Sağlık

Isırgan otu ile Böbrek Taşı Düşürmek Mümkün Mü?

Reklamlar

Isırgan otu ile böbrek taşı düşürmek mümkün mü? Isırgan otunun faydaları nelerdir? Isırgan otu çayı neye iyi gelir? Sorularını sizler için ele aldık.

Böbrek taşından kurtulmak zordur ve ağrılı bir süreçtir. Genelde bitkisel yöntemler ile böbrek taşından kurtulabilirsiniz. Doğal yollar ile böbrek taşı düşürmek nasıl olur? Isırgan otu nedir? Isırgan otu ile böbrek taşı düşürmek mümkün mü? Nasıl düşürülür, Isırgan otu çayı faydaları nelerdir? Isırgan otu çayı nasıl hazırlanır? Başka hangi bitkiler ve besinler böbrek taşına iyi gelir? Bütün bu merak ettiğiniz soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz

Isırgan otu dik gövdeli 4 köşeli görünen bir bitkidir. Yaprakları dişlidir. Ve çok eski zamanlardan beri şifalı bitki olarak kullanılır. Yapraklarında tüp şeklinde tüyler vardır. Bu tüylü yapraklara dokunulduğunda cildi tahriş ederek kaşındırır ve kaşındıran da kimyasal asittir. Bundan dolayı ısırgan otu toplama sırasında kesinlikle eldiven kullanılmalıdır. Yaprakları dişli ve çiçek örtüsü 4 parçalıdır. Ve ısırgan otunun meyveleri vardır. Meyveleri fındıksı ve koyu renklidir. Tohum görüntüsüne benzemektedir. Bilimsel adı yakmak anlamına gelen urtica dioica yani üreden gelmektedir. Isırgan otunun 6 türü vardır, uzun yıllık bir bitkidir.

Reklamlar

Isırgan otu faydaları nelerdir?

Isırgan otu faydaları nelerdir?
Isırgan otu faydaları nelerdir?

Antik Mısır döneminde ısırgan otu bel ağrılarında kullanılmaktadır. Son zamanlarda da kilo kontrolünde kullanılmaktadır. Ayrıca birçok başka faydası da vardır. Isırgan otunun faydalarını birlikte ele alalım.

  • Adet gecikmesi ya da erken zamanda gerçekleşmesi durumunda ısırgan otu çok etkilidir. Aynı zamanda regl dönemlerinde ağrı yaşanıyorsa bu ağrıyı, kanamayı ve krampları azaltacaktır. Isırgan otu aynı zamanda menopoza giren kadınların da belirtileri daha rahat atlatmalarını sağlamaktadır.
  • Isırgan otunun bir diğer faydası da saç derisinedir. Saç derisini besler, canlandırır ve saçların sağlıklı olmasını sağlar. Saç dökülmesinde etkilidir. Isırgan otu ile Saç bakımı yapıldığı gibi diş bakımında da etkilidir. Isırgan otunun antibakteriyel özelliği vardır bu sebeple dişlerde ve ağız içinde oluşan ya da oluşabilecek yaraları önleyip tedavi etmektedir.
  • Isırgan otu kalp sağlığı içinde oldukça önemlidir. Isırgan otu çayının düzenli bir şekilde kullanılması kan basıncını düşürür ve kalp damarlarındaki dolaşımı rahatlatır. Böylece kalp krizini önler. Yapılan araştırmalar sonucunda uzmanlar ısırgan otu çayının tüketilmesini tavsiye etmektedir. Aynı zamanda içeriğinde yer alan bileşenler sayesinde kolesterol emilimini azaltır ve kanın kalitesini artırır.
  • Isırgan otu prostat sorununa da iyi gelir. Prostat bezlerindeki genişlemeyi en aza indirir.
  • Ayrıca kullandığımız burun spreylerinin büyük bir kısmında ısırgan otu vardır. Isırgan otu geniz akıntıları ve tıkanıklıklarına karşı çok etkilidir. Alerjik ya da gribal enfeksiyonlar sonucunda oluşan akıntı, tıkanma, öksürük ve hapşırmalara iyi geldiği bilinmektedir
  • Isırgan otu doğal ağrı kesicidir. Böbrek ağrıları, migren ağrıları ve eklem ağrıları gibi birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Bulantı, hazımsızlık ve gaz sorunlarına karşı da etkilidir.
  • İdrar söktürücü özellikte olan ısırgan otu enfeksiyonları engeller. Böbreklerde ve mesanede uygun sıvı dengesini oluşturur, ödem oluşumunun önüne geçer. Böbrek taşı oluşumunu da engeller.

Isırgan otunun besin değerleri nedir?

Isırgan otunun %87’si sudur. Ve içinde bol miktarda A, B ve K vitaminleri vardır. Fosfor, karbonhidratlar açısından da zengin olan ısırgan otu tam bir şifa kaynağıdır.

Isırgan otu neye yarar?

Genel olarak ısırgan otu neye yarar sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz. Isırgan otu emziren annelerin süt verimliliğini arttırır, antibakteriyel özelliği ile birçok kanserin oluşumunu önler. İshali azaltmaya yardımcıdır. Ağız ve diş sağlığında çok faydalıdır ve diş etki kanamaları, diş eti iltihabına iyi gelir. Isırgan otu alerjilere de iyi gelir, böcek ısırık ve sokmalarını da tedavi etmektedir. Ayrıca son dönemlerinde çok duyulan ülser ve hemoroitlere iyi gelmektedir.

Isırgan otu zararları nelerdir?

Isırgan otu zararları nelerdir
Isırgan otu zararları nelerdir

Isırgan otu kontrollü ve bilinçli kullanılırsa herhangi bir zararı yoktur. Fakat olması gerekenden fazla tüketimi durumunda zararı olabilecektir. Tüketilmesinin dışında ısırgan otu toplanırken de bazı zararları olabilir. Isırgan otu nasıl toplanır, nelere dikkat edilmelidir ele alalım. Isırgan otu özellikle ilkbaharda toplanmalı ve taze yaprak görüntüsüne sahip olan bitkileri toplanmalıdır. Isırgan otunu toplarken kalın bahçe eldiveni giyilmelidir. Eldiven sizi tahrişten ve kaşıntıdan koruyacaktır. Bitkisel tedavilere başlamadan önce doktorunuza danışıp onay almalısınız. Isırgan otunu özellikle hamile kadınların doktora bildirmeden kullanmaması tavsiye edilir. Çünkü ısırgan otu rahim kasıntılarını gideren özellikten dolayı düşük yaşanma riski vardır. Diyabet hastaları da kullanmadan önce doktora danışmalıdır. Kan basıncını etkilediği için yüksek tansiyon hastaları dikkatli kullanmalıdır.

Reklamlar

Isırgan otu nerede satılır?

Isırgan otu tohumunu yaz kış her mevsimde market ve aktarlarda bulabilirsiniz. Tohum şeklinde alıp kendiniz yetiştirebileceğiniz gibi ilkbaharda marketlerden demet şeklinde de alabilirsiniz. Isırgan otunu taze tüketilmesi daha çok tavsiye edilmektedir. Hemen hemen her toprakta yetişir bu nedenle evde de yetiştirilebilmektedir. Evinizde yetiştirirseniz ısırgan otu çayınızı taze şekilde her sabah demleyeceğiniz kaynağınız olacaktır.

Isırgan otu çayı nasıl yapılır?

Isırgan otu ile böbrek taşı düşürülebilir. Isırgan otu ile böbrek taşı tedavisi için 4-5 tane taze ısırgan otu yaprağı kullanıp bir çay elde edebilirsiniz. Çayı 10 dakika kadar demlemelisiniz. Isırgan otunun yapraklarını ince ince doğrayıp kurutulmuş çay hazırlamak için de 1 su bardağı su için 1 tatlı kaşığı kurutulmuş ısırgan otu yeterli olacaktır. Çayınız 5-10 dakika demlendikten sonra kokusu çıkan ısırgan otunu süzüp 5 dakika dinlendirmelisiniz. Çayınızı dinlendirdikten sonra tüketebilirsiniz. Tatlandırılmadan içilmelidir ve günde 2 bardaktan fazla tüketilmemelidir.

Isırgan otu ile böbrek taşı tedavisi

Isırgan otu ile böbrek taşı tedavisi
Isırgan otu ile böbrek taşı tedavisi

Isırgan otu ile böbrek taşı düşüren tarifler

Isırgan otunu taze tüketmek isterseniz böreklerde, salatalarda ya da yemek olarak tüketebilirsiniz. Isırgan otunun çaylarını da kürünü de içebilirsiniz. Böbrek taşı düşürmek için de ısırgan otunun farklı tarifleri vardır. Sizler için böbrek taşı düşürmeye yardımcı olan bitkisel tarifleri ele aldık. Bu tariflerin ortak özelliği içinde ısırgan otunun bulunmasıdır. Gelelim tariflerimize;

 Isırgan otu ve nane ile böbrek taşı düşürme tarifi

Isırgan otu ile nane bir araya gelince böbrek taşı için harika bir tarif oluyor. Nane ve ısırgan otu ile demlenerek çay elde edilip içilebilir. Çaya nane hem lezzet verecek hem de mis gibi kokacaktır. Naneli ısırgan otu çayı hazırlama için gerekli olan malzemeler, 2 su bardağı su, 3-4 taze yaprak ısırgan otu ve 5-6 yaprak taze nane veya 1 tatlı kaşığı kuru nanedir. 2 su bardağı suyu kaynattıktan sonra içine 3-4 taze yaprak ısırgan otu ve 5-6 yaprak taze nane veya 1 tatlı kaşığı kuru nane koyup demleyebilirsiniz. Nane yemeklere lezzet verdiği gibi çaya da lezzet verecektir.

Isırgan otu ve maydanoz ile böbrek taşı düşürme tarifi

Maydanozun idrar söktürücü ve enfeksiyon önleyici faydası vardır mutfaklarda daha çok kullanılmaktadır. 1 tatlı kaşığı ısırgan otu ile 1 çay kaşığı kuru maydanozu 2 su bardağı suya koyup 15 dakika kadar kaynattıktan sonra günde 2 kez içebilirsiniz. Aynı tarifi 3-4 taze ısırgan otu yaprağı ve ince doğranmış 1 tatlı kaşığı taze maydanozu 15 dakika kadar kaynatarak da elde edebilirsiniz.

Isırgan otu ve havuç suyu ile böbrek taşı düşürme tarifi

Havucun çok sayıda faydası vardır. İçinde bulunan karotenin de böbrek taşını düşürmede çok etkilidir. Isırgan otu ve havuç ile bir çay demleyip bu çay ile böbrek taşlarınızdan kurtulabilirsiniz. Çayı hazırlamak için 1 tane havucu suyun içine atıp dinlendirdikten sonra tüketebilirsiniz. Yaz aylarında serinlemek için dolaptan çıkarıp serin serin içebilir ya da tercihe göre sıcak tüketebilirsiniz. Ayrıca bu tarif ısırgan otunun lezzetini sevmeyenler için de çok lezzetli bir tariftir.

Isırgan otu ve zerdeçal ile böbrek taşı düşürme tarifi

Zerdeçal ilaç olarak bilinmektedir. Çok sayıda faydası vardır şifalı bir bitkidir. Zerdeçalın rengi fosforlu kokusu yoğundur. Yemeklere, çorbalara lezzet verir ve aynı zamanda çok şifalıdır. Isırgan otu ile birlikte tadı çok lezzetli olmasa da böbrek taşlarını düşürme konusunda çok etkilidir. Yapmanız gereken ısırgan otu çayınızın içerisine 1 çay kaşığı zerdeçal ekleyip kaynatmaktır. Bu çay tadından dolayı çok tercih edilmese de böbrek taşını düşürme konusunda çok etkilidir.

Isırgan otu ve kuşburnu ile böbrek taşı düşürme tarifi

Kış aylarının olmazsa olmazlarından birisi de kuşburnu meyvesidir. Kuşburnu meyvesi de böbrek taşını düşürme konusunda çok iyidir. Gelelim tarifimiz için gerekli malzemelere gram parçalanmış kuşburnu ve 3-4 taze yaprak ısırgan otu. Bu iki malzemeyi kaynamış bir bardak sıcak suyun içinde 10 15 dakika kadar bekletip süzmelisiniz. Bu çay idrarı arttırır ve böbrek taşlarını düşürmeye yardımcı olur. Etkili sonuçlar alabilmek için günde iki kere yemeklerden sonra tüketmeniz gerekir.

Isırgan otu ve karamuk kabuğu ile böbrek taşı düşürme tarifi

Karamuk çok bilinmeyen bir bitkidir. Son zamanlarda ismi daha çok duyulmaktadır. Böbrek taşı düşürme konusunda çok faydalıdır. Isırgan otu ile bir araya gelince böbrek taşları konusunda çok etkilidir. Böbrek taşına kesin çözüm için mutlaka bu çayı deneyin. Karamuk kabuğunun kuru kök kabuğundan elde edilen sıvı bileşimden 3-6 ml kadar, 1 bardak ısırgan otu çayının içine katıp dinlendirip içebilirsiniz. Karamuk kabuğunun içinde alkaloit vardır. Bu nedenle dikkatli kullanılmalıdır. Günde 1 bardaktan fazla kullanımı da tansiyon düşüklüğü ve burun kanamasına neden olabilir.

Isırgan otu ve kabak çekirdeği ile böbrek taşı düşürme tarifi

Isırgan otu çayını kabak çekirdeği ile de tatlandırabilirsiniz. Kabak çekirdeğini toz halinde tüketmeniz gerekir. Ama isterseniz çaylarınızın içerisine katabilir ya da çayın yanında tüketmeniz böbrek taşınızı düşürmeniz de büyük ölçüde etkili olacaktır. Günde 10 ile 30 gram arasında toz kabak çekirdeği tüketilmesi yeterlidir.

Isırgan otu çayı ne kadar tüketilmelidir?

Isırgan otu çaylarını taze olarak hazırlamaya dikkat ediniz. Günde iki bardak tüketebilirsiniz. Aynı zamanda ısırgan otunu böreklerde, salatalarda veya yemeklerde istediğiniz kadar yiyebilirsiniz.

Hamileler ısırgan otu çayı tüketebilir mi?

Isırgan otu çayını hamileler tüketmemelidir. Düşük riskinden dolayı tüketmemeleri tavsiye edilir. Ama gene de emin olmak için doktora sorabilirsiniz.

Isırgan otu çayını çocuklarda tüketebilir mi?

Çocukların astım hastalıkları için ısırgan otu kullanabilir. Çocuklarda ısırgan otu çayını günde bir çay bardağı tüketebilir. Daha çok böreklerde kullanılması ve çorbası yapılarak tüketilmesi önerilir.

Isırgan otu böbreklere zararlı mı?

Isırgan otu böbreklere zararlı değil son derece faydalıdır. Böbrekler ve mesane için tam bir ilaçtır. Aynı zamanda ısırgan otu idrar yolu enfeksiyonları içinde çok etkili bitkisel yöntemdir. Isırgan otu ile böbrek taşı düşürmek için verdiğimiz tarifleri deneyebilirsiniz. Etkili sonuçlar almanızı umar sağlıklı günler dileriz.

Bizi Youtube’de takip edin: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx