İlişkiler

Nasıl Mutlu Olunur? ❤️Nasıl Mutlu Olurum Diyorsanız Yazımızı Okuyun!

Reklamlar

Mutluluk çok güzel bir amaçtır. Mutlu olmak çok önemlidir. Peki nasıl mutlu olunur? Mutlu olan kişi yaşadığı hayattan memnun olur, hoşnut ve neşe dolu bir hisse sahiptir.

Hayatta sorunlar çıksa da sorunlar karşısında hayatın güzel yanlarını bulmak ve hayatın anlamını bulmaktır. Kimse her zaman mutlu değildir, herkesin mutlu ve mutsuz olduğu zamanlar vardır. Ama bazı insanlar diğer insanlara göre daha şanslıdır daha keyifli bir hayat yaşamaktadır.

Zenginlik ve mal varlığı mutluluk ile doğrudan bağlantılı değildir. Peki nasıl mutlu olabiliriz, mutlu olmak için ne yapmalıyız gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Reklamlar
Nasıl Mutlu Olunur?

Mutlu Bir Bakış Açısı Geliştirmek

Nasıl Mutlu Olurum Diyorsanız ve nasıl mutlu olurum diyorsanız; mutlu olmak isteyen insan ilk olarak düşüncelerini değiştirmelidir. Kendilerini üzen olumsuz deneyimleri unutmalıdır. Olayların iyi tarafını hatırlamaya çalışmalıdır. Beynin işleyiş şeklini istedikleri doğrultuda değiştirebilirler. Bireyin yapabileceği etkinlikler kendi tarzına uygun olmalı ve mutlu olmak için çabalamalıdır.

Mutlu olmak isteyen kişi düşünceli olmaya çalışmalı beynini olumlu düşünceler ile doldurmalıdır. Aktif olarak mücadele etmeli, arayış içinde olup hedefleri üzerine çalışmalıdır. İçinde bulunduğu zamanda kendini ve deneyimlerini yargılamamalıdır. Bu durum kişinin kendine ve başkalarına karşı daha merhametli olmasını sağlamaktadır.

Meditasyon, yoga gibi aktiviteler kişiyi mutlu eder. Çünkü beynin empati yeteneğini geliştirir. Empati yeteneği gelişen kişi de başkalarına yardım ederek mutlu bir hayat sürmesini sağlayacaktır.

Yaşanan olayları güzel deneyimler olarak düşünmelisiniz. Mesela mutlu olduğunuz küçük bir anın fotoğrafını saklayabilirsiniz. Baktıkça o günü hatırlayıp mutlu olabilirsiniz. Güneşli bir günde içinizden geldiği gibi gezebilirsiniz. Yaşanan mutlu ve küçük anların güzelliğini hissetmelisiniz. Ve beyninizde güzel deneyimlere dönüşmesini sağlayabilirsiniz. Bazı zamanlarda gülümseyip, dans edip, şarkı söyler ve eğlenirseniz o an hissettikleriniz mutluluk hissiniz uzun süre devam edecektir.

Reklamlar

Yaşadıklarınızın Olumlu Yönüne Bakmalısınız

Her olayda mutlu olunacak bir yol bulunabilir. Kişi eğer isterse sebep ararsa mutlu olacak bir neden bulabilir. Olayların olumlu yönlerini görmek oldukça önemlidir. Olayların olumlu yönlerini gören kişinin hem mutluluğu artar, hem fiziksel sağlığı, hem de bağışıklık sistemi artar. Zor deneyimleri ve problemleri öğrenme fırsatı olarak görmelisiniz. Zorluklar kişinin mutsuz olmasına sebep olabilir. Bazı zamanlarda zorluklar ve engeller kişinin mutluluğuna engel olabilir. Bazı zamanlarda belli bir durumun hiç iyi yönü olmasa da daha sonra güzel sonuçlar getirebileceğini düşünmek gerekmektedir. En büyük tersliklerin sonucunda bile ders çıkarılabilecek olaylar vardır. Olumlu düşünmek mutlu olmak için çok önemlidir.

Mutlu olmak istiyorsanız fikirlerinizden vazgeçmemelisiniz. Eğer bir fikriniz varsa üzerinde durmalı ve çabalamalısınız. Başarısızlık ile karşılaşırsanız vazgeçmeyiniz. Yaşayacağınız zorlukları başarısızlık olarak görmemeli kendinizi geliştirmek için bir fırsat olarak görmelisiniz. Olayların olumlu yönüne bakmak pozitif olarak düşünmek odaklanmak travmalardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Nasıl Mutlu Olunur
Nasıl Mutlu Olunur?

Mutlu Olmak İçin İyimserlik Yetiştirmelisiniz

Yapılan araştırmalara göre piyango kazanan insanlar kazanmayan insanlara göre daha mutlu değildirler. Buna hedonik uyum denmektedir. Yani iyi ve kötü olaylar yaşandıktan sonra olayların etkisi kişide geçicidir. Bir süre sonra kişi normal mutluluk seviyesine dönmektedir. Fakat bazı kişilerin mutluluk seviyeleri diğer insanlara göre daha yüksektir. Buna genetik olarak düşünce tarzı etki etmektedir. Bir amaca ve hedefe sahip olmak mutlu olmak için çok önemlidir. Olumlu düşünmeli, özgüven sahibi olmalı ve yaşam dolu olmak çok önemlidir. Hayata karşı iyimser bir bakış açısına sahip olursanız her şey daha güzel olacaktır.

İyimser olmak olumlu beklenti değil kişinin başına gelen olayları iyi yorumlamasıdır. Kötümser olan kişilerin tün dünyayı kötü görürler, bütün olaylardan kendini sorumlu tutarlar. İyimser bir bakış açısı geliştirmek mutlu olmak için atılacak en büyük adımdır.

Mesela kötü bir bakış açısı ile bakan birisi matematik dersinde kötü olduğunu düşünür. Yarınki sınavda başarısız olacağını bu durumda çalışmasına gerek olmadığını düşünür ve televizyon izlemeyi tercih eder. Bu ifade, matematik becerisinin çalışarak geliştirilebilecek bir şey değil, doğuştan ve değişmez bir şey olduğunu öne sürüyor. Birey bu şekilde bir bakış açısına sahipse daha az çalışmaya iter. Çünkü çalışmanın bir anlamının olmadığını kendisinin doğuştan kötü bir matematik öğrencisi olduğunu düşünür. Bu düşünce tarzı hiç faydalı doğru değildir.

Kötü bir bakış açısına sahip olan kişi herhangi bir derste çok kötü olduğunu ve sınavdan geçemeyeceğini bu durumda ders çalışmasına da gerek duymadığını düşünür ve gerçekten sınavına çalışmayarak başarılı olmak ihtimalini azaltır. Halbuki kişi olumlu bir bakış açısı ile düşünüp sınavı için endişe duyup fakat çalışınca yapabileceğini düşünüp iyimser davranırsa sınavı gerçekten iyi geçebilir bu da kişiye mutluluk verir.

Bunların dışında bir de kör iyimserlik vardır. Ancak bu da kötümserlik kadar kötüdür. Yeteneklerine güvenerek herhangi bir hazırlık yapmadan bir takım işlere kalkışmak da kişinin başarısını gölgelemektedir. Nasıl Mutlu Olunur diyenlere tek cevabımız öncelikle iyimser olundur.

Minnettar Olduğunuzu Göstermelisiniz

Minnet duygusu insanlar için çok önemli bir duygudur. Mutlu olmak için çok etkisi vardır. Kişi minnet duygusunu yaşarsa bu duygu endişeyi ve depresyonu azaltır, daha kişinin olumlu olmasına yardımcı olur. Diğer insanlar ile ilişkileri güçlenir. Bu duygular sonucunda da kişi daha mutlu olur. Bazı kişilerin yapı olarak müteşekkirlik duygusu bakımından yüksek olduğu bilinmektedir. Minnet düşüncesini geliştirmek için kişi kendini geliştirebilir.

Herkesin başına birçok olay gelebilir olaylara hak ettim ya da hak ettiğini yaşıyorsun diye yaklaşmamalıdır. Kişi hata yapsa bile bu kimsenin ona kötü davranmaya ya da saygısız davranmaya hakkı yoktur. İnsanları zorunlu hissetmeden olduğu gibi kabul etmelisiniz.

Bir gün içinde insanın başına birçok olay gelir. Yapmanız gereken sizi mutlu eden anları biriktirmektir. Mesela bu anları hatırlamak için kısa kısa notlar tutabilir, yaşadığınız anı fotoğraflayabilirsiniz. Komik olan bir espriyi not alabilirsiniz. Böylelikle sizi mutlu eden sizi müteşekkir eden birçok olay olacağını göreceksiniz. Şükran duygunuzu diğer kişilerle paylaşmalısınız. İnsanlara küçük bir teşekkürünüz bile iyi hissettirecektir. Minnet duygunuzu başkaları ile paylaşmanız kendilerine ne kadar minnettar olduklarını hatırlamalarına yardımcı olur.

Temel Değerlerinizi Belirmelisiniz

Mutlu olmak isteyen kişi temel değerlerini belirlemelidir. Kendi yaşamını, çevrenin kendini hakkındaki düşünceleri temel değerleri belirlemektedir. Bu değerler ile kişinin karar vermesine yardımcı olur. Kişinin değerleri ne olursa olsun aldığı kararlar değerleri ile uyuşmadığı takdirde kişi tam mutlu olamaz ve mutsuz bir hayatı olur.

Temel Değerlerinizi Belirmelisiniz
Temel Değerlerinizi Belirmelisiniz

Bir takım araştırmalar yapılmış ve değerlere dikkat edilmesi ona göre davranılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Kişinin kendisine vakit ayırması ve hayatındaki önceliklerini düşünerek, kendisinin en mutlu olduğu anı düşünmesi ve o şekilde davranması gereklidir. Çalışan kişilerin mutsuz olmalarının en büyük sebebi işlerinden memnun olmamalarıdır. Çünkü şirketin kişiyle aynı değerleri paylaşmaması durumunda çalışan kişi işini sevse bile aynı değerleri paylaşmayınca kendini mutsuz hissedecektir.

Mümkün Olan En İyi Halinizi Gözünüzde Canlandırmalısınız

Mutlu olmak için mümkün olan en iyi halinizi gözünde canlandırmalısınız. Bu düşünce ile mutluluk ve iyilik duygularınız artacaktır. Hayal ederken gelecekteki seni gözünde canlandırmalı ve istediğiniz yere ulaşmak için gerekli olan karakter özelliklerini belirlemelisiniz. Gelecekteki kendinizi hayal ederken birkaç hedef belirlemelisiniz. Hedeflerinizi başardığınızı düşünmeli, başkalarına gösteriş yapmak için değil kişisel olarak anlamlı bulduğunuz için yapmalısınız.

Hayal ettiğiniz gelecekteki halinizi gözünüzde canlandırmalı ve başarınızın nasıl göründüğünü düşünmelisiniz. Mesela hayaliniz hep müzisyen olmaksa nasıl görünüyor, size yakıştı mı, ne hissettirdi, ortaya nasıl bir iş koydunuz bu duygularınızı bir yere yazmalısınız. Bu durumda başarılı olmanız için ne tür özelliklere sahip olmanız gerektiğini keşfedin. Mesela başarılı bir müzisyen olmak için, azim, yaratıcılık, sabır ve enerji gerekir. Sonrasında hangi özelliklerin size uygun olduğunu değerlendirip bildiğiniz yapabildiğiniz şeyleri görebilirsiniz. Geliştirmeniz gereken özellikleriniz varsa nasıl geliştirebileceğinizi düşünmelisiniz.

Mutlu Olmak İçin Kendinize Şefkat Gösterin

Sürekli kendinizi yıpratmak, olumsuz düşüncelere kapılmanız kendinizi zayıf hissettirip mutsuz olmanıza sebep olabilir. Kişi sürekli olumsuz düşüncelere kapılıp suçluluk duygusuna kapılırsa gelişimine yardımcı olmaz. Aksi olarak kişiyi geri çeker ve büyüyüp öğrenmesine engel olur. Bunların yerine bir arkadaşınıza gösterdiğiniz nezaket ve cömertliği kendinize de göstermelisiniz.

Stresinizi yönetmek için başka şeylere öncelik vermelisiniz. Mesela derin nefes alarak, egzersiz yaparak ve yeterince dinlenerek birkaç günde bile kendinize gelebilirsiniz. Sağlıklı bir hayat için iyi ilişkiler kurmalı sizi başarıya götürecek hedefler seçmelisiniz. Kendinizi olduğunuz gibi kabul etmeli ve kendinize saygı duymalı ve kendinizin saygıya ve sevgiyi hak ettiğinizi unutmamalısınız.

Gün içinde küçük aralar vererek kendinizi anlayabilirsiniz. Kendinizi bunalmış ve suçlu hissederseniz ne hissettiğinizi anlamak için farkındalığınızı kullanmalısınız. Mesela o an stresli hissediyor olabilirsiniz herkesin bu duyguları yaşayabiliyor olduğunu düşünmelisiniz. Bu duyguları yaşayan sadece siz olmadığınızı düşünün. Kendi kendinize olumlu bir şey söyleyerek bunun üstesinden gelebilirim, odaklanıp daha sıkı çalışabilirim gibi düşüncelerin size faydası olacaktır.

Yapmanız gereken olumsuz düşünceleriniz ile savaşmaktır. Kendinizi acımasızca eleştirmemelisiniz. Olumsuz düşünceleriniz ile mücadele etmelisiniz. Mesela diyet yaparken bir kaçamak yaptınız ve sonucunda kendinizi çok kötü hissedip beceremeyecek gibi düşünüp kendinize çok yüklenmemelisiniz. Yapmanız gereken bir kaçamak yaptım ama diğer öğünlerde bunu nasıl telafi ederim şeklinde daha olumlu ve yapıcı davranışlar sergilemektir.

Mutlu Olmak İçin Geçmiş Travmaları İyileştirmelisiniz

Mutsuz olmanın önemli bir sebebi de kişinin moralinin bozuk ve üzgün olmasıdır. Kişinin sevdiği kişileri kaybetmesi, çocukken uğradığı istismarlar, sevdiği kişiden uzaklaşmak zorunda kalmak, yaşanan zorluklar, ağır ve hafif travmalara yol açmaktadır. Kendinizi mutlu etmek istiyorsanız bu durumların etkilerini en aza indirmelisiniz. Elinizden geldiği kadar çabalamalısınız. Eğer imkânınız varsa bir uzmandan yardım almanız tavsiye edilir. Psikolog geçmişte yaşanan travma veya acı veren hatıralar konusunda yardımcı olacaktır. Anti depresan kullanmanız gerekliyse anti depresanınızı da doktorunuz verecektir. Psikoloğa gitmekten çekinmemeli, anlattıklarınızın sadece ikinizin arasında kalacağını unutmamalısınız. Kimseye psikoloğa gittiğinizi kimseye söylemenize de gerek yok.  Tedaviler sonucunda yaşam kalitenizin arttığını ve daha mutlu olduğunuzu fark edeceksiniz. Bu tedavi için ekstra maliyete gerek kalmadan toplum ruh sağlığı merkezlerinde alınabilir. Kendinize yakın olan bölgeye başvurabilirsiniz.

En çok bilinen travma tedavileri, bilişsel-davranışçı terapi, konuşma terapisi, maruz bırakma terapisi ve ilaç tedavisidir. Bu terapiler ile yaşanan olaylara karşı yeni düşünme ve tepki yöntemlerini öğrenebilir ve duygularını yönlendirmeye başlayabilirsiniz.

Bir uzman yardım alacak durumda değilseniz yapmanız gereken kütüphanelerde bulabileceğiniz bir kişisel gelişim kitabı alabilirsiniz. Ve güvendiğiniz size değer veren birisiyle konuşabilirsiniz. Aynı zamanda belediyenin Kadın ve Aile Sağlığı merkezlerinde de ücretsiz olarak destek alabilirsiniz. Ama genellikle sizi seven ve değer veren biriyle sohbet edip anlaşıldığınızı hissetmek en güzel tedavi yöntemidir.

Destek Hattıyla İrtibata Geçebilirsiniz

İyice içinden çıkılmaz bir durum ile karşı karşıyaysanız ücretsiz destek hatlarından yardım alabilirsiniz. Bu hatlar size yardımcı olacaktır. Ve size en yakın olan ruh sağlığı merkezine yönlendirecektir. Ülkemizde 112 numaralı telefon numarası ile irtibata geçerek yardım ve destek alabilirsiniz.

Nasıl Mutlu Olunur & Mutlu Yaşamak İçin Bilinmesi Gerekenler

Kendinizi Sahiplenin

Mutlu olmak için kişinin kendini sevmesi, kendi ile ilgili konuşma tarzı, düşüncelerini, kabullenip sahiplenmesi çok önemlidir. İnsanın kendini sevmesi, saygıya değer görmesi çok önemlidir. Bu durumda kişi kendisinden memnun olmaya başlar ve başkalarına da güven verir böylece mutluluk da ardından gelir. Kişiliğinizin sesinizin ya da alışkanlıklarınızın kendinizin bir parçanız olduğunu unutmamalısınız. Eğer özelliklerinizden birinden memnun değilseniz siz istediğiniz için değiştirmeli başkasının isteği üzerine yapmamalısınız. Kendi kararlarınızı kendiniz almalısınız başkalarından etkilenmemelisiniz.

Vücudunuzu sevmeli ve size kendinize iyi hissettirecek kıyafetler tercih etmelisiniz. Başkasının size nasıl giyinmeniz gerektiğini söylemesi ve alışılmışın dışında giyinilmesinin göze batması sizi rahatsız edebilir. Kendinizi iyi hissetmek için içinde mutlu olacağınız kıyafetler tercih ediniz. Ve aynada kendinize bakınca da güzel olduğunuzu söyleyen notlar yazarak kendinizi motive edebilirsiniz. Herkesin vücudunun farklı olduğunu ve size en çok yakışanın da kendi vücudunuz olduğunu kabul etmelisiniz.

Güçlü ve güçsüz olduğunuz yanların farkına varmalısınız. Kendinize karşı dürüst olarak güçlü olduğunuz yanları yazmalısınız. Mesela çok iyi yüzebiliyorsanız not almalısınız. Güzel bir şekilde yemek yapabiliyorsanız, bir spor dalında başarılıysanız hepsini küçük küçük notlar alarak kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

Kendinizi başkaları ile olumsuz bir şekilde karşılaştırmamalısınız. Gerçekleşen küçük ve güzel anlarınızı anılarınızı listeleyebilirsiniz. Bu anların değerini bilmek ve tercihlerinizi hatırlamak sizi mutlu etmek çok iyi gelecektir. Yaptığınız şeylerin kendinize veya diğer insanlara zarar vermemesi çok önemlidir. Diğer insanların ne dediği sizi suçlu hissettirmemelidir.

Kendinize Anlamlı Hedefler Belirlemelisiniz

Kendinize, hayatınıza, değerlerinize ve olmak istediğiniz kişinin siz olduğunuza emin olmalısınız. Sizin hedefleriniz oldukça önemlidir. Hedefler belirleyip kendinizi hissettirecek adımlar atmalısınız. Kendinizi neyin iyi hissettirecek olduğunuzu düşünmelisiniz. Buna göre devam etmelisiniz.

Gerçekçi olmalı ve hedeflerinizi gerçekçi bir şekilde belirlemelisiniz. Gerçekçi hedeflere ulaşmak daha kolay olduğu için becerilerinizi ön plana almalısınız. Durumunuzu da göz önüne almalısınız. Hedeflerinizin eylem planlı olmasına dikkat ediniz. Hedeflerinizin başarabileceğiniz şekilde olması çok önemlidir. Başkalarının düşünceleri değil sizin düşünceleriniz hedeflerinizi belirlemede etkili olmalısınız. Başkalarının başarılı olmak için yaptığı çalışmalara bakabilir ve bu şekilde hedef belirleyebilirsiniz.

Hedeflerinizi olumlu bir şekilde dile getirmeli ve kaçtığınız şeyleri dile getirmelisiniz. Ve planlarınıza eklemelisiniz. Kendinizi daha iyi hissettirecek ve yapabileceğiniz hedefler belirlemek oldukça faydalı olacaktır. Sizin mutlu olmanızı sağlayacaktır.

Mutluluk kişinin kendi tercihidir.  Kişi eğer isterse hemen, şimdi, burada mutlu olabilir. Yeter ki mutlu olmayı tercih etsin. İnsanın mutsuz olarak geçirdiği her gün bir kayıptır. Nasıl Mutlu Olunur? Nasıl Mutlu Olurum yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, hepinize mutluluklar dileriz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx