Sağlık

5 Saniyede Karın Ağrısını Geçirme

Reklamlar

Karın ağrısı, birçok nedene bağlı olarak genç yaşlı fark etmeksizin herkesin başına gelen rahatsızlıklardan biridir. Karın ağrısı ile karşılaşan insanlar, çoğu kez doktorun kapısını çalmak yerine, ağrıya katlanarak geçmesini beklemektedir.

Karın ağrısı için etkili çözümleri merak ediyorsanız? 5 Saniyede Karın Ağrısını Geçirmeyi birlikte inceleyelim. Göğüs ve kasık arasında, karın boşluğunda yer alan organlardan kaynaklı olarak görülen ağrıların tümüne karın ağrısı denilmektedir. Karın ağrıları hafif ya da şiddetli bir şekilde yaşanabilmektedir. Akut veya kronik karın ağrıları da karın ağrısı türleri içerisindedir. Sindirim sistemi sorunlarının sebep olduğu karın ağrıları tıbbi müdahale olmadan kendiliğinden düzelebilmektedir. Şiddetli karın ağrılarında ise mutlaka aile hekimine ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Çünkü bu ağrılar, organ yetmezliği veya başka belirtisi olmayan ciddi hastalıkların belirtisi olabilir.

Karın ağrılarını anında ne keser?
Karın ağrılarını anında ne keser?

Karın ağrılarını anında ne keser?

Şiddetli karın ağrılarında en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini bir kez daha hatırlatalım. Hafif karın ağrılarında ise birçok doğal tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu doğal tedavi yöntemleri arasında, bazı bitkisel tedavi yöntemlerinin birçok rahatsızlığa iyi geldiği gibi, karın ağrılarına da iyi geldiği gözlemlenmekte olup bu yöntemler bazı uzmanlar tarafından da önerilmektedir. Bu yöntemlerden bazıları ise şu şekildedir;

Reklamlar
 • Ballı su: Bal, onlarca mucizevi etkinin yanında, bağırsak hareketlerini hızlandırıcı etkide gösterir. Sindirim sistemi problemlerinden oluşan karın ağrılarına iyi gelmektedir. Ballı ılık su karışımı, bağırsak sistemini harekete geçirmekte ve karın ağrısının kısa süre içinde geçmesine yardımcı olmaktadır. Uygulanması ise şu şekilde; bir çorba kaşığı bal, bir bardak ılık su ile iyice karıştırılır. Ballı ılık su, günde 2 kez sabah ve akşam yatmadan önce tüketilebilmektedir.
 • Papatya çayı: Papatya çayı, sindirim sistemindeki kasları gevşetir ve vücudu rahatlatır. Böylece karın ağrısının hafiflemesine ve bitmesine yardımcı olur. Kaynamış bir bardak suyun içine 1-2 çay kaşığı kurutulan papatya atılır. 15-20 dakika demlemeye bırakılır. Demleme sonrasında papatya çayı süzülerek tüketilmelidir.
 • Keten tohumu: Demir, magnezyum, omega-3 yağ asitleri, kalsiyum ve vitaminler içeren keten tohumu ayrıca çok miktardaki liflerle tam bir doğal ilaçtır. Bu özellikleri ile kabızlık ve karın ağrısının önüne geçmektedir ve sindirim sistemini hareketlendirmektedir. Uygulaması ise bir yemek kaşığı keten tohumu bir bardak suyun içinde 2-3 saat bekletilir ve suyuna karıştırılır. En iyi etkiyi gece metabolizma yavaş iken gösterdiği için, gece yatmadan önce içilmesi tavsiye edilmektedir.
 • Yoğurt: Sindirime sistemine faydalı ve içeriğindeki probiyotikler sayesinde bağırsak duvarını sağlıklı tutan besinlerin başında yoğurt gelmektedir. Yoğurdun karın ağrısına iyi geldiği ve karın ağrısını aniden geçirdiği bilinmektedir. Yoğurdun düzenli olarak tüketilmesi karın ağrısını ve kabızlık kaynaklı şişkinliği önlemektedir ve aynı zamanda bağırsağı beslediğinden dolayı sindirim sistemini bir daha ki kötü organizmalardan korumaktadır.
Geçmeyen karın ağrısı neden olur?
Geçmeyen karın ağrısı neden olur?

Geçmeyen karın ağrısı neden olur?

Geçmeyen karın ağrıları için öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki 6 ay gibi bir süre boyunca eğer ki karın ağrınız geçmiyorsa en kısa zamanda sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. Çünkü karın ağrısı günlük yediğimiz yiyecek veya içeceklerin yaptığı yan etkilerin yanında aynı zamanda ciddi ağlık sorunlarının belirtisi olabilir.

Karın ağrısı, çocuklarda ve yetişkinlerde en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından bir tanesidir ve kimi zaman ağrının yerini tam olarak tespit etmek oldukça zor olabilir. Karın ağrısı pek çok farklı nedenden ve hastalıktan kaynaklanabilir. Ağrının konumu, bize yaşanan sorun hakkında önemli bilgiler verebilir. Hastaneye başvuran hastaların %5’inde karın ağrısı şikayetine rastlanılmaktadır. %20’si cerrahi küçük operasyonlar gerektirirken, %40 hastada karın ağrısının nedeni tam olarak kestirilememiştir. Nedenlerine bağlı olarak en sık konulan tanı %7 ile sindirim sistemi enfeksiyonları ve iltihaplarıdır. Karın ağrısı şikayetinin altında ciddi sorunlar olabileceği için bilinçsiz bir şekilde ilaç kullanmayınız ve doktorunuzun önerdiği tedaviyi uygulayınız. Aşağıda akut karın ağrısı sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Böbrek Taşı

Böbrek taşı hastalığının en belirgin özelliği, alt karın bölgesinde şiddetli ağrı oluşturmasıdır. Hasta, karın ağrısının yanı sıra idrar yaparken yanma veya ağrı hissediyorsa ve sık idrar yapıyorsa, böbrek taşı sorunuyla karşı karşıya olabilir.

2. Apandisit

Apandisit ağrısı olarak bilinen karın ağrısı, başlangıçta ara ara gelen bir ağrı olarak başlar. Ağrı, birkaç saat içinde karnın bir bölgesine yoğunlaşır ve şiddetlenir.

Reklamlar

Bölgeye elle uygulanan bası, ağrıyı çok şiddetlendiriyorsa hastadaki karın ağrısının sebebi apandisit belirti olabilir.

3. Apandis Kanseri

Apandis kanseri, nadir görülen kanser hastalığıdır. İnce bağırsak ile kalın bağırsağın kesişim yerinde meydana gelir.

İkinci madde bahsedilen apandisit, aslında apandisin iltihaplanmasıdır ve apandis kanserinin ilk belirtisidir. Dolayısıyla hastalarda meydana gelen şiddetli karın ağrısının nedeni, kanser ve türevi kist olabilir.

4. Safra Kesesi İltihabı

Karnın sağ bölgesinden sırta doğru uzanan ve sırtta bir ağırlık oluşturan, şiddetli bir ağrı hissediliyorsa hastada safra kesesi iltihabı olabilir.

Safra kesesi iltihabının diğer belirtileri halsizlik, mide bulantısı, kusma ve ateştir.

Bademcik İltihabı
Bademcik İltihabı

5. Bademcik İltihabı

Bademcik iltihabı, özellikle küçük yaşlardaki çocuklarda karın ağrısı olarak görülebilir. Bademcik iltihabı olan hastalarda yutkunma zorluğu, halsizlik, iştahsızlık, boğaz ağrısı ve kulak ağrısı belirtileri de ortaya çıkar.

6. Mide Delinmesi

Mide delinmesi ya da perforeysen, midenin çok fazla yapay aside maruz kalarak tahrip olmasıdır. Mide delinmesi hastalarında, midenin üst kısmında yanma ve şiddetli ağrı oluşur. Bu yanma ve ağrı, karın bölgesinde gerçekleştiği için karın ağrısı olarak nitelendirilir.

Mide delinmesi yaşayan hastalarda kusma ile gelen rahatlama, şişkinlik, gaz, sık sık acıkma (iştah artması) ve bulantı belirtileri de görülür.

7. Bağırsak Tıkanıklığı

Bağırsak tıkanıklığında karın ağrısı, aniden ve şiddetli bir şekilde gelişir. Kramp tarzında gerçekleşen karın ağrısı krizlerini; karında şişlik, bağırsaklarda ağrı, dışkıda kan, ateş ve kusmaya bağlı sıvı kaybı belirtileri takip eder.

8. Pankreas İltihabı

Pankreas iltihabının en önemlisi sırta vuran karın ağrısıdır. Bu ağrı, sırt ve bel kesiminde “kemer şeklinde” devam eder. Hazımsızlık, gaz, terleme ve hızlı nabız başlıca belirtileridir.

9. Şeker Hastalığı

Şeker hastalığına bağlı karın ağrısı, alt karın ve yan bölgelerde gerçekleşir. Midenin doğasını bozan şeker hastalığı; şişlik, bulantı, kusma ve karın ağrısı olarak kendini gösterebilir.

10. Divertikülit

Divertikülit, sindirim sistemindeki küçük, şişik vaziyette duran keselerin ismidir. Bu keselerin enfeksiyon kapmasıyla aynı isimdeki divertikül hastalığı oluşur. Hastalık, 40 yaş üzerindeki bireylerde yayındır.

Şiddetli karın ağrısına sebep olan divertikülit, beslenme düzeni ve antibiyotiklerle tedavi edilir. Şiddetli ve tekrar eden divertikülit durumunda doktor, cerrahi müdahale kararı alabilir.

Ayrıca Bakınız: Gastroenterit Nasıl Bulaşır?

5 saniyede karın ağrısını geçirme tekniği
5 saniyede karın ağrısını geçirme tekniği

5 saniyede karın ağrısını geçirme tekniği

Karın krampı 5 saniyede nasıl geçer;

 1. Bağırsak hareketlerini takip etmek ve hemen tuvalete çıkmak.
 2. Karın ve ayaklara sıcak su torbası ile terapi uygulamak.
 3. Sıcak veya ılık bir duş almak.
 4. Karın bölgesine masaj yapmak.
 5. Uyumak ve uzanmak.
 6. Kolay sindirilebilir ve lif oranı yüksek yiyecekler yemek.
 7. Asitli içeceklerden kesinlikle uzak durmak.
 8. Esneme ve germe hareketleri yapmak.

İlginizi çekebilir: Tuz Lambası Ne İşe Yarar?

Begonya Kadın YouTube kanalımıza da abone olarak bize destek verebilir, ilgi çekici içeriklerimizi takip edebilirsiniz: https://www.youtube.com/c/begonyakadin/videos

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

2 Yorum
Eski
Yeni Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
2
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx