Yemek

Ispanak Yemeğinin Yanına Ne Gider?

Reklamlar

Ispanak yemeği, tıpkı pırasa ve bamya gibi ya sonuna kadar sevilen ya da sevilmeyen, arası bulunmayan bir bitki olarak bilinmektedir. Küçükken bir denizci olan Temel Reis’le aklımıza kazınan ıspanak, hemen hemen tüm sofraları ziyaret eden vazgeçilmez bir öğündür. Anneler onu çocuklarına yedirmek için adeta yarışa girerler, ama kimi zaman da çocuklar onu yemekte inat edebilirler. O yönde, herkesin ıspanakla mutlaka bir hatırası vardır.

Ispanak sofraların en uyumlu yemeklerinden biri şeklinde bilinir. Bununla birlikte, birçok yemekle de beraber servis edilebilir. Esnaf lokantalarının da en önemli besinlerinden biridir. Et yemeğinin yanına ıspanak da önerilmektedir. Kimi zaman, onun içine et parçacıkları atılabilmektedir.

Ispanak, denizcilerin tükettikleri bir besindir. O yüzden, bir çizgi film kahramanı olan Temel Reis denizci seçilmiştir. Uzun yolculuklara çıkan ve özellikle gemilerde karınlarını doyurmak zorunda olan mürettebatın bu bitkiye sıkça sarıldıkları görülür ki, demir yönünden güçlü ve sağlıklı kalmaları istenilmektedir. Fransa kralı 14. Louis’nin de bu sebzeyi çok tükettiğinin altı çizilmiştir.

Reklamlar
Ispanak Nedir?
Ispanak Nedir?

Ispanak Nedir?

Ispanak, Türk mutfağının en çok tercih edilen bitkilerinden olup, vitamin ve mineral bakımından da oldukça zengindir. A, B, C, E, K vitaminleri yönünden sıkça tüketilebilir. Bunların ötesinde, potasyum, fosfor, kalsiyum, iyot, folik asit bakımından da zengindir. En bilindik özelliği ise, demir açısından bir depo olmasıdır.

Ispanak, ‘spinacia oleracea’ familyasından gelmektedir. Koyu yeşil, saplı ve iri yapraklı otsu bir bitki şeklinde bilinmektedir. İlk olarak İran civarlarında keşfedildiği, bir çeşit Asya bitkisi olduğu; ardında, denizciler ve tüccarlar tarafından da Avrupa’ya taşındığı söylenmiştir. Bilhassa, İspanya’da sıkça tüketilmektedir. Bu bitkinin üç temel türü olduğu belirtilmiştir:

  • Savoy

Koyu yeşildir. Genişleyen büyük yaprakları bulunmaktadır. Genellikle, savoy türü manavlarda ve süpermarketlerde satılmaktadır.

  • Düz ve pürüz yapraklı

Yüzeyi dümdüz uzadığı gibi, pürüzlü bir şekil de almaktadır.

Reklamlar
  • Yarı savoy

Bu türün yaprakları içe doğru buruşuktur.

Ispanak kimi kültürlerin mutfaklarında çiğ olarak tüketilmektedir. Bununla birlikte, haşlanarak, içine pirinç katılıp boranısı yapılarak, hatta sarması da sarılarak yenilebilmektedir. Ispanağın en çok yemeği yapılsa da, çorbası ve salatası da sıkça görülür.

Ayrıca, gözlemelerin, hamur işlerinin, poğaçaların vb. içlerine de harç olarak yerleştirilebilmektedir. İlginç bir şekilde, kremayla birlikte, ıspanak pastası da yapılmaktadır. Bu kremalı pasta da oldukça hafiftir. Nitekim, ıspanak bir sebze biçiminde bilinse de; onun tatlı alanında da değerlendirildiği, efektif, yenilikçi tariflere de katıldığı gözlemlenebilir.

Ispanakların kırmızı damarlı kimi türleri de bilhassa Amerika birleşik Devletleri’nde yetişmektedir. Bunu gören kimi bilim insanları, neden bunun damarlarının o renk olduğunu merak etmişler; araştırmaları sonucu, tamamen kırmızı renkte bir ıspanak üretmişlerdir. 2019 yılında üretilen bu renkli ıspanak piyasaya sürülmüştür.

Mevcut bitkinin incelenmesi 19. yüzyıla değin gitmektedir. Buradaki bilim insanları, ıspanağın içindeki etkin maddeleri keşfetmişlerdir. 1870’lerde yaptıkları analizlere göre, bu bitkinin kan şekerini düşürdüğünü, kolesterole iyi geldiğini fark ettikleri gibi, içinde diğer sebzelere göre 10 kat daha fazla demir bulunduğunu da aktarmışlardır.

Antik Yunan’daki mutfak kültüründe, ıspanak, pazı, ebegümeci, lahana da tüketilmiştir. O tarihlerden beri bir haşlama, buğulama ve sarma kültürü de olduğu belirtilmektedir. Ispanak bunların dışında, haşlandıktan sonra, ezilip, püre yapılarak cilde de sürülmektedir ki, içindeki nem sayesinde gözenekleri de açmaktadır.

Ispanak çok çamur çektiğinden ötürü, iyi yıkanmalıdır. Vitaminlerini kaybetmemesi açısından, fazla küçük parçalara ayrılmamalıdır ya da elle bölünmelidir. Ispanak, omletlerde değerlendirilirken, detoks ürünlerinin de bir numaralı tüketim nesnelerinden biridir. Ispanak suyu, zayıflayacaklara önerilir. Yahut detoks sularının içlerine atılmak üzere kullanılır. Sporculara, vücut geliştiren kimselere de önerilmektedir.

Ispanağın Faydaları Nelerdir?
Ispanağın Faydaları Nelerdir?

Ispanağın Faydaları Nelerdir?

Ispanak demir yönünden güçlü olduğu için, özellikle kemiklerin ve eklemlerin gelişimi konusunda tercih edilmektedir. Bu bitki, mide rahatsızlıklarına iyi geldiği gibi, onun çeperlerini de kuvvetlendirmektedir.

Bahsettiğimiz bu sebze, A vitamini yönünden gözleri keskinleştirir, görüş açılarını arttırır. Kanın pıhtılaşmasını önler; kalp ve damar sağlığını korur. Yüksek tansiyonu düşürücü özelliği vardır. Karaciğerin temizlenmesine yardımcı olduğu gibi, Alzheimer rahatsızlığını önlemek bağlamında da önerilmektedir.

Ispanağın zihni dinç kıldığına, ciltteki gözenekleri açtığına ve kırışıklıklara karşı etkin olduğuna dair de araştırmalar vardır. O yüzden, küçüklükten itibaren yenilmesi salık verilmektedir.

Hamilelik dönemlerinde kadınlar için bol bol tüketilmesi adına tavsiye edilmekle birlikte, kemikleri güçlendirici, sütü arttırıcı niteliği de bulunmaktadır.

Bu anlamda, ıspanak etkili bir bitki şeklinde, pek çok şeye faydalı gelmektedir. Her yaştan bireyin onu mutlaka yemesi gerekmektedir.

Ispanak Yemeğinin Yanına Ne Gider?

Ispanak Nasıl Yetiştirilir?

Ispanak serin iklimde yetişmekten hoşlanan bir bitki olup, loş alanları sever. Özellikle, sonbaharda ekimini yaparsanız, yetişme süreci de hızlanacaktır. Soğuğa dayanıklı olup, ortalama bir buçuk ay içinde kullanılabilecek boylara ulaşabilir. Bu bitkiyi evde, balkon tarımcılığı anlamında da yetiştirmeniz olasıdır.

Ispanak yemeği menüsü oldukça elverişlidir; bu yüzden, yetiştirdiğinizde ailecek her şekilde tüketebilmeniz mümkündür. Annelerin de çocuklarına sevdire sevdire onu yedirmeleri, kemiklerinin gelişimi açısından yarar getirecektir. Yunanlılar da ‘spanacopita’ adını verdikleri böreklerde, onu bolca kullanmaktadırlar.

Ispanak Yemeğinin Yanına Ne Gitmektedir?
Ispanak Yemeğinin Yanına Ne Gitmektedir?

Ispanak Yemeğinin Yanına Ne Gitmektedir?

Ispanak yemeğinin yanına ne gider diye düşünüldüğünde, birçok yemek çeşidi aklımıza gelmektedir. Ispanak yemeği bilhassa kepekli ekmekle tüketilmektedir. Suyuna banılıp yenilen bir yemeğin, ağızda bıraktığı şapır şupur etki unutulmamaktadır. Ispanak yemeğinin yanında, olmazsa olmaz sayılan biricik besin yoğurttur. Hatta, taze, ev yapımı bir yoğurdu üstüne boca ettiğinizde, ıspanak yemeğine çok büyük lezzet verir. Yoğurtsuz, bu yemekte eksiklik hissedilir. Nitekim, onu sade şekilde servis ettiğinizde ‘‘Yoğurt yok mu?’’ cümlesini de duymanız olasıdır.

Bununla beraber, ıspanak yemeği sulu olduğundan ötürü, yanında da kuru gıdalar tercih edilmektedir. Bulgur pilavı bunların başını çekmektedir. Bilhassa, salçalı, sebzeli, körili bir bulgur pilavı da tadından yenmeyecek biçimde sofraları şenlendirir.

Ispanak yemeğinin yanında et tüketimi de gerçekleştirilebilir. Et istenilirse, kuşbaşı biçimde yemeğin içinde kullanılabilir; istenilirse, yanında da ayrı servis edilebilir. Ama, yapılan et yemeğinin ıspanak denli çok sulu olmaması beklenilmektedir. Nitekim, ıspanak doğal bir su ve iyot deposudur da zaten. Ayrıca, içine kıyma da konulabilmektedir. Bu yemek kıymalı ıspanak yemeği şeklinde de belirtilmektedir.

Ispanak yemeğiyle beraber sunulabilecek diğer mutfak seçenekleri de aşağıdaki gibidir:

  • Ekmek Kebabı
  • Patates Salatası
  • Patates Püresi
  • Et Kavurma
  • Kereviz Salatası

Yukarıdaki yemeklerle beraber, ıspanağın yanında limon tüketilmesinin de gerekliliğinin altı çizilebilir. Limon bu yemeğe oldukça leziz tat verir. Bunun dışında, ıspanak yemeğinin yanında ayran da tüketilebilir. Tatlı anlamında da daha çok kakaolu puding, mozaik pasta, profiterol gibi katı ve bol kakaolu yiyecekler önerilebilir.

Ispanak Yemeği Nasıl Yapılır? – Sebze Yemekleri Tarifi – Nefis Yemek Tarifleri adlı videoyu da izleyebilirsiniz.

Ejder Meyveli Smoothie Tarifi başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx