleyin.

Sulama

Büyüme mevsimi boyunca, özellikle kuru büyüler sırasında toprağı eşit şekilde nemli tutun. Frezya soğanları ıslak, doymuş toprakta çürüyebilir, bu nedenle toprağın sulama arasında biraz kurumasına izin verin.

Kış bakımı
Kış bakımı

Kış bakımı

Daha soğuk iklimlerde, ilk dondan önce, sonbaharda bahçe yataklarındaki soğanları kazın ve ilkbaharda tekrar dikilmeden önce en az dört ay uykuda kalabilecekleri serin ve kuru bir yerde saklayın ya da frezyalarınızı kış depolamak için içeriye getirebileceğiniz kaplara yerleştirmeyi düşünün. Soğanları saksılarında saklayabilmenize rağmen, tekrar çiçek açmadan önce saksılarının değiştirilmesi gerekir.

Frezyalar, bahar ve yaz buketlerinde baş döndürücü kokularının tadını çıkarabilmeniz için bahçelerin olmazsa olmazıdır. İlk çiçekler renk göstermeye başladığında kapalı tomurcuk aşamasında kesilirse bir vazoda üç hafta kadar sürebilirler. Çiçekleri kesmek bitkilerinize zarar vermez, ancak soğanların bir sonraki büyüme mevsimi için enerjilerini yenilemelerini istiyorsanız, yaprakları olduğu gibi bıraktığınızdan emin olun.

Kesilmiş frezyalarınızın ömrünü uzatmak için, vazoda düz durmamaları ve daha fazla su emmeleri için sapları 45 derecelik bir açıyla kesin. Ayrıca vazoyu doğrudan güneş ışığından uzak serin bir yerde saklayın. Birkaç günde bir, sapları yeniden kesin ve suyu değiştirin. Paketler halinde kesme çiçek besini eklemek de çiçeklerinizi daha uzun süre taze tutacaktır.

İlginizi çekebilecek içerik: Fesleğen Çiçeği Bakımı ve Özellikleri

Daha fazla içerik için Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz: begonyakadin

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx