İsim Anlamları

İrem İsminin Anlamı ve Özellikleri

Reklamlar

İrem ismi çocuğunuza koymak için seçtiğiniz isim mi? Eğer cevabınız evet ise bu içerik tam size göre. İrem isminin anlamı, özellikleri ve çok daha fazlası bu içerikte. İrem Türkiye’de yaygın kullanılan kız isimlerinden bir tanesi ve anlam olarak mükemmel bir isimdir.

Bu içerikte İrem isminin anlamı, kişisel (karekteristik) özellikleri, ebced değeri gibi çok fazla merak edilen bilgileri bulabileceksiniz. Üstüne bu isim Kuran-ı Kerim’de geçiyor mu? Çocuklara konulmasında dinen bir sakınca var mı? gibi soruların cevapları ve İrem isminin farklı dillerde yazılışı gibi ekstra bilgilere ulaşabileceksiniz. öyleyse hadi başlayalım.

İrem İsminin Anlamı

İrem ismi kısaca “Cennet bahçesi, ok veya kurşun atılan nişan tahtası, cenk denilen musiki aleti ve bunu icad edenin adı.” anlamlarını taşımaktadır. Görkemli bahçe anlamında kullanılan İrem ismi edebi ve mitolojik hikayelerde çokça kullanılmış olmasının yanı sıra masallarda da kullanılmıştır.

Reklamlar

İrem İsminin Kuran’da ki Anlamı

Kuran’da İrem adı geçmektedir. Ad kavminin yaptığı bahçeler, Fecr Suresi’nde geçen ayetlerde İrem olarak geçmektedir. Söz konusu bahçenin Yemen’de olduğuna inanılıyor. İrem adı Arapça kökenlidir. Ayrıca İrem isminin çocuklara konulmasında dinen herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Bu konu ile alakalı bir fetva kaynağı incelemek isterseniz “Buraya” bakabilirsiniz.

Ayrıca ek bilgi eklemek istiyorum… İrem ismi lanetlenmiş bir kavmin kendi bahçelerine vermiş olduğu bir isim olduğundan dolayı lanetli isim olarak adlandırılmıştır ancak bu doğru bir inanış değildir. İrem isminin herhangi bir laneti bulunmamakta ve çocuklara konulmasında bir sakınca görülmemektedir.

İrem İsminin Özellikleri

İrem isminin özellikleri
İrem isminin özellikleri
 • İş dünyasında iyi gözlemcidirler bu özellikleri ile mükemmel moda tasarımcı ve yazar olabilirler. Çok fazla işle mücadele ediyor olmaları hayatlarında sorun yaşamalarını sağlayabilir. Ellerindeki bir işi bitirmeden diğer işe başlayabilir ve bu nedenle işlerinin başarıya ulaşmasını sıkıntıya sokabilirler. Çok merhametli ve düşünceli insanlardır.
 • İç dünyada yaşanan yoğun duyguları dışarıya yansıtırlar. Olayı inceler ve yaşananlar üzerine derinlemesine düşünürler. İş ahlakları çok yüksektir. Sonsuz enerji ile çalışırlar. Bununla birlikte, iş ve özel yaşamı dengelemek konusunda çok iyi sayılmazlar.
 • Aşkı olması gerektiği gibi, hakkını vererek yaşayan ender insanlardandır. Aşk için yaşarlar ve aşk için ölürler. Özgürlüğe çok düşkündürler ve özgürlükleri için belirledikleri sınırların aşılmasına kesinlikle izin vermezler. Yaşamayı ve hayatı seviyorlar. Olayın farklı yönlerini görme ve değerlendirme yeteneğine sahiptir ve objektif olmak en önemli ve terk edemedikleri özelliklerinden bir tanesidir.
 • İrem isminin en önemli özellikleri enerjik ve aşırı iş kolik olmalarıdır. Bunların yanı sıra maddi durum ve sağlıklı olmak gibi kavramlara çok dikkat ederler. Genel olarak evine bağlı, evcimen insan sınıfına girerler.

İrem İsminin Ebced Değeri

İrem İsminin Anlamı ve ebced değeri sıklıkla sorulmaktadır. Ebced Hesabı, Arap alfabesinde kullanılan bir tarih düşürme ve hesaplama sistemidir. Arap alfabesinin alfabetik sayı sistemini kullanarak kelimelerin sayısal değerlerini hesaplamak için kullanılan bir sistem olarak da tanımlanabilir.

İrem isminin Arapça yazılışı “إرم” şeklindedir. Bu harflerin ebced değerlerini hesapladığımızda ise “Asıl Ebced Değeri: 241, Büyük Ebced Değeri: 402” olarak çıkmaktadır.

Reklamlar

İrem İsminin Harf Analizi

İÇok kırılgan. çok duygusallar. Umulmadık anda çabucak incinebilirler. Hassas bir yapıya sahipler.
RKarar vermekte çoğu zaman güçlük yaşarlar. Sert bir yapıları vardır. Hemen hemen her şey için tereddüt edebilirler.
ERuhsal karışıklığı temsil eder, yani üzüntü ve sevinci bir arada yaşayan ve ruhsal gel gitleri olan kişiliği ifade eder.
MTicarete yatkınlık ve yüksek zeka seviyeli kişiliği ifade eder.
İrem İsminin Harf Analizi Tablosu

İrem İsmi ile Akrostiş

Dizenin ilk harflerini yukarıdan aşağıya okuduğunuzda bir kelime (örneğin, bir ozan veya şiirin adandığı kişinin adı) görünecek şekilde yazılmış bir dizenin herhangi bir parçası akrostiş şiir olarak adlandırılır.

Akrostiş şiir yazmak çok kolaydır bu sadece İrem ismi için değil tüm isimler için geçerlidir. Hadi İrem ismi için bir akrostiş şiir yazalım.

İçimizde her zaman burukluk var
Ruhumuz küçük bir kız, hep ağlar
Ellerimiz bağlıdır dur diyemeyiz
Mahvolur, kahrolur sadece izleriz

İrem İsmi ile Uyumlu İsimler

İrem ismini ikinci isim olarak kullanacaksanız ister istemez diğer isimle uyumlu olması ve birbirlerinin yanlarına yakışmasını istersiniz.

Aşağıda İrem ismi ile beraber kullanılınca uyumlu olacağını düşündüğüm isimler bulunuyor. Bu isimlerden hangisi İrem’in yanına yakışıyor? Hadi kararınızı verin ve listeden bir isim seçin. Eğer seçmek istediğiniz isim listede yok ise yoruma yazarak ankete istediğiniz ismin eklenmesini sağlayabilirsiniz.

İrem ismine en çok yakışan isim hangisi?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İrem İsminin Farklı Dillerde Yazılışı

İrem isminin Arapça Yazılışı : إرم
İrem isminin Japonca Yazılışı : いれっ
İrem isminin Korece Yazılışı : ‘ㄱ드
İrem isminin Çince Yazılışı : 
İrem isminin Osmanlıca Yazılışı :ىرم
İrem İsminin Farklı Dillerde Yazılışı

İrem İsmi Hakkında Merak Edilenler

 1. İrem ismi ne anlama gelir?

  İrem ismi kısaca “Cennet bahçesi, ok veya kurşun atılan nişan tahtası, cenk denilen musiki aleti ve bunu icad edenin adı.” anlamlarını taşımaktadır.

 2. İrem ismi Kuran’da geçer mi?

  İrem ismi Kur’an-ı Kerim’de Fecr suresinde geçiyor.

 3. İrem tek başına konulur mu?

  İrem isminin tek başına kullanılmasında dinen herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

 4. İrem ismi caiz mi?

  İrem ismi caiz mi?

  İrem isminin çocuklarda kullanılmasının dinen herhangi bir mahsuru bulunmamaktadır. Yani caizdir.

 5. İrem isminin kökeni nedir?

  İrem isminin Kökeni : Arapça’dır.


Türkiye’de İrem İsmi Kaç Tane?

Türkiye’de İrem ismi kaç tane? Sorusu da ailelerin merak ettiği konular arasında yer alır. İrem isminin cennet bahçesi şeklinde bir anlamının olması, ailelerin ilgisini çeken konulardan bir tanesidir. Üstelik İrem isminin, hem kadınlara hem de erkeklerde sık rastlanan bir isim türü olduğu da verilen bilgiler arasında yer alır. Durum böyle olunca, ismin günden güne yaygınlaştığı bilinir. Güncel verilere göre, İrem isminin; 90.987 kişide kullanıldığı bilinmektedir.

İrem İsminde Ünlüler

İrem isminde ünlüler de bilinenden çok daha fazladır. İrem ismindeki ünlüler şu şekildedir;

İrem Derici: Şarkıcı

İrem Kanan; Medya uzmanı

İrem Kahyaoğlu: Oyuncu

İrem Helvacıoğlu: Oyuncu

İrem Sak: Tiyatrocu/ Oyuncu

Umarım, İrem İsminin Anlamı ve İrem ismi ile ilgli aradığınız her sorunun cevabını bu içerikte bulmuş olursunuz. Diğer isimlerin anlamları için ” İsim Anlamları” kategorimize göz atmayı unutmayın.

İlginizi çekebilir: Aleyna İsminin Anlamı ve Özellikleri

Merve Ekinci

Renkli kişiliğim ile efsane içerikler üretmeye geldim. Asla vazgeçmeyen her kadın gibi biraz süslü ve ne istediğini bilen biriyim. Kafamın içinde kurduğum senaryoları yazılarıma aktarıyorum. Umarım sizlerde keyifle okursunuz.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx