İlişkiler

İnsanlar Nasıl Manipüle Edilir? 3 Farklı Yöntem

Reklamlar

İnsanlar nasıl manipüle edilir sorusunun cevabı pek çok insanın merak ettiği bir konudur. Özellikle istediğini yaptırmak, sözünü dinletmek, itaat ettirmek isteyen insanların sıklıkla başvurduğu manipüle yöntemleri ile daha etkili bir insan olabilirsiniz.

Bazen zam almak, bazen eşinizin sizi dışarı çıkarmasını sağlamak, kimi zaman da ev içinde sözünüzün dinlenmesi için kullanılan bir yoldur. Çeşitli manipülasyon yöntemleri ile içinde bulunduğunuz durumları kendi lehinize çevirebilirsiniz. Eğer insanları yeterince hızlı manipüle etmek istiyorsanız yazımızı takip edebilirsiniz.

Manipülasyon Becerilerini Bilemek

Manipülasyon becerilerinizi geliştirerek insanlar üzerinde çok daha etkili olabilirsiniz. Bu sayede kendi açınızdan daha etkili sosyal ilişkiler kurabilirsiniz.

Reklamlar

Oyunculuk Eğitimi Al

İnsanları manipüle etmenin en temel yolu oyunculuktur. Eğer doğuştan oyunculuk yetenekleriniz yok ise insanları etkilemek için bu eğitimleri alabilirsiniz. Eğer daha üzüntülü ya da istediğinizi yaptırmak için duygularınızı daha etkin kullanmak istiyorsanız oyunculuk dersi almayı düşünebilirsiniz.

İnsanları manipüle etmek için aldığınız oyunculuk eğitimini kimseye söylememelisiniz. Aksi durumda oyunculuğunuz ile taklit yaptığınız ya da amacınızın ne olduğu alenen belli olacaktır.

İnsanlar Nasıl Manipüle Edilir?
İnsanlar Nasıl Manipüle Edilir?

Hitabet Dersleri Al

Oyunculuk dersleri aldığınızda mimik ve duygularınızı bir bütün olarak daha etkili kullanabileceksiniz. Ancak bunun yanında insanlara hitap etmenin doğru yollarını da bilmeniz elzemdir. Bu özelliğinizi geliştirmek için hitabet dersleri almalı, insanlarla herhangi bir durum karşısında nasıl konuşmanız gerektiğini bilmelisiniz. İnsanlar nasıl manipüle edilir dediğinizde ikinci adımınız iyi bir hitabet eğitimidir.

Konuşurken sakin, ikna edici ve insanların sizi dinlemesini sağlar bir tavırda bulunmanız, etkili olmanıza doğrudan yardımcı olacaktır. Vücut diliniz, tonlamalarınız doğru bir hitabetin anahtarıdır.

Reklamlar

Karizma Sahibi Ol

Karizma sahibi insanlar istediklerini diğer insanlara yaptırma konusunda daha başarılıdır. Bu başarıları doğal yatkınlıklarından gelmektedir. Karizmanız ile istediğinizi elde etmeniz mümkün. Gülümsemeyi, etrafınızdakileri memnun etmeyi, herkesin sizinle konuşmayı istemesini sağlamayı, cana yakın görünmeyi doğru vücut dili ve konuşma ile becerebilirsiniz. 7’de 70’e herkes ile rahatça sohbet edebilmelisiniz. Karizma sahibi olmak için aşağıdaki maddeleri inceleyebilirsiniz.

 • Sizinle ilişkide olan insanlara kendisini özel hissettirin. Onlarla kuracağınız göz teması, duygularına karşı ilgi göstermeniz ve ilgilendiği şeyleri öğrenmeniz sizi bir adım öne geçirecektir.
 • Karizma sahibi insanlar özgüvenleri ile bilinirler. Kendinize inancınız tam ise insanlar sizi ciddiye alırlar ve size boyun eğerler.
 • Kendinizden emin olun. Kişilere bir şey söylediğinizde bunu kendinizden emin olarak yapmalısınız ve konuşurken akıcı bir dile sahip olmalısınız.

Ustalardan Öğren

Çevrenizde manipülasyondan anlayan ve bunu ustaca yapan, etkili bir tanıdığınız varsa bu kişi hakkında notlar almalı yaptıklarını iyi analiz etmelisiniz. İstediklerini hangi yöntemlerle elde ettiklerini, süreçlerini ve hangi tür insanları etkilemekte usta olduklarını gözlemleyin ve bu yöntemleri sizlerde deneyerek kendinizi geliştirin. Zamanla içgüdüsel olarak manipülasyon yetenekleriniz artacaktır.

İnsanları Okumayı Öğren

Her insanın duygusal ve psikolojik davranışları farklıdır. Dolayısı ile her insana uygulanacak manipülasyon yöntemi farklı olacaktır. Etkilemek istediğiniz insana önceden çalışmalı, ona vakit ayırmalısınız. Doğru şekilde hareket etmeli, bu kişiyi rahat bir şekilde avuçlarınızın içine alabilmek için en doğru yaklaşımı tespit etmelisiniz. İnsanları okurkençok sayıda farklı şeyler tespit etmeli ve bu doğrultuda hareket etmelisiniz.

 • İnsanlar genel olarak duygusal tepkilere karşı duyarlıdır. Filmlerde duygusallaştıklarında ağlarla, yavru hayvanlara karşı ilgi duyarlar, sempati ve empati duygularına sahiptirler. İnsanlara istediğinizi yaptırabilmek için onların duyguları ile oynamalısınız.
 • Bazı kesim insanların suçluluk duygusuna karşı refleksi yüksektir. Sınırlar koyan bir ailede büyüyen insanlar eğer hatalarının karşılığında ceza ile karşılaşmışlarsa, büyüdüklerinde her yaşadıklarında suçluluk hissederler. Bu insanları manipüle etmek için yapacağınız basit. Onlardan istediğinizi alana kadar suçlu hissettirin.
 • Kimi insanlar ise mantıklı yaklaşımlara daha açıktır. Eğer çevrenizde mantıklı düşünmeye duyarlı bir insan varsa, haberler ile çok ilgileniyor ve kararlar almadan önce mutlaka mantıklı gerekçelerini irdeliyorsa onları manipüle etmek için sakin kalarak ikna kabiliyetinizi kullanmalısınız.
Çeşitli Manipülasyon Tekniklerini Kullanmak
Çeşitli Manipülasyon Tekniklerini Kullanmak

Çeşitli Manipülasyon Tekniklerini Kullanmak

Mantıksız Bir Talebin Peşinden Mantıklı Bir Talepte Bulun

Çoğu zaman işe yarayan bir yöntemdir bu aslında. Kendini pek çok kere kanıtlamıştır. Basit olarak anlatmak gerekirse, manipüle etmek istediğiniz kişiden öncelikle mantıksız bir talepte bulunun. Kişi sizin bu talebinizi reddetmeli ve hemen ardından mantıklı talebinizi belirtmelisiniz. Mantıklı olan talebiniz ilk talebinize göre daha uygun geleceği için kabul etme olasılığı oldukça yüksek. Bu yöntemi pazarlamacılar da kullanmaktadır.

Gerçek Talebinden Önce Alışılmamış Bir Talepte Bulun

Birisinin senin için herhangi bir şey yapmasını istiyorsanız bunu yapmadan önce ona hayır diyemeyeceği ya da gafil avlayacağı bir talepte bulunmalısınız. Hemen ardından yaptırmak istediğiniz talebi dile getirin ve olmasını bekleyin. Yaptırmak istediğiniz şey para isteme, ödevinize yardım gibi size hayır deme olasılıklarının yüksek olduğu şeyler olabilir.

Ölümü Gösterip Sıtmaya Razı Et

İstediğinizi elde etmek için uygulayabileceğiniz acımasız yöntemlerden birisi de önce o kişiye en kötüyü gösterme ve ardından onu rahatlatıp isteğinize razı etmek, bunun için onu mutlu etmek olarak anlatılabilir. Bu biraz sert bir numara olsa bile çözüme net olarak ulaşabileceğiniz bir yol verir size.

Kişiyi Suçlu Hissettir

Eğer bir insanı doğru bir şekilde manipüle etmek istiyorsanız ve istediğinizi elde etmek istiyorsanız kullanabileceğiniz en iyi taktiklerden birisi de suçluluktur. Çevrenizde suçluluk duygusuna yatkın birisini bulun, ardından ona kendisini suçlu hissettirecek şekilde kötü bir arkadaş, eş, arkadaş ya da insan olduğuna dair manipülatif sözler söyleyerek kendisini kötü hissettirin.

 • Anne ve babanızı suçlu hissettirmek istiyorsanız onlara sizi yetiştirmede yetersiz kaldıklarını ve yeterince zaman ayırmadıklarını söyleyebilirsiniz.
 • Arkadaşınızı suçlu hissettirmek için ona kendisi için yaptıklarınızı hatırlatın ve bunların karşılığında hiçbir iyilik görmediğinizden yakının.
 • Eğer sevgilinizi suçlu hissettirmek istiyorsanız, onun yaptıklarını ondan hiç beklemediğinizi ve hayal kırıklığına uğradığınızı duygusal bir dille belirtin.

Rüşvet Kullanın

Rüşvet vermek, istediğinizi elde etmenin hoş olmayan yollarından biridir. Hedefinize ulaşmak için bu yöntemi birisine karşı kullanabilirsiniz. Bunu illa şantaj amacıyla olması gerekmez.  Hatta bunu daha cazip bir dille söyleyerek mükafat ya da ödül gibi yöntemlere de yaklaşılabilir. Örneğin birisinin sizin adınıza bir işi yapmasını istemek karşılığında sizde o kişiyi arabanızla işe ya da gezmeye götürebilirsiniz.

Rüşvet yöntemini kullanırken kişilerin ne isteyebileceğini iyi analiz etmelisiniz ve bu isteğini ona vermeye çalışın. Bu istekler maddi olmayabilir. Bazı insanlar sosyal ilişkilerinde ilerlemek adına çekimser kalırken onların ilerlemesi için gereken yardımı vermekle siz öne geçebilirsiniz. Ancak bu teklifin rüşvet olduğu belli olmamalı. O kişi için hoş bir şey yapma amacında gibi görünmelisiniz.

Mağduru Oyna

Tiyatronuzu çok abartmamanız kaydı ile mağduru oynamak, herhangi bir durum karşısında mağdur görünmek oldukça etkili bir yöntemdir. Dikkatli bir şekilde yapılması gereken bir yöntemdir. Doğru bir şekilde yapıldığı zaman karşınızdakinin kalbini param parça edecek bir yöntemdir. İyi bir insan olduğunuzu, aksiliklerin sizin üzerinizde olduğunu ve acınası durumda olduğunuzu gösterin.

 • Gerekirse aptalı oynamaktan çekinmeyin. Nerde hata yaptığınızı, neden sürekli yanlış yaptığınızı düşününü ve dile getirin.
 • Her şeye alışık olduğunuzu, etrafınızda size destek verecek kimse olmadığını ima eden sözler dile getirin.
 • Kendinizi acınacak hale getirin.

Mantığını Kullan

Hayatınızdaki bazı insanlar için mantık en önemli ikna etme aracıdır.  Onlardan istediğiniz şeylerin ne faydası olduğunu birkaç mantıklı sebep ile onlara anlatmak, soğukkanlı bir şekilde onay almak o kişileri devre dışı bırakmanın yoludur. İstediğinizin yapılmasının en ve tek mantıklı şey olduğunu belirtmeniz onların daha iyi hissetmesini sağlar. Kendinizi anlatırken mantık çerçevesinde ikna edici cümleler kurun.

Rolden Çıkma

Uyguladığınız yöntem ne olursa olsun, çevrenizdekiler size onların üzerinde manipülatif yöntemler uyguladığını söylediğinde bunu asla kabul etmeyin. Aksine böyle bir itham ile karşılaştığınız için üzgün ve hayal kırıklığına uğramış gibi görünmeye çalışın. Onlara böyle düşündüklerine inanamadığınızı belirterek kalplerinden vurun. Eğer manipülasyon uyguladığınızı kabul ederseniz o insanlar üzerinde bundan sonra herhangi bir etkiniz kalmayacaktır.

Hayatındaki Birini Manipüle Etmek

Arkadaşlarını Manipüle Et

Arkadaşlar, manipüle edilmesi zor insanlardır. Sizi tanımalarından dolayı işiniz biraz daha zordur. Ancak etkileme becerinizi artırırsanız ve hitabetinizi ve rol yeteneğinizi artırırsanız onları da bir süre analiz ederek manipüle edebilirsiniz. Arkadaşlarınızı pohpohlayarak yüceltin, onların şımarmasını sağlayın. Onların kendilerini olduğundan fazla değerli hissetmesini sağlayın ki sizin isteklerinize bir süre sonra hayır diyemesinler. İyi bir arkadaş olmak için ne gerekiyorsa yapın.

 • Arkadaşlarınızın duygularını kullanın. Arkadaşlar birbirlerinin üzgün ve mutsuz olduklarını görmek istemezler. Oyunculuk yeteneklerinizi kullanarak onlara üzgün görünün.
 • Onlara arkadaşlığınızın ne kadar harika olduğunu anlatın. Onun için arkadaşlığınızın hatırına yaptıklarınızı örnekleri ile hazırda tutun.
 • Arkadaşınıza kendisini suçlu hissettirin. Kötü arkadaş demek yerine ona kendisini yüzüstü bıraktığını ima edin. Suçlama yapmadan size karşı ilgisiz olduğunu anlatın.

Hayat Arkadaşını Manipüle Et

Hayat arkadaşınıza yani eşinize istediğinizi yaptırmak için manipülasyon yollarını kullanabilirsiniz. Ancak bu ilişkiniz adına her zaman zarar verici olacaktır. Bazen ufak istekleriniz için çeşitli imalarda bulunarak kendinizi acındırabilir ya da mantıklı teklifler ile ikna edebilirsiniz. Fakat bu isteklerinizi dile getirirken uygulayacağınız hiçbir yöntemde aşırıya kaçmamalısınız. Zira evliliğiniz zarar görebilir.

İnsanları Kolay Etkilemek, Onlarda Bıraktığınız İzlenime Bağlıdır

 • Duyguları kullanmaktan çekinmeyin. Kim olursa olsun manipüle edecekseniz onun sizin ile ilgili duygularının üzerine gidin ve istediğinizi alın. Sizi üzgün görmek istemeyen herkesin üzerinde etkiniz ve gücünüz vardır.
 • İstediğinizi elde etmek istiyorsanız göz yaşı dökebilirsiniz. Bu duygusallığı abartmadığınız sürece her damla göz yaşı mantıklı bir yol olacaktır.
 • Küçük rüşvetler insanlara tatlı gelir. Onlar için yemek organize etmek, küçük hediyeler almak manipülasyonun kapılarını sonuna kadar açacaktır.

Patronunu Manipüle Et

İnsanlar nasıl manipüle edilir yazımıza iş hayatınız kolaylaştıracak taktikler ile devam ediyoruz. Patronlarınızın üzerinde akılda kalan ve olumlu izlenimler bırakmak iş hayatınız için oldukça önemlidir. İşinizin gerektirdiği durumlarda istediğinizi almak, maaşınıza zam ya da iş gezisine gitmek gibi bazı olumlu durumlarda önceliğinizin olması için manipülasyon yöntemlerini abartmadan, zamana yayarak uygulamalısınız. Aksi durumda işinizden kovulmanız muhtemeldir. Patronunuzun karşısında dayanıklı, mantıklı ve istikrarlı olmanız size her anlamda fayda sağlayacaktır. Ayrıca zaman zaman alacağınız insiyatifler ve altına gireceğiniz ek sorumluluklar size artı puan olarak gelecektir.

 • Patronunuzdan bir şey isteyeceğiniz zamandan en az 1 hafta öncesine kadar olumlu bir şekilde onun gözüne girmeye, iyi bir çalışan olmaya özen gösterin. Sizden istenen ek işlere hayır demek yerine istekli bir şekilde yerine getirin. Yarına yaptığınız yatırımların bu şekilde gerçekleşeceğini unutmayın.
 • Patronunuzdan isteyeceğiniz şeyi çok önemli gibi lanse etmek yerine sanki o an ve sıradan bir şeymiş gibi dile getirmeniz, reddedilme olasılığınızı ortadan kaldıracaktır. Aksi durumda patronunuz bu şeyin sizin için ne kadar önemli olduğunu düşünebilir.
 • Soracağınız ya da isteyeceğiniz şeyleri mesai saatlerinde ya da işlerin yoğun, stresli olduğu zamanlarda değil, molalarda ya da iş çıkış zamanlarında sormayı tercih et. Stresli zamanlarda sorulan sorular ya da istenilen şeylere olumlu dönülmesi olasılığı bir hayli azdır. Yemek molasında masada ya da çıkış sırasında merdivenlerde sorabilirsiniz.
Öğretmenini Manipüle Et
Öğretmenini Manipüle Et

Öğretmenini Manipüle Et

Öğretmenlerinizi manipüle etmek için de aynı patronunuz gibi kendinizi örnek olarak göstermeli ve gözlerine girmelisiniz. Sınıfa zamanında gelmeli, ödevlerinizi zamanında yapmalı, derslerde etkili bir öğrenci olmalısınız. Ne kadar katılımcı olursanız öğretmeninize söz geçirme ihtimaliniz o kadar artacaktır.

 • Yalakalık yapmadan öğretmeninize iltifatlar edin. Bu iltifatlar öğretmenlerin hoşuna gidecektir. Onun dersiniz için ne kadar ilham verici olduğundan bahsedin.
 • Evinizdeki ortamın eğitim hayatınız için oldukça olumsuz olduğundan bahsederek kendinizi acındırın, öğretmeninizin sizin için üzülmesini sağlayın.
 • Özel hayatınızdan bahsederek öğretmeninizin bu durumdan rahatsız olarak size çalışmanız için ek süre vermesini sağlayın. Ayrıca bu durumun öğretmeninizin size yaptığı bir jest olduğunu vurgulayarak onun pohpohlanmasını sağlayın. Tüm bu konuşmaları yaparken ezilmiş ve ses tonu kısık bir şekilde acınası halde olun. Camdan dışarlara bakarak gözlerinizi kısıp dalabilirsiniz bir şeyler anlatırken.
 • Hiçbiri işe yaramadığında evdeki özel hayatınızın detaylarından bahsederek öğretmeninizin iyice vicdanen rahatsız olmasını sağlayın. O ek süreyi ya da sözlü notunu mutlaka alın.

Aileni Manipüle Et

İnsanlar nasıl manipüle edilir konulu yazımızın son bölümünde ailemize sıra geldi. Anneni ve babanı biliyorsun. Seni koşulsuz ve şartsız severler. Dolayısı ile manipüle edilmeleri oldukça kolay olacaktır. Senin tek yapman gereken şey isteklerini yerine getirmelerini sağlamak için örnek bir çocuk olmak. Evlat olarak üzerine düşen sorumlulukları yerine getirdiğin zaman isteklerini yerine getirmemeleri için hiçbir sebep yoktur. Ailenin desteğini al, örnek bir evlat ol ve istediklerini elde et.

Taleplerini mantıklı gibi göstermeli ve bu doğrultuda konuşmalısın. Okul arkadaşların ile bir konsere gitmek istediğinde, konsere gitmenin olumsuz bir yanının olmadığından bahsederek onların seni reddetmesini engelle. Konsere gitmende hayır denecek bir taraf olmadığını aksettir.

Bu sorunu annenin yıkadığı çamaşırlarını katlarken ya da mutfakta bulaşıklar yıkarken sorman daha doğru bir zamanlama olacaktır. Bu işleri yaparken sorman, sana artı puan kazandıracaktır.

Ailene arkadaşlarının ailelerinin de onay verdiğinden bahsederek onları biraz da olsa köşeye sıkıştırmayı dene.

Eğer kabul etmeme durumları varsa onlara kendilerini suçlu hissettir. Sosyal olarak arkadaşlarının gerisinde kalmanın senin için sorun olmadığını, dert etmediğini belirt. Asla onları suçlama, seni kısıtladıklarını ima etme. Eğer hamlelerini doğru yaparsan izin alamaman için hiçbir sebep yok.

İnsanlar Nasıl Manipüle Edilir ve Bu Konuda İpuçları

 • Bu konuda bilmeniz gereken bir diğer ipucu ise zor bir işi birisinden rica ettiğinde ve o kişi bunu yapmaya gidip zorlandığında, aslında bu kadar zorlanacağını tahmin etmediğini belirterek ondan özür dile ve gönlünü kazan. Bu senin ilerleyen zamanlarda tekrar bir şey isteme şansını oldukça artıracaktır. Ayrıca ona üstesinden geldiği iş için ne kadar başarılı olduğunu da mutlaka belirt.
 • Oyunculuk dersleri manipülasyonda olmazsa olmazdır.
 • Ancak oyunculuk bazı insanlarda doğal yetenektir. Oyunculukta bilinmesi gereken en önemli konu doğal olmak ve abartmamaktır.
 • İstekte bulunacağınız kişiye ilgi gösterin. Ardından ihtiyacınızı dile getirin. Bu durumda sana yardımcı olacaklardır.
 • Manipüle ederken doğal davran ve yaptığını belli etme. Bu durumda kötü bir izlenim bırakabilirsin.
 • Aile ya da arkadaşlarını manipüle etmeye çalışacaksan en zayıf halkadan başla. Kolayca ikna edebileceğin kişiden başlamalı ve kendini mümkün olduğunda garantiye almalısın.
 • İltifatlarda bulunmak seni her zaman öne geçirecektir. İnsanlar güzel sözler duymaktan hoşlanır ve size daha yakın davranırlar. Yalakalık yapmadan seviyeli bir şekilde iltifatlar ve ilgi ile istediğini alana kadar devam et.

Sosyal hayatınızda reddedilemez ve etkili bir insan olmak için İnsanlar nasıl manipüle edilir konulu yazımızı sizinle paylaştık. Sosyal hayatınızı daha etkili kılmak ve istediklerinizi elde etmek için izleyeceğiniz yöntemleri, bir kısmı etik olmasa da farklı yöntemleri sizlerle paylaştık. Unutmayın ki manipülasyon teknikleri doğru ve bazı kurallar çerçevesinde istediklerinizi elde etmek için kullanılabilir. Bu yöntemleri kullanırken doğal ve abartısız olmaya dikkat edin.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx