Saç Bakımı

Isırgan Otu ile Saç Bakımı

Reklamlar

Isırgan otu çok faydalı bir maskedir. Isırgan otu ile saç bakımı yapabilirsiniz. Saç maskesi yapmak için çeşitli bitkileri ısırgan otu ile karıştırmalısınız.

Isırgan otu nedir, faydaları nelerdir, ısırgan otunun saça faydaları ve ısırgan otu ile saç bakımı hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Isırgan Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Isırgan otunun yetiştiği yerler Avrupa, Kuzey Afrika ve Asya bölgeleridir. Isırgan otunun kökeni çok eskiye dayanmaktadır. Isırgan otunun altı çeşidi vardır. Isırgan otu bitkisinin üst kısmında tüyler vardır. Isırgan otuna dokunulması ile kırılır. Isırman otunun içinde formik asit ve histamin gibi maddeler bulunur. Ve değdiği yerde kaşıntı ve kızarıklık meydana gelebilir. Bu özelliği olduğu için haşerelere karşı koruma sağlamaktadır. Birçok eski medeniyetlerin ısırgan otunu tıbbi özellikleri için kullandığı da bilinmektedir.

Reklamlar

Isırgan otunun kan dolaşımını arttırma, bağışıklığı güçlendirme, şeker hastalığına karşı koruma ve vücuttaki kanı temizleme gibi birçok faydaları vardır. Isırgan otunun içinde A ve C vitaminleri vardır. Isırgan otunun içinde antioksidan olduğu içim serbest radikallerin oluşumunu önler. Isırgan otunun sindirim sisteminden bağışıklık sistemine kadar birçok sağlık sorununa karşı çok etkildir.

Isırgan Otu Neye İyi Geliyor?

Isırgan otunun sağlık için faydaları şu şekildedir;

  • Mevsimsel alerji gibi polen ile ortaya çıkan vücudun histamin üretmesi ile meydana gelmektedir. Histamin kaşıntı ve kurdeşen gibi alerjilerin genel belirtilerine sebep olmaktadır. Mevsimsel alerjiler için ısırgan otu ile tedavi çok kullanılan yöntemlerdedir. Aynı zamanda araştırmalara göre ısırgan otu vücuttaki iltihabı da azaltmaktadır.
  • Erkeklerde iyi huylu prostat hastalığı görülmektedir. Prostat bezinin kansersiz olarak büyümesine idrarda bir takım rahatsızlıklara yok açmaktadır. Isırgan otu ile vücuttaki hormon düzeyini düzenler ve prostat hücrelerini dengeler ve prostatın büyümesini yavaşlatmaktadır.
  • Isırgan otu böbrek sağlığı için de kullanılabilir. Mesaneyi, enfeksiyonu ve ödemi atmak için kullanabilirsiniz. Böbrekleriniz de taş ve kum oluşmaması için de ısırgan otu tüketebilirsiniz. Böbreklerinizdeki taşı ve kumu kolayca dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır.
  • Isırgan otu ile saç deriniz beslenerek saçlarınız daha sağlıklı görünür. Isırgan otu yapısındaki silis ve kükürt ile saçların daha bakımlı, parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar.
  • Isırgan otunun kalsiyumun vücutta kalmasını sağladığı bilinmektedir. Bu nedenle kemik erimesi sorununun önüne geçer ve kemik gelişiminin güçlenmesini sağlar. Aynı zamanda osteoporozun başlamasını engelleyebilir ya da yavaşlatabilir.
  • Isırgan otu eklem ağrılarının giderilmesi için çok iyi bir seçimdir. Isırgan otunun yaprağını bu tedavi için deneyebilirsiniz.
Isırgan Otu Neye İyi Geliyor
Isırgan Otu Neye İyi Geliyor

Isırgan Otunun Saçlara Faydaları Nelerdir?

Isırgan otunun vücudumuza, cildimize olduğu gibi saçlarımıza da faydaları vardır. Yazımızda ısırgan otunun saça faydalarını, kepek için nasıl kullanıldığı ve saçınıza ısırgan otu ile nasıl maskeler yapabileceğinizi anlatacağız.

Isırgan Otu ile Yapılabilecek Maskeler

Isırgan otu çiçekli ve köklü bir bitkidir. Ülkemizin çok yerinde yetişmektedir. Vitamin bakımından çok zengindir kullanım alanı da çok geniştir. Bazı hastalıkların iyileştirilmesinde kullanıldığı gibi saç bakımı için de kullanılmaktadır. Şampuan, saç serumu ve diğer saç bakım ürünlerinin içinde de ısırgan otu olduğunu görebilirsiniz. Bu bitkinin saçlara çok fazla faydası vardır.

Reklamlar

Isırgan Otunun Saça Faydaları

  1. Isırgan otu saçları seyrekleşenlere şifadır dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlar,
  2. Isırgan otu kafa derisini iyileştirir ve onarır,
  3. Isırgan otu antioksidan özelliği vardır,
  4. Isırgan otu ile kepek sorunu çözülür.

Isırgan Otunun Saça Faydaları

1. Isırgan Otu Saçların Yeniden Çıkmasını Sağlar

Saç dökülmesi genel olarak önemsenmese de aslında can sıkıcı bir durumdur. Özellikle saç dökülmesi kadınlarda sıkıntı olabilmektedir. Bu sorunu kafaya taktıkları zamanda daha üzülebilirler. Yapılan araştırmalara göre ısırgan otunun dökülen saçların yeniden çıkmasını ve saç köklerini güçlendirdiği bulunmuştur. İçindeki omega-3 uçucu yağ, vitaminler ve magnezyum sayesinde saç maskesi olarak kullanılması haline saç derisine etki eder ve saç dökülmesini azaltır ve dökülen saçların yerine yenisinin çıkmasını sağlar.

2. Isırgan Otu Saç Derisini İyileştirir

Saç dökülmesine, kepeklenmesine ve saç sorunlarına sebep olan yer kafa derisidir. Kafa derisinde herhangi dış etkilerden dolayı zarar meydana gelirse saç derisi hücre yenileyemez. Mesela yüksek ısı uygulayan fön makinesi, maşa ve düzleştirici gibi etkenler saç uçlarınızın yanında kafa derinize de zarar verir. Isırgan otu ile bakteri ve diğer etkenlere karşı kafa derisini korumaktadır. Isırgan otu ile hazırlayabileceğiniz bir maske ile saç derinizin güçlenmesini sağlayabilir. Bunun sonucunda da saçlar tekrar çıkar.

3. Isırgan Otu Antioksidan Etkiye Sahiptir

Isırgan otunun bir diğer faydası da hücre duvarını sağlamlaştırmasıdır. Böylece kafa derisine etki ederek saçları korumaktadır. Isırgan otu zararlı bakterileri yok eder. C ve E vitamini açısından çok etkilidir. Bu bitki ile saç derisinin onarılır, kan dolaşımı hızlandırılır. Önemli faydaları olan ısırgan otu, çok eski yıllardan bu zamana uzak doğu ülkelerinde kullanılmaktadır.

4. Isırgan Otu Kepeğe Ortadan Kaldırır

Kepek sorunu herkeste zaman zaman meydana gelebilir. Kafa derisini iyileştirmek ve kepeklerden kurtulmak için ısırgan otundan faydalanabilirsiniz. Kepeklenmenin en büyük sebepleri çevre kirliliği, yetersiz beslenme, yanlış kullanılan ürünler, saç düzleştiricilerin aşırı kullanılmasıdır. Bu sorunlar devam ettikçe kafa derisi canlılığını kaybeder ve kepek sorunu meydana gelir. Isırgan otunun kafa derisini yenileme canlandırma özelliği olduğu için ölen hücreleri canlandırır ve kepeklenme sorununun çözülmesini sağlar.

Saç Bakımı için Isırgan Otu Nasıl Kullanılır
Saç Bakımı için Isırgan Otu Nasıl Kullanılır

Saç Bakımı için Isırgan Otu Nasıl Kullanılır?

Isırgan otu ile saç maskesi elde etmek için birçok bitkiden faydalanabilirsiniz. Bu seçeneklerden birisi ısırgan otunun zeytinyağı ile karıştırılması, bir sabun olarak kullanılması ve ısırgan otunun Hindistan cevizi yağı ile karıştırarak de saçınıza fayda sağlayabilirsiniz. Isırgan otu kullanılarak yapılacak maskeler;

Isırgan Otu İle Saç Bakımı

Isırgan otu bitkisinin saç bakımına çok faydaları vardır. Isırgan otu ile saç bakımı yapılabilir. Isırgan otu ile maske hazırlarken nelere dikkat etmeli, hangi bitkilerle karıştırılmalı gibi merak ettiklerinizi bulabilirsiniz

1. Isırgan Otu Zeytinyağı Maskesi

Saçlarınızın dökülmesinden sıkıldıysanız bu maskeyi uygulayabilirsiniz. Bir süre sonra saç dökülmesi sorunundan kurtulacaksınız. İlk olarak ısırgan otunu zeytinyağı ile karıştırmalısınız. Sonrasında elde etiğiniz karışımı güzelce süzünüz. Ve saçlarınıza iyice sürünüz. Saçınızı bone ile de kapatırsanız daha iyi sonuç alabilirsiniz. Saçınızda 3 saat kadar kalması için bekleyiniz. Sonrasında saçınızı doğal içerikli bir şampuan ile yıkamalısınız. 6 hafta kadar bu maskeyi uyguladığınız sorunun çözüldüğünü göreceksiniz.

2. Isırgan Otu Çayı Maskesi

Isırgan otunun bir diğer faydası dökülmeyi engellediği gibi saçlarınızın yeniden çıkmasını da sağlayacaktır. Isırgan otunun çayını demleyip içebilirsiniz. Ve bu çayı saçınıza maske olarak da uygulayabilirsiniz. Saçınıza bu maskeyi 3 ay kadar düzenli aralıklarla yaparsanız sonuçtan çok memnun kalacaksınız. Saçlarınızın yeniden çıktığını göreceksiniz.

3. Isırgan Otu Sabunu Maskesi

Isırgan otu sabunu da vardır. Bu sabunu aktardan ya da saç bakım ürünlerini satan yerlerden bulabilirsiniz. Saçlarınızın daha güçlü ve sağlık olması için kimyasal dolu ürünler yerine ısırgan otu sabununu deneyebilirsiniz. Tabi eğer doğal içerikli bir şampuan kullanırsanız şampuanınız ile birlikte bir su da ısırgan otu sabunu ile saçınızı yıkayabilirsiniz.

4. Isırgan Otu Hindistancevizi Yağı Maskesi

Kepek ve saç derisinde karşılaşılan sorunlar için ısırgan otu harika bir seçimdir. Isırgan otu ve Hindistan cevizi yağını karıştırarak çok etkili bir maske elde edebilirsiniz. Bu iki ürünün saçlarınıza çok fazla faydası vardır. Eğer kepek sorununuz varsa kepeklerden kurtulmak için bu maskenin kullanılması tavsiye edilir. Yapmanız gereken ısırgan otunu haşlayıp ezmek ve Hindistan cevizi yağı ile karıştırmaktır. Ve sonrasında saçlarınıza maske olarak uygulayabilirsiniz. Maske saçınızda 2-3 saat beklemeli ve sonra saçınızı doğal içerikli şampuan ile yıkayıp durulamalısınız. Bu maskeyi haftada 1 ya da iki gün tekrarlarsanız etkisini fazlasıyla göreceksiniz.

5. Isırgan Otu, Lavanta ve Adaçayı Maskesi

Saç dökülmesi sorunu için harika bir seçim olan ısırgan otunu lavanta ve adaçayı ile karıştırıp su ile demleyebilirsiniz. Karışımı süzdükten sonra içine 1 çay kaşığı zeytinyağı ekleyip saçlarınıza sürebilirsiniz. Maskeyi saçınıza masaj yaparak sürmelisiniz. Ve sonrasında saçınızı tarayıp saçlarınızın ucuna ve diğer bölümlerine de sürmelisiniz. Saçınızda 1 buçuk 2 saat kaldıktan sonra saçınızı doğal bir şampuan ile yıkayıp durulayabilirsiniz.

Isırgan Otu ile Saç Bakımı
Isırgan Otu ile Saç Bakımı

Saçlarınızda meydana gelebilecek sorunların yok edilmesinde ısırgan otu çok etkilidir. Isırgan otu ile saçlarınız tekrar doğal güzelliğine ve eski sağlığına kavuşacaktır. Fakat bu maske çeşitlerini saçınıza uygulamadan önce saç bakım uzmanından destek alabilirsiniz. Saç analizi yaptırıp saçlarınızda yaşadığınız problemler hakkında doğru bilgileri edinmek sağlıklı bir yöntemdir. Bazı saçlar da dökülme, kuruluk, kepek gibi sorunlar yaşamasına rağmen nedenleri daha farklı olabilmektedir. Bu yüzden herhangi bir ürün kullanmadan önce doktorunuza sormak en sağlıklısıdır. Sağlıklı günler dileriz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx